Самошкін Олександр Павлович, вчитель математики; івна, вчитель історії, СЗОШ №6, м. Тернівка, Дніпропетровська область

Тема: «Рішення лінійних рівнянь. Римська релігія і культура». 6 клас.

Мета: узагальнювати та систематизувати, удосконалити знання учнів з рішення лінійних рівнянь, уявлення учнів про античну релігію і культуру в епоху Республіки та в період Ранньої Імперії, про видатних римських діячів; розвивати обчислювальні навички, техніку усного рахунку, здатність учнів проводити порівняння математичної та історичної інформації, висловлювати власну думку, виховувати пізнавальний інтерес к математичним та історичним знанням, культуру спілкування.

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.

Форма уроку: бінарний (математика, історія)

Метод: пізнавальні інтерактивні методи навчання, ігрові технології.

Основні поняття: Математика: Рішення. Корінь рівняння. Рівняння.

Історія: Релігія. Язичництво. Культура. Трактат. Стоїцизм. Кінізм. Філософія.

Обладнання:На дошці: Дидактичний матеріал до теми з математики. Портрети видатних римських діячів доби Республіки та імператорського Риму, таблиці: «Римські боги»,»Грецькі боги», ілюстрований матеріал. Підручник з історії Давнього світу , , підручник з математики , . Роздавальний матеріал, магнітні та планшетні дошки.

Епіграфи уроку:

Математика цікава тоді, коли дає поживу нашій винахідливості й здатності до мислення. (В. Пойа) .

Вивчення математики приближує к безсмертним богам. (Платон)

Деяких історія вчить, а іншим підносить урок. Якщо все уходить в історію, тоді історія – це все. (К. Кушнер)

Хід уроку

І. Організація навчальної діяльності.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Огляд робочих місць учнів, які поділені на три команди та сидять за окремими столами. Вибір назви команд пропонується вчителем історії. Учням команд необхідно дати назву визначення трьох понять: Стоікі. Кінікі. Філософи. Поняття написані на 3 окремих аркушах та розміщені на магнітних дошках. Яка команда першою дасть правильну відповідь та напише на планшетні дошки, то вона має право вибору назви, потім визначається з назвою друга команда та третя. Перевірка наочно - ілюстрованого матеріалу. У ході уроку результати відповідей учнів з математики заносяться у «Листок Успіху» кожної команди, де вказані всі етапи уроку та бали оцінювання; до оцінювання знань з історії використовуються кольорові фішки: 1бал – блакитний, 2 бали – жовтий, 3 бали – зелений, 5 балів – червоний. Оголошення теми, плану, мети уроку, очікуваних навчальних досягнень. Дії учителів математики та історії протягом уроку паралельні та узгоджені.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Вчитель математики: На сьогоднішньому уроці ми продовжуємо вивчати лінійні рівняння в поєднанні з знаннями історії з римської релігії та культури. Для того, щоб знайти історичні факти, терміни, прізвища діячів - необхідно вдосконалювати розвиток обчислювальних навиків, усного рахунку. Призначенням математичних знань є раціональне находження порядку в історичних подіях. Пропонуємо вам, як можна краще, показати свої знання з математики та історії, активно протягом уроку виконувати усі завдання, які пропонуються у цікавій, змагальній формі сумісно з вчителем історії.

ІІІ. Проблемне питання.

Математика: «Недостатньо мати хороший ум. Головне - це раціонально використовувати його».

«Як залучити пізнавальну активність учнів для покращення результатів з рішення лінійних рівнянь?»;

Історія: «Рим завоював світ не тільки мечем – він переміг своєю культурою»

«Доведіть на прикладах, у чому полягає вклад Римської культури у світову культурну спадщину?»

ІV. Актуалізація опорних знань. «Математичне доміно»: розв’язування рівнянь. Завдання для 3 команд. Максимальний бал - 5. Знайти скільки було у Риму: основних богів, діячів епохи Республіки, діячів Ранньої Імперії? Алгоритм рішень рівнянь:1) розкрити скобки, 2) перенести невідомі вліво, а відомі вправо, 3) привести подобні складові, 4) найти корінь рівняння.

