Новотроїцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Бердянської районної ради Запорізької області

Вчитель української мови та літератури

івна

Тема. Ольга Кобилянська. Повість «Земля». Образи твору, художня майстерність письменниці.

Мета: допомогти учням усвідомити майстерність письменниці в розкритті різних психологічних типів людей; викликати інтерес до читання художніх творів; розвивати навички порівняння образів, вміння висловлювати власні думки з приводу прочитаного; виховувати здатність до співчуття, прагнення до духовного розвитку

Обладнання: портрет письменниці, видання твору

Теорія літератури: вічні проблеми, система образів твору, образ-символ, художні засоби

Хід уроку:

І. Мотивація навчальної діяльності школярів

Вступне слово вчителя. Добрий день! Сьогодні у нас незвичайний урок, тож давайте привітаємо наших гостей! Сідайте!

Друзі, а який у вас настрій? Оберіть із запропонованих смайлів і намалюйте його у себе на картці. (Далі вчитель прикріпляє на дошці смайл "Радість") Бажаю всім учням гарного настрою, легкого засвоєння теми.)!

дв! /

ІІ. Оголошення теми і мети уроку

Шановні діти! Ми продовжуємо говорити про Ольгу Кобилянську, видатну письменницю Буковини. Ви вже прочитали повість «Земля», а сьогодні на уроці спробуємо проаналізувати цей твір. Одже, записуємо у зошитах число, класна робота, тема уроку.

У кожного на парті є індивідуальні картки, які ви будете заповнювати протягом уроку і виставляти собі оцінки.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Давайте згадаємо історію написання повісті. У гості до нас завітала Ольга Юліанівна Кобилянська, яка розповість про свій задум написати цю повість.

/музика, заходить Ольга Кобилянська/

Ольга Кобилянська:

Доброго дня усім присутнім! Свою повість «Земля» я написала на основі реальної трагедії братовбивства, що сталася у 1894 році в селі Димка неподалік від Чернівців, де син селянина убив свого старшого брата, щоб самому дістати в спадщину батькову землю. За жанром це соціально-психологічна повість, тому що я спробувала розкрити причини цього страшного злочину, заглядаючи в душі кожного героя. Прототипами героїв повісті стали члени родини Костянтина Жіжіяна — Михайло і Сава (у повісті — Федорчуки). Мій батько доклав багато зусиль, щоб сім’я Жіжіянів не втратила й другого сина, тому цю повість присвятила саме йому. Сава Жіжіян згодом емігрував до Канади, де й помер. Прототипом Рахіри стала Маріука Магас, яка розійшлася з Савою і вийшла заміж удруге. Анна списана з наймички Кобилянських.

У своїй повісті я хотіла знайти причини братовбивства, тобто першогріха, зла у світі. Ми приходимо у світ, як чистий аркуш паперу. Книгу свого життя пишемо самі. Наше серце вчиться любити й буди відповідальним за вчинки. Кожна людина не ідеальна. Хоч би якою доброю і глибоко духовною вона була, все одно інколи чинить не так, як велить обов’язок людини. Та гріх може бути прощенний за умови щирого каяття, очищення душі. А зло завжди повертається до того, хто його зробив і не покаявся. Життя Сави без каяття й спокути страшне. Суд і справедливий вирок убивці були б кращим вибором, ніж нестерпні муки совісті, людський осуд.

Учень 1. Ольго Юліанівно, скажіть будь ласка, які персонажі близькі до вашого ідеалу людини?

Учень 2. У повісті часто натрапляємо на вислів «гармонійна людина». Хто з героїв повісті, на вашу думку, найбільше відповідає цій характеристиці?

Ольга Кобилянська. Друзі, скажіть, чи актуальні проблеми, які я порушила в повісті, у вашому часі?

Вчитель. Дякуємо за співрозмову!

А яку характеристику підготував нам літературознавець?

