Лекція
ТЕМА 1.: Вступ. Збройні Сили України – військове формування держави.
Мета: - ознайомити студентів з системою законів, які забезпечують обороноздатність держави та з Воєнною доктриною як основою цієї системи.
- формувати в студентів гордість за воєнну організацію держави, викликати інтерес до Збройних Сил України, її зброї й бойової техніки.
Навчальні питання:
1. Предмет ЗВ, розділи Програми та їх завдання.
2. Особливості правил поведінки на заняттях та обов'язки студентів.
3. Конституція та закони України про Збройні сили України.
4. Законодавство України про військову службу.
5. Військова присяга та військова символіка України.
Студенти мають знати:
- основні положення Конституції та законів України про призначення та засади діяльності національних Збройних Сил;
- військові відзнаки та військову символіку України.
Студенти повинні засвоїти терміни і поняття:
- воєнна доктрина; закони України «Про Збройні Сили України» і «Про оборону України»; принципи побудови і діяльності Збройних Сил України; склад Збройних Сил України; види військ: сухопутні, повітряної оборони, військово-морські сили; роди військ: сухопутних, повітряної оборони, військово-морських сил;
Місце заняття: клас захисту Вітчизни.
Час: 80 хв.
Метод проведення заняття: лекція
Обладнання: наглядні посібники (комплект плакатів), мапа України, підручники «Захист Вітчизни», Конституція України, Закон України «Про Збройні Сили України».
Міжпредметні зв’язки: історія України.
Структура заняття
I. Організаційний момент - 2 хв.
II. Актуалізація опорних знань і умінь студентів - 8 хв.
III. Вивчення нового матеріалу – 50 хв.
IV. Закріплення нових знань і умінь студентів – 10 хв.
V. Підсумок заняття – 5 хв.
VI. Домашнє завдання – 5 хв.
Хід заняття
I. Організаційний момент – 2 хв.
1. Шикування групи в одну (дві) шеренги черговим групи, перевірка за списком та зовнішнього стану студентів, віддача рапорту вчителю, привітання вчителя (тренування декілька раз – в разі потреби ).
2. Стройове тренування:
3. Оголошення теми, мети та порядку вивчення матеріалу.
4. Виконання команди: «Розійдись!», «Сісти за парти!».
II. Актуалізація опорних знань і умінь студентів – 8 хв.
Пригадайте з курсів «Історії України», «Української літератури», «Правознавство», яку роль виконували Збройні сили нашої держави на різних етапах її розвитку. Наведіть приклади.
III. Вивчення нового матеріалу – 50 хв.
1. Предмет ЗВ, розділи Програми та їх завдання.
Найвищу юридичну силу в нашій країні має Конституція, яка є державно-правовою основою військового законодавства.
Згідно зі ст. 17 Конституції України, «захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу».
Національна безпека — це захищеність інтересів. громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація загроз національним інтересам.
Захист Вітчизни — основне завдання Збройних сил, обов'язок громадян України. Україна як суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава має Збройні сили України (ЗСУ) із необхідним рівнем їх бойової готовності та боєздатності.
Запам'ятайте! До об'єктів національної безпеки належать: ♦ людина і громадянин — їхні конституційні права і свободи; ♦ суспільство — духовні, морально-етичні, культурні, історичні, інтелектуальні та матеріальні цінності, інформаційне й навколишнє природне середовище та природні ресурси; ♦ держава — її конституційний лад, суверенітет, територіальна цілісність і недоторканність.
В українській армії чимало жінок-військово-службовців: майже 18 тисяч офіцерів і близько 45 тисяч контрактниць. Щоденне бойове чергування несуть близько 300 жінок-офіцерів |
Збройні сили України, Служба безпеки України, Державна прикордонна служба України та інші військові формування, утворені відповідно до законів України, є гарантами забезпечення, національної безпеки держави.
Збройні сили України забезпечують стримування збройної агресії та відсіч ш, охорону повітряного простору держави та підводного простору у межах територіального моря України.
