МАОУ СОШ № 4

План-конспект урока английского языка. . ФГОС

Unit 3. Lesson 1.

Дата проведения урока: 15.11.2016 г.

Класс: 4»А», 4 «Б», 4 «В»

Topic: What’s the time?

Grammar: Present Simple Tense

Цель: формирование лексических и грамматических навыков

Задачи:

    образовательная – закрепить речевые образцы: «It’s … o’clock. It’s half past… .  It’s … minutes past(to)… . »; развивающая - развивать память, внимание, мышление, восприятие. воспитательная - воспитывать чувства уважения и доброжелательности к стране изучаемого предмета.

Оснащение: компьютер, проектор, презентации, раздаточный материал

Ход урока:

Этапы

Teacher

Students

I. Орг. момент

Приветствие

Установка к уроку

Проверка Д/З

Stand up. Good morning.

I am glad to see you.

Sit down, please. What date is it today?

What day of the week is today?

Who is absent?

Look at the desk:

Mind the clock

And keep the rule:

Always come in time to school.

Следите за временем

И возьмите за правило:

Всегда приходить вовремя в школу.

Children, at what time we need to come to school?

What we will talk with you today?

Great!

But first let’s check your homework.

Your home task was ……….. Give me your copybooks.

OK. Good.

Open you copybooks and write the date.

Good morning.

We are glad to see you too.

Today is the 15th of November.

It is Tuesday.

Dima is absent.

Отвечают на вопросы

Отдают тетради.

Записывают число

II. Основной этап.

Установка к правилу

Физкультминутка

Установка к упражнению №1

Установка к упражнению № 2

(Презентация №1) В английском языке есть четкое разделение времени:

    До полудня (00:00 - 12:00): AM (Ante Merediem) После полудня (12:00 - 24:00): PM (Post Merediem)

*Также,  можно использовать вместо

a. m. - in the morning

p. m. - in the evening

It’s a quarter past five a. m. = It’s a quarter past five in the morning.

It’s a quarter past five p. m. = It’s a quarter past five in the evening.

В английском языке три предлога времени:

    at  (в) past  (после) to  (до)

Как спросить и как сказать, который час?

    What time is it, please? What time is it now? What's the time? Have you got the time? Excuse me, what's the time, please?

Слайд №5

  Слайд №6

  Слайд №7

  Слайд №8

  Слайд №9

  Слайд №10

Up, down, up, down. (руки вверх, вниз)

Which is the way to London Town? (шагаем на месте)

Where? Where? (руку к глазам, повороты влево, вправо)

Up in the air, (смотрим вверх)

Close your eyes (закрываем глаза)

And you are there! (разводим руки в стороны)

Answer my questions, please:

    How many minutes are there in half an hour? How many minutes are there in a quarter? How many hours are there in 1 day?

Look at the screen. We have clocks. I will show you the time, your task is to call: What’s the time? (Презентация №2)

Let’s continue. Now listen the dialog. Jack’s sister Jessica is 7 but she can’t tell the time. Jack teaches her to tell the time.

Answer the question:

    Is Jessica a good pupil?

Let’s check.

Perfect!

Pay attention to the ex.6 on p. 50. What actions did the children and the reporter describe? Write out from the texts the verb forms in the correct column. I’ll give you 5 minutes.

Встают, повторяют за учителем

Выполняют устно

Выполняют устно

III. Заключительный этап

Подведение итогов.

Рефлексия

Д/З

Выставление оценок

Прощание

Today you have worked very well. Now please tell me, what did you do today? What did you not understand? Let’s share your emotions with me. There are 3 kinds of emotions on your table. Please, raise the one that looks like you today.

Your hometask :

на 5- Talk about the time in London and your pare. Write a little report.

на 4- Ex.  on p.

на 3- работа по карточкам. What time is it? Choose the right answer.

Your marks…

Stand up, please. Thank you for the lesson, good bye.

Today we have learned the new theme “What’s the time?”.


Everything was clear.

Записывают Д/З

Good bye.