Виконати 4 рівняння усім командам одночасно:

5х-3=7 2/ 2(х-1)=8 5\9-3(х+2)=15 -4\17-5х=3х=32

Окреме завдання для кожної команди:

1)-2\10х+1=91 2) -2\10х+3=63 3)-2\10х-8=62

Відповідь: 9, 6, 7. Результати команд – «Листок Успіху»

Розв’язування кросвордів - кожній команді окреме завдання. Максимальний бал – 5(червона фішка).

1. Знайти історичне поняття( по вертикалі) та прізвища діячів культури епохи Республіки.

Т

У

Л

І

Й

 

Ц

Е

З

А

К

Р

А

Т

У

Л

Л

5.

П

Л

В

Т

7.

Питання до кросворду:

5) Висока нагорода Республіки, урочистий виступ полководця – переможця з військом в Рим (Тріумф)

7) Право заборони на рішення Сенату, які мали народні трибуни у Давньому Римі. (Вето)

Історичне поняття: Трактат.

2. Знайти історичне поняття (по вертикалі) та прізвища імператорів Ранньої Римської імперії.

Л

А

В

І

Й

Т

Б

Е

Р

І

Й

И

Г

У

Л

А

Н

Е

Р

Н

5.

К

М

М

О

Д

7.

К

Л

А

В

Д

Й

Т

Р

А

Н

Питання до кросворду:

5) Рада старійшин, найвищий орган державної власті у Риму. (Сенат)

7) Головний жрець у Римі? (Понтифік) Історичне поняття: Філософія.

3. Знайти історичне поняття та прізвища діячів культури імператорського Риму

Л

В

І

Й

Е

Н

Е

К

А

П

Л

У

А

Р

Х

Г

Р

А

Ц

І

Й

5.

В

Е

Р

Г

Л

І

Й

7.

 

Питання до кросворду:

5) Так називається поема Публія Овідія. (Метаморфоза)

7) Ліричний твір, який славить любов?(Поезія) Історичне поняття: Історія.

V. Основна частина уроку

Розв’язати рівняння. Метод «Мозговий штурм». Вчитель задає питання учням – за правильну відповідь – 1 бал(блакитна фішка). Питання:

1) Що називається рівнянням?

2) Що називається коренем рівняння?

3) Що означає вирішити рівняння?

4) Які рівняння називаються лінійними рівняннями?

5) Які рівняння називаються рівняннями першого ступеню?

6) Основні ознаки рівняння?

Метод «Мозговий штурм». Вчитель історії задає питання у вигляді тестів, правильні відповіді учнів оцінюються у 1 бал(блакитна фішка).

Питання командам «О ком?»

1) Хто написав 74 наукових творів?

Теренций Варрон +

Тит Лукреций Кар

2) Період його життя називають епохою «золотої латини»

Гай Валерій Катулл

Марк Тулій Цицерон +

3) Хто здебільшого переробляв грецькі комедії на «римський лад»?

Тит Макций Плавт +

Квинт Гораций Флакк

4) Хто значні кошти вкладав у розвиток культури?

Публій Вергілій Марон

Гай Цильний Меценат +

5) Хто написав найвідоміший твір – поему «Енеїда»?

Публій Вергілій Марон +

Публій Овідій Назон

6) Хто у своєї «Історії» прославляв римську республіку?

Тит Лівій

Корнелій Тацит +

2) Завдання трьом командам «Математичні статисти». Розв’язати рівняння та знайти: скільки наукових творів написав Варрон?( х:2 +5,5)-22,3=20,2 ( Відповідь: 74). Знайти, який місяць по рахунку був назван на ім’я одного з діячів Риму? 2(х-1,2)+6,6=20,2 (8 - Октавіан Август) та другого діяча Риму?

15(х-4)=45(Юлій Цезар - 7) Результати команд - «Листок Успіху»

2) Випереджальне завдання трьом командам: «Кращий оратор». Доповіді учнів з команд по темам: Римська культура. Основні архітектурні пам’ятки Риму. Римське мистецтво. Максимальна кількість балів-5(червона фішка).