Літературознавець. Композиційно твір складається з 32 розділів. Спробуйте самі визначити композицію.

Літературознавець. Експозиція (початок): весілля в селі (Парасинки та Додорика) – це велика подія. Молодята запрошують усе село розділити їхню радість. Так за одним столом зібралися герої твору: головні і другорядні, багаті і бідні.

Зав’язка: зустріч Анни і Михайла, перше побачення, та щось «неймовірно» страшне й потворне летіло з лісу….

Розвиток дії: перебування Михайла у війську; лінія Сави-Рахіри, яка мала великий вплив на юнака.

Кульмінація: однієї ночі Сава з Михайлом пішли до панського лісу за жердинами аби полагодити тин; другого дня Михайла знайшли в лісі вбитим. Батьки і Анна запідозрюють в убивстві Саву, зате хто вбивця Михайла невідомо.

Розв’язка: похорон Михайла. Івоніка почав втрачати віру в те, що він є господарем землі. Він віддув її владу над собою, відчув себе її рабом. З цього випливає ідея твору: «земля повинна бути для людини, а не людина для землі». Земля покликана народжувати життя, а у творі Кобилянської стає причиною смерті.

Вчитель. Молодці, діти! Рухаймося далі. Команда майбутніх акторів 11класу підготувала для вас відео-візитівки головних героїв повісті. Вашим завданням буде впізнати героїв.

·  Він був високий ростом, вищий від свого брата, але ніжно збудований, як мати. З лиця подобав також на неї і був би гарний, коли б не його безустанно заблуканий погляд, що мав у собі щось зимного й несупокійного. З його ніжного, майже дитинячого обличчя вражав його погляд прикро і відтручував від себе. Очей сих не наслідив він ані від тата, ані від мами. Коли очі Івоніки були дзеркалом самої доброти серця й чесноти, погляд у Марійки м'який, звичайно глибокий і зажурений, в усміху несказанно лагідний і гарний, то його очі, великі й сиві, не мали нічого спільного з його дитинячо-молодим обличчям. (Сава)

·  І не саме великий, але плечистий і сильний, а з лиця мов у якої дівчини, лише що над устами засіявся вус. Дівчата в селі знали добре, який він був, одначе він держався від усіх так далеко, був такий соромливий і замкнений, що ніхто не міг про нього сказати, щоб глядів за одною довше, ніж за другою. (Михайло)

·  «…Була се слабосильна, ще доволі молода жінка з ніжними рисами обличчя, на якім за першим поглядом було пізнати, що тяжка, ненастанна праця й жура, що гнітила її, надали їй п’ятно старості…» (Марія)

·  «…Середнього росту, з темним, як шовк, волоссям… на око ніжна, таїла в собі силу та вабила до себе, мов музика, гармонією жіночності…» (Анна)

·  «…Вона погана волошка, циганка. Дивися на її зуби й на її рот! Як клубки з м'яса стоять їй в лиці! Чи вона чим причарувала тебе? Дивися, яка вона погана! Чоло волоссям заросло, а очі, як у чортиці або голодної собаки!...» (Михайло Саві про Рахіру)

Вчитель. Дякую за завдання! А зараз спробуємо прокоментувати «Інформаційне гроно», відповівши на питання: «Як вплинула земля на героїв повісті?»

Для Івоніки – земля це жива істота, з якою він розмовляє, прив’язані до землі, багато працює, боготворив землю, але не догледів своїх синів і тратив їх обох

Марія – згубний вплив влади землі на неї, її душа закам’яніла і вона втратила сенс життя

Михайло – любить землю, але коли став вибір: земля чи кохання, він вибирає друге,- проти волі батьків залишає господарювання на землі і мріє побудувати нове життя у місці, за що земля воліє краще покласти його тут мертвим, зробивши вічним своїм рабом

Рахіра – прагне заволодіти землею Федорчуків любою ціною, мріючи стати господинею, з цією метою вона намовила Саву на вбивство Михайла

Сава – не бажає працювати на землі,  вона потрібна йому як майно, як засіб існування, як підвалина родинного щастя. І вона манить його, обіцяючи дати все і обдурюючи

Анна і Петро – зневіра у добродіяльну силу землі, тяжко працюють заради того, щоб син здобув освіту і вибудував щасливішу долю, але не на землі (хоча традиція лишається – записане Івонікою на хлопця поле Михайла)

Вчитель. Перед вами скрапбуки, ваше завдання знайти предмети, які характеризували б героїв повісті.

