Розробка уроку

Навчання грамоти

(читання)

1клас

Тема. Звук [дж]. Позначення звука [дж] буквосполученням дж

Бджілка й джмелик нас навчать,

Як треба [дж ] в словах читать.

Підготувала й провела

вчитель початкових класів

ЗОШ №18

м. .Лисичанська

С

Мета : формувати в дітей навички правильної (злитої) вимови звука [дж] під час безпосереднього вимовляння і читання слів із сполученням дж; продовжити формувати в учнів уявлення про невідповідність між звуками і буквами; удосконалювати навички правильного..і..виразного читання; виховувати у дітей любов та бережливе ставлення до природи.

Обладнання : назви : «Місто Алфавіт», «Читай – місто», малюнок казкового персонажа Буквоніжка (яка тримає на собі букви алфавіту), штучні дерева й трава (які відокремлюють від класу куточок «Лісова школа»), дитяча іграшка – бджілка, яка тримає сполучення букв дж, дидактичний матеріал для індивідуальної та парної роботи, книжки «Вчуся читати»-, музичний супровід до фізкультхвилинок та парного танцю «Переставлялочки», картки для тестування, сигнальні картки для самооцінювання, комп’ютер, звукові записи текстів які будуть використовуватися під час уроку (за методикою О. Кушніра).

Хід уроку.

׀ Організаційний момент

Командир класу - Ось дзвіночок дав сигнал:

Діти - Працювати час настав!

Командир класу - Тож і ми часу не гаймо-

Діти - Та урок наш починаймо.

Учитель : Отже встали всі рівненько,

Вийшли із-за парт.

Ми урок читання

Будем починать?

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Діти : (разом) Будем починать!

ll.Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності. Створення проблемної ситуації.

1) Повторення вивчених букв.

-Діти, сьогодні ми продовжуємо нашу подорож від міста Алфавіт до Читай – міста разом із нашою Буквоніжкою. І, здається, нам залишилося тільки подякувати мешканцям міста Алфавіт за те, що кожен з них дарував нам, на згадку про себе, по одній букві і вчив читати.

Отже, скажемо спасибі буквам : А, Б, В….(діти читають букви алфавіту, які знаходяться на наборному полотні у вигляді сороконіжки - ім’я якої Буквоніжка).

2)Створення проблемної ситуації

-Молодці, діти, ви старанно й правильно назвали всі літери, які запропонувала вам Буквоніжка, але чому тоді де-хто з вас підняв руку? Що не так? Придивіться уважно, чи всі букви на місці?

(відповіді дітей)

-Так, у нашої Буквоніжки зникли літери Д і Ж. І я навіть здогадуюсь, де їх треба шукати, а ви?

(відповіді дітей)

-Можливо так, але чомусь мені здається, що шукати їх треба в Лісовій школі.

Вчора до нас дятел прилітав?

-  Прилітав! (На попередньому уроці використовувалась ігрова ситуація з Дятлом)

- Мабуть букву Д забрав.

- Ну а інша? Це ж вона - дуже схожа на жука.

Мабуть, теж в ліс поповзла?

Так, не будемо гадати-

Швидко будемо шукати!

3) Повторення та закріплення раніше вивченого.

Парна робота. Взаємоперевірка.

- А на пошуки зниклих букв підуть діти - …і… .Покажете лісовим мешканцям як ви вже вмієте читати, й водночас будьте дуже уважні, можливо ви знайдете там наші букви.

(Парна робота двох учнів в Лісовій школі : це відокремлена частина класу, яка обладнана паперовими деревами, травичкою. За травичкою між деревами лежить дерев’яна колода, на яку сідають учні і відбувається взаємоперевірка).

lll Мовна розминка. Чистомовка.

-Ну а ми продовжуємо готуватися до зустрічі з мешканцями Читай - міста. Готуємо наш мовний апаратик.

-А – а – а!

В нас дві буковки нема.

Е – е – е!

Де поділись букви? Де?

У – у – у!

Заховались у ліску!

И – и – и!

