Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто
- 30% recurring commission
- Выплаты в USDT
- Вывод каждую неделю
- Комиссия до 5 лет за каждого referral
Літературне читання
2 клас
Тема. Прилітайте, лелеки, до рідного краю
Мета: ознайомити учнів з різноманітною дитячою літературою, її видами; навчити добирати дитячу книгу для самостійного читання;прищеплювати любов до читання, зацікавлювати книгою;удосконалювати вміння творчо працювати над текстом, збагачувати словниковий запас учнів, розвивати смислову та образну пам’ять, пошукові здібності;розвивати кмiтливiсть, швидкість мислення, творчi можливості учнiв; виховувати любов до природи, до птахів, турботливе ставлення до них.
Обладнання:презентація уроку, предметні малюнки, виставка малюнків лелек, виставка книг, у яких можна знайти цікаве про лелек, книга «Дзвінок з минулого»
Хід уроку
І. Організаційний момент (Слайд1)
Наш дивний свiт, такий, як казка,
Он в небi хмаронька пливе.
Тож бережи його, будь ласка,
Все в ньому гарне i живе.
Он квiтка полум’ям палає,
І ясне сонечко блищить.
Чарiвна пташечка співає:
- Все в дивосвiт прийшло, щоб жить.
II. Мовленнєва розминка
1. Робота над скоромовкою ( Слайд 2)
- Давайте прочитаємо скоромовку повільно, потім швидше і дуже швидко.
-Хто запам’ятав і зможе самостійно її проговорити?
У лузі журавлик
Щипав собі щавлик.
Купіть йому горщик -
Він зварить вам борщик.
2. Робота над чистомовкою (Слайд 3)
Іли-іли-іли — лелеченьки прилетіли.
Али-али-али — травку дружно пощипали.
Или-или-или — водиці попили.
Ою-ою-ою — принесли весну з собою.
3. Гра «Озвуч малюнок»


Я демонструю предметні малюнки, а ви озвучте їх.
Зозуля — ку-ку.
Сорока –скре-ке-ке.

Півень — ку-ку-рі-ку-у-у.
Горобець –ців - цвірінь.
Ворона кар - р-р-р-р.
- Хто зайвий серед даних птахів? (Півень тому, що він домашній птах)
III. Мотивація навчальної діяльності
1.Робота над загадкою
— Відгадайте загадку, про кого в ній йдеться?
У червоних чоботях, в білому халаті,
Він весною прилетів і сидить на хаті. (Лелека)
- Які слова допомогли вам відгадати її? (Ніжки в нього червоні, пір’ячко біле і полюбляє сидіти на людських будівлях)
- А до якої групи відносяться лелеки? (До птахів)
2. Вступне слово вчителя
Навесні, коли перші промінчики теплого сонечка нам лагідно посміхаються, до нас з теплих країв повертаються лелеки. І в народі говорять, що вони на крилах нам весну приносять.
І тема нашого сьогоднішнього уроку позакласного читання «Прилітайте, лелеки, до рідного краю» (Слайд 4)
Етап проектування
- Діти, що кожен з вас очікує від сьогоднішнього уроку?
IV. Актуалізація читацького досвіду школярів.
1. Робота з виставкою книжок
- Чи відповідають темі представлені на виставці книжки?
- Книжки яких авторів представлені на виставці?
- Твори яких авторів ви вже читали?
- Які назви мають книжки? ( За завданням учителя учні самостійно визначають зовнішні показники змісту кожної книжки ( заголовок, автор, ілюстрації), вибирають потрібну книжку за окресленими показниками, співвідносять їх і на основі цього роблять загальний висновок про тематику, зміст, характер, кількість уміщених у книжці творів.).
2. Розгляд та короткий аналіз дитячих ілюстрацій до теми
Протягом двох тижнів ви малювали ілюстрації про лелек. Погляньте, який дивовижний світ постає перед нами, ніби потрапили ми з вами в казку. Кожен малюнок відповідає певному твору, який ви готували, тож настав час звернутися до наших груп і більше дізнатися про друзів наших менших.
