Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто
- 30% recurring commission
- Выплаты в USDT
- Вывод каждую неделю
- Комиссия до 5 лет за каждого referral
КОНСПЕКТ
УРОКА АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА В 5 КЛАССЕ
ТЕМА: «My home. My bedroom».
Цель: обучение изучающему чтению, активизация лексических навыков и грамматических умений по теме, мотивирование учащихся на составление рассказа о своей комнате.
Планируемые результаты:
1. предметные: лексика: CD player, I like… very much
грамматика: предлоги места, there is/there are
чтение: изучающее чтение – описание комнаты
устная речь: монолог о комнате
2. личностные: потребность в самовыражении и самореализации, социальном признании
3. метапредметные: регулятивные: построению жизненных планов во временной перспективе, уметь самостоятельно контролировать своё время и управлять им;
познавательные: давать определение понятиям;
коммуникативные: адекватно использовать речь для планирования и регуляции своей деятельности.
Ход урока
Этап урока | Деятельность учителя | Деятельность обучающегося |
Организационный этап
Введение в языковую среду | Проверяет готовность обучающихся к уроку. Приветствует учащихся, вводит в языковую среду. Good morning. What day is it today? What season is it now? What month is it now? What date is it today? What’s the weather like today? | Готовятся к работе Отвечают учителю на приветствие |
Сообщение темы урока
| Беседа: - Look at the screen and listen to the proverbs: HOME, SWEET HOME. EAST OR WEST - HOME IS BEST. THERE IS NO PLACE LIKE HOME. MY HOME IS MY CASTLE. Слайд 1 - What is the topic of our lesson? - Yes, today we continue our work on the topic “My home” | Обучающийся догадываются о теме урока по работе с пословицами |
Активизация ранее изученной лексики по теме
Развитие лексических и орфографических навыков | - Look at the screen. What types of English houses do you know? Слайд 2 - And what about you, do you live in a cottage or in a block of flats? What floor is your flat on? - Each house has its rooms. Look at the pictures and name the rooms. Tell us what can we do in these rooms? Слайд 3 - Look at your sheets of papers. You can see the names of the rooms and furniture. Put the letters in the correct order and match the rooms and the furniture. You have 3 minutes to do the task. - Look at the screen and check. Слайд 4 | Обучающиеся вспоминают названия домов и комнат, используют в речи порядковые числительные. Работают самостоятельно, восстанавливая порядок букв в деформированных словах, распределяя мебель по комнатам. |
Развитие умений говорения и грамматических навыков
| - Today I want to invite you to my flat. This is my bedroom. Слайд 5 - It’s my favourite place at home. I can read, work and relax here. Look at my room. What is there in my bedroom? - I want to tell you about my room, but to do it we should use different prepositions. Let’s remember them. Слайд 6 - Look at the screen and say where the mouse is. - Now, come back to my bedroom and try to describe it. Don’t forget to use the construction “there is/there are” and prepositions of place. For example: There is a window behind the desk. Слайд 7 | Учащиеся строят монологические высказывания, описывая комнату с использованием грамматических конструкций. |
Работа с текстом Ознакомительное чтение, поисковое чтение Чтение про себя с извлечением нужной информации (поисковое чтение) POST-READING | - Read the story. What is it about? Read again and be ready to answer the questions. Answer the questions: • Is her bedroom big or small? • What colour is her bedroom? • What has she got in her bedroom? • Where is the bed? • Where is the desk? • Is there a computer in her room? • Where is the bookcase? • Has she got a TV in her room? • Does she like her bedroom? Underline all the answers there. | Обучающиеся читают про себя текст и стараются понять, о чем он Обучающиеся поясняют, как они логически рассуждали Обучающиеся читают текст про себя и находят ответы на поставленные вопросы. Проверка найденного ответа. |
Подведение итогов урока Оценивание обучающихся Домашнее задание – письменно описать свою комнату | - How do you think what will be your home task? - You should make the plan of your room and describe it. - What will you use to describe it? |
Приложения к открытому уроку
I. Read the definitions of the words and try to guess them.
a. We cook breakfast, dinner in it.
______________________________
b. It’s a piece of furniture we sit on.
______________________________
c. It has trees, grass, flowers. What is it?
______________________________
d. It’s a place where we keep our cars.
______________________________
e. It’s a place where our dogs and cats often sleep.
______________________________
f. It’s a room where we watch television.
______________________________
g. It’s a piece of furniture where we keep books.
_______________________________
h. I can play different games on it, listen to music, watch films.
_______________________________
i. It makes our room light. It can be lamp, but it isn`t. it is a street behind it.
_______________________________
j. It shows time.
_______________________________
k. We sleep on it.
_______________________________
l. We sleep in it.
_______________________________
Kitchen | Living Room | Bedroom | Bathroom |
1. r, a, m, h, c, i, a, r _________________
2. r, m, i, r, r, o _________________
3. b, t, a, e, l _________________
4. s, n, i, k _________________
5. o, f, s, a _________________
6. t, a, h, b __________________
7. a, p, m, l __________________
8. a, c, p, r, t, e __________________
9. e, d, k, s __________________
10. w, n, o, i, d, w __________________
11. a, p, t, i, n, i, g, n __________________
12. a, d, e, w, o, r, r, b _________________
My bedroom
by Ann Smith
What’s your bedroom like? My bedroom is great! It’s very big and there is a lot of furniture in it. Everything is blue in my bedroom and I call it the blue room. I’ve got a small bed, a desk, a chair, a wardrobe and a bookcase. The bed is in front of the wardrobe. My desk is under the window. There’s a big poster behind my bed. There is a computer and a lamp on my desk and I’ve got books in the bookcase next to my desk. I haven’t got a TV but I’ve got a CD player. I like my bedroom very much!
Answer the questions:
• Is her bedroom big or small?
• What colour is her bedroom?
• What has she got in her bedroom?
• Where is the bed?
• Where is the desk?
• Is there a computer in her room?
• Where is the bookcase?
• Has she got a TV in her room?
• Does she like her bedroom?


