Тема. Ганс Крістіан Андерсен – всесвітньо відомий казкар. Уривки з казки “Гидке каченя”(уривок *на с. 105 останній абзац). Розповідь про казкаря, розгляд портрета, книжок з його казками. С. 99-106

БІЛЯЧЕНКО ОЛЬГА ВАСИЛІВНА, учитель-методист,

Скандинавська гімназія, м. Київ

ЧИТАННЯ

(Урок – презентація)

4 КЛАС

ТЕМА. Ганс Крістіан Андерсен – всесвітньо відомий казкар. Уривки з казки “Гидке каченя”(уривок *на с. 105 останній абзац). Розповідь про казкаря, розгляд портрета, книжок з його казками. С. 99-106

МЕТА. Ознайомити учнів з особистістю славетного казкаря; вчити їх орієнтуватись у структурі тексту, відпрацьовувати способи та якість читання; допомогти дітям усвідомити складний шлях пізнання себе і навколишнього

світу; виховувати любов до природи та оточуючих людей.

ОБЛАДНАННЯ. Мультфільм, портрет письменника, виставка книжок казкаря, ілюстрації до казки "Гидке каченя", картки для розширення кута зору, старт-дошка, карти-подорожі на кожну групу.

ХІД УРОКУ

1.  ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

2. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

А) Екскурсія «Вулицями Копангагена», робота групи «Журналісти»

- Сьогодні ми з вами здійснимо подорож до столиці Данії – міста Копенгагена. Історія цього міста нараховує близько 830 років. А в перекладі “Копенгаген” означає “Торговий порт”. 

Давайте з вами трохи прогуляємось містом. Ми зупинились біля міської ратуші. Зверху ратуші вміщений оригінальний термометр. В сонячну погоду з'являється фігура дівчини на велосипеді, а в дощову - фігура дівчини з парасолькою в руці.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Ця ратуша розміщена на бульварі, який носить ім'я великого казкаря. А поруч з ратушею знаходиться пам'ятник казкареві. Кожен турист вважає за необхідне навідатись до пам'ятника. 

- А хто цей казкар і як його ім’я, ви дізнаєтесь, коли виконаєте наступне завдання.

2. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ ТА ОЧІКУВАНИХ НАВЧАЛЬНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ

А) Гра "Пройдіть лабіринт — прочитайте слова". Завдання 1 у картах-подорожі.

— Пройшовши лабіринт, прочитаєте ім'я нового казкаря.

(Ганс Крістіан Андерсен)

— Чи чули ви це прізвище? Які книги казкаря читали? Сьогодні ми

ознайомимося із життям і творчістю Ганса Крістіана Андерсена,

прочитаємо уривки з його казки "Гидке каченя".

- Вам цікаво дізнатися про кого розповідається у цьому творі?

- Спрогнозуйте, про що ми дізнаємось на уроці і що ви від нього очікуємо.

- Тепер з’ясуємо завдання, які ставить перед нами сьогоднішній урок.

- Чого він навчить кожного з нас?

(Хорове читання з дошки записів: читають по групах).

Завдання:

Доносити зміст прочитаного шляхом виразного читання тексту, орієнтуватись у структурі тексту.

Визначати своє ставлення до прочитаного, усвідомлювати складний шлях пізнання себе і навколишнього світу.

Цей урок навчить мене

Працювати в парах і групах, відпрацьовувати

способи та якість читання.

Любити природу і берегти її, бережливо ставитись до оточуючих мене людей

- Які асоціації викликає у вас це прізвище? (Казки).

Б) Читання "переплутанок" слів. Завдання 2 у картах-подорожі.

— Відновіть назви казок, які обмінялися частинами своїх слів.

Русавочка Дика королева

Дюймолонька Снігові лебеді

( На дошці поряд з написом Ганс Крістіан Андерсен виставляються таблички: Русалонька, Дюймовочка, Дикі лебеді, Снігова королева)

В) Читання деформованого тексту. Завдання 3 у картах-подорожі.

тоАвр хиц зокак — датвиний данкийсь карказ, ям'і ягоко сонить свіВсетня міяпре аз щікра чідитя кижкни. ніВ роколь кизка в сьоуму стіві.

3.  ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ТВОРЧИМ І ЖИТТЄВИМ ШЛЯХОМ

ПИСЬМЕННИКА

А) Виступ групи «Дослідники»

Жив колись у маленькій країні на березі моря бідний черевичник. Весела вдача та вмілі руки були його єдиним багатством. Дружина прала білизну панам і вела убоге господарство.

І був у них син. Дивний то був хлопчик! Блідий, худий, у залатаній одежинці…

Над усе він любив мріяти. Іноді цілими днями просиджував біля старих людей, слухаючи веселі народні казки.

Іноді цілими днями блукав луками, ховаючись у польових квітах.

