ВІДДІЛ ОСВІТИ КРАСНОАРМІЙСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ №12

ЦИКЛ УРОКІВ

З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ У 6 КЛАСІ НА ТЕМУ

В. НЕСТАЙКО. ПРИГОДНИЦЬКА ПОВІСТЬ

«ТОРЕАДОРИ З ВАСЮКІВКИ»

Підготувала:

Вчитель української мови та літератури ЗОШ №12

Образцова Світлана Миколаївна

Красноармійськ

2011

Тема. В. Нестайко. Цікаві сторінки з життя письменника.

Пригодницька повість „ Тореадори з Васюківки".

Мета: - ознайомити учнів з біографією письменника, звернути увагу на цікаві факти з життя В. Нестайка;

- пригадати відомості про пригодницькі твори, їхні особливості;
Засвоїти теоретичні відомості про повість „ Тореадори з
Васюківки ";

- формувати мовленнєву компетентність учнів;

- виховувати шанобливе ставлення до людей, чистоту і
благородство почуттів.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань із використанням комунікативно -ситуативних завдань.

Обладнання: підручник, портрет письменника, мобільний телефон, мікрофон.

Теорія літератури: пригодницький твір, повість.

Епіграф уроку: Весела усмішка, інколи трохи лукава, часом іронічна, але завжди щира і близька дитячому серцю - це, так би мовити, сам дух

Нестайкових оповідань.

ХІД УРОКУ

1. Орг. момент.

2. Мотивація навчання.

- Діти, зверніть увагу на епіграф уроку. Не знаючи нічого про людину,

( Метод „Мікрофон") Так, цей письменник, напевно, веселий, щирий, інколи іронічний, любить нас, дітей. Знає, що нам подобається. Хочете дізнатися, хто це? Це Всеволод Нестайко.

3. Актуалізація опорних знань учнів з використанням
ситуативного завдання „ІНТЕРВ'Ю"

- Діти, вдома вам треба було ознайомитися з біографією цього
прекрасного письменника. А тепер уявіть собі таку ситуацію. Я — журналіст
відомого журналу, пишу статтю про В. Нестайка. Кожен з вас уявить себе
цим письменником і спробує відповісти на питання журналіста. Ваші
відповіді будуть записані на диктофон.

Питання:

- Всеволоде Зиновійовичу, де ви народилися?

- Розкажіть про своїх батьків.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

- Чому у вас з'явилося бажання стати саме дитячим які нагороди
письменником?

- Як називався ваш перший твір і де його було надруковано?

- Які нагороди отримав кінофільм, знятий за вашою повістю
„Тореадори з Васюківки"?

- У вас є життєве кредо? Скажіть його.

- Діти, ваші відповіді можна прослухати у запису і проаналізувати ваше
мовлення, звернути увагу на недоліки у ньому. Завдяки інтерв'ю ви дізналися
багато чого про письменника і отримали можливість під корегувати ваше
мовлення. Дякую.

4. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу:
Метод „Асоціативний кущ"

- Діти, які асоціації викликає у вас слово „Пригода"?

( цікаво, небезпека, погоні, втеча, переховування, весело, романтика, кохання).

- Правильно. Все, що ви називали, стосується пригодницьких творів. А
які пригодницькі твори українських і закордонних письменників ви читали?
Чим вони вам подобаються?

- У літературознавчий словничок треба записати такі визначення:
Повість, пригодницький твір. Але для початку попрацюйте групами і з
літературознавчого конструктору складіть ці визначення.

Робота в групах.

1 гр. - повість.

2 гр. - пригодницький твір

3 гр. - ознаки повісті

( діти складають визначення, записують їх у літературознавчий словник)

5. Закріплення вивченого матеріалу.

- Діти, сьогодні ми підготувалися до читання пригодницької повісті В
Нестайка „Тореадори з Васкжівки". Ми познайомилися з автором цього
твору, з'ясували, що таке пригодницький твір, що таке повість, її ознаки. А
зараз послухайте домашнє завдання.

6.Домашнє завдання.

Прочитати повість „Тореадори з Васюківки"

7. Рефлексія.

- Що найбільше вам сподобалося на уроці?

- Коли вам було найцікавіше?

- Виконуючи які завдання, ви почувалися комфортно, впевнено?

8. Підбиття підсумків уроку, оцінювання навчальних досягнень
учнів.

Описание: 1

Тема. В. Нестайко. „ Тореадори з Васюківки ". Захоплюючий

пригодницький сюжет повісті. Мрія і дійсність у творі.

Мета: - розпочати роботу щодо аналізування сюжету пригодницького

твору, виявити ідейно - тематичну спрямованість;

- простежити, як зображується мрія і дійсність у стосунках і
поведінці героїв, вміти їх аналізувати;

- формувати творчу компетентність;

- виховувати толерантне ставлення до співрозмовників, почуття
пошани до творчості В. Нестайка, до справжньої дружби..

Тип уроку: урок формування й поглиблення знань.

Обладнання: підручник, портрет письменника, мікрофон, предмети для гри в юних екскурсоводів(монета, листок червоного паперу, капелюшок, ілюстрації з собакою, мумією).

Теорія літератури: пригодницький твір, повість.

Епіграф уроку: Нема нічого кращого в житті за дружбу.

(В. Нестайко)

ХІД УРОКУ

1. Орг. момент.

2. Мотивація навчання.

- Діти, прочитайте епіграф уроку. Ви згодні з ним?

(Ситуативне завдання „Кращий знавець фольклору").

