Урок позакласного читання

Тема. «Природа – наш дім»

Мета: познайомити учнів із творами провідними мотивами, яких є збереження природи; формувати уміння бачити красу у довкіллі, дотримуватись правил поведінки у спілкуванні з природою, сприяти вихованню бережного ставлення до природи.

Обладнання: малюнок сонця, земної кулі, квітів, кросворд, таблиця «Знайди відповідне порівняння», книжкова виставка.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1.Вступне слово вчителя.

Мабуть, не знайдеться в світі жодної людини, яка б не любила природи, Одних вабить до себе бурхливе море, інших – високі гори. Люди люблять ходити до лісу, відпочивати на березі річки, милуватися квітами, слухати спів птахів. свої оселі люди прикрашають квітами, насаджують дерева, вирощують городні рослини. Доглядають тварин. Природа надихає людину на створення музики, картин, поезій. А від людини просить лише одного – любити і берегти її.

Отож і ми вирушаємо сьогодні у гості до природи. Наша екологічна стежина поведе нас в чаруючий світ поезії. А вашими провідниками будуть вірші про природу.

( учень читає вірш)

Скільки на світі доріг!

Кожна крізь серце іде,

Тільки ступи за поріг -

В казку вона приведе.

Ти не вагайся, не зупиняйся.

Сонцю на зустріч іди.

Серцем краси доторкнись,

Рідній землі поклонись,

Ми її частинка з тобою.

Де ми не будемо – та не забудемо

Рідного краю краси.

Вчитель.

Діти краса природи існує в першу чергу для самої природи. Квіти цвітуть для приваблення бджіл. Метеликів, самці птахів, жаб співають, щоб звернути увагу на себе самичок; дерева зеленіють, щоб утворювався кисень.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Людина повинна поважати і захищати природу. Охороняти її – значить охороняти Батьківщину.

( учень читає вірш)

На землі у домі вселюдському –

Протиріч і негараздів тьма,

Будьте, люди, обережні в ньому –

Іншої домівки в нас нема.

Вчитель

Нашу планету часто порівнюють з космічним кораблем, що летить у просторах Всесвіту, А людство – екіпаж цього корабля. Красиве порівняння, але ми повинні зрозуміти, що у нашого корабля немає аварійного виходу.

( звучить тривожна музика)

Голос

Увага! Увага! Я – Всесвіт! Я дивлюся на Землю багато мільйонів років, я завжди милувався її морями й океанами, горами й лісами, степами й озерами. Та нині все змінилося, природа не встигає відновлювати рани, заподіяні їй людиною. Схаменіться, земляни! Рятуйте природу! Інакше загинете! Наближається екологічна катастрофа!!!

( звучить музика)

( учень читає вірш)

Що ж це сталося з нами, люди?

На землі нашій скоро не буде

Ні річок, ні гаїв, ні криниць.

Ні комах, а ні звірів, ні птиці,

А ні квітів, ні трав, ні повітря.

Подумайте, люди, то що ж нас чекає?

Що ж ми після себе на світі лишаєм?

Ліси наші в’януть, нема більше рік,

Пташки покидають край рідний навік…

Вчитель

Давайте здійснимо невеличку уявну подорож екологічними стежками.

Перша стежина «Атмосферна»

Атмосферне повітря, яким ми дихаємо, настільки забруднене, що мимоволі пригадуються слова одного з науковців: «Або люди зроблять так, що в повітрі стане менше диму, або дим зробить так, що на Землі стане менше людей!»

За рік в атмосферу велике місто викидає 3 мільярди тонн відходів. Забруднення повітря спричиняє 21% усіх смертей в Україні.

Спасибі людям, що зростили ліс

Спасибі людям, що зростили ліс: 
За всі дуби, ялини в пишнім гіллі 
І за красу отих зелених кіс, 
В яких стоять гнучкі берізки білі. 
Коли б не ліс, не знали б ми про те, 
Що є фіалка й пролісок на світі, 
Як у маю конвалія цвіте — 
Найкраща, найніжніша поміж квітів. 
Від суховіїв сохнула б земля, 
Була б вона подібна до пустелі. 
А ліс накличе хмари на поля — 
Дощі проллються весняні, веселі... 
Спасибі людям, що зростили ліс. 

Учень прикріплює на дошку квітку.(Це роблять після прочитаного вірша на кожній стежині)

Вчитель

Цей вірш вивів нас на стежину «Ліс – наші легені».

З давніх - давен ліс вірно служить людям: захищає від холоду, вдягає і годує. Надає матеріал для будівлі житла, запрошує на відпочинок. Наш край багатий лісами. Ліси займають 36% усієї території області. Щоб виростити ліс, потрібно не менше 100 років. А щоб спалити – декілька годин.

Іще одна стежина: «Біологічна».

Але ліс – це не лише дерева. Ліс – це ще й трави, квіти, кущі. Я пропоную Вам загадки про лісових жителів.

