КРАСНОГОРСКИЙ МУНИЦИПАЛЬНЫЙ РАЙОН МОСКОВСКОЙ ОБЛАСТИ

МУНИЦИПАЛЬНОЕ БЮДЖЕТНОЕ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ ГИМНАЗИЯ №7

143402 Московская область, -А


Технологическая карта урока составлена к УМК

«Английский в фокусе» для учащихся 8 класса.

В ходе применяются информационные технологии

для развития коммуникативной компетенции

и формирования познавательных УУД.

Урок-презентация по английскому языку в 8 классе

"Grammar practice - Infinitive and Gerund"

Выполнила:

учитель английского языка

МБОУ гимназии № 7 г Красногорска

г Красногорск

2013-2014

1. Общие сведения:

Конспект урока по теме "Грамматика - Инфинитив и Герундий" (Module 5, Unit 5c)

Учебник "Английский в фокусе" 8 класс авторов , Дж. Дули, , В. Эванс; издательство Москва "Просвещение" 2012.

2. Оборудование:

компьютер, медиапроектор и экран для презентации.

3. Ресурсы:

основные - учебник

дополнительные - презентация к уроку, рабочая тетрадь

4. Цели:

    освоить употребление глаголов и выражений, после которых используется инфинитив и герундий, развивать навыки употребления в речи безличных форм глагола.

5. Планируемый результат:

Личностные УУД - формировать мотивацию к изучению английского языка.

Предметные УУД - знать правила построения предложений с инфинитивом и герундием.

Метапредметные УУД:

регулятивные - умение определять и формулировать тему и цель урока, осуществлять самооценку в процессе коммуникативной деятельности на иностранном языке.

познавательные - умение отличать новое от уже известного, добывать знания, находить ответы на вопросы, используя учебник и информацию, полученную на уроке.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

коммуникативные - умение распознавать и употреблять в речи изученные лексические единицы, использованный лексико-грамматический материал использовать при переводе.

Технологическая карта урока


Этап

Деятельность учителя

Деятельность ученика

Планируемые результаты

1.  Организационный момент

Цель:  приветствие

Приветствует учеников. Создаёт атмосферу сотрудничества.

Приветствуют учителя. Готовятся к восприятию информации. Отвечают на вопросы. Включаются в речевую деятельность.

Познавательные:

- осознанное и произвольное построение речевого высказывания.

Коммуникативные:

- слушать и понимать речь учителя,

- уметь с достаточной полнотой и точностью выражать свои мысли.

3. Фонетическая зарядка

Цель: обобщить правила произношения

Предоставляет список слов и обращает внимание как произносятся сочетание

-ng в сравнении с - n.

Записывают слова и транскрипции в тетрадь в качестве повторения правил произношения.

Познавательные:

- обобщение правил чтения звуков [ŋ], [n].

Коммуникативные:

- развивать слухопроизносительные навыки.

4. Речевая разминка с постановкой цели урока

Цель: совершенствовать монологическую речь учащихся

Учитель предлагает обсудить животных с сверхъестественными способностями.

Обсуждают тему и приводят примеры.

Предметные:

- организация активной мыслительной деятельности учащихся. Познавательные:

–  умение осознанно и произвольно строить речевое высказывание в устной форме

5. Чтение с введением новой грамматической темы

Цель: первичное ознакомление

Предлагает прочитать текст и обращает внимание на выделенные формы инфинитива и герундия.

Читают, переводят и объясняют почему используются формы.

Предметные:

– понимать основное содержания текстов по теме


6. Грамматика

Цель: введение грамматического материала

Вводит грамматический материал по теме "Герундий и Инфинитив". Предоставляет список глаголов и выражений, после которых используется герундий и инфинитив.

Записывают грамматический материал и переводят предложения для активизации и освоения в речи.

Познавательные:

– синтез – составление целого из частей.


7. Лексико-грамматическая эстафета

Цель: совершенствование языковых навыков

Делит учащихся на две команды. Организует повторение и закрепление изученного для совершенствования лексико-грамматических навыков.

Распределяются на группы и работают с карточками, выполняя упражнения.

Предметные:

– умение правильно понимать значение лексических единиц по теме;

– умение использовать ЛЕ в заданной ситуации

Познавательные:

умение осознанно и произвольно строить речевое высказывание в устной и письменной формах

8. Домашнее задание

Объясняет домашнее задание в рабочей тетради.

Записывают домашнее задание на следующий урок.



Ход урока

1. Организационный момент

Good morning, my dear friends! I'm glad to see you. Sit down, please. I hope everybody is ready to work. Let's start our lesson.

2. Фонетическая зарядка

O'K, boys and girls. Let's improve our pronunciation and spelling. Here are some words with the following sounds [ŋ], [n]. Repeat after me.

