Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто
- 30% recurring commission
- Выплаты в USDT
- Вывод каждую неделю
- Комиссия до 5 лет за каждого referral
По очереди появляются слайды 1-4.
Обобщающий урок по теме «Здоровый образ жизни».
Цели урока:
1.Систематизация и обобщение знаний по данной теме.
2. Развитие навыков аудирования, письменной и устной речи.
3. Воспитание интереса к предмету, формирование понимания значимости здоровья человека.
Ход урока:
На доске спроецирована пословица (слайд №5).
Ⅰ. - Good morning! I am very glad to see you on this lesson. Look at the blackboard and read these sayings (слайд №6) and answer the question Do you agree with it? Ученики читают высказывания и отвечают на вопрос: Cогласны ли вы с этим высказыванием? This is a final lesson on the topic “Health”. In the past being healthy meant not to be sick. Today people are becoming aware of a more complete idea of health. During our lesson we must get answers on these questions: (слайд №7).На доске написаны вопросы, на которые мы должны найти ответы в течении урока.
Ⅱ. Let’s begin principal part of our lesson. You are divided into 2 groups. In these groups you’ll work. Now answer my questions: (слайд №8)
Which 3 main groups of food do you know?(fat, protein, carbohydrates)
What also must we eat in order to be healthy?(vitamins and minerals)
What kind of food can we attitude to these groups?
Ученики отвечают на вопросы, и на доске появляется схема.
What is the name of this chart? (слайд №9) Ученики выбирают один из трёх предложенных вариантов.
1. Food around us.
2. A balanced diet.
3. Chemistry in the world of food.
Ⅲ. At the last lesson we listened to the information about facts and myths about our health. The first group tells us about scientific facts (слайд №10), and the second - about myths (слайд №11). Ученики по очереди называют научные факты и мифы, с которыми они уже знакомы с прошлого урока. Then you must answer the question: What was surprised you? Ученики отвечают на вопрос, делают выводы.
Ⅳ. Many people try to lose weight. There are some methods, look at the chart.(слайд №12) We used this chart when we told about British, but now you must answer the question: What methods of losing weight are used by you classmates. Ask them and make conclusions (work in your group).Ученики опрашивают своих одноклассников (работают в группах) и делают вывод, используя таблицу, предложенную им в презентации.
Ⅴ. Now open your books at p.122 ex.2. At home you read this text and put in necessary words. Now listen to the record and check (слайд №13). Ученики слушают аудиозапись текста и проверяют, правильно ли они вставили слова. Слова появляются в презентации на доске.
Ⅵ. At the end of the lesson we must make conclusions. What must we do in order to be healthy? Ученики, отвечая на этот вопрос, говорят о том, что необходимо делать, чтобы быть здоровым. Затем появляется слайд №14 с выводом к которому мы пришли в ходе урока.
Ⅶ. Now let's lead up to total and finish our lesson.
The lesson is over! Good buy! Подводим итоги урока, прощаемся.


