Обрядово-магічні функції народної ляльки.

Традиційні типи хатніх вузлових ляльок

(урок з трудового навчання у 6 класі)

Мета уроку: Ознайомити учнів із традиційними типами хатніх вузлових ляльок та їх обрядово-магічними функціями.

Формувати в учнів трудові навички при роботі з тканиною на прикладі виготовлення ляльки-мотанки за технологічними картками.

Розширити знання учениць про духовну спадщину українського народу – обряди і традиції, пов'язані з виготовленням вузлових ляльок.

Розвивати образне мислення, естетичний смак, творчі здібності учнів.

Виховувати повагу до оберегу українського роду та пізнавальний інтерес до джерел народної творчості, взаємоповагу та позитивне ставлення до результатів виконаної праці.

Обладнання: Комп’ютер, мультимедійна дошка, малюнки та презентація з історії мотанки та її видів, інструкційні картки, інструкції з техніки безпеки під час роботи з ножицями.,свічка, фонограма української пісні

Інструменти та матеріали: нитки, ножиці, набори клаптиків тканини, м’який наповнювач, тасьма для прикраси.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід заняття:

І. Організаційний момент:

Привітання:Добрий день вам, любі друзі! В тіснім, товариськім крузі

Будемо перебувати і знання тут здобувати.

(. Перевірка присутності учнів, та наявності необхідних матеріалів)

ІІ. Мотивація навчальної діяльності:

Дівчатка, сьогодні ми ніби попадемо в дитинство наших пра-пра-бабусь, відчуємо атмосферу того часу, дізнаємося багато цікавого. А також відчуємо себе добрими чаклунками і власноруч зробимо ляльку, яка допомагатиме вам у житті і захищатиме від усякого лиха. То ж давайте пригадаємо:

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

ІІІ. Актуалізація опорних знань:

Бесіда за запитаннями:

-  Які були найперші ляльки в історії людства?

- Чому стародавні ляльки не мали рук і ніг?

- Яких правил з техніки безпеки потрібно дотримуватися під час роботи з інструментами і тканинами?

ІV. Повідомлення теми та завдань уроку:

Сьогодні на уроці ми продовжуємо вивчати розділ «Технологія виготовлення народної ляльки» і поглянемо тему «Обрядово-магічні функції народної ляльки. Традиційні типи хатніх вузлових ляльок». Запишіть, будь ласка, в зошит число і тему уроку.

V. Вивчення нового матеріалу:

1. Вступне слово вчителя

Шановні друзі! Для подальшої нашої роботи потрібно 2 експерти, які за допомогою Інтернету з’ясують значення деяких понять (за бажанням). Провівши пошукову роботу, розкрийте зміст слів «оберіг» і «вузлова лялька». Час на це завдання-3 хв. Будь ласка, сідайте за комп’ютери №…і №…і працюйте.

А всі інші допоможуть мені створити «чарівний кущ»,де замість гілочок будуть слова.

2.Побудова асоціативного образу

По черзі називайте слова-асоціації, які виникають у вас при слові «лялька»?

Добре попрацювали.

3. Презентація роботи експертів

-  Настав час надати слово нашим експертам(тлумачать значення понять). (оцінювання)

-  Скажіть будь ласка, чи є в нашому «чарівному кущі», слова, пов’язані з оберегом і вузловою лялькою.( діти аналізують).

4. Презентація учнями випереджувального завдання

-  Наші експерти згадували про Рожаницю, богиню-заступницю жіночої долі, хранительку плодючості. Зараз я запрошую (п. і. учениці) представити вашій увазі домашнє повідомлення, і пропоную їй, «перевтілившись» у цей величний образ, розповісти про ляльку-мотанку і її обрядово-магічні функції.

-  Орієнтовне повідомлення учениці (супроводжується демонстрацією малюнків): З із глибини століть прийшли до нас традиції виготовлення ляльок із клаптиків тканини. Спосіб творення цих ляльок – скручування, скочування, змотування. Голка з ниткою використовувалися лише в процесі виготовлення одягу та головних уборів. Іграшці надавалося магічне значення. Саморобні ганчіркові ляльки робили безликими: За старовинними повір’ями, лялька з обличчям ніби дивилася в душу і могла нашкодити дитині, наврочити. Замість рис обличчя у мотанки виплетений з різнокольорових ниток хрестик, у якому горизонтальна лінія символізує жіночий початок, вертикальна – чоловічий, а разом – продовження роду. Тому, безлика лялька була одночасно і оберегом. Ганчіркових ляльок розпочинали «вертіти» з п'яти років.

Лялька - оберег нагадувала образ людини, вона була партнером дитини в грі, і розкривала її внутрішній світ. Своїх ляльок клали в скриню разом з рушниками і сорочками, готуючи своє весільне придане. Кожна дівчина робила мотану ляльку, яку забирала з собою в нову сім'ю. Причому в сім'ї чоловіка дозволялося молодій дружині, поки у молодят немає діток, гратися лялькою, і вважалося, чим більше вона грається лялькою, то швидше стане матір’ю, і тим здоровіше будуть діти. А коли народжувалася дитина, то молода мати клала своїх ляльок до дитячої колиски, щоб вони оберігали дитя від хвороб і поганих очей, а коли дитина підростала, то ляльки віддавалася їй для гри.

-  Чи цікаве було для вас це повідомлення? Чи отримали ви нові знання? (Однослівні відповіді дітей) (оцінювання повідомлення учениці)

5.Повідомлення-презентація нового матеріалу вчителем

- А щоб розширити ваші знання про різновиди ляльок та їх значення, прошу звернути увагу на мультимедійну дошку (монітори) та ознайомитися з інформацією. Нагадую, що вам необхідно запам’ятати запропонований матеріал, щоб дати відповіді на поставлені питання:

- З чим пов’язано виготовлення ляльок?