Английский звук [ ŋ ] звучит не только в конце слов, но и перед звуками [ k ], [ g ], [ d ].

Различия между звуками [ n ] и [ ŋ ] заключаются в месте образования преграды. При произнесении звука [ n ] язык упирается в альвеолы. При произнесении [ ŋ ] язык упирается в основание нижних зубов, мягкое нёбо опущено и воздух проходит через полость носа.  (слайд 2)

[ siŋ ] sing - петь  [ kiŋ ] king - король

[ lɔŋ ] long - длинный  [ mɔ:niŋ ] morning - утро

[ rɔŋ ] wrong - неправильный  [ i:vniŋ ] evening - вечер

[ bжŋk ] bank - банк  [ iŋglənd ] England - Англия

[ tжŋk ] tank - танк  [ kiŋdm ] kingdom - королевство



[n]

[ŋ] 

Sing (петь)

Sin (грех)

kin (родство)

king (король)

win (побеждать)

wing (крыло)

fan (болельщик)

fang (клык)

ban (запрещать)

bang (грохот)

Now choose the appropriate sound and put a tick. (слайд 3)

4. Речевая разминка с постановкой цели урока

I'd like to talk to you about psychic animals. Do you believe that animals are capable of predicting natural disasters? Have you ever noticed your pet starts acting strangely? As for me I don't know for sure that animals know more that we think. However sometimes they try to tell us something because they know what is about to happen. (students give their examples, then the teacher offers her class to read some examples in the text). (слайд 4)

Pet psychics are experts in this field and are able to clearly understand the actual meaning of what the pets want to communicate to their owners. I'd like to discuss with you some examples. How has animal intuition and perception changed human lives? (слайд 5,6)

All in all I want you to sum up. Can Animals be Psychic Too? Have you ever suspected that your dog or cat might have a psychic ability? Did they ever behave out of character right before a natural disaster? I suppose many pet owners have had similar experiences with their pets and some believe it is because animals may have their own psychic abilities just as people do. (слайд 7)

5. Чтение с введением новой грамматической темы

Now we are going to read the text and refresh your memory concerning the use of - ing and infinitive forms. While reading the text I'd like you to pay your attention to the highlighted - ing and infinitive forms and try to explain why we use them. (слайд 8)

As  you see we can use bare infinitive form after modal verbs  for example - could mean, should take, may know.

To show purpose we use infinitive form for example - trying to tell you.

After certain verbs (decide, appear) we use infinitive form for example - decide to run.

After prepositions we use - ing form for example - of predicting.

As a noun we use - ing form for example - hearing.

After expressions (I’m busy etc) we use - ing form for example - were very busy looking.

After certain verbs (fancy, start, avoid, spend, imagine, suggest etc) we use - ing form for example - started acting.

As far as you see there are different ways of using these forms and now it's necessary to discuss the grammar cards with the following examples. It will be important for you to enlarge your vocabulary and learn to use these forms in various situations. So, our task is to use our skills and knowledge in practice.

6. Грамматика

These are useful grammar cards with the examples. They can help you to analyse the grammar rules of using - ing form. (слайды 9,10,11,12)

I. после глаголов:

1. admit - признавать. He admitted cheating on the test.

2. appreciate - ценить, быть благодарным. I appreciated her helping me.

3. avoid - избегать. He avoided talking to her.

4. consider - рассматривать, обдумывать. She considered moving to New York.

5. continue - продолжать. He continued talking.

6. deny - отрицать. He denied committing the crime.

7. fancy - хотеть. Do you fancy watching soap operas?

8. imagine - представить. It is difficult to imagine him marrying anyone.

9. don't mind, mind - не возражать. I don't mind helping you. Do you mind waiting for her for a few minutes?

10. miss - скучать. She misses living near the beach.

11. practice - упражняться. She practiced singing the song.

12. prevent - препятствовать, мешать. Nothing can prevent us from reaching our aim.

13. quit - бросить, прекратить. He quitted smoking seventeen times.

ggest - предлагать. They suggested staying at the hotel.

II. после глаголов для выражения общего предпочтения:

1. like - I like swimming.

2. love - He loves doing extreme sports.

3. enjoy - We enjoy hiking.

4. prefer - He prefers sitting at the back of the movie theatre.

5. dislike - They dislike washing the dishes.

6. hate - I hate cleaning the bathroom.

III. после выражений:

1. be busy (занят) - He is busy putting his apartment in order.

2. it's no use (бесполезно) - It's no use discussing it.

3. it's no good (бесполезно) - It's no good trying.

4. It's (not) worth (стоит/не стоит)- It's not worth visiting this country.

5. What's the use of (К чему?)- What's the use of arguing?

6. can't help (не избежать, не удержаться)- He can't help talking so loudly.

