2. Харламов воспитание школьников : Пособие для классных руководителей / – М. : Просвещение, 2003.

Капкан І. М.,

учитель української мови та літератури НВО ЗОШ І-ІІІ ступенів №17 – ЦЕВ «Калинка» Кіровоградської міської ради Кіровоградської області

ЯК ДОЛАТИ АГРЕСІЮ ТА БУТИ ТОЛЕРАНТНИМИ

(урок-практикум для учнів 7 - 8 класів)

Мета і завдання: формувати у дітей поняття про толерантність, неповторність кожної людини, терпимість до усіх несхожих на тебе людей; цінувати життя; усвідомити вплив мирних взаємин один з одним як один із чинників психологічного здоров’я людини та суспільства в цілому; знайомство учасників із загальнолюдськими цінностями, розширення словникового запасу, розвиток гнучкості мислення, формування навичок толерантного спілкування виховувати вміння поважати людей і бережно ставитись до власного життя.

Обладнання: аркуші формату А4, фломастери, маркери, бланки до тесту «На скільки ви толерантні», аркуші з порадами «Етика учасника міжкультурного спілкування»

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

Шановні семи-(восьмикласники), рада вітати вас у новому навчальному році. За час канікул ви стали дорослішими, мудрішими, більше пізнали світ, по-новому навчилися спілкуватися один з одним, тому зараз познайомимося з кожним з вас ще раз і тепло привітаємо один одного посмішкою. Адже це запорука толерантного ставлення, мирного співіснування кожного з вас.

(Учні розташовані у колі, тиснуть один одному руки та дарують посмішку однокласникам)

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Вправа «Мій образ»

Мета: знайомство «знайомих» однокласників, налаштування на сприйняття основного змісту завдання.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

(Учитель роздає всім учасникам аркуші А4, на яких кожному потрібно написати своє ім’я й намалювати власний образ (це може бути певний символ, предмет, будь-що). Слід наголосити, що вміння малювати тут не важливе. Коли всі виконають завдання, класний керівник пропонує кожному по черзі назвати своє ім’я й розповісти про власний образ. Після закінчення презентацій створюємо «галерею портретів» учасників).

Учитель:

А тепер погляньмо на нашу галерею. Подумайте і скажіть, який висновок можна зробити після виконання цієї вправи? (Усі люди різні).

А як же нам, таким різним, жити, навчатися й працювати разом, та ще й не сперечатись одне з одним? (Потрібно бути толерантними одне до одного).

Що називають толерантністю і як бути толерантною людиною, як долати агресію ви дізнаєтеся на сьогоднішньому занятті, тема якого — «Як долати агресію і бути толерантною людиною».

2. Вправа «Мозковий штурм»:

(Учням пропонують різнокольорові квадрати, потім об’єднують у групи за кольором квадратів).

Діти, ви об’єдналися у групи, умійте слухати один одного, поважайте думку кожного, запишіть на аркушах паперу що, на вашу думку, називаємо толерантністю, які українські слова мають безпосереднє відношення до толерантності, на виконання завдання відводиться 7 хвилин, після цього кожна група презентує напрацьоване.

(Після учнівських презентацій вчитель звертає увагу учнів на дошку чи на екран проектора, де записано «Толерантність означає повагу, здатність без агресії сприймати думки, поведінку, форми самовираження та спосіб життя іншої людини, якщо вони відрізняються від наших. Толерантний (лат.) – поблажливий, терпимий до чиїхось думок, поглядів, вірувань тощо)»(«Новий словник іншомовних слів». Сліпушко. – Київ. Видавництво «Аконіт», 2007. – с.762)

Вправа «Асоціативний ряд»: Толерантність українською мовою - терпіння, повага, підтримка, милосердя, чуйність, співчуття, любов, розуміння.

ІІІ. Робота над темою заняття.

- Перегляньте мультфільм (або ж уривок з нього, зважаючи на те, що міф про Прометея учням цього віку вже відома) «Прометей» із серії «Легенди і міфи давньої Греції» кіностудії «Союзмультфільм», режисер А. Сніжко – Блоцька (тривалість 18 хвилин).

