Тема уроку: «Розв’язування текстових задач. Математика у вивченні природи.» (Слайд 1)
Мета уроку: систематизувати знання, вміння та навички учнів про
розв’язування текстових задач на дроби, рівняння та відсотки,
дати цілісне уявлення про довкілля, формувати в учнів наукову
картину живої природи;
залучити до системного методу мислення, розширити сферу
пізнання;
виховувати відповідальне ставлення до природи, екологічну
культуру.
Всі науки настільки повязані між собою, що легше вивчати їх всі зразу, ніж будь-яку з них окремо від інших
Рене Декарт
( Слайд 2)
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань, умінь та навичок.
Обладнання: комп’ютер, проектор, екран.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Перевірка готовності учнів до уроку, налаштування на роботу
ІІ. Актуалізація опорних знань
Вчитель математики. Виконавши усно вказані дії і розмістивши відповіді в порядку зростання, ви дізнаєтеся, з чим пов’язана математика, як наука.
п
о
:
р
:
а
д
и
:
р
(Слайд 3)
ІІІ. Мета і завдання уроку
Вчитель біології. Отже, сьогодні ми з вами дізнаємося, як пов’язана математика з природознавством.
Природа надзвичайно багатогранна єдина і неподільна, тому і наук, що допомагають у її вивченні, значна кількість. У наступних класах ви вивчатимете основи фізики, хімії, біології, географії, астрономії.
Вчитель математики. Жодна з цих наук не можлива без математики. Яке б явище природи, чи живий обєкт ми не хотіли б описати, розробити заходи його застосування –це неможливо без математичних обчислень.
Вчитель біології. Сьогодні існує безліч проблем, пов’язаних із вивченням природи, які потребують розв’язання. Наприклад, пошук засобів і рецептів використання лікарських рослин, розрахунку ступеня забруднення середовища, обчислення біомаси тощо.
На сьогоднішньому уроці ми запропонуємо вам відчути себе у ролі дослідників, метою яких і стане знайомство з вирішенням даних проблем. Адже, саме вам в майбутньому будувати новий світ, у якому раціональне природокористування посідатиме чільне місце. Тому, зараз пропонуємо вам об’єднатися у 3 групи.
ΙV. Робота в групах
Вчитель математики. 1 група - «Теоретики». Завдання цієї групи – проаналізувати теоретичні основи длоя вирішення ряду проблем.
2 група – «Науковці-консультанти». Їх завдання – давати короткі довідки, що стосуються цих проблем.
3 група – «Практики». Їх завдання - реалізувати на практиці теоретичні розробки шляхом розв’язання математичних задач.
[Учні самостійно обирають групу, в якій мають намір працювати.]
Вчитель біології. Тисячоліттями людина використовувала ліс – вирубувала його для своїх осель та кораблів, робила з дерева списи та луки. Та природа не бездонна бочка, а ліс не скатертина-самобранка. Лише за історичний період площа всіх лісів у світі зменшилася на
%. В Україні за останні
років їх стало у три рази менше. Тому проблема розширення лісових насаджень потребує негайного вирішення, що і робиться зараз в лісовому господарстві.
Вчитель математики. Пропоную розв’язати таку задачу.
У лісовому господарстві виростили
саджанців, з яких
- саджанці липи, а
решти – саджанці дуба. Скільки саджанців дуба виростили в лісовому господарстві (задачу розв’язують всі, пояснюють – «Практики»).
Розв’язання

);
;
![]()
![]()
Відповідь.
![]()
Вчитель математики. А зараз пропоную розв’язати таку задачу. Тривалість життя дуба
років, а липи
років. У скільки більше живе дуб?
: ![]()
Вчитель біології. Що, на вашу думку, раціональніше висаджувати?
Науковці-консультанти. Народне прислів’я говорить: «Де срібліє вербиця, там – здорова водиця». Верба, так як багато інших рослин, використовується для зменшення інтенсивності забруднення середовища. Ось, чому найчистіша вода у річці під вербою.
Теоретики. У нашому місті є ставки, які руйнуються. Тому пропонуємо для укріплення берегів, очищення води висаджувати верби на берегах водоймищ. Вчитель математики. Задача. Загальна площа насаджень біля ставка
га.
вже засаджено вербою, а скільки потрібно ще засадити?
Розв’язання
)- засадили;
(
- потрібно засадити
Вчитель біології. Калина, а що ви знаєте про неї? (Слайд 4)
Науковці-консультанти. Калина звичайна - кущ висотою
. Цвіте білими дрібними квітами із приємним ароматом і терпким смаком, містить багато корисних речовин, зокрема, вітамін С. Використовується як лікарська рослина.
Теоретики. Через властивості калини і наявності великої кількісті вітаміну: С її можна використати як зміцнюючий і вітамінний засіб.
Задача. Відомо, що в калині міститься
% вітаміну С,
% цукру. Скільки вітаміну С і скільки цукру міститься в
г калини? Який відсоток становить вітамін С від цукру?
Розв’язання
![]()
-вітаміну С;
- цукру;
:
=
(%)
Вчитель біології. Смерека, акація, глід. Що відомо вам про них?
Науковці - консультанти.
Зі смереки здавна добували смолу, дьоготь, живицю, деревний оцет. Використовується і в паперовій промисловості. А ще виготовляють з неї музичні інструменти. З хвої добувають ефірну олію і вітамін С. Смерека використовується і як лікарська рослина, зокрема для загоювання ран.
(Слайд 5)
Лікарськими рослинами є також акація і глід.
Вчитель математики. Задача
Тривалість життя глоду в
рази більша, ніж акації, а смереки - у
рази більша, ніж глоду, Скільки років живе кожна рослина, якщо разом вони живуть
років? [Учні розв’язують задачу за допомогою рівняння].
Відповідь.
р –акація,
р – глід,
р – смерека.
Вчитель математики. М. Ломоносов сказав, що математика – це мова, на якій говорять всі точні науки.
Вчитель біології. А також, як бачите, науки природничого характеру.
V. Підсумок уроку [Інтерактивний метод «Прес».]
Сьогодні на уроці ми повторили…
Навчилися…
Ознайомилися з…
Акцентували увагу на…
VІ. Завдання додому
1.Скласти проект на тему: «Математика і природа».
2.Розв’язати задачу.
га лісу здатний поглинати за
год стільки вуглецю, скільки його видихає за цей час
людей. В нашому місті проживає
людей. Скільки потрібно зелених насаджень на нашій території? (Слайд 6)![]()