3.Звіт групи «Лелеченята» (Слайд 5)
Наш птах досить незвичайний. Про нього детальніше нам розкажуть учні з групи «Лелеченята»
Є два види лелек: чорний поширений в Карпатах і на Поліссі, білий майже по всій території України. Білий лелека живе поблизу людських осель, а чорний дуже обережний, близько не підходить до житла. Дуже рідко вдається побачити чорного лелеку, якого занесено до Червоної книги.
Прилітають лелеки в Україну у березні. Вони чудово орієнтуються за сонцем навіть у хмарну погоду, по зоряному небу вночі. Дуже добре запам’ятовують різні помітки на землі, орієнтири. Вони, як вважають учені, навіть мають здатність орієнтуватися за магнітним полем землі.
Гнізда у лелек багаторічні. Птахи починають їх ремонтувати або будувати нові на початку квітня. Гнізда майструють з досить товстих палок. Вони дуже міцні і витримують найсильніші вітри та бурі.
Повна кладка у гнізді з трьох-шести білих яєць. Починають насиджувати у кінці квітня або на початку травня. Насиджують пташенят обидва птахи 33 дні.
Пташенята залишаються у гнізді близько трьох місяців. Вчені підрахували, що на день літає лелека за їжею до дев’яти разів.
А ще по-іншому так називають пернатого друга у різних районах України: лелека, бузьон, бузько, чорногуз, бусол, гайстер, веселик.
4. Фізкультхвилинка
Вчитель.
Дуже добре ви трудились.
Мабуть, діти, ви втомились.
Діти.
Бузькам вже не до науки,
Ой, давно вже терплять муки.
Затекли і ніжки, й крила,
Лелечиха зве до діла.
Лелечиха.
Ану, славні малюки,
Станьте струнко, мов грибки.
Крила вгору підіймайте,
Ними добре помахайте.
Голівками покрутіть
Стане легко й добре вмить
5.Звіт групи «Буслики» (Слайд 6)
- Діти, давайте пригадаємо, що таке усна народна творчість?(Це творчість, яка передавалась поколіннями з уст в уста)
- А які жанри усної народної творчості ви знаєте? (Загадки, прислів’я та приказки, легенди, казки, народні пісні)
- Цей чудовий птах оспіваний у легендах, казках, народних піснях. Про нього складено багато загадок, прислів’їв та приказок, віршів.
- Надаємо слово другій групі «Буслики»
Загадки
Які ноги, такий ніс,
По болоту ходить скрізь.
Хату на хаті має,
Жабам рахунок знає. (Лелека)
* * *
Майстер цей з’явився рано,
На даху помудрував
І без цегли, і без крана
Дім собі побудував. (Лелека)
* * *
Довгонога, чорно – біла,
У гніздо на хату сіла.
Довгим дзьобом, знай, стукоче,
Ніби щось сказати хоче. ( Лелека)
Прислів’я та приказки
- Прилетів лелека – весну приніс здалека.
- З’явились бузькові лапи – не забирай з грядки сапи.
- Лелеки летять тільки до добрих людей.
- З’являться у своєму гнізді лелеки – швидко настануть чудові теплі дні.
- Відлетять лелеки – і холодна зима не за горами.
- Бузьок на хаті, а журба в кімнаті.
- На одній сіножаті і віл пасеться, і бузько жаби ловить.?
- Така правда, як Бог казав буселю.
- Виграв бузька на костелі.
Вірші
Лелека ластівку питає:
– Хто вище всіх птахів літає?
– Літають люди вище всіх
На літаках своїх складних.
* * *
Лелека побудує світлу хату,
Своїх пташат поставить на крило,
І будуть радо діти усміхатись,
Як лелечата злинуть над селом.
* * *
Веселі чорногузики
Ірина Шушняк-Федоришин
Убралися в картузики
Веселі чорногузики,
У чобітки святкові,
Жупанчики парчові
Танок ведуть грайливий,
Весняно-гамірливий
Поклацують дзьобами,
Іде луна лугами...
Так затишно удома,
Розсіялася втома
В полях озиминою,
Туманом над водою
Тепло несли на крилах,
Щоб на Дністрових схилах
Квіток цвіло багато
На радощі малятам
ЛЕЛЕКА Олена Пчілка
— Лелеко, лелеко!
До осені далеко?
— Як замовкнуть жаби,
Як померзнуть баби,
Тоді осінь настане, —
Мені їсти не стане,
Полечу в інший край,
На той рік дожидай!
