Конспект  урока английского языка в 4 классе по теме «A Working Day”

Учитель английского языка: 

Тип урока: урок повторения и обобщения полученных знаний.

Цель урока: активизировать коммуникативные  навыки учащихся.

Задачи:

обучающие: сформировать умения и навыки устной речи, обеспечить закрепление лексического материала по теме, создать условия для применения знаний

развивающие: развивать интерес к изучению английского языка.

воспитывающие: воспитывать  культуру общения, способствовать развитию потребности и способности  к сотрудничеству

Планируемые  результаты учебного занятия :

предметные : научатся правильно произносить новые  Л. Е. по темам «Профессия», «Мой день», расширив свой словарный запас; употреблять в речи глаголы в Present Simple и  модальную  конструкцию “have to” , вести диалог по теме.

метапредметные :

регулятивные : освоение способов понимать учебную задачу, планировать ее реализацию, контролировать и оценивать свои действия.

коммуникативные : формирование умения использовать речевые средства  в соответствии с ситуацией общения и коммуникативной задачей

познавательные : освоение ознакомительного, поискового чтения; использование знаково-символических средств в учебном процессе

личностные: формирование ответственного отношения к учению, готовности к саморазвитию и самообразованию

Педагогические технологии: проблемное обучение, ИКТ, коммуникативное обучение, компетентностный подход,  парная работа, диалог культур.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Информационно-технологические ресурсы :

- звуковое приложение (CD)

- мультимедийная презентация лексического материала

- карточки для учащихся, сигнальные карты.

Основные этапы урока.

1.Этап мотивации  3 мин

Приветствие. Warming up

2. Актуализация знаний. 

Определение цели урока.  3 мин

Речевая зарядка. 5 мин

3. Этап повторения. Проверка д\з  10 мин

4. Динамическая пауза.  2 мин

5. Этап включения в систему знаний.

А) Повторение лексики по теме «Профессии»Игра.

Б)Просмотр видеофильма 10 мин

6 Этап закрепления  ( письмо) 5 мин

7 Информация о домашнем задании. 3 мин

8 Рефлексия. Итог урока.  2 мин

  Ход урока

Орг. Момент. Приветствие. Языковая разминка.

T: How do you do, kids?

I hope you are well, kids!

Who is on duty? Are all present today? Look out of the window. Do you like today’s weather? Why?

  2 .  Определение цели урока.

T: Look at the picture on the blackboard. What  do  you think we are going to talk about?

How right you are.  We ‘ll visit  a school in Britain and see how British  pupils spend their school day. Are we different or alike?

Речевая зарядка.

When do you usually get up? Do you do morning exercises? Do you have a bath? What food do you like for lunch? Do you go to school on Saturdays? How many lessons have you got a day? Do you help your mum about the house? Do you have to wash dishes?( to clean you room? to take care of your pet?)  What other duties about the house do you know? (опора на доску)

  feed my …

I have to…  walk my …

  play with my..

  take care of my …

4. Проверка домашнего задания. ( Упр.1,2 Стр.  37)

T: Do you do homework  every day? Let’s  check it up!

Упр.1стр. 37

Учащиеся читают предложения по тетради.

Упр2стр 37

Your task was to write a paragraph  about a day in your life.  Would you like to read it?( 3-4 ученика зачитывают свои работы)

T: Well done.  Let’s have a rest.

5.  Динамическая пауза.

Исполняют песню с движениями“If you are happy”

6. Закрепление изученного материала.

А) Загадка

T: Kids, Ihaveariddleforyou. Can you guess the profession I’ll read about?

  He\She has to wear a uniform. He has to be kind and polite. He doesn’t  have to work at night. He has to serve food and coffee (a waiter)

He doesn’t  have to work at night. He doesn’t have to wear a uniform. He has to project buildings, design houses.(an  architect [‘a:kitekt]).

Б) Игра аукцион ( по теме «Профессии»)

T: Let’s see how well you know the names of professions. Would you like to play the game “Auction”.

B) Фонетическая отработка слов по теме профессии (доска)

a police officer

a dentist

an accounter

a nurse

an  engineer

a farmer

A lawyer

a musician

an artist

an actor\ actress

an astronaut [‘…streno:t]

a scientist

7.  Просмотр видеофильма.  Выполнение заданий письменно. Взаимопроверка.  Устная беседа по содержанию.

T(объясняетзадание).:While watching the  film we ‘ ll visit  a school in Britain and see how British  pupils spend their school day, how their school day is organized. Let’s see if you are different or alike?

Предупреждает, что в фильме есть 3 новых слова, о значении кот. они должны догадаться.

Everybody has a sheet of paper with a task. Read it to understand what to do after having watched the film. Учащиеся читают задание( 1-2 мин)

T: Is the task  clear? Let’s get started!

T.:  I see you are ready with the task! Let’s checkup it please! Change your sheets! Идёт взаимопроверка с опорой на доску.

Учитель может задать вопросы, если позволит время.

How old is Jamie?

Where does he live?

What’s his school’s name?

When does the school day start?

What do pupils have before lessons?

What is the first lesson?

What is the second lesson?

What is the third lesson?

What time does school finish?

What time does school start?

What time is the first lesson?

What time is lunch?

Where do pupils have lunch?

What time does school finish?

T: Nowlet’sstart

8. Объяснение и запись домашнего задания.(стр 143 упр 1,2)

T:At home you’ll read an article  in  “Spotlight  on Russia”.

9. Рефлексия. Итог  урока.

T. Our lesson has come to the end. You worked well. What parts  of the lesson were  the most interesting for

КАРТРЧКИДЛЯУЧАЩИХСЯ

Card  1

Ех.1 Read the the names of professons:

a police officer

a dentist

an accounter

a nurse

an  engineer

a farmer

A lawyer

a musician

an artist

an actor\ actress

an astronaut

a scientist

  Card  2

Ех.1 Watch the film about Jamie’s school. Read and complete the sentences:


Jamie is____  years old. He lives  in_______________  . His school’s name is a _______________ His favourite  lesson is ________ . School day starts at ______  . Pupils  have_____________  and _________________before lessons. The first lesson is ______

Ех.2  Choose the  correct word

The second lesson is  _________________
Information Technology  B. Physical Education
The third lessonis _______________ .

A. Science  B.  Art


At break time pupils  play  _______________
In the garden  B) In the playground

Ex. 3 Match the words with their definitions.

A lollipop lady  A) a meeting of pupils before lessons  where

the  head teacher tells about  school  work

and  projects. 

An assembly  B) a person who helps children cross the road

Registration C) a daily event which takes place every 

morning  and the class teacher register absent

pupils.