-Який колір переважно мають квіти, що розцвітають уночі? (білий)

-Чи може корінь рослини зруйнувати камінь? (так)

- Яка дуже гірка трава популярна в народній медицині? (полин)

- Чому не можна чіпати пташині яйця в гніздах? (бо пташка покине гніздо)

- Якій комасі могли б належати слова: «Мій дім збудовано за законами справжньої архітектури»? (бджолі)

Розгадування кросворду. (додаток до уроку)

А ЗАРАЗ ДЛЯ ВСІХ ПРИСУТНІХ АКТИВНИЙ ВІДПОЧИНОК 
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА – ТРЕНІНГ

1.Якщо ви смітите на вулиці – почухайте собі носик. 
2.Якщо ви не смітите на вулиці – підстрибніть 3 рази. 
3. Якщо ви не спалюєте сміття у дворі – сплесніть 3 рази в долоні. 
4.Якщо ви не розбиваєте скляні пляшки – погладьте себе по голівці. 
5.Чи ви розмовляєте з батьками про екологічні проблеми села чи місця яке вам дуже подобається? Якщо так – підніміть 2 руки. 
6. Чи болить у вас душа, коли бачите зламану гілку або молоде деревце? Якщо так – покладіть руку на серце. 
7. Якщо хочете дружити, бути в злагоді з природою, то потисніть один одному руки.

Важко уявити життя лісу без тварин. Ми звикли спостерігати за їхньою поведінкою і навіть порівнюємо їх із собою.

Гра «Допоможіть закінчити порівняння»

(Завдання на картках для кожного учня: з’єднати стрілками правильні порівняння).

Хитрий, як………………..вовк

Червоний, як ……………осел

Мовчазний, як …………..сова

Голодний, як ……………рак

Мудрий, як………………лисиця

Упертий, як………………риба

Вчитель

-  А чи можна побачити таких тварин як мамонти, динозаври, тури?

З удосконаленням зброї зменшувались численні стада диких тварин. Це продовжується і зараз. Люди знищують їх не тільки заради їжі, а й заради розваги. Ми вийшли на стежину під назвою «Червона книга України».

Червона книга України — основний документ, в якому узагальнено матеріали про сучасний стан рідкісних і таких, що знаходяться під загрозою зникнення, видів тварин і рослин, на підставі якого розробляються наукові і практичні заходи, спрямовані на їх охорону, відтворення і раціональне використання. Перша Червона книга, присвячена українській флорі та фауні, була видана у 1980 році. На сьогодні в неї занесені декілька представників фауни Кіровоградщини. Це пугач, чорний лелека, сірий журавель, борсук.

Метелика ловити я не хочу:
Він – квітка неба, хай живе собі!
Хай крильцями барвистими тріпоче,
Щоб радісно було мені й тобі.

І квітку лісову не стану рвати,
Її до дому я не понесу.
Бо вдома їй джмеля не погойдати
І не попити ранками росу!

І не стеблинку, гілку чи травинку,
Я не ображу – це страшенний гріх!
Бо в кожній з них живе тремка живинка,
Що світиться довірою до всіх.

(Звучить музика. Заходить рибка, плаче)

-  Хто ти?

-  Я – рибка.

-  А чого ти плачеш, рибко?

-  Ой, біда! Люди, що це за вода?(Рибка читає вірш)

Може Вам і добре пити,

А мені в ній важко жити.

І на дні, і у воді

Хімікати в ній усі.

Люди, звідки Ви взялися?

Люди, трохи совість майте –

Бідну річеньку рятуйте!.

(Учень робить повідомлення про річки Кіровоградської області, які зникають).

Вчитель

Я пропоную Вам звернути на стежку, яка має назву «Поезія на сторожі навколишнього».

Багато авторів сьогодення намагаються гостро поставити перед нами проблему забруднення середовища. Як ніхто глибину цієї катастрофи піднімає в своїй поезії українська поетеса Ліна Костенко.( коротке повідомлення учениці про поетесу).

Л. Костенко у книзі «Неповторність» багато роздумує над тим, що лишає по собі людина. Пробудити Людину в людині – це проблема, яка хвилює авторку.

Не знаю я, що буде після нас, 
в які природа убереться шати. 
Єдиний, хто не втомлюється, – час. 
А ми живі, нам треба поспішати.

Зробити щось, лишити по собі, 
а ми, нічого, – пройдемо, як тіні, 
щоб тільки неба очі голубі 
цю землю завжди бачили в цвітінні.

Щоб ці ліси не вимерли, як тур, 
щоб ці слова не вичахли, як руди. 
Життя іде і все без коректур, 
і як напишеш, так уже і буде.

Вчитель

Найбільше гармонійної і душевної злагоди у віршах Л. Костенко, де домінує мотив єднання людини з природою.

Шипшина важко віддає плоди.
Вона людей хапає за рукава.
Вона кричить: - Людино, підожди!
О, підожди, людино, будь ласкава.
Не всі, не всі, хоч ягідку облиш!
Одна пташина так мене просила!
Я ж тут для всіх, а не для тебе лиш.
І просто осінь щоб була красива.

Усі біди нашого народу, передусім екологічні, Ліна Костенко пояснює духовною злиденністю - «духовним Чорнобилем».

