План – конспект

уроку з природознавства

для 4 класу

на тему: «Карта. Види карт. Умовні знаки на карті»

План-конспект

Комбінований урок.

Клас 4

Дата:

Номер уроку 8

Тема: Карта. Види карт. Умовні знаки на карті.

Мета:

навчальна:

· навчити самостійно спостерігати за неживою природою (висота сонця над горизонтом, тривалість дня і ночі, залежність tс від тривалості дня і ночі, t ґрунту і водойм, стан неба, хмарність, опади, напрям вітру) ;

· за живою природою (рослинний світ, тваринний світ, праця людей, народний календар );

· дати поняття про географічну карту, паралелі, меридіани, умовні позначки географічних карт;

· ознайомити з різноманітністю географічних карт;

· порівнювати карти, виділяти основні ознаки і робити висновки;

· аналізувати і класифікувати карти;

· вдосконалити спільну працю у колективі;

· оцінювати результат діяльності (само оцінювання і взаємооцінювання).

виховна:

· виховати бажання самостійно спостерігати за неживою природою (висота сонця над горизонтом, тривалість дня і ночі, залежність tс від тривалості дня і ночі, t ґрунту і водойм, стан неба, хмарність, опади, напрям вітру) ;

· спостерігати за живою природою (рослинний світ, тваринний світ, праця людей, народний календар );

· виховати інтерес до географії;

· любов до природи, бережне ставлення до її багатства;

· акуратність і охайність при виконанні самостійних робіт;

· бажання ознайомлюватися із різноманітністю карт;

· виховувати взаємоповагу у спільній діяльності колективу;

· здатність до самовираження кожного учня.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

розвивальна:

· розвивати вміння самостійно спостерігати за неживою природою (висота сонця над горизонтом, тривалість дня і ночі, залежність tс від тривалості дня і ночі, t ґрунту і водойм, стан неба, хмарність, опади, напрям вітру);

· за живою природою (рослинний світ, тваринний світ, праця людей, народний календар);

· кмітливість, увагу, монологічне мовлення;

· вміння розрізняти види карт і умовні знаки на них, розуміти і читати карту;

· удосконалювати вміння працювати з картами, атласами різного призначення, сприяти розширенню світогляду учнів;

· вміння аналізувати, порівнювати, виділяти основні ознаки;

· розвивати самовираження кожного кожного учня;

· навички працювати в колективі.

Обладнання: географічна карта світу, карта України, контурні карти, атласи, зображення плану міста, глобус, плакати, енциклопедії, комп'ютер з виведенням зображення на екран телевізора «Лист юних мандрівників», «Шахова дошка», презентація.

, Бібік Н. М. Я і Україна: Підручник для 4 класу. – Форум, 2005. – 176 с.

, І., І. Я і Україна. Зошит з природознавства 4 клас: Тернопіль, навч. книга – Богдан, 2009.

, Голінщак Ж. А. Я і Україна (Громадянська освіта. Природознавство). 4 клас. Інтерактивні форми роботи на уроці. – Тернопіль: Видавництво «Богдан», 2010.

Діптан Н. В., Назаренко А. А. Я і Україна (Громадянська освіта. Природознавство).  4 клас. Плани-конспекти уроків. – Харків: Веста: Видавництво «Ранок», 2005.

Ільченко В. Р., , Ільченко О. Г. Я і Україна. Довкілля. Підручник для 4 класу.

План уроку

I. Організаційний момент.

II. Хвилинка спостереження:

- за неживою природою;

- за живою природою;

- за працею людей;

- за народним календарем.

III. Перевірка домашнього завдання.

Варіант 1

Фронтальне опитування.

Варіант 2

Робота з картою.

Варіант 3

Тести.

IV. Актуалізація робочих знань.

Варіант 1

Усна фронтальна бесіда.

Варіант 2

Визначити правильне твердження. Гра «Так чи ні?»

Варіант 3

Прочитайте і опишіть «Лист юних мандрівників»

V. Повідомлення теми та завдань уроку.

VI. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.

Питання 1:

a) робота з глобусом;

b) розповідь про те, що зображується на глобусі;

c) бесіда про те, що зображено на глобусі;

d) робота з зошитом з друкованою основою.

Питання 2:

a) робота з визначенням;

b) бесіда на закріплення визначення;

c) робота з підручником;

d) робота з зошитом з друкованою основою.

VII. Фізкультхвилинка.

Питання 3:

a) робота з картою;

b) розповідь про кольори, якими позначають сушу і водойми на глобусі і карті;

c) бесіда про те, яким кольором позначають сушу і водойми на карті;

d) робота з зошитом з друкованою основою.

Питання 4:

a) робота з картою;

b) розповідь про види масштабів на карті;

c) бесіда на закріплення;

d) робота з зошитом з друкованою основою.

Питання 5:

a) робота з картою і планом;

b) розповідь про різницю між планом і картою;

c) бесіда про різницю плану і карти;

d) робота з зошитом з друкованою основою.

VIII. Запам’ятовування навчального матеріалу.

Варіант 1

Контрольні запитання.

Варіант 2

Робота в групах.

Варіант 3

Розгадування кросворду «Карта» на швидкість.

Варіант 4

Тести.