- Чому народна лялька була безликою?

- Назвіть традиційні типи хатніх вузлових ляльок.

(Електронна презентація-додаток 1)

6. Перевірка усвідомлення нового матеріалу за попередніми запитаннями

VІ. Практична робота:

1.Вчитель: - Найулюбленішою і пам'ятною є лише та лялька, яка зроблена своїми руками, в яку ви вклали частинку своєї душі. До того ж, ми будемо виготовляти ляльку - оберіг, яка допомагатиме вам у житті і захищатиме від усякого лиха. Тож візьміть маленькі аркуші паперу, що лежать на партах і запишіть там своє найсокровенніше бажання, потім заверніть у маленьку трубочку і при змотуванні ляльки, вкладіть її в середину. Пропоную 2 варіанти −ляльку-мотанку «Пеленашку» (достатній рівень) та ляльку-мотанку «Дівицю»(високий рівень).Якщо визначились з варіантом мотанки−замалюйте її ескіз в зошит. Розділіться на 2/групи та отримайте інструкційні картки. На виготовлення ляльки маємо 20 хв, на прибирання робочого місця-2хв. Щоб нам краще працювалось − я запалю свічку(так робили в давнину, щоб відганяти начисту силу),та ввімкну гарну українську пісню про дівочу долю.

(Ознайомлення з технологією виробу за картками –додатки2,3)

3. Самостійна робота учнів

4. Прибирання робочого місця (1-2хв.)

5. Презентація учнівських робіт та їх оцінювання.

.

VІІ. Підсумки уроку:

Інтерактивна вправа « Мікрофон»

-  Що нового ви дізнались на уроці? Чи сподобалось вам виготовляти мотанку? А чи можемо ми виготовити ще такі ляльки та їх продати? Чи зможете ви тепер виготовити такі ляльки на виставка декор-прикл мистецтва, що проходить в школі і в районі щорічно?

Домашнє завдання.

Дізнатися у рідних, що вони знають про ляльок-мотанок.

Вклеїти ТК у зошит

Диференційоване завдання: хто бажає, виготовити ляльку іншої групи.

Підготувати на наступний урок ….

Додаток 2

Технологічна картка №1

«Виготовлення ляльки – мотанки «Пеленашка»

Послідовність операцій

Зображення

1.Беремо полотно розміром 25х25 см. Всередину кладемо, скручений в кружальце поролон, вату чи клаптики тканини. Обмотуємо ниткою знизу, роблячи «голову».

F:\Лариса мотанка\SDC10750.JPG

2.Беремо полотно розміром 15х15 см. Згинаємо один кут. Робімо хустку.

F:\Лариса мотанка\SDC10751.JPG

3.Одягаємо хустку на голівку, обмотуємо ниткою знизу.

F:\Лариса мотанка\SDC10753.JPG

4.Підгортаємо залишки тканини, міцно обмотуємо нитками по всьому «тулубу», утворюємо постать.

F:\Лариса мотанка\SDC10759.JPG

5.Загортаємо ляльку в клапоть - простирадло. Перев’язуємо її стрічечкою.

F:\Лариса мотанка\SDC10760.JPGF:\Лариса мотанка\SDC10760.JPG

6.Лялька готова. Зовнішнім виглядом нагадує немовля. Від цього і назва «Пеленашка».

F:\Лариса мотанка\SDC10761.JPG

Технологічна картка № 2 додаток 3

«Виготовлення ляльки – мотанки Дівиці»

Послідовність операцій

Зображення

1.Беремо полотно розміром 25х25 см. Всередину кладемо, скручений в кружальце поролон, вату чи клаптики тканини. Обмотуємо ниткою знизу, роблячи «голову».

http://www.rukukla.ru/file/0001/5316.jpg

2.Замість обличчя робимо сакральний хрест. Спочатку робимо вертикальну смужку і закріплюємо її на шиї ляльки. Потім робимо горизонтальну смужку - нитки намотувати по ходу Сонця ( із сходу на захід),непарну кількість намотувань.

http://www.rukukla.ru/file/0001/5318.jpg http://www.rukukla.ru/file/0001/150/5319.jpg

3.Збираємо в складку клаптик(25 х20)- спідничку і примотуємо його. Ниточку не обрізати.

http://www.rukukla.ru/file/0001/150/5320.jpg

4.Примотуємо фартушок(15 х10) тієї ж ниткою. Обмотуємо лялечку ниткою від шиї до талії

http://www.rukukla.ru/file/0001/150/5321.jpg

5.Робимо руки: збираємо в "гармошку" клаптик(15 х15) і обмотуємо її ниткою

http://www.rukukla.ru/file/0001/150/5322.jpg

6.Примотуємо лялечці ручки ниткою хрест-навхрест

http://www.rukukla.ru/file/0001/150/5323.jpg

7.Можна зробити нашій лялечці коси із муліне. Моточка ниток вистачає .

Перев'язуємо ниткою місце, де буде проділ і розрізаємо моток, розправляючи все в протилежні боки.

http://www.rukukla.ru/file/0001/150/5324.jpghttp://www.rukukla.ru/file/0001/150/5325.jpg

8.Закріплюємо волосся ляльки, прив’завши ниткою

навколо шиї.

Заплітаємо дві коси.

http://www.rukukla.ru/file/0001/150/5326.jpg

9.Наша лялька готова. Можна прикрасити зачіску віночком, або стрічкою. Бажаю всім успіхів в роботі над лялькою-мотанкою і творчого натхнення!

http://www.rukukla.ru/file/0001/150/5328.jpg