- Проаналізуйте вчинки героїв: хто з них толерантний, а хто агресивний, до чого призводить агресивність. Беручи до уваги мультфільм, створіть поради «Як подолати агресивність і бути толерантною людиною».

- Дякую за цікаві поради, а зараз зверніть увагу на дошку, для вас «Мішечок порад».

«Мішечок порад»:

- будьте готові до того, що ви різні;

- не кращі й не гірші, а просто різні;

- цінуйте в кожній людині особистість, поважайте її думки, почуття, переконання, незалежно від того, чи збігаються вони з вашими;

- навчіться сприймати людей такими, якими вони є;

- не намагайтесь змінити в них те, що вам не подобається;

- зберігайте «своє обличчя», знайдіть себе і за будь-яких обставин залишайтесь самим собою.

Вправа «Займи позицію». (Увагу учнів звертаємо до дошки, вони повинні обрати позицію щодо написаного у першому та в другому стовпчику).

Толерантність – це…

Поступка, поблажливість, потурання, байдужість до того, що відбувається навколо, вміння не вмішуватися у конфліктні ситуації, не бути агресивним, не коментувати вчинків інших. Терпиме ставлення до соціально неприйнятного, відмова від своїх або прийняття чужих переконань.

Активна позиція, що формується на основі визнання універсальних прав та основних свобод людини. кожен може дотримуватись своїх переконань і визнає таке ж право за іншими.

Вправа «Створи анаграму». (Кожна група учнів повинна біля кожної букви слова толерантність написати слово, букви можна розподілити між групами), наприклад, «толерантність» у вигляді анаграми:

· Творчість;

· Опіка (активність);

· Любов;

· Енергія;

· Рівноправність;

· Активність;

· Ніжність;

· Терпимість;

· Необхідність;

· Ініціативність;

· Совість;

· Тактовність.

Шановні учні, більшість з вас має можливість подорожувати чи спілкуватися з людьми інших національностей через мережу Інтернет, я переконана, що ви ставитеся до всіх людей толерантно, без агресії і завжди пам’ятаєте, що українці миролюбний, гостинний народ, зовсім не агресивний. У кожній групі є аркуші з назвою «Етика учасника міжкультурного спілкування», зважаючи на ці поради, коротко розкажіть про спілкування з однолітками інших національностей, чи вдавалося вам бути толерантними та не агресивними.

Етика учасника міжкультурного спілкування:

1. Ставитися до культури учасників спілкування з такою ж повагою, як до своєї.

2. Не судити про цінності, переконання та звичаї інших культур, відштовхуючись від власних цінностей.

3. Завжди пам’ятати про необхідність розуміння культурних засад чужих цінностей.

4. Ніколи не виходити з переваги своєї релігії над релігією іншого.

5. Спілкуючись з представниками іншої релігії, поважати цю релігію.

6. Поважати звичаї вдягання, прийняті в інших культурах.

7. Намагатися зрозуміти звичаї приготування та вживання їжі іншими народами.

8. Не вважати колір шкіри основою взаємовідносин з тією чи іншою людиною.

9. Завжди пам’ятати, що ніякі наукові дані не підтверджують переваги однієї етнічної групи над іншою.

10. Не ставитися зверхньо до людини, якщо її акцент відрізняється від твоєї вимови.

11. Розуміти, що кожна культура, якою б малою вона не була, має що запропонувати світові.

12. Усвідомлювати, що немає таких культур, які б мали монополію на встановлення світових стандартів.

Вправа «Як вирішувати конфліктні ситуації?» (позиція толерантної особи)

Ситуація 1.

До класу прийшов новий учень. Чи цікаво Вам спілкуватися з ним? Як Ви будете поводитися на початку його перебування у класі?

Ситуація 2.

Вчитель посадив до Вас учня, який з певних причин Вам не подобається. Ваша реакція (буду ігнорувати, намагатися запобігти сидінню разом, дражнити, буду встановлювати контакти).