(Вчитель знайомить з книгами книжкової виставки).

Вчитель

-А зараз ми повернемо на «Чорнобиль »сторінку.

( Учень робить коротке повідомлення про катастрофу на Чорнобильській АЕС).

Значних масштабів набуло сьогодні забруднення навколишнього середовища. Всемогутність і безсилля продемонстрував нам Чорнобиль. Чорнобиль – це не просто аварія, це – екологічна катастрофа. Ми знаємо, якої шкоди заподіяв він усьому живому на планеті Земля. Робота з ліквідації наслідків цієї аварії ще не закінчилася.

Читець 1

Чорних дат у людства є немало.

Кожна з них – це міна під прогрес.

Найстрашніше, що усіх спіткало.-

Вибух на Чорнобильській АЕС.

Читець 2

Чи чуєш ти, світе,

Як гірко ридає полин,

Як тяжко і тужно

Моєму народу болить?

Читець 3

Ти відомий сьогодні кожному-

Не ім’ям своїм, а бідою.

Тією вулицею порожньою

Мутною прип’ятською водою.

Читець 4

Хай стане світ міцнішим у стократ,

Хай над землею чисте небо буде,

Чорнобиль попередження, набат,

Його уроків людство не забуде.

Вчитель

Звертаюся до вас, учні. Любіть матінку природу, завжди милуйтеся нею, її красою. Усе, що нас оточує і ми, є частиною природи. 

Природа нам – як рідний дім, 
Вона усім, як мати. 
Щоб лад завжди був в домі тім, 
Про це нам треба дбати. 
В природу із добром іди, 
Вона ж тобі, як мати. 
Й пташки на різні голоси 
Співатимуть для тебе. 
І в краплях срібної роси 
Побачиш чисте небо. 
Й віддячить за добро тобі 
Земля теплом родинним. 
Люби і бережи її, 
будь гідним її сином!

Не можна палити вогонь в лісі.

Не засмічуй воду, землю і повітря,

Бережи природу, предків заповіти.

Хай в душі і серці совість, матір, батько,

Всі ми на планеті рідні сестри й браття.

У лузі калина, як пісня свободи.

Не руш! Ти ж людина. Живи для природи.

Закріплення матеріалу

Розгадування кросворду. (додаток до уроку)

Всі учні отримують пам'ятки поведінки в природі.(діти готували їх вдома друг для друга у вигляді квітки)

Пам'ятка 
• Не ламай гілки дерев і кущів. 
• Не руйнуй мурашники. 
• Не рви квітів – вони потрібні рослинам. 
• Не руйнуй пташині гнізда. 
• Не можна виливати горючі речовини і запалювати їх у лісі. Це може призвести до пожежі. 
Підведення підсумків

Вчитель. Яка прекрасна природа! Скільки дивовижного і незбагненного знаходиться зовсім поряд із нами. Варто берегти все живе хоча б тому, що воно дуже красиве, неповторне, щоб нам, і нашим дітям, і нашим онукам гарно і щасливо жилось на планеті Земля, в нашій рідній Україні. Діти, я надіюсь, що після цього заняття ви ще більше будете любити і охороняти природу, навчитеся її чути і бачити не тільки очима, але й серцем, ніколи не будете робити їй зла. Природа – наш дім. Давайте будемо жителями, які примножують, а не руйнують багатства свого дому! 

(Звучить пісня «Музика землі», музика і слова П. Житкевича)

Додаток 1

1.Зелена, а не луг, біла, а не крейда, кучерява, але без кіс(береза)

2.Я дерево – красень, а звуть мене…(ясен)

3.біленька корзинка, а дно золотисте, в корзині – рослинка. Як сонечко чисте(ромашка)

4.Чемний чарівник - синьоокий молодець.

Ґречно він землі вклонився,

кучерявим цвітом вкрився.(чебрець)

5.Тільки вчора теплий вітер

Вість приніс нам від весни,

А сьогодні дивні квіти

Крізь замети проросли.(проліски)

6.всі ми в шапочках – брилях

Заховались під кущі.

Бо як вийдемо на шлях –

Враз опинимось в борщі.(гриби)

7.Шпарко шипами

Квіти боролись від злами.

А осінньої розкоші

Зродить ягідки хороші.(шипшина)

8.Цвіте синьо, лист зелений

Квітник прикрашає.

Хоч мороз усе побив –

Його не займає.(барвінок)

9.Влітку рясним цвітом

Покриваюсь я.

Пахощі солодкі чути вже здаля.

Але поки квітну, часу не втрачай,

З моїх квіток взимку

Можна пити чай.(липа)

10.не гаряче, а пече,

Хто торкнеться - утече.

Дуже злючою була ця трава.

Називається вона…(кропива)

11.Шишок безліч, всі маленькі і недовгі, всі кругленькі.(сосна)

12.Гарне дерево, міцне.

Листя різьблене, рясне.
Буде жолудів багато.(дуб)

13.У зеленому лісочку,

Під мереженим листочком

Червоніє невеличка

Спіла ягідка…(суничка)