7. there is no point (in) (нет смысла в)- There is no point in doing this.

8. can't stand (не выносит, не терпит) - He can't stand her smoking in the office.

9. have difficulty (in) (есть трудность в)- I sometimes have difficulty distinguishing Spanish from Portuguese.

10. have trouble (есть трудность)- I have some trouble in reading his handwriting.

IV. после предлога to с выражениями:

1. look forward to (с нетерпением ждать) - I look forward to seeing you soon.

2. be (get) used to (привыкнуть) - It took much time to get used to driving on the left.

3. object to (возражать) - Do you object to working on Sundays?

The examples that show you when to use the infinitive with "to". (слайды 13,14,15)

I. после глаголов:

1. agree - соглашаться. He's agreed to attend Spanish classes.

2. appear - появляться. They appeared to present their great performance and to become successful.

3. decide - решать. He has decided to quit this low-paid job.

4. expect - ожидать. He has been expecting to make a revenge for 10 years.

5. hope - надеяться. I hope to see you soon.

6. plan - планировать. He is planning to move to New York.

7. promise - обещать. He always promises to give up smoking.

8. refuse - отказаться. Have you ever refused to earn such a huge amount of money?

9. want - хотеть. Do you want to try it again?

II. после фраз для выражения особого предпочтения:

1.would like/would love - хотел бы. What would you like to order?

2. would prefer - предпочел бы. He would prefer to do extreme sports.

III. после прилагательных, обозначающих:

- чувства и эмоции (glad, happy, sad)

- желание и нежелание (eager, reluctant, willing)

- характер человека (clever, kind, polite)

He is willing to offer her help to those who need it.

I am glad to see you again.

He is eager to join the drama club as he is interested in acting.

IV. после too & enough

She didn't study enough to pass her history test.

V. после словосочетаний:

1. be + first/second/next/last

Neil Armstrong was the first man to step on the moon.

VI. в устойчивых выражениях:

1. to tell you the truth - по правде сказать.

2. to be honest - честно говоря.

3. to sum up - подводя итоги.

4. to begin with - для начала.

I don't really like her cooking, to tell you the truth.

The examples that show you when to use the infinitive without "to". (слайды 16,17)

I. после модальных глаголов:

Angela can run very fast.

II. после глаголов:

1. let - They won't let you go to the party.

2. make - He made me feel happy and excited.

3. see

4. hear

5. feel

BUT: в страдательном залоге be made, be heard, be seen употребляются с частицей "to".

He was made to clean up the mess he had created.

III. после:

1. had better - лучше бы.

2. would rather - лучше бы.

They would rather take the bus when they go to the city center.

VI. после глагола help может употребляться:

инфинитив с частицей "to" и без неё.

He helped his brother (to) do his homework.

7. Лексико-грамматическая эстафета

Now the rules of using the infinitive and - ing forms are familiar to you. That is why I'd like to check your knowledge in team work. As it's the time for warm-up contest. Let's divide into two groups and do different exercises devoted to grammar and lexical contest.

The first task is to put the verbs in brackets into - ing form or infinitive (with or without "to") in Ex 1b p 78. When the team gives a correct answer, it gets 1 score.

The next task is to complete the sentences about yourself, using - ing form or infinitive forms. I'm going to give you cards with sentences. When the team gives a correct answer, it gets 1 score. The team managed to finish the task first, gets an extra 1 score.

1)I usually avoid... 2)I'm happy... 3)It's worth... 4)It's not worth... 5)There's no point in... 6)I spend a lot of time... 7)I don't mind... 8)I can't stand... 9)I'd prefer... 10)I love... 11)I really want... 12)I must... 13)I'm busy... 14)I've decided... 15)I'm eager... 16)I'm the first student... (слайд 18)

And the last writing contest. Look at the pictures in Ex 6 p 79 and use the following verbs to continue the story with - ing form or infinitive forms. After this final contest we are going to sum up our results and name the winner. When the team gives an answer making less than three mistakes, it gets 1 score. (слайд 19)

8. Домашнее задание

During this lesson you tried to do your best. Thank you for the lesson. I hope that you liked it and get some new information. I think all of you have done a lot of work and I’m going to put you only excellent marks.

Finally, I’d like to explain you the home task. It's workbook - Module 5c.

Список литературы:

http://languagereal.ru/page/zvuk-ŋ

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2047688/Animals-predict-natural-disasters-sports-results.html

http://www.studiesoftheparanormal.com/cananimalsbepsychic.html

УМК "Английский в фокусе" 8 класс авторов , Дж. Дули, , В. Эванс, Москва "Просвещение" 2012