Урок з математики 4 клас

Тема уроку: Перетворення одиниць вимірювання часу. Розв’язування задач.

Мета уроку: Закріплювати вміння учнів перетворювати одиниці вимірювання

часу; вдосконалювати вміння розв’язувати задачі на знаходже-

ння за двома різницями, на знаходження середнього арифме-

тичного, знаходження площі; розвивати логічне мислення,

навички письмових обчислень; сприяти вихованню пізнавальних

інтересів.

Обладнання уроку: Малюнки материків, карта півкуль, маршрутні листи із

завданнями, перфокарти, картки з роками видатних дат,

малюнок страуса, піраміда Хеопса, відеофізкультхвилинка.

Хід уроку

І Організація класу

Учитель: У мене все добре.

У мене завжди є вибір.

Я обираю зараз цей урок.

-Я бажаю всім успіху. Попрацюємо так, щоб наприкінці уроку кожен з вас міг сказати: « Я чесно і правильно виконую свою работу! Я себе поважаю

ІІ Повідомлення теми і завдання уроку

-Діти, Сьогодні у нас особливий урок. Я бачу, що ви сповнені енергії для співпраці зі мною. І я вас запрошую у кругосвітню подорож, під час якої ми будемо удосконалювати вміння перетворювати одиниці вимірювання часу, розв’язувати задачі.(Тема уроку - на дошці)

1 Інтерактивна вправа «Очікування»

-Що ви очікуєте від сьогоднішньої подорожі?

ІІІ Актуалізація опорних знань

1 Гра «Частини світу»

- Пригадайте, які частини світу ви знаєте? (На дошці з’являється запис і зображення материків)

Америка Австралія

Азія Антарктида

Африка Європа

2 Завдання

- Давайте готуватись у дорогу. Щоб дізнатися, яким видом транспорту ми будемо подорожувати, кожна група одержить маршрутний лист із завданням. Відповіді завдань допоможуть нам скласти пазл ( на дошці прикріплена ілюстрація із зображення літака, але поки що зворотнім боком і відповіді завдань).

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

1) 200 + : : 2

· 5 · 25 : 3

: 100 + 500 · 2

+ 51 · 3 :7

_______ ________ ______

4) 720 : 6+ : 3

+ 600 · 7 + 500

: 10 : 10 : 8

: 9 + 70 · 3

________ ________ _______

8

-Ви добре впорались із завданням. Для круїзу ми обрали літак. А зараз треба визначити маршрут польоту.

3 Робота з перфокартами

5 рок. = . міс 2 хв = .с

3 доби = . год 1 доба 8 годин = . год

10 год = . хв. 2 роки 4 міс = . міс

50 міс

60 міс.

120 с

48 год

72 год

130 с

32 год

600 хв

28 міс

Учитель: - Маршрут визначили. Почнемо нашу подорож з материка Євразія ( на дошці з’являється малюнок зображення материка Євразія).

Учень 1: Євразія – найбільший материк світу. Він складається з двох частин: Європи і Азії. На території Євразії розташовано більш ніж 90 держав, у яких живуть люди різних національностей.

4 Завдання

Учитель: - Одна з цих держав Україна. Давайте згадаємо історію нашої країни. Визначте століття в якому відбувались дані роки (на картках учитель показує видатні дати).

- Визначте в якому столітті це відбувалось?

1037 рік – збудовано Золоті ворота в Києві;

1814 рік – день народження ;

1945 рік – День Перемоги;

1645 рік – рік заснування Харкова;

1923 рік – Кегичівка – центр району;

2009 рік – пішли до школи.

ІV Повторення та узагальнення матеріалу

1 Завдання

-Далі ми вирушаємо до частини світу, яка знаходиться в Західній півкулі. Це Північна Америка.

Учень 2: Два материки Північна і Південна Америка утворюють частину світу – Америку. На її території розташовано близько 40 держав. Найбільші країни Північної Америки – Канада, США, Мексика; Південної Америки – Бразилія, Аргентина, Перу, Чилі, Венесуела.

-Американський фермер вирішив відремонтувати своє ранчо. Він провів розрахунки на купівлю матеріалів: цегли і фарби, найняв людей для роботи. Давайте допоможемо йому провести деякі розрахунки.

2 Розв’язування задачі (задачі на партах)

За фарбування віконних рам один маляр одержав 75 доларів, а другий – 45 доларів. Другий робітник працював на 2 дні менше, ніж перший. Скільки днів працював кожний, якщо щоденна оплата була однакова?

-Який тип задачі?

-Яка із схем допоможе розв’язати задачу?

1) 1)

аа _ _

2) 2)

: :

3) а : = 3) • • а =

4) б : = 4) • б =

а) Розв’язання

1) 75 – 45 =30 (дол.) –менше отримав другий робітник;

2) 30 : 2 = 15 (дол.) – щоденна оплата;

3) 75 : 15 = 5 (дн.) –працював І робітник;

4) 45 : 15 = 3(дн) – працював ІІ робітник.

