МСОШ№2
Мои планы на будущее
Мир профессий
Разработка урока по английскому языку для 9 класса.
Учитель
2012Г.
Мои планы на будущее. Мир профессий.
Цели: 1 . Развитие лексических навыков и навыков монологической речи по теме «Выбор профессии».
2Тренировка фонетических навыков.
3Контроль навыков письменной речи.
4Развитие навыков чтения
5Развитие навыков диалогической речи
Оборудование: транскрипционные значки, карточки по теме « Выбор профессии».
Ход урока.
1. Организационный момент. Сообщение темы и целей урока.
Get ready for the lesson, please! I am waiting for you to be quiet.
Good morning, good morning!
Good morning to you!
Good morning, dear children!
I am glad to see you!
(Учащиеся отвечают)
How are you? Who is absent today?
Sit down, please. Today we will have a talk about your plans for the future.
2.Фонетическая разминка.
Its time to train our e to my table, please, and choose one of the cards with the sounds.
(Ученик выбирает одну из транскрипционных карточек, лежащих на столе учителя, и показывает её классу. Ученики по очереди называют слова по теме «Профессии» с этим звуком ( Пример:
<t> ----infant, kindergarten, type, start, study, system, elementary;
<s>--------secondary, school, smart, nursery, system, student, semester, compulsory;
<ai> -----type, high, private, child, primary, lyceum;
<g> ------graduate, grade, kindergarten, go, get, good;
<dg>------college, gymnasium, age, junior, technology, subject;
<d>-------education, grades, diploma, children, secondary, student.)
Ученики хором повторяют звуки и слова, отрабатывая их произношение.
3 Речевая разминка
I would like to ask you a question------. ( What would you like to ask me about?)
Have you chosen your future profession?----(Yes, I have. I am going to be a teacher.)
Why have you chosen this profession?-------(My mother is a teacher of Literature. I like to work with children.)
Do you want to be a journalist? ------( No, I do not. I do not want to be a journalist.)
Are you going to be a doctor?--------(Yes, I am. I think it is a noble profession. I like to help people.)
Do you like to look after people?
Are you practical? Why do you think so? И т. д
4.Проверка домашнего задания. Актуализация навыков устной речи.
It is time to check up your homework You have read the last part of the story by Russel Baker. Now you know the reasons why the boy decided to become a writer. Can you name them? Do you think he is a British writer? Why not?
Организуется проверка домашнего задания из Книги для чтения---упр7(2), стр71, и упр 11, стр72, следующим образом: ученики зачитывают задания данных упражнений и отвечают на поставленные вопросы. Необходимо побуждать учащихся давать развёрнутые, аргументированные ответы. После вопросно –ответной работы с целью проверки домашнего задания учащиеся должны выполнить упр8, стр71-72 из Книги для чтения. Можно ответить на дополнительные вопросы по содержанию рассказа из упр7(2), стр71.
Примерные вопросы учителя:
1) Had Russell ever met a writer?
2)Had he a notion how to become a writer?
3) Russell had shown an urge to write before, had not he?
4)Did he love stores?
5)What did he think about making up stories?
6)What was the most attractive thing in writers life?
7)Why did he not tell anybody about his choice?
5.Совершенствование навыков монологической, диалогической речи и чтения по теме «Мои планы на будущее»
The next task for you is exercise 3.1) page 130 from your text-books. Make up true sentences, please. Work in pairs and in 3 minutes we shall listen to your sentences all together.
Учащиеся выполняют упр.3 на стр.130 из учебника. Упр. 3 1) выполняется в парах в течение 3 минут, а затем предложения зачитываются вслух. Упр.3 2) выполняется устно, фронтально.
So you can see that in 2 months all the pupils in our class will decide what to do after the 9 form. Ex.1 , page131, will help you to tell us about your plans for the future.
Учитель предлагает ответить на вопросы упр4.1) стр131, а затем разбирает с учениками слова связки и устойчивые выражения из таблицы, 4.2)стр 131. После этого учитель побуждает учеников составить монологическое высказывание по пунктам плана из упр. 4.2), стр.131.
(Примерное высказывание: I would like to stay at my shool after the 9 form. I think it is important to study with your friends. As for me, it is important to have good and clever teaches. I can say I am lucky because I am satisfied with the teaches in our school. Besides, my school is near my home. It takes me 5minutes to get to school in the morning. They say our school is good and prestigious. I like the subjects I study here. As for me I like humanities: history, Literature, Russian, and English. I do not care what institute should I enter after the 11thform because I do not know yet what I want to be. On the one hand, it is important to choose the well-paid job. On the other hand, I can not agree that a person can be satisfied with the job he or she does not like. I am sure I shall make the right choice.)
6.Развитие навыков орфографической речи по теме.
Look at the blackboard, please! Put the letters in the following words in the correct order and read the names of the profession
Привлечь внимание учащихся к словам, заранее записанным на доске. Задание для учащихся : поставить буквы в словах в правильном порядке и прочитать названия профессий.( раздать карточки)
Слова на доске и на карточках:
NEGIENER (engineer)
TEARCTCHI (architect)
URLISTJONA (journalist)
KERTALMEWOR (metalworker)
TISCISTEN (scientist)
TERPENCAR (carpenter)
TERRIW (writer)
SIGNERDE (designer)
MANPOWOCELI (policewoman)
RILIBANRA (librarian).
7.Подведение итогов урока
At home you will read the last part of the story about Russel. Thank you for your work. See you next week. Good –bye, boys and girls!
Raise your head!
Jump up high!
Wave your hand
And say “Good –bye”.
Домашнее задание: Книга для чтения упр7, 11, стр. 71-72,
Использованная литература:Учебник для 9класса-УМК ВП, Кузовлёв, , .
Книга для учителя.
Презентация «Профессии, которые мы выбираем»


