Предмет «Я у світі». 3 клас

Тема: Моя країна - Україна

Мета: поглибити знання учнів про нашу державу - Україну, господарську діяльність і природні скарби країни, продовжити знайомити дітей з державними символами, формувати національну свідомість, розвивати пізнавальний інтерес, виховувати любов до рідної країни, почуття гордості за нашу державу.

Обладнання: карта України, картки із завданням, комп’ютер для перегляду презентації, «калинові» листочки для побажань.

Тип уроку: урок-конференція

Хід уроку

І. Організація класу

- Діти, сьогодні до нас завітали гості. А коли в домі гості - це свято. Тож проведемо урок так, щоб нашим гостям було цікаво.

Навчатися на відмінно

Бажаю вам віднині.

Батькам своїм на радість,

На славу Україні.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

- Над яким розділом ми працюємо? (Людина в суспільстві).

- Так що ж таке суспільство? (Суспільство - це об’єднання людей, які взаємодіють, залежать один від одного).

- А ще, це велика група людей, об’єднаних спільною історією, культурою, законами. Чи може бути сім’я, шкільний колектив, друзі частиною суспільства? (Так, може).

Запам’ятайте! Людину творить країна, де вона народилася, але й країну створюють люди, які в ній живуть. Суспільство досягає найвищого розвитку, коли складається з освічених і культурних людей, які прагнуть робити добро іншим, розвивають свою країну і себе особисто.

ІІІ. Підготовка по сприйняття нового матеріалу

- Сьогодні у нас не звичайний урок, а урок-конференція і знаходимо ми не в звичайному класі, а в конференц-залі. І ви не просто учні, а наукові спеціалісти: географи, історики, семіотики, філологи. Наші гості - журналісти, які будуть запитувати і фіксувати. Успіх нашої конференції залежить від вчених-доповідачів.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Перш, ніж ми почнемо роботу, я хочу звернути вашу увагу на вже відомі вам поняття: конференція, семіотика, філологія, історія, географія.

Наука - це система достовірних знань про об’єктивні закони розвитку природи і суспільства.

Конференція - збори, наради представників громадських та наукових організацій.

Історія – наука, яка вивчає процеси розвитку суспільства, що відбувалися у минулому.

Географія — наука, що вивчає природу Землі, населення та його господарську діяльність.

Філологія - наука, що вивча­є мову й літературу якогось народу.

Семіотика — наука, яка вивчає знаки, знаки-символи і знакові системи в людському суспільстві (в тому числі державні символи).

ІІІ. Робота над темою уроку. (Слайд 1)

1. Повідомлення теми уроку

Є багато країн на Землі,

В них озера, річки і долини -

Є країни великі й малі,

Та найкраща завжди - Батьківщина.

- Тож, напевно, ви здогадалися, про що йтиме мова на нашій зустрічі? (Про нашу Батьківщину).

Тема нашої конференції: «Моя країна - Україна». (Слайд 2)

- Щасливі ми, що народилися і живемо на такій чудовій мальовничій землі, в нашій славній Україні. Тут жили наші діди, прадіди, тут народилися наші батьки - тут корінь роду українського, що сягає своєї давнини.

2. Вправа «Асоціативний кущ»

- Які слова та фрази спадають на думку, коли чуєте, бачите слово «Україна»?

РІДНА МАМА СОНЦЕ

ЛЮБИТИ ЗЕМЛЯ

УКРАЇНА

НАЙКРАЩА МІСТА

СЕЛА ЛІС РІЧКА

(Батько, хліб-сіль, батьківська хата, колиска, домівка, сорочка-вишиванка. рушник, калина, верба і т. д.).

- А які означення можна дібрати до слів Батьківщина і Україна? (Рідна, далека, люба, мила, неозора, незалежна, єдина);

- Отже, як бачите, скільки слів лине до нашого серця, коли ми говоримо про нашу Україну. Кожна людина найбільше любить той край, де народилася і живе. Кожен пишається своєю рідною землею. Завжди хоче сказати про неї найкраще. Подивіться уважно на карту України. Що ви знаєте про Україну? Про це зараз розкажуть спеціалісти-географи. Надаємо їм слово.

3. Повідомлення учнів про Україну як державу

(Слайд 3 і робота з фізичною картою України)

1) Україна - це велика незалежна держава в Східній Європі, що межує з Росією, Білоруссю, з Польщею, Словаччиною, з Угорщиною, Румунією та Молдовою. Південна частина України омивається Чорним і Азовським морем. За територією - Україну можна порівняти із Францією. По території України протікає одна з найбільших річок Європи - Дніпро. Загальна протяжність - 2201 км. Дніпро бере початок у Росії, тече через усю Білорусь, але найбільша його протяжність по території України - 981 км. (Слайд 4). Річок в України налічується 73 тисячі.

