Урок № 1 Дата: ___________ Клас:__________
Тема: Географія як наука про Землю, її природу, населення та його господарську діяльність, про взаємодію природи і людства. Значення географічних знань та вмінь. Основні друковані та електронні джерела географічної інформації, їх значення
Мета: сформувати учнів систему знань про предмет і об'єкт вивчення географії; ознайомити учнів із джерелами географічних знань та методами географічних досліджень; формувати вміння і навички працювати з джерелами географічних знань; виховувати повагу до праці географів; розвивати потяг до самостійного здобуття географічних знань; сприяти розвитку в учнів інтересу до науки географії.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація знань учнів
Бесіда з учнями
Які науки вивчають природу?
Що ви дізналися про Землю вивчаючи природознавство?
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів
ІV. Вивчення нового матеріалу
Що таке географія?
З грецької «гео» – земля, «графо» – пишу
Вперше вжив давньогрецький вчений Ератосфен
Завдання. Знайдіть у тексті §1 відповідь на питання: Чому наука географія отримала таку назву?
Описовою ця наука була переважно до початку ХХ ст.. / відповідала переважно на питання: Що і Де знаходиться на Землі?
Сучасна географія не тільки описує природу тієї чи іншої частини земної поверхні. Вона пояснює різноманітність природних умов, дедалі більше займається прогнозуванням змін, які відбуваються у природі нашої планети. Тобто відповідає на питання Чому?
Географія – наука про природу земної поверхні, населення та його господарську діяльність.
Як наслідок, географія поділяється на дві великі частини: фізичну (вивчає природу поверхні Землі) та економічну (вивчає населення та його господарську діяльність).
Що вивчає загальна географія?
Завдання. Прочитати п.2 §1 і знайти відповідь на питання: Що вивчає загальна географія?
Чи можемо ми уявити наше життя без використання багатств Землі? Чому?
Головне завдання географії: дослідження процесів, що відбуваються у географічній оболонці.
Вправа «Подорож сторінками підручника з географії»
Методи географічних досліджень
Як вчені збирають географічну інформацію?
Використовують різні способи (методи).
Джерела географічних знань
Робота з підручником
Завдання. За тестом підручника та мал. скласти перелік джерел географічної інформації та географічних знань.
Які джерела, на вашу думку, є основними для вивчення географії у школі?
Значення географічної науки
Які географічні знання можуть знадобитися вам у житті?
Чи можливі географічні відкриття сьогодні? Наведіть приклади.
V. Закріплення нових знань та вмінь учнів
1. Бліц питання
Що означає «опис Землі»?
Розділ географії, що вивчає природу земної поверхні та причини її різноманітності?
Розділ географії, що вивчає населення Землі та його господарську діяльність?
Давньогрецький вчений, що вперше вжив слово «географія»?
Географічна наука, що займається складанням карт?
Джерело географічних знань, за допомогою якого ми можемо визначити місце розташування географічного об’єкта?
Що є об’єктом вивчення сучасної географії?
На які питання відповідала географія до початку ХХ ст.?
На яке питання відповідає сучасна географія?
Яке головне завдання сучасної географії?
Чи можна назвати географіє однією із нових, молодих наук?
VІ. Підсумок уроку
Прийом «Ланцюжок»
VIІ. Домашнє завдання
Вивчити §1
Урок № 2. Дата:__________ Клас:_________
Тема. Географічні дослідження. Особливості організації власних географічних спостережень.
Мета: організувати систематичні спостереження за погодою; Виховувати самостійність, цілеспрямованість, потяг до дослідницької роботи; Розвивати вміння проводити спостереження за станом довкілля, в тому числі з використанням спеціальних приладів.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів
Слово вчителя
Здобути певні знання географічного характеру можна і самостійно, але для цього потрібно володіти певними методами географічних досліджень. Сьогодні ви спробуєте це зробити.
Які спостереження ви можете проводити самостійно? Це насамперед спостереження за погодою, висотою Сонця над горизонтом, сезонними змінами у природі.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Розгорнутий план етапу
Організація спостережень за погодою:
А) показники погоди та прилади, що визначають їх, одиниці вимірювання;
Б) підготовка «Метеожурналу»
Визначення висоти Сонця над горизонтом за допомогою гномона, нитки та великого транспортира.
Спостереження за сезонними змінами в природі. Спостереження за висотою Сонця над горизонтом,
погодою, сезонними змінами в природі.
Практична робота № 1.
Мета: навчитись визначати за допомогою гномона висоту Сонця над горизонтом, формувати вміння спостерігати за погодою, сезонними змінами в природі та оцінювати результати спостережень.
Обладнання: гномон, транспортир, лінійка, олівці, термометр, флюгер, опадомір.
1. Визначити висоту Сонця над горизонтом за допомогою приладу гномона, установивши його на географічному майданчику або на рівній відкритій ділянці.
Накресліть у масштабі гномон і тінь від гномона (зменшіть, наприклад, у 10 разів).
Виміряйте транспортиром величину кута А, який і буде дорівнювати висоті Сонця над горизонтом.
Спостерігайте за висотою Сонця над горизонтом щомісяця (у 20-х числах) в полудень (о 12оо).
Результати спостережень записуйте в таблиці та відкладайте на схемі.
Місяць | Вересень | Жовтень | Листопад | Грудень | Січень | Лютий | Березень | Квітень | Травень | Червень | Липень | Серпень |
Висота Сонця над горизонтом |

2. Проводьте спостереження за погодою. Результати спостережень записуйте в календарі погоди за зразком:
Елементи погоди Дата | Температура повітря, оС | Хмарність | Опади | Напрямок вітру |
1 | ||||
2 | ||||
3 | ||||
4 | ||||
5 | ||||
6 | ||||
7 | ||||
8 | ||||
9 | ||||
10 | ||||
11 | ||||
12 | ||||
13 | ||||
14 | ||||
15 | ||||
16 | ||||
17 | ||||
18 | ||||
19 | ||||
20 | ||||
21 | ||||
22 | ||||
23 | ||||
24 | ||||
25 | ||||
26 | ||||
27 | ||||
28 | ||||
29 | ||||
30 | ||||
31 |
3. Проводьте спостереження за сезонними змінами в природі (фенологічні спостереження). Результати заповнюйте в таблиці:
Місяць | Зміни в рослинному світі | Зміни в тваринному світі |
4. Запишіть, які елементи погоди вимірюють такими метеорологічними приладами:
термометр –
опадомір –
флюгер –
гномон –
5. Пригадайте і накресліть умовні знаки, якими позначають результати спостережень за погодою:
Ступінь хмарності | Види опадів | Напрямки вітру | |||||||
| безхмарно | дощ | роса | Північний | Південно-східний | ||||
| мінлива хмарність | сніг | іній | Північно-східний | Південно-західний | ||||
| суцільна хмарність | град | крупа | Північно-західний | Східний | ||||
туман | мокрий сніг | Південний | Західний |
ІV. Закріплення нових знань та вмінь учнів
Прийом «П’ять речень»
За допомогою п’яти речень опишіть погоду сьогоднішнього дня.
V. Підсумок уроку
Прийом «Ланцюжок»
VІ. Домашнє завдання
Вивчити §1, заповнити «Метеожурнал»
Організуй дослідження спостереження на місцевості за змінами у природі.


