2 пришелец: Your theory isn't right.

3 пришелец: Yes, who plays hockey can speak English

2пришелец: Be quick. They shouldn't see us.

8 номер – танец Джайф

9 номер - Фахертдинова песня «Frozen»

10 номер – Jokes.

DSCF50662 пришелец: Ha-ha-ha. That was very interesting and funny and funny!

1 пришелец: I enjoyed it too.

Шурале: Hi!

1 пришелец: Hello!

Шурале: How are you!

Пришельцы: Fine.

Шурале: Who are you? What are you doing here!

2 пришелец: We are looking for the people who don't speak English... 3 пришелец: to take them with us and to take the pictures of their brains. Шурале: How is my English?

Пришельцы: Your English is brilliant.

Шурале: Would you like to visit my forest?

Пришельцы: With great pleasure!

11 номер- Aминова Г, Галиуллинa Д. Песня «Eternal flame».

12 номер - xop «Oh my Nightingale»

()

Одежда

(Фрагмент урока)

Задачи: - закрепление и употребление в речи изученного грамматического материала (будущее простое время);

- развитие навыков устной речи;

- активизация изученной лексики.

Оборудование: картинки с изображением одежды, кроссворд по теме «Одежда», аудиозапись песни «What do you wear?"

Ход урока

1.Организационный момент.

-Good morning, girls and boys! I'm glad to meet you! How are you? (Good morning, teacher. We are fine!)

-Who is on duty today? (I'm on duty. Today is the 21 st of March. All are present.)

II. Фонетическая разминка.

Учитель показывает картинки с изображением «Одежда» и задает вопрос

"What is it?"

Ученики хором отвечают на вопрос : "It's a scarf'

III. Речевая разминка.

- Good, now let's playa game "Shopping list"

Who has got a good memory? Who will be the winner? You'll begin the sentence: I'll go shopping. I'll buy mittens.

Один ученик начинает предложение, другой говорит это же предложение и добавляет свое слово по теме «Одежда» и так продолжается, пока ученики не заполнят свой "Shopping list".

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Oh, excellent. You have good memories!

IV. Закрепление и употребление в речи изученных правил.

- Учитель задает вопрос: What will you wear tomorrow if it's cold or warm?

Kаждый ученик отвечает на вопрос, употребляя предложение, которое написано на доске: If it's cold tomorrow I'll wear a … (Jacket)

If it's warm tomorrow I'll put on… (coat, jeans and boots).

V. Физкультминутка.

Red, red touch your head

Black, black touch your back Green, green touch your chin Blue, blue touch your shoes Brown, brown touch the ground Cars are running in the town Up, down; up, down

Now and then 3 eyes cop

Tell them straightly go and stop.

VI. Проверка домашней работы.

Ученики рассказывают мини диалоги, которые они выучили дома.

1-ый диалог:

- Oh, Rodion, you look terrible in that yellow shirt.

- Well, I like it. Tastes differ.

2-ой диалог:

-Oh, Alsu, you look great in that dress! It's so beautiful. It suits you very well.

- Thank you. I like it too.

VII. Активизация изученной лексики.

- Now let's do the crossword. Who will be the winner? We have two teams.

And every team must find and show the word in it and then write down that word on the board.

Ученики делятся на две команды. На доске висит кроссворд со словами по теме «Одежда». Ученики должны найти слова, указать их и быстро написать на доске. Побеждает та команда, кто больше найдет слов за 5 минут. Затем один ученик5 из каждой команды выходит к доске, читает слова и говорит перевод.

VIII. Развитие навыков устной речи.

You are going to have a fancy-dress party. Now you must choose one mask and say what you are wearing for the party.

Есть маски волка, лисы, собаки, Санта Клауса, обезьяны. Несколько учеников выходят к доске, выбирают себе маску и говорят, что они наденут на вечеринку «Масок». Учительница сначала показывает и рассказывает сама.

For example, I shall be a monkey. I'll put on the mask of a monkey. I'll put on a brown shorts, sweater, black tights and boots. I'll put on a long brown tail. I think I'll look great!

IX. Итоги урока.

You were very good. And now let's stand up and sing the song" What do you wear?"

What do you wear on your head?

A cap.

What do you wear on your head?

A hat.

A cap and a hat. } 2 times

A hat and a cap. }

What do you wear on your feet?

Boots.

What do you wear on your feet?

Boots and shoes.}

Shoes and boots.} 2 times. What do you wear on your hand?

Mittens.

What do you wear on your hand?

Gloves.

Mittens and gloves. }

Gloves and mittens.} 2 times.

(Фахразиева И.Х.)

Cinderella

Characters:

Cinderella Prince

Stepmother Queen

1st Stepsister King

2nd Stepsister 1st Herald

Cinderella’s Father 2nd Herald

Fairy Musicians

Scene 1

Золушка подметает пол. Мачеха, подбоченясь, следит за ней. Вбегают сестры.

1st Stepsister: (возбужденно) There will be a ball…

2nd Stepsister: (перебивая сестру) In King’s Palace.

Stepmother: Well, I know all.

But where is (к Золушке)

Where is my dress?

1st Stepsister: And mine?

2nd Stepsister: And mine?

Stepmother: (раздраженно) Cinderella, why,

Why can’t you find

Anything when I ask?

Cinderella: Oh, it’s not difficult task.

Your dress is there.

Your dresses are here.

(Подает им платья)

Stepmother: Be careful, dear!

Don’t spoil them with your dirty hands.

But where are our fans?

Cinderella: Oh, I can give you the fans, too.

(Подает веера и вздыхает)

Sisters you are happy, aren’t you?

1st Stepsister: (удивляясь) Do you also want to go to the ball?

Cinderella: Oh, I can’t dream of the ball at all!

Stepmother: Of course, you have much work to do.

You must think about it, too.

1st Stepsister: First you must mend my socks.

(Подает Золушке носки с большими дырками на пятках)

2nd Stepsister: Clean the spoons, the knives and the forks.

(Кладет ложки и вилки в передник Золушки)

Cinderella: (в отчаянии) Oh, yes, I’ll do everything, don’t worry…

1st Stepsister: Oh, mum, be quick!

2nd Stepsister: Lets hurry!

(Они уходят со сцены гордо с платьями и веерами)

Scene 2

Золушка плачет. Появляется волшебница.

Fairy: Why are you crying, dear child, why?

Please, don’t cry!

Cinderella: (плача) I can’t go to the ball.

My only dress is dirty and old.

Fairy: I know you are diligent and kind, my dear,

I want to help you. Please, look here.

(Взмахивает своей волшебной палочкой)

One-two-three!

Занавес на мгновение закрывается, а когда вновь открывается, то у волшебницы в руках красивое платье и туфли.

Cinderella: (очень удивлена) Oh, what do I see?

Из за большого объема этот материал размещен на нескольких страницах:
1 2 3