Коли хтось жартома запитував: «Що ти знаходиш там, у тій звичайнісінькій траві?» – незворушно відповідав: «У цій незвичайній траві квіти шепочуть мені казкові історії, а птахи, що кружляють над нею, наспівують веселі пісні»…

Коли маленький мрійник виріс, йому захотілось стати поетом. Прагнучи це здійснити, він опинився в найбільшому місті країни – Копенгагені…

Минали роки… Багато негараздів випало на долю бідного, але працелюбного юнака, перш ніж він став відомим письменником.

Датчани свято бережуть пам’ять про славного казкаря, особливо чарівний Сад казки, в якому зведено пам’ятник .

Б) Створення «Саду казки», випробування «Найуважніший читач казок»

Робота творчої групи «Літературознавці»

«Назви казку за опорним блоком слів»

• Хутір, качка, яйце, індича, пташине подвір'я, глузували, кіт, ха­зяйка, прекрасні птахи, пестили, такий чудовий, не мріяв про таке щас­тя.

(Гидке каченя)

• Відьма, солдат, двері, гроші, скриня, собака, принцеса, король,

весілля.

(Кресало)

•  Жінка, квітка, маленька, жаба, метелик, жук, миша, кріт, ластів­ка, маленький король, Майя.

(Дюймовочка)

•  Море, принцеси, тиха, табунці рибок, поверхня моря, вінок із бі­лих лілій, корабель, красень-принц, врятувала життя, боляче, дочки по­вітря, безсмертна душа.

(Русалонька)

•  Дача, росла не по днях, жовте, кругле, пелюстки-промінці, весела і щаслива, горді квіти, пташка, хлопчики, клітка, схилила голівку, доро­га. (Ромашка)

•  «…І він ще раз повернувся перед дзеркалом: треба ж було всіх переконати, що він уважно розглядає своє вбрання…» ( Нове вбрання короля)

«В якої казки такий початок?»

• «П'ять маленьких горошин жили в одному стручку. Вони всі були зелені, і стручок теж зелений, і тому вони були певні, що весь світ зеле­ний, і це було цілком вірно!..»

(П'ятеро з одного стручка)

•  «Далеко-далеко, в тій країні, куди відлітають від нас на зиму лас­тівки, жив король. Він мав одинадцять синів і одну доньку, Елізу...»

(Дикі лебеді)

•  «Жив-був принц, і хотілося йому взяти за себе також принцесу, лише справжню. Ось він і об'їздив увесь світ, а такої щось не трапляло­ся...» (Принцеса на горошині)

•  «Ну, розпочнемо! Коли дійдемо до кінця нашої історії, ми будемо знати більше, ніж зараз. Так ось, жив-був троль, лихий-прелихий...»

(Снігова королева)

•  «Було колись двадцять п'ять олов'яних солдатиків, рідних братів по матері — старої олов'яної ложки; рушниця на плечі, голова прямо, червоний з синім мундир...»

(Стійкий олов'яний солдатик)

(До прізвища Андерсена виставляються таблички: Гидке каченя, Кресало, Ромашка, Нове вбрання короля, П’ятеро з одного стручка, Принцеса на горошині, Стійкий олов’яний солдатик).

В) Опрацювання статті про , відповіді на запитання. Завдання 4 у картах-подорожі.

(с. 99).

— Прочитайте статтю про казкаря і скажіть, що дізналися про нього, чого не чули раніше.

- Де народився Андерсен? У якій сім'ї?

—Як пройшла його юність?

—Чим любив займатися?

—Як люди вшанували пам'ять ?

4.  ПІЗНАВАЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ

А) Робота групи “Словознавці”

- Група учнів - словознавців приготували вам декілька випробовувань.

1. Словникова робота.

а) Вправа для розширення кута зору.

Завдання 5 у картах-подорожі.

Робота на картках (у парах).

хоч

хутір милість незграбно пригнічув

найздатніша стрибнула потвора галас

неї

ясна

каченя

набридне

нічогеньке

випроставшись

посміховисько

бережіться

селезень

родина

дитя

б) Пояснення значення слів.

Хутір — відокремлене селянське господарство разом із садибою власника.

Милість — доброзичливе, привітне ставлення до когось.

Селезень — самець качки, качур.

5. ІНТЕРАКТИВНА ВПРАВА

А) Робота групи «Артисти», показове читання І частини казки "Гидке

каченя" (до слів "Воно бігло...").(Показ уривку мультфільму без звука)

—- Чому каченя вважали гидким?

—Хто його захищав?

Б) Читання (повторне) мовчки за завданнями 6 у карті-подорожі.

1 група

—Де народилися каченята?

—Що найбільше вразило малят, які тільки вилупилися?

2 група

- Яке яйце тріснуло останнім? Що здивувало у цьому каченяті?

—Чого боялася мама-качка?

3 група

—Як качка переконалася, що найбільше пташеня — не індича?

— Куди вивела каченят качка? Які настанови дала дітям перед походом на пташине подвір'я? Прочитайте.

4 група

- Кому найнижче треба було вклонитися каченятам? Чому?