- Діти, уявіть собі, що ви берете участь у конкурсі на кращого
знавця українського фольклору. Переможцем стане той, хто назве
якомога більше прислів'їв про дружбу, (учні називають прислів'я)

- Яке відношення, на вашу думку, мають цей епіграф та названі
прислів'я про дружбу до нашої теми?

(відповіді учнів)

3. Актуалізація опорних знань учнів.

- Діти, вдома ви прочитали повість В. Нестайка „Тореадори з Васюківки". Як завжди, працюючи над художніми творами, ми визначаємо
тему, основну думку, ідею повісті.

Питання:

- Сформулюйте тему твору. ( зображення стосунків між хлопцями, в
результаті яких перевіряється цінність справжньої дружби).

- Яка основна думка? ( показати, що нема нічого кращого в житті за дружбу).

- Назвіть ідею твору. ( засудження тих, хто розуміє дружбу тільки на словах, уславлення справжньої дружби)

- А зараз відбудеться обговорення змісту твору. Про поную вам
пограти у гру „Золоте яблучко)

4. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу: Гра„3олоте яблучко"

- Діти, давайте зробимо велике коло. На столі питання, у центрі золоте яблучко. Поки звучить музика, ви передаєте яблучко по колу. На кому музика зупиниться, той тягне картку і відповідає на питання. Потім знову передає яблучко далі. Звучить музика, діти передають яблучко)

Питання для гри.

- Як звуть головних героїв повісті?

- Чому в одного з хлопчиків таке дивне ім'я - Ява?

- Чому сім'ю Яви Реня називають інтересною?

- Яка прекрасна, благородна ідея була у хлопців?

- Як звали корову Яви?

- Кого хлопці врятували з колодязя?

- Як між хлопцями зав'язалася дружба?

- Яку п’єсу поставили герої повісті у шкільному драмгуртку?

- Що Ява вирішив подарувати своїй сестричці Яришці?

- Молодці, діти, дякую.
(Ситуативне завдання)

- Уявіть себе екскурсоводами музею письменника В. Нестайка. У цьому музеї знаходяться експонати, які були пов'язані з пригодницькою повістю „Тореадори з Васюківки." Вам треба розказати про цей предмет, пригадавши фрагмент повісті, в якому йдеться про нього. (учні підходять до „експонатів" та переказують фрагменти твору).

5. Закріплення вивченого матеріалу.

- Діти, сьогодні ми визначили тему, ідею, головну думку повісті,
обговорили його сюжет, познайомилися ближче з героями твору,
подивилися, які між ними стосунки і, звичайно, з'ясували, чи справді між
ними справжня дружба.

Отже, скажіть, ці хлопці - справжні друзі? Доведіть це. (відповіді дітей).

6.Домашнє завдання.

Підготуватися до міні - конкурсу на найцікавішу розповідь школярів про свою пригоду або пригоду батьків.

7. Рефлексія.

- Що найбільше вам сподобалося на уроці?

- Коли вам було найцікавіше?

- Виконуючи які завдання, ви почувалися комфортно, впевнено?

8. Підбиття підсумків уроку, оцінювання навчальних досягнень
учнів.

Описание: 2

Описание: 3

Описание: 4

Описание: 5

Тема. В. Нестайко. „Тореадори з Васюківки”. Смішне, комічне, романтичне у творі.

Мета: - продовжити роботу з аналізування твору, виявити особливості смішного, комічного, романтичного в пригодницькому творі ;

- характеризувати вчинки героїв;розвивати вміння виразно читати, грамотно висловлювати власні думки, виділяти з інформації головне, суттєве;

- формувати полікультурну компетентність;

- виховувати у школярів активну життєву позицію, позитивні риси характеру, прищеплювати інтерес до пригодницького літературного жанру.

Тип уроку: урок формування й поглиблення знань.

Обладнання: підручник, портрет письменника, мікрофон, картки.

Теорія літератури: засоби творення смішного, комічного.

)

ХІД УРОКУ

1. Організаційний момент.

2. Мотивація навчання.

( Ситуативне завдання „Конкурс”).

- Увага! Увага! Усіх запрошуємо на кастинг нового шоу „Найкраща пригода країни”! У прямому ефірі вам треба розказати про найцікавіший випадок, який стався з вами або вашими батьками. Отже, кастинг розпочато. (перевірка Д/З, слухання учнівських розповідей)

3. Актуалізація опорних знань учнів.

- Діти, ви розказали справді цікаві історії. Вони не гіршіі, ніж ті, що сталися з героями пригодницької повісті В. Нестайка „Тореадори з Васюківки”. Коли ми читаємо або слухаємо подібні історії, то зазвичай сміємося. Як ви гадаєте, чому?

- Чи знайомі вам такі поняття як гумор, іронія, сатира?

- А чи замислювалися ви над тим, як досягається смішне (комічне) у творі?

- Отже, зараз ми поговоримо про основні засоби творення смішного.

4. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу:

Гра„Так ”- „Ні”

- Діти, я пропоную вам пограти в одну цікаву гру. Зараз я буду називати різні засоби творення смішного в тексті. Якщо засіб підходить до нашого твору, ви говорите „Так”, якщо не підходить – „Ні”.

Питання для гри.

- Використання у тексті твору недоречних омонімів, що призводить до смішних непорозумінь.

- Використання слів і висловів, порівнянь жартівливого характеру;

- Пестливі слова та гіперболи для посилення насмішки, кумедного в зображенні поведінки, рис характерів персонажів;

- Опис ситуацій, у яких персонаж намагається вдавати з себе не того, ким він є насправді;

- Підкреслення невіповідності дійсного та бажаного;

- Надання словам протилежного значення, подвійний зміст висловлювань персонажів;

Из за большого объема этот материал размещен на нескольких страницах:
1 2 3