Ситуація 3.

Уявіть себе керівником. Один з членів керованого Вами колективу перебуває у постійному конфлікті з іншими. Ваші пропозиції щодо встановлення дружньої атмосфери в колективі.

Ситуація 4.

Один з Ваших однокласників просив дати йому списати, і, хоча Ви були проти, він наполіг на своєму. Під час перевірки вчитель звинуватив вас обох у тому, що роботи ідентичні. Ваша реакція?

Ситуація 5.

Ви знаходитесь за кордоном. Вас запросили в гості у сім’ю. На вечерю спеціально для Вас було подане національне блюдо. Але Ви одразу зрозуміли, воно Вам не сподобається. Що Ви скажете господарям, щоб їх не образити?

Анкетування учнів: Ми багато говорили про толерантність. Психологія допоможе вам переконатися у тому, чи толерантні ви.

Тест «Наскільки ви толерантні?»

1. Ви вважаєте, що у Вас виникла цікава ідея, але її не підтримали. Це Вас засмутить?

а) так; б) ні.

2. Друзі пропонують розпочати гру. Чому Ви віддасте перевагу?

а) щоб у ній брали участь ті, хто грає добре;

б) щоб грали й ті, хто навіть  не знає правила.

3. Чи зможете Ви спокійно сприйняти погану для Вас новину?

а) так; б) ні.

4. Чи дратують Вас люди, які з’являються в громадських місцях в нетверезому вигляді?

а) якщо вони поводяться пристойно, це мене  взагалі не цікавить;

б) мені завжди були неприємними люди, які не вміють себе контролювати.

5. Чи легко Ви знайдете контакт з людьми іншої професії, матеріального стану, іншими звичками?

а) ні, це мені важко було б зробити;

б) так, бо я не звертаю на це увагу.

6. Над Вами пожартували. Як Ви на це відреагуєте?

а) мені не подобаються ані жарти, ані жартівники;

б) хоча цей жарт може бути неприємним, відповім тим самим.

7. Чи згодні Ви з тим, що багато людей «знаходяться не на своєму місці» і «роблять не свою справу»?

а) так; б) ні.

8. У компанії Ви з другом (подругою), який стає обєктом загальної уваги, відвертаючи її від Вас. Як Ви на це відреагуєте?

а) мені неприємно, що мене позбавляють уваги;

б) я лише зрадію за нього (неї).

9. У гостях ви зустрічаєте людину похилого віку, яка критикує сучасне покоління і розхвалює старі часи. Ваша реакція:

а) підете раніше, зіславшись на якийсь привід; б) почнете сперечатися.

Підрахуйте бали.

По 2 бали дається за відповіді: 1б, 2б, 3б, 4б, 5б, 6б, 7б, 8б, 9б.

За інші варіанти відповідей бали не нараховуються.

Від 0 до 4 балів.

Ви безкомпромісний та упертий. Де б Ви не перебували, створюється таке враження, що Ви намагаєтесь усім навязати свої думки. Ви можете виявити агресію, навіть підвищити голос, аби досягти своєї мети, тому з Вами важко підтримувати стосунки  тим, хто дотримується іншої точки зору, хто не погоджується з тим, що Ви робите.

Від 6 до 12 балів.

Ви спроможні відстоювати свою точку зору і вести діалог, змінювати свою думку, якщо це необхідно. Хоча іноді можете бути і занадто різким, нечемним до свого співрозмовника. В такі моменти Ви справді можете виграти суперечку з людиною більш слабкого характеру. Але чи варто одержувати перемогу таким чином, якщо цього можна досягти, не принижуючи чиєїсь гідності?

Від 14 до 18 балів.

Твердість Ваших переконань поєднується з Вашою толерантністю. Ви можете прийняти будь-яку ідею, з розумінням поставитися до  неочікуваного вчинку, навіть якщо Ви його не схвалюєте. Ви досить критично ставитесь до своєї думки і здатні з повагою і тактом відмовитись від поглядів, які, як виявляється, були помилковими.

