Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто
- 30% recurring commission
- Выплаты в USDT
- Вывод каждую неделю
- Комиссия до 5 лет за каждого referral

Урок 1. Кислоти, їх склад, назви та класифікація.
Урок. 2. Хімічні властивості кислот
Урок 3. Практична робота. „Розв’язування
експериментальних задач”.
Урок 4. Хімічні властивості солей.
Урок 5. Оцінювання навчальних досягнень учнів з
теми „Основні класи неорганічних сполук”

Тема. Кислоти, їх склад, назви та класифікація, фізичні властивості.
Мета: сформувати поняття про кислоти, визначити особливості їх складу та назв, порівняти кислоту за складом та ознайомити з класифікацією кислот, розглянути фізичні властивості і поширення їх у природі; розвивати вміння порівнювати та систематизувати сприяти розвитку творчого мислення комунікативних вмінь, грамотної хімічної мови..
Тип уроку: комбінований.
Форми роботи: робота з підручником, розповідь вчителя, демонстраційний експеримент, гра "Пасьянс", метод "Мікрофон".
Основні терміни і поняття: складні речовини, фізичні властивості, кислотний залишок, безоксигенові та оксигенові кислоти, основність кислот.
Обладнання та матеріали: таблиця "Кислоти", розчини кислот НС1, h2so4.
Хід уроку
I. Організаційний етап.
II. Основна частина уроку.
2.1. Перевірка домашнього завдання.
2.2. Актуалізація опорних знань.
1. Інтерактивна вправа "Мікрофон"
> Які речовини називаються складними?
> Які складні речовини ви знаєте?
> Які речовини називаються оксидами?
> На які групи поділяються оксиди?
> Які оксиди називаються основними? кислотними?
2. Хімічний диктант
1. натрій оксид 6. магній оксид
2. карбон(П) оксид 7. ферум(III) оксид
3. СаО 8. S03
4. карбон(ІУ) оксид 9. К20
5. S02 10.кальцій оксид
11 .літій оксид 12.барій оксид
III. Вивчення нового матеріалу Розповідь учителя
Продовжуємо мандрівку дивною та загадковою країною Хімія. Ми вже зробили перші кроки, щоб проникнути в її таємниці. Сьогодні ми познайомилися з одним з основних класів неорганічних сполук, назву якого ви довідаєтеся, якщо виконаєте такі завдання.
До кожного типу хімічних реакцій потрібно віднести рівняння, наведене в таблиці 1. У відповідній графі підкресліть літеру, і якщо ви правильно відповісте, то визначите клас неорганічних речовин, який ми з вами будемо вивчати.
Таблиця 1
Рівняння реакцій |
| Реакції |
|
сполучення | розкладання | заміщення | |
СаС03=СаО + С02 | м | к | а |
2Na + Cl2=2NaCl | и | 0 | н |
Zn + H2S04=ZnS04 + Н2 | є | Р | с |
2Н2+02=2Н20 | л | Д | ю |
Cu(OH)2=CuO+H20 | ф | о | X |
wo3 + 3H2=w + зн2о | б | в | т |
2Ca + 02=2CaO | и | Г | ж |
Так, ви правильно визначили. Тема сьогоднішнього уроку — «». Ми познайомилися зі складом кислот, їх класифікацією, фізичними властивостями.
З представниками класу кислот ви знайомі з дитинства. їсте зелене яблуко та відчуваєте який смак? (Кислий) Це тому, що в ньому міститься яблучна кислота. Їсте лимон, і він який? (Кислий) Кислого смаку подає лимонна кислота. П'єте кефір, і він на смак... (кислий), тому що и ньому міститься молочна кислота. їсте щавель, і він... (кислий) через щавлеву кислоту. Ми з вами можемо навести багато таких прикладів з нашого досвіду.
Отже, як ви вважаєте, чому цей клас неорганічних сполук названий кислотами? (Учні відповідають.) Так, ви праві, переважно кислоти кислі на смак.
Яким же є склад кислот?
З представниками цих речовин ми з вами познайомилися, коли вивчали властивість води вступати у взаємодію з кислотними оксидами.
Погляньте на дошку, там ми сьогодні з вами записали рівняння реакцій:
СО2+Н2О = Н2СО3 SO2+H2O - H2SO3
S03+H20 = H2S04 N205+H20 = 2HN03
Учні відповідають на запитання:
1) Що утворилося в результаті цих реакцій?
2) Що спільного мають формули кислот?
Учитель підбиває підсумки, дає визначення поняттям «кислотний залишок», «кислота».
Робота з таблицею
Перед вами таблиця 2. Заповніть її до кінця, поставте формули кислотних залишків та їх валентність.
Розповідь учителя
Сучасні назви кислот — сульфатна, фосфорна, карбонова — вперше були запропоновані французькими хіміками Лавуазье, Бертолле, Фуркуаї де Морво.
У 1792 р. Лавуазье у своїй доповіді Паризькій академії наук від імені всіх хіміків сказав: «Для назв різних кислот ми завжди брали похідне від позначень вихідного елемента. Так, кислоту, отриману із сірки, ми назвали сульфатною кислотою замість купоросної, з вугілля — карбонатною замість повітряної».
Таблиця 2
Назва кислоти | Формула кислоти | Кислотний залишок | Валентність |
Хлорводнева кислота | HCl | ||
Бромводнева кислота | НВг | ||
Флуороводнева кислота | HF | ||
Нітратна кислота | HNO3 | ||
Сульфатна кислота | H2SO4 | ||
Карбонатна кислота | Н2С03 | ||
Фосфорна кислота | Н3Р04 | ||
Сірководнева кислота | н2 |
А в Росії ці назви стали використовувати лише через 100 років. Хоча ще довгий час обговорювалося питання про назви: вчені намагалися дати такі назви, щоб сполучення слів нагадували російські прізвище й по батькові. Наприклад, для хлоридної кислоти пропонувалося – „водень хлорович”, а для сульфатної – „водень сіркович читирикислов”
І. Класифікація кислот
Учитель. Подивіться на дошку. Я розподілила кислота на дві групи.
НС1 HNO3
H2S H3PO4
НВг H2S04
Питання класу
Чим відрізняються ці групи кислот?
Учитель. Подивимося на другу таблицю. Тут усі кислоти розподілені на три колонки. Що було взято за основу для цієї класифікації?
HN03 H2S н3ро4
HCl H2SO4
НВr Н2CO3
Складаємо схему класифікації кислот:
![]()
![]()
КИСЛОТИ
За складом За кількістю атомів Гідрогену
Оксигеновмісні Одноосновні
Безоксигенові Двоосновні
Трьохосновні
2. Фізичні властивості кислот
1) Демонстрація розчинів кислот
Учні складають таблицю.
|
Из за большого объема этот материал размещен на нескольких страницах:
1 2 3 4 |


