Тема: Д. Родарі «Листівки з видами міст…». Широта світу та його
сприйняття ліричним героєм вірша.
Мета :
· Зацікавити життєвим та творчим шляхом Д. Родарі,
· навчити учнів осмислено аналізувати поетичний твір,
· активізуючи всі якості культурного читача;
· розвивати навички дослідницької та самостійної роботи, навички усного мовлення, логічного мислення, уміння будувати аргументоване власне висловлювання,
· розвивати навички виразного читання поезії, вміння висловлювати враження від прочитаного, характеризувати образ ліричного героя;
· виховувати любов до художнього слова, формувати загальнолюдські якості: доброту, щирість, співчуття, небайдуже ставлення до життя.
Обладнання: портрет письменника, комп’ютерні презентації до уроку
«Визначними місцями Італії», «Творчість Д. Родарі», виставка книг Д. Родарі, словник до уроку: Гавань – захищене від вітру місце, куди заходять кораблі. Гондоли – човни. Гулі – ігри. Синьйори – звертання до чоловіків. Глянець – блискуча поверхня.
Епіграф уроку: «Художні твори – як давні, так і сучасні – виховують розум, розвивають уяву й дарують дітям ключі від таємниць»
Д. Родарі
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Слово учителя.
Подорож… Хто ж не любить подорожувати? Мабуть, таких людей немає. Сьогодні я вам пропоную мандрівку до прекрасної країни Італії, батьківщини відомого дитячого письменника та поета Дж. Родарі. За свої чудові твори для дітей він був удостоєний найвищої нагороди в галузі дитячої літератури – медалі .
Хто ж він цей славетний Д. Родарі? Про що писав? До чого прагнув?
На ці питання ми і спробуємо дати відповідь під час нашої подорожі.
IІІ. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Презентація «Визначними місцями Італії»
2. Відеопрезентація про життєвий і творчий шлях Д. Родарі або презентація «Творчість Д. Родарі»
3. Бесіда
- Яким ви уявили собі Д. Родарі?
- Що найбільше цікавило і хвилювало автора? («Ми мусимо прагнути перебороти все, улаштувати так, аби все стало новим, аби брехливе, брудне, потворне наше життя стало справедливим, чистим, веселим і прекрасним»)
- За що він був нагороджений медаллю Андерсена?
4. Інтерактивна вправа «Асоціативна характеристика»
Р – розважливий, розумний
О – обдарований
Д – дружелюбний, добрий, довірливий
А– активний
Р– рішучий
І– ініціативний
5.Постановка проблемного запитання «У чому істинна краса людини та світу?»
6. Виразне читання поезії Д. Родарі «Листівки з видами міст». Словникова робота
7. Аналіз вірша
ü Бесіда
- Яке враження справила на вас поезія?
- Які картини виникли у вашій яві перед вами під час читання?
- Чому ж тоді не зовсім радісно закінчується твір?
- Що ж наштовхує нас на роздуми?
- Чи погоджуєтесь ви з автором?
- Які проблеми людського життя порушує автор?
ü Дослідження художніх світів твору
- На скільки частин можна поділити текст?
- Давайте спробуємо назвати художні світи твору.
Підберіть слова, якими можна схарактеризувати ці світи.
Краса Буденність
Рим Скаче
Колізей плаче
Капітолій діло робить
Форум байдикує
Пізанська вежа на роботу, не снідавши
Мілан спать лягає на голому камені
Венеція не обідавши
Генуя ніде прихилить голову
Везувій
![]()
![]()
Чудово! Прекрасно! Розкішні види! Міста – у натурі, без глянцю
![]()
![]()
Картинки веселі Життя суворе
ü Характеристика образу ліричного героя
Схарактеризуйте образ ліричного героя, використовуючи цитати твору
Не вірю я чужим речам
![]()
![]()
Вірю я своїм очам Дозвольте самому
розглянуться
![]()
![]()
![]()
Сам подивлюся Сам я побачу
Сам я узнаю
Зробіть висновок : який же ліричний герой поезії?
(Вміє цінувати красу, відчуває неосяжність світу, прагне до його відкриття, співчуває знедоленим, хоче справедливості, небайдужий, до всього намагається долучитися сам, хоче іншим допомогти зрозуміти, що за працю повинна бути гідна винагорода)
ü Літературознавча робота
- Які художні засоби вам відомі?
Знайдіть названі художні засоби, які використовує Д. Родарі у вірші.
Епітети: «блискучі»,«безжурні», «славетні», «розкішні»
Метафора: «Венеція-краля»
Анафора: «Хто…»
Антитеза: Скаче – плаче, робить – байдикує
Перелічення: «Рим – Колізей, Капітолій і Форум…»
Риторичні запитання: «А глянь за картинки – чи так воно вийде?», «Чи
справді в Венеції тільки й роботи – Гондоли ганять і співать без турботи?», «Чи
справді безжурні неаполітанці Тільки те й знають, що гулі і танці?»
Інверсія: «Купує в Італії кожен турист», «Не вірю я…», «Хай сам я побачу»
- Який художній засіб є центральним у творі? (Антитеза)
ü Обговорення проблемного питання «У чому істинна краса людини та світу?»
IV. Закріплення знань, умінь і навичок
Підсумкова бесіда:
− Чи можуть поштові листівки з видами міст розповісти про життя їхніх мешканців?
− У яких словах виражено прагнення автора самому про все дізнатися, відкрити таємниці світу? («Хай сам подивлюся, Хай сам я побачу»)
− Чому головним художнім засобом твору стала антитеза?
V. Рефлексія
1. Робота з епіграфом
2. Прийом «Мікрофон»
- Сьогодні я дізнався…
- Найбільше мене схвилювало…
- На мою думку, автор спонукає читача до…
3. Підсумкове слово учителя
Сьогоднішня подорож підходить до кінця. Ми з вами побували в прекрасній країні – Італії, познайомилися з творчістю Д. Родарі, проаналізувати його поезію «Листи з видами міст».Розглядаючи листівки з видами міст, ми відчуваємо неосяжність світу, його звабливість, прагнемо до його відкриття та дослідження. Я думаю, що ви збагатили себе досвідом попередніх поколінь, красою творіння рук людських, життєвою мудрістю розуміння справжньої краси та справедливості.
VI. Оцінювання навчальних досягнень учнів.
VIІ. Домашнє завдання.
Виготовити листівку з видом українських міст і підготувати до неї коментар.