Діти в ліс пішли…

І, здається, вже знайшли.

ІV Повідомлення теми і мети уроку.

1)Бесіда з використанням загадок.

-Ну що ж, дітки, скажіть спочатку як ви читали? (розповіді дітей, які працювали в Лісовій школі).

-А буковки наші не зустрічали?

Діти - Ні, наших літер там нема, а тітонька Сова нам замість них оце дала…

(Діти віддають аркуш із загадкою, його вони побачили в Лісовій школі біля зображення тітоньки Сови)

-Ви це читали? А чому? Ви ж вмієте вже читати?

(діти читають)

-Гуде собі, літає,

З квіток нектар збирає.

А якщо ж у нього [дж] забрати,

То буде в хаті міль літати.

Учитель - А якщо не забирати

І до слова міль [дж] додати?

Буде, діти, вас кусати!

Бо це - …….(джміль)

-  Ой, а ось він і сам! Тікайте мерщій!

( Діти тікають на свої місця. З-за дерева вилітає спеціально прикріплена на ниточці лялькова бджілка, яка тримає сполучення [дж] )

-Ні, діточки - це не джміль, а бджола

І, здається, що вона :

Букви наші принесла.

-Діти, які це букви? А що ви про них знаєте?

-В словах, коли вони стоять поряд, вони позначають один звук.

-Сьогодні ми продовжимо знайомство з такими словами.

Таких слів небагато і де-які з них прийшли до нас з англійської мови.

Ось що розповідають нам ці букви в своїх листах до вас.

2)  Збагачення словникового запасу учнів.

а) Читання вірша з використанням дидактичного матеріалу та магнітофону ( за методикою Кушніра О.), (можна використовувати слайди з презентації)

Нас дала англійська мова,

Часто [дж] – початок слова.

Джерсі - в’язана тканина,

Джемпер – плетена кофтина,

Джем – желе із фруктів й цукру,

Джинси – зручні усім брюки.

Джміль – комаха, що літає

І з квітків нектар збирає.

-  Зачекайте, діти, тут одразу стільки нових слів з’явилося, а чи зрозуміли ви їх?

б) Робота в парах. Вправа «Знайди пару» (з’єднай слова лініями)

Джерсі брюки

Джемпер желе

Джем тканина

Джинси кофтина

Джміль комаха

в) Взаємоперевірка за таблицею (або слайдом)

3) Фонетична зарядка. Удосконалення вимови [дж]

в) Чистомовка

-Отже, діти, хто такий джміль? (відповідь дітей)

Саме ця комашка джміль пропонує вам трохи погудіти

(читають з таблиці на дошці або слайд.

-Джа-джо-джу-дже-джи,

Джа-джо-джу-дже-джі-

Правильно кажіть усі.

г) Скоромовка (Ритм задає вчитель, але промовляючи скоромовку тричі, вчитель кожного разу прибирає по одному слову. Наприкінці учні промовляють скоромовку один одному (працюючи в парах) вже напам’ять.)

-Джміль гуде і жук гуде,

Хто кого перегуде?

д) Змагання « Жуки – джмелі » ( одночасно це і фізкультхвилинка, і рольова гра)

- Діточки, зараз ми теж перетворимось з вами на джмеликів і жуків. Хто з вас спостерігав, як гудуть джмелі? А як гудуть жуки? Дівчатка виконують роль жуків, а хлопчики роль джмелів.

- Ви - джмелі - дж - дж - дж,

А ви - жуки - ж – ж – ж.

Ще раз, як джмелі? Дж - дж - дж.

А як жуки? Ж – ж – ж.

Зараз буде навпаки:

Ви – джмелі - дж – дж – дж,

А ви - жуки - ж – ж – ж.

Як джмелі? Дж – дж – дж.

А як жуки? Ж – ж – ж.

Ну а зараз всі разом (виконується руханка під музику)

Політаємо як джмелі

і походимо як жуки.

Ще походимо як жуки

Й політаємо як джмелі.

4)Удосконалення навичок читання.