—Як мати його захищала? Зачитайте.

5 група

—Прочитайте, як пташине подвір'я прийняло гидке каченя.

—Чому гидке каченя вирішило втекти?

В) Аналіз змісту прочитаного. Робота на дошці.

Вибіркове читання.

(Перевірка виконаного)

6. ТВОРЧА РОБОТА.

А) Група “Журналісти”.

- Знайдіть і прочитайте міркування: завдання у вас у картах-подорожі за номером 7.

1група: Міркування качки щодо корисності зеленого кольору для очей каченят.

2 група: каченят – про небачений ще ними світ, про протяжність, необмеженість світу для самої качки.

3 група: старої качки — над
найбільшим яйцем, з якого ще не вилупилось пташеня.

4 група: над незграбністю
здоровенного каченяти.

5 група: переконання її в тому, що це не індича; захист
каченят перед старою качкою.

Б) Знайти і прочитати описи у частині:

(опис старого хутора, пташиного подвір’я)

В) Гра "Хто швидше?"

— Прочитайте абзаци, у яких є такі речення :

"Ках-ках! — покликала вона...";

"Вона тут найзначніша";

"Ще ціла юрба!";

"І каченята стали поводитись як дома ";

"Усі гнали бідолаху ".

7. « ЛАНЦЮЖОК ДУМОК», ВІЛЬНЕ ВИСЛОВЛЮВАННЯ НА ТЕМУ КЛЮЧОВОГО СЛОВА «АНДЕРСЕН»

А) Гра "Мікрофон".

(Діти висловлюють свою думку в уявний мікрофон.)

- Які риси характеру гидкого каченяти виявила його мати?

—Вчинки яких дійових осіб свідчать про їхню жорстокість, зарозумілість?

—Як ви оцінюєте втечу гидкого каченяти — схвалюєте чи засуджуєте? Обґрунтуйте свою думку.

—Яке ваше враження від прочитаного?

—Читаючи казку, коли вам було сумно? Кого було жаль?

—Хто є автором казки "Гидке каченя"? Що дізналися про Ганса Крістіана Андерсена?

Б) Виступ групи «Журналісти»

-  За життя Андерсену довелось пережити чимало поневірянь, довгим був шлях до слави на визнання.

-  Хоча він був набагато розумнішим і талановитішим за своїх сучасників, більшість з них дивилась на нього з погордою, довго не визнавали його таланту.

-  Він скрізь бачив і знаходив добро, бачив красу там, де її ніхто не помічав, його твори промовляли до серця кожного, їх розуміли люди.

- Незважаючи на часті життєві негаразди, які випали на долю казкаря, йому судилося велике щастя бути улюбленцем свого народу.

-  До самої старості Андерсен залишався чистосердечною дитиною, яка вміла ловити душі людські — і дитячі, і дорослі.

«Гидке каченя, що перетворилося на лебедя», про кого так можна сказати?

-  Чи тільки про птахів і їх стосунки йдеться в цій казці?

-  Яким був життєвий шлях Андерсена спочатку? А яким ви його узнали? Чи нікого вам не нагадало це гидке каченя?

Б) Робота на дошці над ключовим словом «Андерсен»

А – активний

Н – надійний

Д – дружелюбний, добрий

Е – енергійний

Р – рішучий, романтичний

С – спокійний, скромний, сором’язливий

Е – ентузіаст

Н - ненав’язливий

8. РЕФЛЕКСІЯ УРОКУ

- Які враження від уроку? Чи виправдались ваші очікування?

Я це знав

Я частково це знав

Я цього не знав

Я дізнався про…

— "Казка — вигадка, та в ній щось повчальне зрозумій". Які повчання ви винесли з цієї казки?

- Чи тільки негативні риси характеру пташок описав нам казкар? Про що він хотів нам сказати своєю казкою?

(У багатьох казках Андерсена висміяно обивателів, обме­жених, тупих, чванливих, хоч цими рисами письменник часто наділяє не людей, а тварин або неживі предмети. Такими оби­вателями, чванливими і нерозумними, є, наприклад, кіт і курка у казці «Гидке каченя». Вони, як і качки, знева­жають бідне каченя тільки за те, що воно не таке, як усі інші качки й каченята.)

(Iм не під силу збагнути трагедію «гидкого каченяти», зро­зуміти його прагнення, його бажання стати кращим, жити у злагоді з усіма, чинити лише добро всім, хто його оточує. Вони просто вважають його божевільним.)

- Гидке каченя одночасно є прекрасним лебедем, але зажирілі мешканці пташника цього не розуміють. Далі власної годівниці вони не бачать нічого і нікого.

- Мені б дуже хотілось, щоб в житті ви не пережили такого страхіття як гидке каченя, щоб ніколи не опинялись на його місці і на місці мешканців пташиного двору.

Використана література:

1.  Ресурси Інтернету

2.  Уроки читання, видавництво «Богдан» м. Тернопіль