Майстрихи Лідія Коломієць
В бусла та буслихи-
Донечки – майстрихи
Встануть вранці-рано
Сядуть на поляні
Прядуть помалу
Пасмочка вовняні.
Що виведуть нитку -
Татові на свитку,
Що другу нитинку-
Мамі на хустинку,
А ниточки - лишки-
Собі на панчішки.
М. Навко «Бусол»
Глянь, до нас, хоч дальня путь,
Бусол з Африки прибув.
Іде бузько – чалап – чалап.
Спритно ловить дзьобом жаб.
Чорногуз летить на став
Може, - рибний день настав?
Бусень діточкам обід
Носить у гніздо як слід.
Наш лелека у блакить
В теплий вирій відлетить.
Легенда про лелеку
Давно це було, коли на українську землю нападали орди кочевників. Налітали, підпалювали хати, виганяли худобу, забирали у полон жінок та дітей. А малюків кидали напризволяще на згарищах. Це побачили лелеки і стуком дзьобів почали кликати козаків на допомогу. Але далеко були козаки, не почули птахів. І тоді птахи підхопили на крила заплаканих малюків, піднялися високо-високо над землею. Почули своїх дітей козаки і кинулися наздоганяти ворогів, а лелеки кружляли над ними, вказуючи дорогу. Наздогнали козаки завойовників і порубали. З того часу лелекам в Україні завжди раді.
А ось інша легенда
Вороги напали на місто та осадили храм, в якому шукали порятунку жителі. Одна жінка побачила біля дзвіниці лелеку. Протягнувши йому сповите немовля, почала благати: «Лелеченько-серденько, врятуй його». Почув лелека, підхопив немовля і врятував від неминучої загибелі.
Ще одна легенда
На солом’яній стрісі будинку, в якому жила сім’я з двома немовлятами, було гніздо чорногузів. Одного разу хата загорілася, язики полум’я ковзнули по стрісі. Заметушилися лелеки, стали кликати господарів. Але вони були далеко в полі і не могли того почути. Тоді птахи кинулися у вікно і винесли дітей. З того часу у них чорні кінці крил, червоні ноги і дзьоб – обпалили в полум’ї.
5.Звіт групи «Веселики» (Слайд 7)
- З лелекою в народі дуже багато пов’язано. Лелеку вважають символом миру, достатку, щастя, добра, материнства. Звернемося до наступної групи.
Лелека – священний птах, покровитель сім’ї і рідного дому. Він приносить з Вирію дітей. Жінки, побачивши вперше навесні лелеку, кидають йому вслід хліб або траву, задобрюючи його.
Лелека (бусол, бузько, чорногуз, гайстер) – символ богині Зорі; символ поваги до батьків; символ мандрівників; сімейного благополуччя, щастя; батьківщини.
Вбивство лелеки прирівнювалося до вбивства людини. Цей птах за повір’ям, має риси і звички, що притаманні людям. В народному уявленні він є символом праці і відданості. Де він покладе своє кубло, тій хаті буде щастити, а якщо його образити, він і хату може спалити. В Україні птахів і звірів не називали людськими іменами. Однак, для лелек робили виняток. З ними розмовляли, „радилися” як з членами сім’ї.
Якщо згадаємо, що за повір’ям він приносить дітей, то стане зрозумілим, чому бог шлюбу і кохання в давніх українських і польських піснях зветься Лель, а скіфський бог плодючості – Гайстеріс. Отже, Лелека – ще й символ Сонця.
6.Фізкультхвилинка.
1. Ходить бусол по воді:
Чап! Чап!
Лічить жабок по одній:
Хап! Хап!
Перелякані жабки:
Ква! Ква!
Пострибали під листки:
Раз! Два!
2. Довгоногий чорногуз
У болотечку загруз.
Будем його рятувати,
За хвостика витягати,
Щоб не плакав чорногуз,
Що в болотечку загруз.
7. Робота над текстом «Про бузьків»:
- Зараз ми будемо працювати над оповіданням «Про бузьків» з книги «Дзвінок з минулого».
а) словникова робота
В тексті зустрінуться незнайомі слова:
клуня – господарська будівля для збереження снопів.
голомосити – бити.