2) Найбільші гори на заході України - Карпати, які простяглися по довжині більш ніж на 270 км і по ширині 100-110 км. Найвища точка Карпат - Говерла (2061 м). На півдні країни - Кримські гори. (Слайд 5 і 6). Найбільше озеро Ялпуг в Одеській області. Найглибше озеро Світязь, що на Волині. (Слайди 7 і 8). В Україні понад тисячу міст.

4. Повідомлення учнів про господарську діяльність і природні скарби України. (Робота з фізичною картою України)

1) В Україні багатий рослинний світ і родючі землі, все це сприяє розвитку різних напрямків господарства. В різних областях України вирощують зернові культури, цукрові буряки, картоплю, соняшник, кормові культури. На півдні країни вирощують виноград. Розвиваються скотарство, свинарство, вівчарство.

2) Найбільше багатство – корисні копалини. Родовища кам’яного вугілля є на Донбасі, у Львівській, Волинській областях. У Криворіжжі видобувають залізну руду. У західних областях країни видобувають буре вугілля. В Україні є родовища нафти і газу.

3) В Донбасі, в Криму і Закарпатті добувають сіль. На Поліссі є великі запаси торфу. На Київщині, Житомирщині, в західних областях є родовиша граніту, мармуру, кварцу.

4) На заводах Харкова випускають трактори, тепловози, гірниче устаткування, різні верстати, електроприлади. У місті виробляють тканини, одяг, взуття. Львів славиться чудовими автобусами і кондитерською фабрикою «Світоч».

5) На підприємствах міста Луцька виробляють тканину, шкіру, електроапаратуру. У Рожищі, що на Волині, є завод, де виготовляють тверді сири. Деякі види сортів сиру визнані найкращими у Європі.

5. Робота в групах

- Український народ дуже влучно передавав свою любов до рідної землі у

народній творчості. Зараз завдання для кожної групи спеціалістів відновити прислів’я і пояснити його значення. (Складання прислів’я із окремих слів)

·  Людина без Вітчизни, як соловей без пісні.

·  Всюди добре, а вдома найкраще.

·  У рідному краї і бур’янець пахне.

·  Та земля мила, де мати народила.

6. Розповідь вчителя

- Наші предки залишили нам у спадок багату землю, свою історію, культуру, звичаї, традиції. А наше завдання - зберегти цей скарб і примножити його, та перш за все, ми повинні добре вивчати й пізнавати минуле нашого народу.

У кожного народу Це замки і музеї,

Історія своя. Собори і церкви…

І треба її знати, Ми вдячні нашим предкам,

Так розумію я… Що пам’ятки нам зберегли,

Розкажуть про минуле І треба, щоб потомкам

Нам різні пам’ятки. Ми їх передали.

- Продовжуть нашу зустріч спеціалісти-історики. Вони допоможуть нам здійснити мандрівку у минуле. (Історик – це людина, яка займається наукою про загальний розвиток

того чи іншого народу, країни або суспільства). А спеціалісти-філологи можуть приймати участь упродовж всієї нашої роботи.

7. Повідомлення учнів про минулий і сучасний Київ

1) Відгадування загадки

У нім найкращі в світі

Каштани знамениті.

Ну хто з вас здогадається,

Як місто називається?

Будинки тут високі,

Дніпро тече широкий.

Ну хто з вас здогадається,

Як місто називається?

Віддавна – це столиця,

Столиця білолиця.

Ну хто з вас здогадається,

Як місто називається?

(Київ)

2) Особливо розповсюдженою є легенда про заснування Києва, про трьох братів і їх сестру Либідь. (Слайд 9)

Колись на місці, де зараз стоїть Київ, були гори укриті густим лісом, а під горами протікала велика ріка Дніпро. Одного разу прийшли сюди три брати Кий, Щек і Хорив та сестра їх Либідь. Сподобалось їм це місце і вирішили вони тут побудувати місто, яке назвали на честь старшого брата – Київ. А київські гори було названо на честь двох молодших братів - Щекавицю і Хоревицю. (Слайди 10 і 11).

3) Те забудоване місце обгородили гострокіллям, щоб перешкодити ворогам потрапити до міста. У давні-прадавні часи Київ складався з двох міст – Верхнього

та Нижнього. У Верхньому, огородженому з усіх боків, жив князь та заможні городяни, потрапити сюди можна було тільки через ворота, які охороняла сторожа. Київ мав троє воріт. Головні ворота називали Золотими. Захищали Київ і бойова князева дружина, і прості люди, ремісники, що жили в Нижньому місті, біля Дніпра. Це були мужні воїни, які героїчно боронили рідний край. (Слайд 12).

4) Сьогодні Київ – найбільше місто України, її столиця. Київ названий одним з найзеленіших міст нашої країни. Місто стоїть на річці Дніпро. Це дуже красиве місто. (Слайд 13). У ньому багато широких вулиць і проспектів, площ і парків. Є в Києві багато заводів та інститутів, музеїв, театрів та бібліотек.

