План-конспект урока в 6 классе по теме:

«Do we have the same hobbies?»

Цели урока:

Учебный аспект

1. Обучение устной речи по теме «Хобби»;

2. Тренировка лексико-грамматических навыков;

3. Контроль уровня сформированности знаний и речевых умений.

Развивающий аспект:

1. Развитие языковой догадки;

2. Развитие памяти, мышления, воображения

Воспитательный аспект:

Воспитание уважительного отношения к хобби своих одноклассников.

Оборудование: Урок с применением мультимедиа

Ход урока


Время

(мин.)

Деятельность учителя

Деятельность учащихся

1. Оргмомент

Задача: тренировать учащихся приветствовать учителя и  друг друга

Результат: учащиеся умеют говорить приветствие

3

Good morning, children! I am very glad to see you! How are you? Fine thanks.
Sit down, please.

Who is on duty today? Who is absent today? What date is it today? What day of the week is it today? What is the weather like today? Is the sky blue or grey? Does the sun shine?

The theme of our lesson is “Do we have the same hobbies?” Today we are going to have an interesting lesson about different hobbies of our classmates.  Everybody is ready to tell us about favourite occupations and our task is to listen to them attentively and may be ask a few questions.

- Good morning. Fine and how are you?

Ivanov is on duty today. Petrov is absent. Today is the ….of ….

  The weather is fine. It is warm. The sky is blue.

2. Фонетическая зарядка

Задача: закрепить навыки произношения звуков по транскрипции

Результат: умение учащихся произносить звуки по транскрипции

3

At first let`s practise the English sounds...

Учитель показывает звуки на карточках и произносит звук.

Pronounce this sound after me and name three words with this sound.


Ученики произносят английские звуки за учителем и называют по три слова.        

3. Речевая разминка

Задача: тренировать навыки говорения и умения отвечать на вопрос

Результат: умение учащихся отвечать на вопрос

3

-What is a hobby?

-What hobbies do you know?

-What hobbies are popular in your family?

I like reading in my free time. And what do you like doing in your free time? Children, is a hobby important for you? Why is a hobby important in people’s life?

Учащиеся отвечают на вопросы учителя

4. Активизация лексических навыков по теме "Хобби"

Задача: повторить изученные ранее лексические единицы по теме.

Результат: учащиеся закрепили изученные ими лексические единицы                

5

All children like to play games. Let`s play the game ‘Agree or disagree’.        

-You go to the theatre every day

-You can play ice-hockey very well

-You  have got a big collection of stamps

-You like listening to music…



Учащиеся соглашаются или не соглашаются с учителем.

I agree with you

I disagree

5. Контроль уровня сформированности речевых умений

15

Last lesson we worked in pairs. We tried to make dialogues. Can we act out our dialogues? Who starts? ( на экране-презентация)

Our dialogues:

What hobbies do we have?

Thank you very much.


Учащиеся по очереди отвечают свои  диалоги:

1. - Do you have a hobby, Sveta?

- Yes, I do. And what about you?

- I have a hobby too.

-And what is your hobby?

- My hobby is watching cartoons. And what is your favourite occupation?

-Oh, I like dancing.

- That’s great.

2. - Alyosha, have you got a hobby?

-Yes, I have. My hobby is playing computer games. And you? I hope you have a hobby too. What is your hobby?

-Oh, my hobby is fishing. I like fishing in my free time very much.

3.- What is your favourite occupation, Nadya?

- Favourite occupations? They are embroidering, dancing and painting. But painting I prefer best of all. And what about you?

-As for me I am fond of music. I like playing the guitar very much.

4. –Have you got a hobby, Zhenya?

- Yes, I have. And you? Have you got a hobby?

- Yes, of course. And what is your hobby?

- I enjoy collecting stamps. I have about 100 stamps. What do you like to do in your free time?

- I like swimming, fishing, collecting coins….

6. Тренировка монологической речи

5

Now I want you to show me your presentations about your favourite hobby. Who will be the first? Let's listen to Ann. She is telling us about her hobby.

-Do you like Anya's hobbies?

-What is more interesting: knitting or painting?

-Who can knit as well?

Учащиеся представляют свои презентации и рассказывают о своем любимом хобби.

I want to tell you about my favourite hobby. I am fond of knitting. I like knitting very much. My teacher at primary school taught me to knit three years ago. And I have been knitting since those times. I have knitted many things for me. Look, here is a bag for me and this jacket I have knitted for me too. These things I have knitted for my brother.

7. Физкультминутка:

3

(проводят девочки-спортсменки)

Clap, clap, clap your hands
Clap your hands together,
Stamp, stamp, stamp your feet
Stamp your feet together,

Nod, nod, nod your head
Nod your head together.
Dance, dance, dance a dance
Dance a dance together.

Учащиеся все вместе повторяют движения

8. Актуализация знаний о пословицах

5

There are many proverbs about people’s favourite occupations. Two of them are on the board. Look, listen and remember.

Repeat after me:

Deeds are better than words. – О человеке судят не по словам, а по делам.

Tastes differ. – О вкусах не спорят.

(называем пословицы об увлечениях на русском языке)

Всякое умение трудом дается. Мало хотеть, надо уметь. У всякого свое умение. Кто, что умеет, тот то и делает.

Учащиеся записывают пословицы в тетрадь

9. Домашнее задание.

       

1

Учитель записывает домашнее задание        

Учащиеся записывают домашнее задание в дневник

10. Подведение итогов урока, рефлексия

2

Учитель озвучивает результаты урока, ставит оценки за урок

As for me I am glad to see that you have done a good job. You have prepared good reports and good dialogues. You were active at the lesson. I am going to give you good marks.

Good buy. See you at the next lesson.