видерти з гнізда – забрати.
мов несамовита – сама не своя.
кепкує – насміхається.
дибає – ходить.
повітка – сарай для зберігання сільського приладдя.
б) читання вчителя плюс читців до слів «Буслицю боронити».
- Як на вашу думку закінчилась ця історія? (учні пропонують свої версії, вчитель дочитує текст до кінця).
- Через що бузьки присудили на смерть буслицю?
в) робота над текстом
- Чого навчав дідусь свого маленького внука Петра? Давайте прочитаємо цей діалог ( Петро, дід, автор).
- Зробіть, діти, висновок з прочитаного. (Не можна чіпати гнізда, бо пташка покине його).
- З якою радісною звісткою прибіг Охрім до дітей?
- Прочитайте, як вела себе буслиця коло гнізда?
- А діти що в цей час робили?
- Прочитайте, що зробив бузько?
- Чи змінилося ставлення дітей після побаченого?
- Як продовжував себе вести бузько?
- Чи же закінчився лелечин суд? Прочитайте.
- Що вас вразило в оповіданні?
- А через що це сталося?
- Який висновок ви зробили для себе?
У статті 66 Конституції України записано. «Кожен забов`язаний не заподіювати шкоду природі». Пам’ятаємо про це.
- Діти на початку уроку ми промовляли скоромовку. Хто зможе її проговорити. Про кого вона? (Про журавля)
8. Діалог «Журавель і лелека».(Слайд 8)

- Діти, люди досить часто плутають лелеку із журавлем, не розрізняючи їх. Зараз ви почуєте діалог між журавлем і лелекою і зрозумієте, яка між ними відмінність.
(Виходять два хлопчики у відповідному одязі і розігрують діалог).
Лелека. Ти хто?
Журавель. Я — сірий журавель.
Лелека. А чому ти не мостиш собі гнізда на даху будинку чи електричному стовпі?
Журавель. Ми, журавлики, дуже обережні птахи і не підпускаємо людину ближче, ніж за кілька метрів, тому і оселяємося на глухих берегах.
Лелека. Зате ми, лелеки, користуємося любов’ю і повагою у людей. Нас називають носіями щастя. Ти якийсь дивний і не зовсім такий, як ми. Чому це у тебе у кладці так мало яєць і гніздо на землі?
Журавель. Ми, журавлики, відкладаємо одне-два яйця і гнізда влаштовуємо на купинах болота, іноді у ямці на землі.
Лелека. Так ось ти який, журавлику! А ми, лелеки, тулимося ближче до людей і у нашому гнізді від трьох до шести білих яєць.
Журавель. Лелеко! Це ж про нас з тобою кажуть, що ми на своїх крилах весну приносимо. А людям від цього радісно. Ми з тобою дуже близькі родичі.
Лелека. Так, ми з тобою близькі родичі. Але давай подумаємо, чим ми ще відрізняємося? Коли час відлітати до теплих країв, ви збираєтеся у зграї?
Журавель. Ми, журавлі, відрізняємося способом перельоту. Шикуємося у небесному просторі трикутником або ключем.
Лелека. А ми, лелеки, перед відльотом збираємося у зграї.
Журавель. А хіба ти не живеш на болоті?
Лелека. Ні. Ми влаштовуємо собі гнізда на вершинах зламаних дерев, на дахах сільських хат і навіть на електричних стовпах.
Журавель. Зовнішній вигляд у нас не однаковий: у журавликів оперення сіре і на голові зверху червона плямка.
Лелека. А ми, лелеки, маємо біле оперення, тільки на крилах є чорні пір’ячка. Дуже рідко трапляються чорні лелеки.
Лелека і журавель. Ми близькі родичі, тому що приносимо людям радість і щастя.
Про лелек можна говорити безкінечно. Багато казок та оповідань про них складено. Тому домашнім завданням буде підготувати одну з казок чи оповідань про веселиків.
У. Підсумок уроку
- Чи збулися ваші очікування від уроку?
- Що найцікавіше було для вас сьогодні?
Послухайте вірш та пам’ятайте їх.
Одна Батьківщина, і двох не буває.
Місця, де родилися, — завжди святі.
У рідному краї і серце співає,
Лелеки здалека нам весни несуть.



