Тема. Світовий океан та його частини
Мета: сформувати знання про Світовий океан як найбільшу частину гідросфери; ознайомити учнів з складовими частинами Світового океану; продовжити формувати вміння і навички роботи з картами атласу; розвивати увагу і уміння розв'язувати навчальні завдання в групах.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: атласи, підручники, карта півкуль, папір, маркери, виготовлені
з картону «світлофори», ілюстрації «Сила океану», «Живі організми в океані», «Мінеральні ресурси в океані», діаграма «Співвідношення складників гідросфери», схема «Складові Світового океану», таблиця «Види островів», відеосюжет «Світовий океан», надрукований вірш «Океан» та вислів Екзюпері про воду.
Зміст уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і вмінь
Літературно-географічна розминка (Під звуки океану вчитель читає поезію, після чого учні дають відповіді на запитання)
Тамара Коломієць
Океан
Це ж скільки треба.
Щоб його перепливти!
А кругом вода та небо,
І землі не стрінеш ти.
Обмива він дні і ночі
Береги материків,
І заклично світять очі
Прибережних маяків.
В шторми - гонить хвиль отари,
Перекрутить все довкіл,
Позбира грозові хмари
І пошле на суходіл.
З них дощу земля нап 'ється,
І дерева, і зело.
З них наповниться, заб 'ється
З-під коріння джерело.
Так, те саме від якого
Починалась путь сюди
Дивовижне вічне коло
Є в цілющої води.
І нема йому початку,
І нема йому кінця.
В нім, немов найменша цятка,
Б'ється серце джерельця.
Запитання
• Про яку оболонку Землі йдеться у вірші?
• Який водний об 'єкт описаний на початку твору?
• Про які особливості Світового океану ви дізналися?
• Який важливий природний процес охарактеризований у вірші?
• Що ви знаєте про світовий кругообіг води?
Інтелектуальна гра «Світлофор»(Вчитель зачитує твердження з вивченого матеріалу. Учні піднімають для відповіді замість руки вирізаний з картону «світлофор»: зелений, якщо твердження правильне та червоний, якщо твердження невірне).
• На Землі є багато місць, де зовсім нема води.
• Найбільше води в рідкому стані.
• До складу гідросфери не входить водяна пара.
• Води суходолу в гідросфері становлять З,5%.
• Вода легко переходить з одного стану в інший.
• Проникаючи в усі оболонки, вода їх поєднує.
• Вода важлива для життя людини, але не має ніякого географічного
значення.
• Вода має багато дивовижних властивостей.
• Людина може жити без води місяць.
• У всесвіті багато інших речовин, які можуть замінити воду.
III. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
«Вода! Не можна сказати, що ти необхідна для життя,
ти — саме життя. Ти — найбільше багатство на світі...»
Екзюпері
Так, саме вода — є колискою життя на нашій планеті. А Землю правильніше було б назвати планетою Океан, бо саме Світовий океан займає переважну частину земної поверхні.
Демонстрація діаграми «Співвідношення складників гідросфери»
Тривалий час люди дуже мало знали про океан, більш того, вони боялися плавати далеко від берега. З океаном було пов’язано чимало повір'їв, що викликали тремтіння в душах. Так, аж до початку епохи Великих географічних відкриттів моряки не наважувалися перетнути екватор. Коли кораблі наближалися до цього місця, команда вимагала повернути назад. Вони вважали, що у районі екватора вода кипіла, і саме в цьому місці білі люди ставали чорношкірими. На одній давній арабській карті поблизу екватора була зображена рука диявола, що піднімається з води. Хіба ж тут наважишся перетнути цю фатальну лінію?
Сьогодні у нас відбудеться перше знайомство з океаном. Ми здійснимо подорож Світовим океаном, познайомимося з його частинами та з'ясуємо особливості ділянок суходолу в океані.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Розповідь вчителя
Поняття «Світовий океан» з'явилося приблизно 100 років тому. Його ввів академік Шокальський. Слово «о к є а н» прийшло до нас від давніх греків.
Запитання . Як ви думаєте, що означає слово «о к є а н»?
Розповідь вчителя. Слово океан походить від імені божества міфічної річки Океан, яка за уявленнями єгиптян, омивала плоский диск суходолу.
Світовий океан — комора різноманітних ресурсів, колиска краси, гармонії. Він завжди і приваблював і лякав мореплавців своєю силою і загадками. Який же ти, океан?