5) Київ сьогодні зачаровує людей красою золотоверхих храмів. Це Софійський собор, Києво-Печерська лавра, Михайловський, Володимирський, Успенський, Андріївський собори, Золоті ворота та інші. Але багато пам’яток старовини не збереглося до наших днів. (Слайди 14-20).

6) Найкрасивіша вулиця Києва – Хрещатик. Там, де простягнувся Хрещатик, в давнину був глибокий яр, посередині якого протікав струмок, а навколо шумів

густий ліс. Яр цей називався Хрещатим. Від нього й пішла назва вулиці. (Слайд 21).

7)Широкий, просторий Хрещатик із зеленими алеями каштанів, які були привезені із Парижа. Каштан є символом міста і його листок зображено на гербі Києва. (Слайд 22). На Хрещатику завжди людно, тут люблять відпочивати кияни та

гості міста. В цьому році (2015) 30 травня Київ святкуватиме свою 1533 річницю від заснування.

Київ

Сивий Київ, на Дніпрі

Найстаріший між містами, –

Сяє, блискає з гори

Золотими куполами.

Пам'ятає він чимало:

Бачив протягом віків

І загарбницькі навали,

І хоробрість козаків...

Тут збулись про волю мрії,

Тут у вихорі подій

В славі розцвітає Київ –

Давній і завжди новий.

- Дякую нашими історикам за такі цікаві розповіді про нашу столицю.

Кожна країна світу обов’язково повинна мати свої три символи. Що ж означає слово «символ»? (Символ - це умовне позначення якогось предмета, поняття чи явища.) Про це нам краще розкажуть спеціалісти-семіотики.

8. Розповідь учнів про державні символи

1) Державними символами України є Державний прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України. (Слайд 23).

Символ нашої держави –

Це тризуб жовто-яскравий. (Герб)

Герб – головний знак держави. Зображують його на прапорі, монетах, печатках, документах. На нашому документі про народження теж є герб України. (Слайд 24 ).

Державний герб України - золотий тризуб на синьому тлі. Зверніть увагу на те, що слово тризуб містить число три. Це число вважалося магічним. У народних казках розповідається про трьох богатирів, про три бажання, про три завдання, які виконує герой.

2) Тризуб належить до найстародавніших священних знаків, які прийшли з глибини віків. Цей знак виявлено на печатці великого князя Святослава, на срібних монетах князя Володимира. Існує думка, що він міг бути знаком влади вождів слов'янських племен. Інші вважають, що тризуб є символом трьох стихій природи: повітря, води і землі. У ньому відображено триєдність життя: Батько - Сила, Мати - Мудрість, а Любов - це мале дитя.

Герб

Наш герб – тризуб,

це воля, слава й сила;

наш герб – тризуб.

Недоля нас косила,

та ми зросли, ми є,

ми завжди будем,

добро і пісню

несемо ми людям.

3) Кольорове рішення - прийом асоціацій

  - Діти, що завжди буває жовтим? (Пшеничне поле, колір хліба, зерна, соняшники, пісок, жовтогаряче сонце).
- Що буває синім, блакитним? (Річки, моря, небо, волошки, барвінок, незабудки).  Про що далі піде наша мова? Відгадайте загадку.

Синьо – жовте полотнище 
гордо майорить над нами.
Це – ознака сили й слави 
Української держави. 
(Прапор) 

- Чому смуги розташовані таким чином? Як ви вважаєте? (Міркування дітей).
(Слайд 25)

4) Національний прапор України – синьо-жовтий стяг. Не можна говорити жовто-синій, тому що правильно називати кольори починаючи згори. (Слайд 26).

Жовтий колір – це колір пшеничного поля, колір хліба, зерна, що дарує життя всьому сущому на землі. Жовтий колір – це ще й колір жовтогарячого сонця, без лагідних променів якого не зможе дозріти хліб. Жовтий колір означає надію,

радість.
Синій колір – це колір чистого, мирного неба. А невже без живлющої матері-води визрів би, заколосився б хліб? От вам і ще один блакитний колір – колір цариці води. Цей колір означає вірність, правду, свободу. 
Прапор

Прапор – це державний символ,

він є в кожної держави;

це для всіх – ознака сили,

це для всіх – ознака слави.

Синьо-жовтий прапор маєм:

синє – небо, жовте – жито;

прапор свій оберігаєм,

він святиня, знають діти.

Прапор свій здіймаєм гордо,

ми з ним дужі і єдині,

ми навіки вже – з народом,

українським, в Україні.

- Де ви могли бачити прапор України? (Відповіді учнів).

У серпні 2004 року Президент підписав указ про встановлення Дня державного прапора України, який святкується щорічно 23 серпня.