Варіант 5

Гра «Цікава подорож».

Варіант 6

Гра «Шахова дошка».

IX. Підведення підсумків.

X. Повідомлення домашнього завдання.

- робота з зошитом з друкованою основою;

- робота з підручником;

- творча робота.

I. Організаційний момент.

II. Хвилинка спостереження.

- За неживою природою:

· Яка висота сонця над горизонтом? (Сонце низько над землею).

· Яка тривалість дня і ночі восени? (Восени день зменшується, а ніч збільшується).

· Як залежить tс від тривалості дня і ночі? (Восени стає холодніше, бо ніч більшає, зранку заморозки і відповідно холоднішає).

· Яка t ґрунту і водойм? (День коротший і менше прогрівається ґрунт і водойми).

· Яке небо восени? (Небо восени сіре). Скільки днів сонячних, хмурих, похмурих?

· Які опади випадають восени? (Восени випадає велика кількість дощу, також туман, роса, іній). Коли випала найбільша (найменша) кількість дощу?

· Який вітер переважає? (Переважають пн.-зх. вітри).

- За живою природою:

· Які зміни відбулися у рослинному світі? (Рослини припиняють ріст, листки жовтіють і опадають, все навкруги стає жовтим).

· Які зміни відбулися у тваринному світі? (Усі звірі готуються до зими, птахи відлітають у теплі краї).

- За працею людей:

· Чим люди займаються восени? (Восени всі люди займаються збором урожаю).

- За народним календарем:

· Загадки:

У південний край землі,

Відлітають журавлі,

Знов шкільний дзвінок лунає

Який місяць наступає?

(Вересень)

Листя пожовтіло,

З гілок полетіло...

Хто восьмий по рахунку,

З дощами носить сумку?

(Горобець)

Серед лісу, де пеньочок,

Із землі росте...

(Грибочок)

Любить листя фарбувати

І дерева роздягати.

Після неї йде зима,

Грає в сніжки дітвора.

(Осінь)

Коли це буває,

Що клен запалає?

А прихопив морозець,

Та повіяв вітерець,

Весь вогонь на землю впав

Зовсім клен без листя став.

(Восени)

Стовбур рівний, як колона,

А листочки, як корона.

Влітку листячко зелене,

А як осінь – то червлене.

(Клен)

Ліс у гості закликає,

Нас грибами пригощає.

Неба потускніла просинь,

У права вступає....

сінь)

Мов вогонь палає світ,

Полетіло листя з віт...

Пташки в вирій відлітають,

Хмарки дощик розсипають...

(Вересень)

· Вірші

Рання осінь

Дні коротшають потроху,

Вицвіта міжхмарна просинь,

В край наш з дальньої дороги

Зацвітала рання осінь.

Понад лугом підрівняла

Стрій у журавлиннім клині

І вінків сплела чи мало

З грон червоних на калині.

Йшла по лісу не забула:

Під пеньки грибів спихнула,

Розпустила кошик плоду

Ти не їв такого зроду!

На комосиному роздоллі

Вдень трудилась, ніч не спала:

З тракторних димків у полі

Павутинячка напряла.

(В. Кочевський)

Вересень

Про осінь кажуть: золота.

А я добавив: ще й багата.

Йдучи по селах та містах,

Вона несе з собою свято.

І я за щедрий урожай,

Який зібрати нам вдалося,

Вручу їй теплий коровай

І верес, вилетений в колосся.

· Прислів'я і приказки:

Восени багач, а навесні прохач.

Восени день блисне, а три кисне.

Восени й горобець багатий.

В осінній час сім погод у нас: сіє, віє, крутить, мутить, припікає й поливає.

Грім у вересні віщує теплу осінь.

Дощ у вересні - півголоду, а посуха цілий голод робить.

Летять у вересні гуси - зиму на хвості несуть.

Осінній іній - на суху й сонячну погоду.

Осінь збирає, а весна поїдає.

Осінь усьому лік веде.

Як листя жовтіє, то поле сумніє.

Як вересніє, то і дощик сіє.

Якщо у вересні на дубах багато жолудів, чекай багато снігу перед Різдвом.

У вересні дощ зі сходу зазирає й тікає, а південний свою роботу знає.

У вересні ложка води робить два болота.

Якщо лелеки летять високо, не поспішаючи, буде гарна осінь.

· Пісня

Тихим вереснем замріяне узлісся
І над просіками хмари, як мости,
І гортає вітер книгу – жовте листя,
У котрій герої знову – я і ти.
Знову вересень, як в той далекий вечір,
І прошита павутинням синя даль,
Знову, як колись, у клекоті лелечім
Проліта розлуки вікова печаль.
Приспів:
"Ти любиш чи ні?"
Бринить у вишині...
Ти любиш чи ні?
Хто скаже мені?...

І давно ми вже з тобою розпрощались,
Але дивно – ні адреси, ні листів.
Лиш на згадку наче, нам любов зосталась
І щоосені журби лелечий спів.
Ця любов крізь морок жевріє у серці,
Не палає, не благає, не кричить,
Але пройде літо і скінчиться серпень, –
Як лелека краєм неба, пролетить...

· Скоромовки:

Из за большого объема этот материал размещен на нескольких страницах:
1 2 3