Демонстрація ілюстрацій: «Живі організми в океані», «Сила океану», «Мінеральні ресурси в океані».
Демонстрація відеосюжету: «Світовий океан»
Розповідь вчителя.
Оскільки всі океани землі — Тихий, Атлантичний, Індійський, Північний Льодовитий сполучені між собою, вони складають Світовий океан. Останніми роками країни, що проводять дослідження в Антарктиці, виділяють п'ятий океан — Південний. Цей океан фігурує в багатьох виданнях, документах, міжнародних програмах, проектах. Межі Південного океану на півдні — це береги Антарктиди, на півночі — зона субантарктичного полярного фронту.
Учні знаходять в атласах всі океани.
Розповідь вчителя. Важливою складовою частиною Світового океану є моря. Море — це частина океану, яка більш-менш відособлена від нього ділянками суходолу, групами островів, підвищенням дна. Розрізняють моря: внутрішні — ті, що глибоко вдаються в суходіл і сполучаються з океаном протоками. Наприклад: Чорне, Азовське, Червоне. Окраїнні моря — трохи вдаються в суходіл і відділяються від океану островами, півостровами і нерівностями дна. Наприклад: Берингове, Саргасове.
Учні знаходять в атласах різні моря.
Затока — частина моря, океану, що глибоко вдається в суходіл. Наприклад: Біскайська, Гвінейська.
Протока — вузька смуга води, що розділяє ділянки суходолу і сполучає суміжні водні басейни. Наприклад: Магелланова, Берингова.
Учні знаходять в атласах затоки і протоки.
Демонстрація схеми «Складові Світового океану»

Завдання
А зараз ми пограємо в гру «Юний дослідник». У своїх групах дослідіть один з океанів Землі за допомогою атласів і підручників. Дані досліджень запишіть маркером на папері і продемонструйте класу.
Групи представляють результати досліджень
•
Назва океану -
• В яких півкулях розташований -
• Береги яких материків омиває -
• Протоки -
• Великі затоки -
• Великі моря-
• Переважаючі глибини -
Завдання. Кожна група мала випереджальне завдання, користуючись довідковою літературою, відшукати «цікавинки» про «свій» океан. Що ж у вас вийшло?
Учні розповідають знайдену інформацію. Розповідь вчителя.
Серед вод Світового океану розміщується суходіл. Величезні ділянки суходолу - материки. На їх краях виступають півострови, які далеко вдаються у водний простір.
Острови — відносно невеликі ділянки суходолу, з усіх боків оточені водою. Скупчення островів називають архіпелагом.
Демонстрація схеми
Розповідь вчителя. За походженням острови поділяються на материкові, вулканічні, коралові та підвид коралових — атоли.
Завдання. У своїх групах дослідіть один з видів островів і заповніть таблицю
Види островів | Утворення | Приклади |
Материкові | ||
Вулканічні | ||
Коралові | ||
Атоли |
У. Закріплення нових знань і умінь
Гра «Мозаїка» (учні дають відповіді на запитання і заповнюють порожню схему наліпками з правильними відповідями)
|
![]()
СВІТТ


Завдання:
· До складу Світового океану входять суходіл і...
· Які найбільші частини Світового океану виділяють у його водних просторах?
· Які частини океану мають різні властивості води?
· Як називають частину океану чи моря, яка вдається в суходіл?
· Що сполучає дві сусідні водойми?
· Як називають найбільші ділянки суходолу в океані9
· Які частини суходолу глибоко вдаються у водний простір?
· Невеликі ділянки суші, що з усіх сторін оточені водою...
· Які види островів виділяють за походженням?
Забава «Розумники» (За наявності вільного часу)
Завдання:
1. Невелика частинка океану
2. Всі океани разом
3. біскайська, Мексиканська, Мозамбіцька – це…
4. Море, що глибоко врізалося в сушу
5. Найбільша частина суші в океані
6. Найбільший острів у світі
7. Найбільший океан
8. Острови, що завдячують своїм існуванням живим організмам
9. Коралові острови у формі дуг.
2 | Р |
| |||||||||||
О |
| ||||||||||||
3 | З |
| |||||||||||
5 4 | У | ||||||||||||
М | |||||||||||||
6 | Н | ||||||||||||
7 | И | ||||||||||||
8 | |||||||||||||
9 | И |
УІ. Домашнє завдання
1) Опрацювати § 40
2) Практична вправа на ст. 17