Анна – перстень, який подарував їй Михайло; близнята, які померли; хлопчик – її та Петра син

Рахіра – курка з яйцями; горілка; трубка з тютюном

Михайло – плуг у полі; сопілка; військова форма

Сава – теля; заєць; рушниця

Вчитель. Повість пронизана низкою деталей, які не просто символічні, вони містичні. Ваше завдання – за 1 хвилину схематично намалювати символи, які ви побачили у творі і пояснити їх.

ü   Земля – символ темної сили над людиною й водночас праці, мрії.

ü  Сава та Михайло – символи Каїна та Авеля (після вигнання з раю у Адама і Єви почали народжуватися діти: сини і дочки. Першого сина вони назвали Каїном, а другого Авелем. Каїн обробляв землю, а Авель пас отари. Одного разу вони приносили жертву Богу: Каїн – плоди землі, а Авель – від первородних своєї отари. Авель був добрим і лагідним, він приносив жертву від чистого серця, з любов`ю і вірою в обітованого Спасителя, з молитвою про помилування і надією на милість Божу; і Бог прийняв жертву Авеля, – вважається, що дим від неї пішов до неба. Каїн же за натурою був злим і жорстоким, він приносив жертву тільки з необхідності, за звичаєм, без любові і страху Божого. Господь не прийняв його жертви; це, як гадають, було видно з того, що дим від його жертви стелився по землі. Після цього Каїн став заздрити своєму братові, покликав Авеля в поле і вбив його. Життя людини є дар Божий, тому людина не має права ні сама позбавлятися його, ні відбирати його в іншого. Замість вбитого Авеля Бог дав Адаму і Єві третього сина – Сифа.

ü  Сусудній ліс: неподалік від сусіднього лісу мешкає Рахіра, а якраз у іі домі заражається гріхом Сава. Сава дуже любить цей ліс. Чому? Бо «все, що в лісі роблено, не було гріхо. м». Отже, сусідній ліс — символічне втілення его, сліпого інстинкту, а саме це визначає натуру Сави, власне, сусідній ліс — його стихія. Кобилянська натякає, що саме втрата здатності відчувати, розпізнавати гріх і є першозерниною зла, сатанинством. Тому Анна так жахається сусіднього лісу, інтуїтивно відчуває небезпеку, що з нього чигає. Аж тепер стає зрозуміло, що то під час перщого побачення з коханим дівчині привиділася подоба самого князя тьми: «Тут щось нечисте… на тебе й на мене, Михайле…»

ü  Теля: умирає в муках мале теля, що, граючись, випадково поранилося. Це було Савине звіря, він любив його, доглядав. Так виявляється смерть чистої, світлої душі Сави, котрий уже твердо вирішив убити брата. Тому й відсахнулося від хлопця в передсмертну хвилину теля «з виразом дикого, відражаючого перестраху» в очах, — душа, згасаючи, помітила наближення Каїна, першоогрішника.

