Тема. Слово. Звук. Буква. Звук [о], буква « о ».

Мета. Вчити визначати звуковий склад слова, послідовно і правильно називати звуки в слові. Позначати звуки буква­ми. Розвивати вміння слухати, відповідати на питання. Обладнання: малюнок оси, набірне полотно, індиві­дуальна розрізна азбука.

Хід уроку

1. Вступне слово вчителя.

Діти! Ви вперше прийшли до школи. І тепер вже школярі. В школу ви прийшли, щоб навчитися читати, писати, рахувати.

А як же ви навчитеся цьому? Навчитися можна шляхом спілкування з учителем, товаришами, підручником, книжкою. А за допомогою чого ми спілкуємося між собою?

За допомогою мови.

Ми українці. І спілкуватимемося між собою за допомогою української мови. Мова наша складається із звуків, які об'єднуються в слова.

Назвіть будь-які слова: мама, тато, школа, квітка...

2. А зараз роздивимося книжку, яка називається "Українські народні казки". Я вам прочитаю уривок з української народної казки. А ви від­гадаєте, як називається ця казка.

Хто, хто в цій рукавичці живе?

Мишка-шкряботушка, жабка-скрекотушка, зайчик - по­бігайчик та лисичка - сестричка. А ти хто?

Ця казка називається "Рукавичка".

А хто ще попросився жити в рукавичці?

Що ви можете сказати про звірів?

Вони були добрі і хотіли всі жити дружно.

Я хочу, щоб ви теж подружилися, допомагали один одному. А ви хочете так читати? Щоб навчитися читати, треба вивчити букви.

3. На дошці малюнок оси.

Хто зображений на малюнку?

Оса.

Що ви знаєте про осу?

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Осаце комаха. У неї прозорі крила. Тулуб в жовту і чорну смужку, 6 лапок. У оси є жало. Вона ним може уколоти. Тому її не можна зачіпати.

Хором скажіть: оса. О - С - А

Який звук ви почули на початку слова? Яку букву побачи­ли?

Звуки ми вимовляємо. Букви бачимо і пише­мо.

4. Візьміть пластилін і виліпіть букву О, о.

5. Фізкультпауза.

Раз підняти руки вгору,

Два нагнутися додолу,

Не згинайте, діти, ноги,

Як торкаєтесь підлоги.

Три - чотири - прямо стати,

Будем знову починати.

6. Робота в зошитах.

Перед вами зошит в клітинку. Справа знаходиться червона лінія. За цю лінію заходити не можна. Буква О являє собою витягнутий кружечок, який називається овал. (Діти за зразком друкують велику і малу О о.)

Вивчаємо віршик про букву О.

Буква "О" така - от кругла,

Хто не бачив - подивись:

Наче сонце, наче бублик,

Мов обручик, - хоч котись!

7. На дошці малюнки: огірки, осел, мак, олень, оси, помідор.
Назвати предмети на малюнках, які починаються зі звука [о].

8. Запам'ятаємо чистомовку.

О - О - О - світить сонце у вікно.

10. Уривок з якої казочки я вам прочитала на початку уроку?

Слухання. Я хочу, щоб ви навчилися мене слухати. Я буду читати, а ви уявляти те, про що я читаю. Читання казки "Рукавичка" вчителем.

Відповідаємо на питання:

– Хто загубив рукавичку?

– Хто знайшов?

– Хто забрав рукавичку?

Перерахувати звірів, що поселились в рукавичці: мишка, жабка, лисичка, вовчик, кабан, ведмідь.

– В якому слові є буква О (вовчик)

11. Підсумок.

– Яке слово ми вивчили?

– Який звук ми почули на початку слова?

– Яку букву ми надрукували?

– За допомогою чого люди спілкуються між собою?