3 Відеофізкультхвилинка

До нас на урок завітав житель тропічних лісів Південної Америки, який хоче провести з вами веселу хвилинку.

4 Завдання

- Наша подорож триває. Вирушаємо на найбільший материк – Антарктиду.

-

Учень 3: Материк Антарктида - п’ятий за розміром серед усіх материків. Цей континент – найхолодніша частина поверхні Землі. З усіх боків його оточує найсуворіші моря на планеті. На ньому завжди бушують сильні, різкі вітри і заметілі, а вся територія вкрита снігом і кригою.

5 Розв’язування задачі

- Антарктида це материк з найхолоднішим і суворим кліматом, його називають полюсом холоду Землі.

І варіант

Температура повітря в Антарктиді в грудні - - 50°, в січні - - 60°, а в лютому - -76°. Яка середня температура в Антарктиді взимку? (-62°)

ІІ варіант

Температура повітря в Антарктиді в червні - -30°, в липні - -46°, а в серпні - -50°. Яка середня температура в Антарктиді влітку? (-42°)

6 Завдання

- Наш літак підлітає до найменшого континенту – Австралії.

Учень 4: Австралія – найменший із континентів. На його території розташована лише одна держава Австралія. Населення країни – в основному переселенці із Європи, які розмовляють англійською мовою. На території Австралії є й пустелі, і тропічні ліси. Береги материка омивають два океани: індійський і Тихий.

- Основний дохід країна одержує від сільського господарства і гірничодобувної промисловості. В Австралії обширі пасовищні угіддя, на яких випасають стада молочної худоби і овець.

- Давайте обчислимо площу одного з таких пасовищ.

7 Розв’язування задачі

Периметр прямокутного пасовища 296 м. Довжина ділянки 96 м. Знайди площу ділянки.

1) 96 · 2 = 192 (м)- сума двох довжин;

2) 296 – 192 = 104 (м) – сума двох ширин;

3) 104 : 2 = 52 (м) – ширина пасовища;

4) 96 · 52 = 4892 (м²) площа.

а) Диференційоване завдання ( 3 група дітей)

Довжина прямокутної ділянки 24 м, а ширина – 13 м. Знайдіть площу пасовища для гусейкв. м)

8 Завдання

- Наша подорож триває і ми летимо на материк, який займає друге місце за площею. Так – це Африка.

Учень 5: На 8 тисяч кілометрів з півночі на південь простягнувся материк Африка. Його береги омивають два океани: Індійський та Атлантичний. На території Африки розташовано майже 60 країн. Найбільші з них – Судан, Алжир, Лівія, Єгипет, Заїр. Населення Африки різниться за кольором шкіри, мовою, національними традиціями.

африканский страус.jpeg

-(малюнок страуса) Африканський страус – найкрупніший з виду страусів: його зріст досягає 250 см, вага до 150 кг. Порівняйте масу страусового яйця та курячого.

а) Усна задача (учитель показу малюнки яєць страуса і курки)

Страусове яйце має масу 1кг 500г. На скільки г яйце страуса важче за куряче яйце масою 62 г? (1кг 438г)

яйцо страуса.jpeg

б) – А ще в Африці є єдине з «Семи чудес світу», що збереглося до наших днів – це найбільша з єгипетських пірамід – Піраміда Хеопса.

9 Розв’язування задачі

Висота однієї з єгипетських пірамід – 100м. Це у 8 разів менше, ніж периметр квадратної основи піраміди. Знайди довжину сторони піраміди. (200 м)

піраміда.jpeg

10 Хвилинка – цікавинка

- А чи завжди наша планета мала такий вигляд?

- 200 млн. років тому на Землі був один великий материк Пангея. Під час землетрусів та активності вулканів цей материк розколовся на декілька частин. І тільки 25 млн. років тому наша земля стала такою, якою ми її бачимо зараз.

-Підрахуйте, скільки для цього потрібно було часу? (175 млн) ( На дошці вивішуються дані числа).

- 510 млн. км²- площа поверхні Землі;

-361 млн. км² - площа поверхні, яка займає вода;

- 42 млн. км² - площа, яку займає Америка;

-44 млн. км² - плоша, яку займає Азія;

-30 млн. км² - площа, яку займає Африка.

ІV Підсумок уроку

- Всюди добре, а вдома найліпше. Тож повернімось на рідну землю.

1 Метод «Мікрофон»

- Скажіть, чи справдились ваші очікування?

- Хто може сказати про себе, що він чесно і правильно виконав свою роботу?

- Чи можете ви сказати, що сьогодні визнаєте більше, ніж знали?

- Які завдання найбільше сподобались?

VІ Домашнє завдання: с.147 перетворення № 000, задача № 000.

Бунецька Ірина Іванівна – учитель початкових класів, вища категорія,

старший учитель