У ст. 65 Конституції вказано, що «захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України».
Військова служба — почесний обов'язок кожного громадянина, особливий різновид державної служби, пов'язаний із загальним військовим обов'язком відповідно до Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу», який прийнятий Верховною Радою України в 1992 р.
Найвищою соціальною цінністю в Україні визнаються людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини — це головний обов'язок держави.
Кожна людина має невід'ємне право на життя. І саме тому ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. А обов'язком держави є захист життя своїх громадян.
Завданням предмета «Захист Вітчизни» є:
♦ підготовка до захисту життя і здоров'я, забезпечення власної безпеки і безпеки людей у надзвичайних ситуаціях мирного і воєнного часу;
♦ підготовка молоді до служби в Збройних силах України, інших військових формуваннях, виконання військового обов'язку в запасі.
Під час вивчення курсу «Захисті Вітчизни» застосовуються такі форми проведення занять: теоретичні, практичні, комплексні, контрольні та гра на місцевості.
Особливу роль в оволодінні навчальним матеріалом відводиться практичним заняттям, які передбачають формування навичок виконання прийомів, дій і нормативів з військової справи, з медико-санітарної, прикладної фізичної підготовки та цивільної оборони з використанням зброї, приладів, спорядження, засобів інженерного озброєння та індивідуального захисту, нестандартного спортивного обладнання тощо, а також спеціальний психологічний тренінг.
Комплексні заняття (показ, пояснення, вправа, тренування, проблемний метод, поетапне формування знань, умінь, навичок) передбачають послідовне виконання прийомів, дій, нормативів, завдань з різних розділів програми. Вони проводяться з метою закріплення і вдосконалення умінь та навичок, необхідних воїну, сприяють формуванню готовності до дій в екстремальних воєнних умовах. Комплексні заняття обов'язково включають виконання нормативів з основ військової справи, фізичної підготовки, цивільного захисту та медико-санітарної підготовки. Заходи, спрямовані на формування психологічної готовності юнаків до військової служби, проводяться на місцевості (гра, естафета, змагання в єдиній тактичній обстановці).
Важливим є вміння працювати на заняттях зі зразковими схемами дій або навчально-тренувальними картками, кресленням, текстовими вказівками, фотографіями тощо, які відображають логіку та послідовність практичної роботи.
Не варто забувати про важливість оволодіння теоретичними знаннями за опорними конспектами. Вони є сигналами, які відбивають найважливіші положення, дати, визначення, поняття та зв'язки між ними. Під час навчання за опорними конспектами досягається міцніше засвоєння вивченого матеріалу, скорочується строк на його повторення під час самопідготовки.
Неабиякий інтерес додають навчанню і змагання. Вони допомагають визначити, хто швидше і краще виконає дію, прийом, норматив; спрямовані на те, щоб розвивати змагальний дух, прагнення рівнятися на кращих, надавати допомогу відстаючим і підтягувати їх до рівня передових. Змагальний метод застосовується під час опрацювання прийомів і виконання нормативів з тактичної, вогневої, стройової, прикладної фізичної підготовки тощо.
На контрольних заняттях виконуються нормативи з військової, прикладної фізичної та медико-санітарної підготовки, з цивільної оборони.
При оцінюванні навчальних досягнень учнів враховуються якість знань, вмінь та навичок, а також самостійність під час вирішення тактичних і вогневих завдань, надання першої медичної допомоги; досвід у військовому напрямі творчої діяльності учня, який концентрується на створенні комп'ютерних моделей, моделюванні бою сучасними графічно-інформаційними технологіями тощо.
Оцінки за навчально-польові збори та за заняття в лікувально-оздоровчому закладі мають вирішальне значення під час виставлення індивідуальної оцінки з предмета.
Висока дисципліна, організованість, відповідальність учнів є важливою умовою успішності занять із «Захисту Вітчизни». На заняттях стосунки між студентами та викладачем, а також студентів між собою витримуються на зразок тих, що визначені статутами для військовослужбовців Збройних сил України.
