Конспект урока

английского языка

УМК под ред

8 класс

Тема «Традиции» (урок 3)

Цели урока:

Социокультурный аспект – знакомство с праздниками США;

Развивающий аспект – развитие способности к анализу, к сравнению и сопоставлению, развитие способности формулировать грамматическое правило и к выявлению языковых закономерностей;

Воспитательный аспект – воспитание познавательных потребностей;

Учебный аспект – формирование грамматических навыков говорения, письма

Речевой материал:

Лексические единицы и речевые обороты (повторение)– to follow, to greet, to mark, to set fireworks, to honour veterans, to dye eggs, ethnic

National/religious/royal/ethnic holidays/festivals

Названия праздников:  Mother’s Day, Father’s Day, Thanksgiving Day, Easter, Christmas, Independence Day.

Грамматический материал – разделительный вопрос

Ход урока:

Орг. момент Целеполагание

Today we’ll speak about American holidays and study grammar. Let’s remember some important words

Речевая/фонетическая зарядка

people

thank

demonstration

hour

speak

Thanksgiving

celebration

honest

greet

third

nation

honour

greeting

ethnic

national

Easter


What British or American holidays do you remember? Christmas, the New Year, Easter, Mother’s/Father’s Day, Thanksgiving Day, Veterans’ Day, Independence Day


Повторение лексических единиц по теме «Праздники, традиции»

What kinds of holidays are they? Let’s classify them.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

State/National holidays

Religious holidays

Historical/traditional holidays

Veterans’ Day

Easter

the New Year

Independence Day

Christmas

Mother’s/Father’s Day

Thanksgiving Day


How do people in the USA celebrate these holidays?

Religious – go to the church, dye eggs

Traditional – have family meals, decorate the house, decorate the New Year tree, send greeting cards, set fireworks.

State/National – organize parades and demonstrations, honour veterans.


Ознакомление и отработка грамматической темы «Разделительный вопрос»

- On Independence day Americans organize parades, don’t they?

Объяснение ситуаций, когда необходимо задать вопрос такого типа. Сравнение с русским вариант «… не правда ли?»

- Изучение деятельностной схемы трансформации повествовательного предложения в разделительный вопрос

- Выполнение тренировочных заданий.

Тренировочные упражнения первого уровня

- Коллективно

(вместе с классом)

I. Изобрази схему разделительного вопроса.


- Полусамостоятельно

(в парах отрабатывают, друг другу рассказывают, записывают)

I. Изобрази схему разделительного вопроса.

- Самостоятельно

(записывают самостоятельно)

I. Изобрази схему разделительного вопроса.

Демонстрация правильного варианта схемы

- Коллективно



II. Выбери правильный вариант:

1. We make a fire in the forest, (don’t/doesn’t) we?

2. Your grandmother goes to the church, (don’t/doesn’t) she?

3. Tourists don’t make photos, (do/does) (tourists/they)?

- Полусамостоятельно


II. Выбери правильный вариант:

1. He sets fireworks on holidays, (don’t/doesn’t) (he/she)?

2. Sally doesn’t dye eggs on Easter, (is/does) (Sally/she)?

3. I like to sit near the fire, (don’t/doesn’t) (I/we)?

- Самостоятельно

II. Выбери правильный вариант:

1. Pete goes to the demonstration every year, (doesn’t/does) (Pete/he)?

2. Pupils often have picnics on holidays, (do/does) (pupils/they)?

3. Mother doesn’t let  my brother set fireworks, (doesn’t/does) (mother/she)?

Демонстрация и проверка правильного варианта самостоятельного задания

- Коллективно


III. Составьте по таблице 3 вопроса:

People in the USA don’t celebrate the New Year,

They have many ethnic holidays,

You invite friends,

do

don’t

does

doesn’t

you?

He?

They?

We?

- Полусамостоятельно


III. Составь по таблице 3 вопроса:

Americans have many national festivals,

In some states Americans don’t mark religious holidays widely,

Sister spends holidays in Kiev,

do

don’t

does

doesn’t

I?

you?

She?

They?



- Самостоятельно

III. Составь по таблице 3 вопроса:

Many people in the USA celebrate Independence Day,

The President makes a speech,

Pupils send greeting cards,

do

don’t

does

doesn’t

you?

He?

She?

They?

People?

Демонстрация и проверка правильного варианта самостоятельного задания

- Коллективно


IV. Сконструируйте из данных слов разделительные вопросы и запишите их:

1.  mark, Americans, in November, Thanksgiving Day, they, don’t?

2. on Father’s Day, children, greeting cards, don’t, send, they?

3. your brother, he, watches parades on TV, doesn’t?

- Полусамостоятельно


IV. Сконструируй из данных слов разделительные вопросы и запиши их:

1. St. Valentine’s Day, on the 14th of February, celebrate, people, they, don’t?

2. they, sweets and flowers, don’t, send, to their friends, on Valentine’s Day, people?

3 on New Year’s Eve, write, children, their wishes, they, don’t?


- Самостоятельно


IV. Сконструируй из данных слов разделительные вопросы и запиши их:

1. guests, don’t, for the party, thank, they, do?

2. pass their congratulations, people, to their friends, don’t, before the New Years, they?

3. get, Valentine’s cards, don’t, girls, many, on the 14th of February, they?

Демонстрация и проверка правильного варианта самостоятельного задания


- Выполнение срезовой работы первого уровня

I. Выбери правильный вариант:

1. We don’t celebrate Christmas, (do/don’t) we?

2. Your sister goes to the parade, (don’t/doesn’t) she?

3. Americans consider Thanksgiving Days a family holiday, (don’t/do) they?

II. Составь по таблице 3 вопроса:

People in Britain don’t celebrate the New Year widely,

Americans greet their friends many times a day,

She always gets a lot of Valentine’s cards,

do

don’t

does

doesn’t

you?

he?

they?

she?

III. Сконструируй из данных слов разделительные вопросы и запиши их:

1. their friends, often, to a thanksgiving dinner, don’t, invite, people, they?

2. to set fireworks, doesn’t allow, does, Mother, me, alone, she?

3. in Russia, on Easter, don’t, dye eggs, we, also, we?

- Проверка правильности выполнения срезовой работы (демонстрация правильного варианта после сбора карточек с выполненным заданием)

I. Выбери правильный вариант:

1. We don’t celebrate Christmas, (do/don’t) we?

2. Your sister goes to the parade, (don’t/doesn’t) she?

3. Americans consider Thanksgiving Days a family holiday, (don’t/do) they?

II. Составь по таблице 3 вопроса:

People in Britain don’t celebrate the New Year widely, do they?

Americans greet their friends many times a day, don’t they?

She always gets a lot of Valentine’s cards, doesn’t she?

III. Сконструируй из данных слов разделительные вопросы и запиши их:

1. People often invite their friends to a thanksgiving dinner, don’t they?

2. Mother doesn’t allow me to set fireworks alone, does she?

3. We also dye eggs on Easter in Russia, don’t we?


Домашнее задание

Глава 2 упр. 2 стр. 47 (Pupil Card 1, 4)


Развитие интонационных навыков говорения (дополнительный этап, если остается время)

Упр.1 стр. 45. Прослушивание и коллективное чтение диалога. Отработка интонации разделительного вопроса.


Итоги урока