Виконати завдання, які знаходяться у кожної команди на магнітних дошках. Максимальне оцінювання – 3 бали(зелена фішка). Додаткове по 1 балу, якщо назвати призначення бога.

«З’єднай по парам» - боги Риму та Греції.

1. Посейдон а) Діана

2. Артеміда б) Афіна

3. Гера в) Нептун

Відповідь: 1 – в), 2 – а), 3 – б)

1. Зевс а) Венера

2. Афродіта б) Юпітер

3. Гефест в) Вулкан

Відповідь: 1 – б), 2 – а), 3 – в)

1. Марс а) Гефест

2. Гермес б) Венера

3. Афіна в) Арес

Відповідь: 1 – в), 2 – а), 3 – б)

Завдання до команд «З єднай по парам» - за кожне вірне та швидше виконане - по 1 балу(блакитна фішка).

1) Бетон а) водопровід

2) «Вінт Архімеда» б) сучасне будівництво

3) Акведук в) відкачування води

Відповідь: 1 – б), 2 – в), 3 – а)

1. Релігія а) Антична

2. Культура б) Вірування

3. Язичництво в) Поклоніння

Відповідь: 1 – б), 2 – а), 3- в)

З’єднай по парам «Хто є хто?»: Оцінювання - 3 бала (зелена фішка).

1) Корнелій Тацит а) Філософія

2) Тит Плавт б) Поезія

3) Юлій Цезар в) Історія

4) Луций Сенека г) Література

5) Гай Катулл д) Драматургія

Відповідь: 1 – в), 2 – г), 3 – б), 4 - д), 5 – а)

Завдання до кожної команди «Угадай поняття».1бал(блакитна фішка) за кожну вірну відповідь.

1. Видатний філософ, бувший раб Риму

Е

Т

Відповідь: «Єпіктет»

2. «Храм всіх богів»

П

Н

Відповідь: «Пантеон»

3. Зображення зроблене з окремих кусочків скла або каміння.

М

А

4. Прямокутна у плані споруда, розділена всередині рядами колон на повздовжні часті.

Б

А

Завдання командам. Розв’язати рівняння та знайти:

1. Період розквіту жанру скульптурного портрета: 5(х-2)-97=3(х+31); 5х-10-97=3х+93; 5х-3х=90+10+97; 2х=200 х=100 ;

Відповідь: 100 – 200 ст. н. е.

2. Період який описує грек Аппіан у історичному труді «Суспільні війни»: 2х-300?=100;

Відповідь: 200 – 100 ст. до н. е.

3. Висоту «Колізею»: (1,5+х):2=25.

Відповідь: 43 м. Результати команд - «Листок Успіху». Фронтальна бесіда. Метод «Займи позицію» Обговорення проблемних питань уроку.

Релаксація. Прийом «Вірю – не вірю».

Математика. Віриш, що:

1) Піфагор був учасником 58 олімпійських ігор? (так, вірю)

2) Будь – який прямокутний трикутник називають римським? (ні)

3) Квадрат дав назву видатному танцю «Кадриль»? (так, вірю)

4) Число 2013 просте? (ні)

5) В одному віку 200 років?(ні)

6) Перші статисти були у Риму? (ні)

7) Існують математичні знання у Давньому Риму? (так)

8) Щоб побудувати Пантеон повинні були математичні знання? (так)

9) Рахунок років був необхідним для зіставлення календаря?(так)

10) Піфагорову трійку чисел (3,4,5) називають примітивною? (так)

11) В одному тисячолітті 100 віків?(ні)

12) Колізей був 48,5метрів у висоту(так)

Віриш, що:

1) Август Октавіан повернув з вигнання поета Вергілія Марона? (так)

2) Вчителями римлян в мистецтві скульптури були єгиптяни? (ні, греки)

3) Скульптурними портретами у Римі прикрашали споруди? (так, вірю)

4) Рим постачали водою з моря водопроводиакведук? (ні, горних рік)

