УРОК № 44

Тема. . Сатиричний пафос поеми «Сон», його спрямування.

Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст твору, його значення; розвивати навички виразного читання напам'ять, аналізу ліро - епічних творів, визначення художніх засобів і прийомів та їхньої ролі; виховувати демо­кратичне мислення, конструктивність, актив­ну громадянську позицію, прагнення до добра й справедливості.

Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстра­ції до нього.

Теорія літератури: поема, алегорія, гротеск, поетика контрасту, умовність.

ХІД УРОКУ

I.  МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

Вступне слово вчителя.

Наш народ давно живе за новими правилами й мірками, в но­вому суспільстві. То що ж, поема Шевченка «Сон» виконала своє завдання й безнадійно застаріла, цікавить лише літературознав­ців? Деякою мірою, так. Але в тому-то й геніальність поета, що його картина «генерального мордобитія», коли догани сипляться з «верху» до «низу», залишається незмінною. Та й «землячки», котрі, як у народній думі говориться, «потурчилися», «побу­сурменилися» «для розкоші... для лакомства нещасного» ще, на жаль, не перевелися. Вражають і описи української природи, зігріті великою любов'ю і талантом митця. Отже, ще раз погляне­мо на твір Шевченка пильним оком вдячних нащадків.

II.  ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

III.  ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК

1.  Переказ «ланцюжком» змісту поеми «Сон».

2.  Розповідь напам'ять уривка з поеми.

3.  Аналізування твору.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

(Учні визначають фрагменти поеми, що справили на них най­більше враження, пояснюють свій вибір.)

4.  Робота зі схемою.

• Заповніть «прогалини» схеми «Побудова поеми».


5. Слово вчителя.

Щоб розібратися в секретах поетичної майстерності Шевченка, слід згадати деякі літературознавчі поняття. (Учні роблять запи­си до літературознавчих словничків.)

Алегорія — інакомовне відображення абстрактного поняття, передане за допомогою конкретного образу. Алегорія складається з двох елементів: 1) смислового — це яке-небудь поняття або яви­ще (мудрість, хитрість, доброта тощо), що його прагне зобразити автор, не називаючи його; 2) образно-предметного — це конкрет­ний предмет, істота, зображена в художньому творі.

Символ — близьке до алегорії поняття, але більш широке. Це предмет або слово, яке умовно виражає суть певного явища (хліб-сіль — гостинність; калина — Україна тощо).

Гротеск — максимально можливе перебільшення сатирич­ного плану, засноване на нарочитому перетворенні дійсності за допомогою фантазії.

Контраст — протиставлення або зіставлення явищ, понять (ще антитеза, антоніми).

Умовність художня — свідоме порушення правдоподібності з метою висвітлити, зробити зримим те, що з якої-небудь причи­ни не може бути назване прямо або не має в реальному житті свого предметного втілення; відновлення форм, які зустрічаються в житті та природі. Образи, які одержуються в підсумку, не ціл­ком схожі на життя, з фактами життя їх не можна порівняти «прямим накладанням». Однак вони можуть виражати смисл цих фактів, правдиво відображати дійсність.

6.  Виконання учнями завдань пошуково-дослідницького харак­теру.

— Знайдіть у поемі «Сон» приклади зазначених вище худож­ніх засобів та прийомів. (Алегорія — картина «мордобитія» — сис­тема управління державою; символ — сова — птах туги, страху, безнадії; гротеск — портрети вельмож, царя й цариці; конт­раст — розкішна природа й жахливе життя покріпаченого наро­ду; умовність — зображення побаченого як сну тощо.)

7.  Завдання учням.

1) Прокоментуйте спогади Маркіза де Кюстіна про царську свиту часів Шевченка.

«Первое, что бросилось мне в глаза при взгляде на русских царедворцев во время исполнения ими своих обязанностей, бьіло какое-то исключительное подобострастие и покорность. Но едва лишь наследник удалялся, как они принимали независимьій вид или делались надменньїми... Впечатление бьіло таково, что в свите царского наследника господствует дух лакейства, от которого знатньїе вельможи столь же мало свободньї, как и их собственньїе слуги. Здесь бьіло худшее: рабское мьішление, не лишенное в то же время барской заносливости». «С людьми обращаются как со скотами».

(Шевченко у своєму творі достовірно показав звичаї царедвор­ців, засудив їх.)

2) Користуючись знаннями з історії, відомостями підручника, знайдіть і поясніть алюзії в рядках з поеми:

А он розпинають Вдову за подушне, а сина кують, Єдиного сина, єдину дитину, Єдину надію! в військо оддають! Бо його, бач, трохи!

(Подушне бралося з осіб чоловічої статі, які були занесені до списків, що складалися під час перепису кріпаків. Навіть тоді, коли чоловік помер, вдова змушена була платити за нього пода­ток аж до наступного перепису. Останній такий перепис перед написанням поеми був у 1933 р. Отже, вдови платили податок за чоловіків, які померли навіть одинадцять років тому.

Служба в царській армії тривала 25 років. Війська у Миколи I, за іронічним висловом Шевченка, «трохи»: на той час російська армія була найбільшою в Європі і в цілому світі. Вона доходила до мільйона солдатів і офіцерів. Саме для фінансування війська ще Петро I запровадив подушний податок.)

9. Проблемні завдання та запитання.


—  Запишіть, яким є основне протистояння в поемі.

—  Чи є шанс в особистості, навіть геніальної, вплинути на долю, щось змінити в житті пригнобленого народу? (Можна про­вести як інтерактивні вправи «Мозковий штурм» або «Займи позицію».)

ІУ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

• Продовжіть речення: «Після роботи на уроці я зрозумів (зрозуміла).» «Шевченко в поемі «Сон» показав себе не лише свідомим гро­мадянином, а й...»

«Найбільше мені сподобалося.»

У. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацювати матеріал підручника, вміти характеризувати об­рази поеми «Сон».