ü  Куля, яку знайшов Івоніка й здогадався, хто вбивця – символ вибору

ü  Місячне сяйво: в ніч оплакування й похорону Михайла надзвичайно ясно сяє місяць. Символіка цього образу багатогранна. Опинившись у місячному світлі, Івоніка відчуває, що«великий гріх впав уже на його дім». Тут сяйво місяця натякає на позасвідому, містичну царину, де й кореняться причини, заховані пояснення трагедії. Астральні деталі тут свідчать про присутність Всевишнього при похованні праведника. Адже зорі — світло серед темені — символізують Дух. Місяць — це місце, де очищаються душі праведників, перш аніж полинути до Сонця (Бога). Сяйво, краса й спокій небес засвідчують, що Михайлова душа вливається у Вічну Гармонію.

ü  Кілька разів у мертвого Михайла йде кров : зразу – коли вперше до нього підходить Сава, потім – коли Марія накинулась з прокльонами і бійкою на Анна, третій раз – коли Анна починає плакати біля труни, четвертий раз – знак матері одуматися і прийняти Анну.

ü  Свічка: на смерть душі братовбивці натякає ще одна деталь, уже на похороні: «Одна свічка, що горша в головах умерлого, впала, покотилася саме до ніг Сави і тут згасла».

ü  Дитина Анни та Петра – символ надії.

Вчитель. Отже, удаючись до символічних деталей, Кобилянська робить успішну спробу проникнути в позасвідомі обшири духовного світу.

Далі застосуємо прийом РАФТ. Для цього за домопогою технологічної карти вам треба написати sms-повідомлення та лист-каяття героям повісті на запропоновані теми.

Роль

Аудиторія

Форма

Тема

Михайло

Анна

Sms-повідомлення

Зізнання у кохання

Сава

Михайлу

Лист-каяття

Провинна перед братом

ІV. Підбиття підсумків

Вчитель. Злочин обов’язково буде покараний, і найчастіше, це покарання іде через докори сумління самого злочинця, через нещастя з близькими для нього людьми, через відсутність душевного спокою і щастя.

Літературний диктант

1.  В основі сюжету твору «Земля» лежать факти

А вигадані

Б фантастичні

В автобіографічні

Г реальні

2.  У «Землі» письменниця художньо відобразила вічну тему

А особистості і нації

Б гармонії людини і природи

В Каїна і Авеля, зради і покути

Г любовного трикутника

3.  З перебуванням Михайла у війську («Земля») пов'язується елемент сюжету

А зав'язка

Б експозиція

В кульмінація

Г розв'язка

4.  Розповідь у «Землі» ведеться від

А першої особи

Б третьої особи

В імені автора

Г імені очевидця подій

5.  «Земля» написана в руслі

А імпресіонізму

Б експресіонізму

В символізму

Г неоромантизму

6.  Сава у «Землі» втілює в собі біблійний образ

А Мойсея

Б Ноя

В Каїна

Г Адама

7.  Утіленням духовної деградації у творі «Земля» є образи

А Марійки та Івоніки

Б Сави і Рахіри

В Михайла і Анни

ГПарасинки і Тодорики

8.  У «Землі» шляхетною, чутливою душею, що перебуває в жорстоких обставинах, є

А Михайло

Б Анна

В Рахіра

Г Сава

9.  «Лінива до розпуки, пленталася цілими днями бездільно по селу...» («Земля»)

А Анна

Б Парасинка

В Марійка Федорчук

Г Рахіра

10.  В основі твору «Земля» лежить морально-етична проблема
А братовбивства

Б краси зовнішньої та духовної

В батьків і дітей

Г матеріальних та духовних цінностей

11.  Твір «Земля» за жанром —

А соціально-психологічний роман

Б соціально-психологічна повість

В соціально-побутова повість

Г оповідання

12. На творчості О. Кобилянської найбільше позначився вплив
А філософії Сковороди

Б філософії Канта

В філософії Нового часу

Г філософії Ніцше

Молодці! І наприкінці нашого уроку давайте з вами продовжимо речення:

1.  Найбільше мене вразило…

2.  Про образ землі у творі я думаю…

3.  З героїв твору мені запам’яталися …

V. Домашнє завдання

Прочитати новелу М. Коцюбинського «Intermezzo»