5) Луцій Сенека був вчителем та вихователем Юлія Цезаря? (ні, Нерона)

6) Римляни знали мистецтво мозаїки? (так, вірю)

7) «Мемуари», це особисті спогади, помітні записки Юлія Цезаря? (так, вірю)

8) Олімп – це гора у Римі? (ні, Греції)

9) Римляни були християнами? (ні, язичники)

10) Римські боги були схожі на грецьких? (так, вірю)

11) Назва місяця липень дав імператор Август Октавіан? (ні, не вірю)

12) Юлій Цезар ввів Юліанський календар? (так, вірю)

Це цікаво. Тому що урок проводиться 12 квітня - день «Космонавта». Завдання на швидкість мислення: знайти який день святкують сьогодні, використовуючи метод «Доміно» - 10 математичних цифр та 10 історичних понять. Яка команда швидше знайде і напише на планшетної дошці слово та дасть пояснення – переможе. Завдання окремо до кожної команди. Максимальне оцінюванне-5балів(червона фішка)+1бал(блакитна фішка) за кожне пояснення поняття.

Завдання до 1 команди: Завдання до 2 команди: Завдання до 3 команди:

1.Карфаген. 1.Колізей.

2.Оратор 1.Катулл. 2.Олімп.

3.Стратег. 2. Овідій. 3.Сенатор.

4.Міфи. 3. Сенека. 4.Македонія.

5.Одеон. 4.Марк. 5.Оптимати.

6.Неандерталець. 5.Октавіан. 6.Народ.

7.Амфора. 6.Нерон. 7.Акведук.

8.Всадники. 7.Антонин. 8.Війна.

9.Трієри. 8.Варон. 9.Тактика.

10.Акрополь. 9.Таціт. 10.Август

10.Арка.

Підведення підсумків уроку, оцінювання учнів. Домашнє завдання. Опрацювати відповідний матеріал підручників з математики та історії. Творче завдання: підготувати міні-проекти, індивідуальні виступи з теми уроку.

Довідковий матеріал:

Кінізм – філософське вчення, яке проповідувало зневагу до багатства, розкоші, надбанню культури. Стоїцизм – філософське вчення греків. Стоїки стверджували, що життя зумовлене долею, роком. Філософія - наука про спільні закони розвитку природи, суспільства і мислення.

Римські боги: Юпітер-бог неба і блискавок. Мінерва - богиня мудрості. Венера - богиня любові і плодючості. Вулкан - бог ковальської справи і огню. Арес – бог війни. Юнона – покровителька родини і браку. Меркурій-покровитель мандрівників і торгівлі. Нептун - царював на морі. Діана - богиня охоти.

Грецькі боги: Зевс. Афродіта. Гера. Афіна. Гермес. Посейдон. Артеміда. Гефест. Марс.

Діячі культури доби Республіки: Марк Тулий Цицерон (103 – 43 рр. до н. е.), Гай Юлій Цезар (100 – 44 рр. до н. е.), Тіт Макций Плавт (254 – 184 рр. до н. е.), Гай Валерій Катул (84 – 54 рр. до н. е.), Тіт Лукреций Кар (95 – 55 рр. до н. е.), Марк Теренцій Варрон (116 – 27 рр. до н. е.).

Діячі культури імперського Риму: Квінт Гораций Флакк (65 – 8 рр. до н. е.), Публій Овідій Назон (43 р. до н. е. – 18 р. н. е.), Тіт Лівій (59 р. до н. е. – 18 р. н. е.), Плутарх з Херонеї (46 – 120 рр. н. е.), Луций Аней Сенека (4 р. до н. е. – 65 р. н. е.), Корнелій Тацит (55 – 120 рр. н. е.).

Прізвища діячів: Публій Вергілій Марон (71 – 19 рр. до н. е.), Гай Октавіан Август (63 р. до н. е. – 14 р. н. е.).

Зразок «Листок Успіху» - протягом уроку виставляється оцінювання команд.

І тур

ІІ тур

ІІІ тур

Підведення підсумків