Фізкультхвилинка. «Гра з хусточками»
(На столі коробка з жовтою та блакитною хусточками.  Вчитель пропонує дітям бути уважними і як тільки у нього в руках з’явиться жовта хусточка або синя виконувати рухи під музику. Жовта хустка - сонечко (руки до гори, покрутитися), синя –струмочки (руки вперед, покачування із сторони в сторону).

5) Третій символ будь-якої держави - Гімн. Це – урочиста патріотична пісня, яка уславлює державу.

Коли звучить він - всі встають,

До серця руку прикладають,

І вголос, й подумки співають,

І Україну прославляють.

6) Створення українського гімну бере початок з 1862 року. Український поет Павло Чубинський пише вірш «Ще не вмерла Україна», якому в майбутньому судилося стати національним, а згодом і державним гімном українського народу. (Слайд 27)

Патріотичний вірш не пройшов повз увагу й релігійних діячів того часу. Один з них, отець Михайло (Вербицький), ще й знаний композитор свого часу, захоплений віршем Павло Чубинського, пише музику на нього. (Слайд 28)

- Державний гімн виконують та слухають стоячи, чоловіки скидають свої головні убори. Така поведінка при виконанні Гімну показують велич, честь, силу, могутність нашої держави. Ми з вами любимо та пишаємося своєю країною, а

значить, повинні пишатися її символами. Давайте, висловимо свою повагу до українського гімну та прослухаємо його як годиться, стоячи.

(Слухання гімну у виконанні Олександра Пономарьова).

- До слова запрошуються наші філологи.

9. Розповідь про державну мову України (Слайд 29)

1) Державною мовою в Україні є українська мова. Державна мова - це візитна картка держави. Якою є візитна картка, такою і є держава. Немає мов кращих чи гірших. Але є мова держави, яку треба поважати, оберігати, захищати. Вона у нас є. Ніжна, ласкава, мелодійна, неповторна, співуча, калинова. Це наш скарб. Берегти і шанувати слово материнське - не просте обов'язок, а святе наше завдання.

2) Чому ж сьогодні в Незалежній Україні постає питання про другу державну мову? Що заважає, всім, хто живе на Україні, знати українську мову, користуватися нею? Державна мова у нас одна, а інші мови нехай розвиваються поруч. Мова наша - це джерельна вода і хліб. У ній - вся історія України. Без рідної мови неможлива любов до України. Правильно й чисто говорити своєю рідною мовою повинен кожний. Не цурайтеся рідної мови і запам'ятаймо: Українська Держава, отже, українська мова. Нею треба не лише говорити, нею треба жити.

3) Найбільше і найдорожче добро в кожного народу - це його мова, та жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподівання, розум, досвід і почуття. І де б ми не були, скрізь відчуваємо поклик рідної землі, хвилюємося до сліз, зачувши рідне слово.

10. Декламування учнями поетичних рядків про рідну мову

Мова кожного народу

Неповторна і – своя,

В ній громлять громи в негоду,

В тиші трелі солов'я…

Солов’їну, барвінкову,

Колосисту навіки -

Українську рідну мову

В дар дали мені батьки.

Берегти її, плекати

Буду всюди й повсяк час,

Бо ж єдина, так як мати, -

Мова кожного із нас.

В шелесті діброви,

В різноспіві з хащі

Чутно: «Рідна мова –

Від усіх найкраща!»

Нашу мову, діти,

Будемо ж вивчати,

Будемо любити,

Будем добре знати!

Не цурайтесь мови, люди,

Рідного джерельця,

Хай вона струмочком буде,

Хай дійде до серця!

Хай вона в піснях лунає

Кожен день і в свято.

Соловейком хай співає

В українській хаті!

Мово наша дзвінка, кришталева,

Мудра, стигла, солодка зернина.

Якщо є ти – то житиме вічно

Колисковий наш край – Україна.

 

11. Творче завдання

- Розкажіть, якою ви хочете бачити свою державу Україну?

- Що ви для неї можете зробити сьогодні?

- Зараз кожен із вам на калиновому листочку напише своє побажання для своєї країни. Що ви бажаєте нашій рідній Україні?(Діти прикріплюють свої листочки - побажання на кущ калини.)

ІV. Підведення підсумків (Слайд 30)
Любов до Батьківщини, до рідного краю – це найсвітліші і найвищі почуття. Саме ви, діти, – майбутнє нашої держави. Тож своїми знаннями, працею, здобутками збагачуйте її. Будьте гідними своїх предків, любіть рідну землю, бережіть волю і незалежність України, шануйте свій народ і нашу солов’їну мову.

МИ – ЄДИНА КРАЇНА! Незважаючи на усі негаразди, ми прагнемо одного – спокою, миру та чистого блакитного неба над головою.

(Звучить молитва за Україну)