IV. Рефлексія

Вправа «Мікрофон»

- Я дізнався(-лася) про толерантність…

- Агресію можна подолати…

- Вважаю, що я толерантна \ не толерантна людина.

- Інформація, що прозвучала на уроці була корисною (не корисною) для мене.

Заключне слово вчителя (вчитель читає вірш «Свято толерантності»):

Толерантне ставлення людини

Збереже планету від негод,

Розрубає мотлох павутини,

Переріже нитку перешкод.

Толерантне ставлення до всього

Збереже, врятує і спасе,

Допоможе вгледіть перемогу,

Допоможе витримати все.

Будь завжди нестримним вільнодумцем,

Свої мрії пензлем намалюй.

Освіти життя яскравим сонцем,

Толерантний всесвіт побудуй!

(Т. Михайлова)

Список використаних джерел

1. Бакуліна Н. Словник толерантності. Абетка ввічливості / Н. Бакуліна // Початкова школа№ 1. - С. 47-49; № 12. - С.34; 2006. - № 1. - С. 33-34; № 2. - С. 50-52.

2. З педагогікою толерантності у третє тисячоліття / О. Безкоровайна // Педагогіка толерантності№ 3. - С. 4-11.

3. Декларація принципів толерантності // Освіта України№ 83. - С. 4.

4. Устинова уровня сформированости толерантности у школьников / Н. А.Устинова // Юношеские библиотеки России№ 3. – С. 47-54.

5. Новий словник іншомовних слів / Сліпушко. – К. : Аконіт, 2007. – 762 с.

6. Бібліотека – територія толерантності / – Кіровоград, 2009

7. Урок толерантності http://www.lseptember.ru/ru/his/2002/ll/2.htm.

Снідевич Т. А.,

учитель української мови та

літератури, НВО ЗОШ

І-ІІІ ступенів № 24 ЦДЮТ «Оберіг» Кіровоградської міської ради Кіровоградської області

Тема: Україна – суверенна і незалежна, демократична і правова держава (10 клас)

Мета: формувати громадянську позицію в учнів, розуміння особистої причетності до всіх подій, які відбуваються в Україні, шанобливе ставлення до нетлінних духовних скарбниць народу, повагу до національних символів, традицій, оберегів; виховувати в учнів почуття патріотизму, національної свідомості, любові до рідного краю.

Обладнання: державні символи України, вислови про Україну та

Батьківщину, відеоролик«Боже Великий, Єдиний», «відеоролик «Любіть Україну», аудіозапис пісні «Україна» Т. Петриненка.

Україно! Ти для мене диво!

І нехай пливе за роком рік,

Буду, мамо горда і вродлива,

З тебе дивуватися повік...

В. Симоненко

Україна… В одному вже тільки цьому слові і для нашого уха і навіть для уха чужинців бринить ціла музика смутку і жалю… Україна — країна смутку і краси, країна, де найбільше люблять волю і найменше мають її, країна гарячої любові до народу і чорної йому зради, довгої, вікової, героїчної боротьби за волю, в результаті якої — велетенське кладовище: високі в степу могили, руїна та прекрасна на весь світ, безіменна, невідомо коли і ким складена пісня… С. Васильченко

Хід уроку

І. Організація класу

Доброго дня, дорогі діти! Перший дзвоник знову зібрав нас у колі дружної шкільної родини. Святково та урочисто розпочався сьогодні для вас новий навчальний рік. Нехай він буде мирним, плідним, радісним, цікавим для всіх учнів і принесе гарні досягнення в навчанні, сформує міцні знання.

Перше вересня – це плани, сподівання, мрії, задуми на весь навчальний рік. Тож перший урок – незвичайний, це урок державності, громадянськості, людяності, патріотизму і, я впевнена, що в світлі тих буремних подій, які відбуваються у нашій державі, ви не залишитеся байдужими до того, про що ми говоритимемо.