Навчально-польові збори проводять на завершальному етапі навчання у формі комплексних занять з метою оцінювання, закріплення та удосконалення умінь і навичок, набутих протягом усього терміну навчання. Під час НПЗ виконують нормативи, відповідні вправи та практична стрільба з автомата.
Тематичний план
навчального предмета «Захист Вітчизни»
№ п/п | Назва розділу, теми | Кількість годин на тиждень | ||||
всього | аудиторних | лекція | практичні | сам. робота | ||
| Розділ 1. Збройні Сили України на захисті Вітчизни | 4 |
|
|
|
|
1 | Вступ. Збройні Сили України - військове формування держави | 2 | 2 | 2 | - | - |
2 | Розбудова національних Збройних Сил. Збройні Сили України у міжнародній діяльності | 2 | 2 | 2 | - | - |
| Розділ 2. Основи цивільного захисту | 6 |
|
|
|
|
3 | Надзвичайні ситуації. Захист населення від надзвичайних ситуацій | 6 | 6 | 2 | 4 | - |
| Розділ 3. Стройова підготовка | 4 |
|
|
|
|
4 | Стройові прийоми і рух без зброї та із зброєю | 2 | 2 | - | 2 | - |
5 | Виконання військового вітання, вихід із строю та підхід до начальника. Строї відділення та взводу в пішому порядку | 2 | 2 | - | 2 | - |
Розділ 4. Військово-медична підготовка | 8 | |||||
6 | Організація надання першої медичної допомоги в бою. Реанімація потерпілих | 4 | 4 | - | 4 | - |
7 | Тимчасова зупинка кровотечі при пораненнях. Перша медична допомога при переломах кісток. Перша медична допомога при опіках, ураженнях електричним струмом та отруєннях | 4 | 4 | - | 4 | - |
| Розділ 5. Вогнева підготовка | 8 |
|
|
|
|
8 | Основи стрільби із стрілецької зброї. Стрілецька зброя та поводження з нею, догляд і зберігання | 4 | 4 | 2 | 2 | - |
9 | Прийоми і правила стрільби із стрілецької зброї. Стрільба по наземним і повітряним цілям | 2 | 2 | - | 2 | - |
10 | Ручні осколкові гранати та поводження з ними, догляд і зберігання. Прийоми і правила метання ручних гранат. Метання ручних гранат в бою. | 2 | 2 | - | 2 | - |
| Розділ 6. Статути Збройних Сил України | 4 |
|
|
|
|
11 | Військовослужбовці і та відносини між ними. Внутрішній порядок у військовій частині та її підрозділах. Військова дисципліна, засоби щодо її зміцнення. Вартова служба | 2 | 2 | 2 | - | - |
12 | Військовослужбовці і та відносини між ними. Внутрішній порядок у військовій частині та її підрозділах. Військова дисципліна, засоби щодо її зміцнення. Вартова служба | 2 | 2 | - | 2 | - |
| Розділ 7. Військова топографія | 2 |
|
|
|
|
13 | Орієнтування на місцевості | 2 | 2 | - | 2 | - |
| Розділ 8. Прикладна фізична підготовка | 4 |
|
|
|
|
14 | Прискорене пересування та легка атлетика | 2 | 2 | - | 2 | - |
15 | Подолання перешкод | 2 | 2 | - | 2 | - |
Розділ 9. Тактична підготовка | 10 |
|
|
|
| |
16 | Основи загальновійськового бою | 2 | 2 | 2 | - | - |
17 | Солдат в бою | 4 | 4 | - | 4 | - |
18 | Відділення в бою. Озброєння та бойова техніка родів військ Сухопутних військ | 4 | 4 | - | 4 | - |
19 | Навчально-польові збори | 18 | - | - | - | 18 |
20 | Підсумково – узагальнююче заняття | 2 | 2 | - | 2 | - |
РАЗОМ: | 70 | 52 | 12 | 40 | 18 |
|
Из за большого объема этот материал размещен на нескольких страницах:
1 2 |