Тож розпочнімо наш Перший урок духовним Гімном України «Боже Великий, Єдиний».

(У центрі класу стоять учні у вишиванках із запаленими свічечками, лунає духовний Гімн України «Боже Великий, Єдиний», музика М. Лисенка, слова О. Кониського)

Молитва за Україну

Боже великий, єдиний,

Нам Україну храни,

Волі і світу промінням

Ти її осіни.

Світлом науки і знання

Нас, дітей, просвіти,

В чистій любові до краю,

Ти нас, Боже, зрости.

Молимось, Боже єдиний,

Нам Україну храни,

Всі свої ласки-щедроти

Ти на люд наш зверни.

Дай йому волю, дай йому долю,

Дай доброго світу,

Щастя дай, Боже, народу

І многая, многая літа.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку

Звернення до епіграфів та обговорення їх

Вступне слово вчителя

- Діти, сьогодні будемо говорити про святе для кожного українця - про рідну землю, про Батьківщину

(Учитель читає напамять поезію Ліни Костенко «Усе моє, все зветься Україна»)

Буває, часом сліпну від краси.

Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,–

оці степи, це небо, ці ліси,

усе так гарно, чисто, незрадливо,

усе, як є – дорога, явори,

усе моє, все зветься – Україна.

Така краса, висока і нетлінна,

що хоч спинись і з Богом говори.

Ось така вона, наша земля, красива і велична, багатостраждальна та героїчна, одночасно древня і юна.

24 серпня – День проголошення незалежності України. 23 роки тому відбулася подія, яка ознаменувала собою початок нової ери в історії нашої держави: «Виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла над Україною у зв’язку з державним переворотом УРСР 19 серпня 1991 р., продовжуючи тисячолітню традицію державотворення в Україні, виходячи з права на самовизначення, передбаченого Статутом ООН та іншими міжнародно-правовими документами, їнської Радянської Соціалістичної Республіки урочисто проголошує незалежність України та створення самостійної Української держави – України. Територія України є неподільною і недоторканою. Віднині на території України мають чинність виключно Конституція і закони України. Цей акт набирає чинності з моменту його схвалення».

Це зміст історичного документа – «Акта проголошення незалежності України», який був схвалений 24 серпня 1991 р. і став тією відправною подією, з якою пов’язана новітня історія Української держави, її сучасне і майбутнє. На честь цієї доленосної події встановили національне свято – День Незалежності України, яке щорічно відзначається 24 серпня.

Одна з найбільших за територією країна в Європі Україна відбулася, постала і стверджується в світі як суверенна, соборна європейська держава, бо існує не тільки в зовнішній атрибутиці, а повноцінно й повнокровно, в усіх властивих незалежним державам вимірах і параметрах.

24 серпня 1991 р. вона офіційно отримала назву — Україна, що відповідає історичній традиції. Розпочався процес утвердження атрибутів державності, без яких не існує суверенних держав. 4 вересня 1991 р. над куполом будинку Верховної Ради замайорів національний синьо-жовтий український прапор, а 28 січня 1992 р. він отри­мав статус державного. 15 січня 1992 р. державним гімном України стала музика композитора М. Вербицького на слова П. Чубинського «Ще не вмерла України ні слава, ні воля...». 19 лютого 1992 р. Верховна Рада затвердила тризуб як малий герб України. Національна символіка перетворилася на державну.

До незалежності й державності Україна йшла довгим, важким і жертовним шляхом і дорого за неї заплатила. Це і драматична боротьба УНР, і всенародне протистояння гітлерівському нашестю, і героїчна боротьба УПА, і багатостороннє зусилля української еміграції у вільному світі задля утримання політичного ідеалу самостійності. Незалежність – заслуга всього народу і багатьох його поколінь. Адже народ, який пройшов через тернистий шлях випробувань, виборов право на утвердження себе у світі як нації – такий народ має право на самостійний цивілізований розвиток.

Из за большого объема этот материал размещен на нескольких страницах:
1 2 3 4 5