а) Робота за буквариком. Читання скоромовки.

-  Трошки погуділи, трошки походили – це щоб очі відпочили.

Але поки ви це робили, наша бджілка розповіла мені, що їй більше сподобалася скоромовка у букварику на с.130. Чому? Прочитайте самостійно й спробуйте

пояснити.

-Джу – джу – джу! –

Бриніла бджілка.

Дзу – дзу – дзу!-

Дзвеніла пилка.

б) Бесіда за прочитаним.

- Чому бджілці подобається ця скоромовка?

- Про що ще розповідається у скоромовці?

- Які сполучення букв не можна плутати?

в) Повторне читання.

- Прочитаємо скоромовку ще раз виразно.(вправа «Луна»)

- Діти, подобається вам бджілка на малюнку? І джмелику вона подобається, тому вирішив він з нею поговорити.

г) Читання вірша з таблиці (слайда).Вправа «Додай слово»

У бджоли питає джміль:

- Бджілко, бджілко!

Ти звідкіль?

А бджола дзижчить : жу – жу

Так я джмелю і скажу.

- Та й полетіла собі. Куди? Шукайте її знов у підручнику с.130.

- Он вона заховалась за фіранку. А джмелик не здається, знайшов і знов за своє.

д) Опрацювання вірша «Джміль» за Буквариком

*Читання учителем

Піднімає джміль фіранку,

Каже : Доброго всім ранку!

Як вам, бджілко, ночувалось?

Чи дощу не почувалось?

*Словникова робота (Фіранка – легка занавіска)

*Читання учнями (вправа «Очі – голос»)

е) Розвиток креативного мислення. Вправа «Передбачення».

-  Дощу не було і тому джміль із бджілкою полетіли в поле. Навіщо?

є)Читання вірша «Джмелі і бджоли» за таблицею (слайд).

- А зараз прочитаймо і дізнаймося.

Джмелі і бджоли

Збирали мед у полі,

Носили додому :

Бджоли – бджілкам,

Джмелі – джмеликам.

УчиБджілка з джмеликом літали,

А про теє і не знали,

Що вони зчинили вдвох

Ой ! Такий переполох!

є) Читання вірша К. Дяченко «Переполох» за магнітофоном. ( книга «Вчуся читати» - с.76-77).

Розвиток мовлення.

- Що сталося у віршику?

- Чому?

5) Фізкультхвилинка (музична)

-Так, їм весело літати з квіточки на квіточку. А вам?

- Нам наскучило сидіти,

Хочем трошки відпочити:

Пострибати, покружляти,

Гарний танець станцювати.

(діти співають і танцюють)

- Бджоли ми, а ви дзвіночки

Всіх запрошуєм в таночок.

Ми джмелі, а ви подружки

Затанцюєм дріботушки!

6)  Опрацювання вірша «Джерельце» за Буквариком на с.131

а) Бесіда

-  Досить, діти, мабуть треба трошки остудитись в чистій джерельній водиці, якою вже наповнюється наш Букварик на с.131. А що таке джерело, джерельна вода?

б) Словник: (слайд – «Довідкове бюро» ) - Джерело, джерельце - це водичка, що витікає з-під землі на поверхню. Джерельна вода чиста, прохолодна. Джерельця дають початок річкам і озерам.

-  Але саме тому їх треба оберігати від забруднення, як цей хлопчик на с.131

-  Що він робить? (відповіді дітей)

в) Читання вірша. Робота в парах. Вправа «Буксир».

Джерельце під вербою

Виблискує водою.

Прийду до нього й до ладу

Порозчищаю, обкладу.

і задзвенить, і заспіва

Вода джерельна, мов жива.

- До речі, ви тут на малюнку джмелика й бджілку не бачите? Мабуть в квітах заховались? Та нічого, я думаю, вони все одно почують, нашу пісеньку про них а можливо ще й захочуть подивитись на танок - менует «Переставлялочки».

А ви хочете?

7)Танок зі складами «Переставлялочки»

Виконується танок із складами «Переставлялочки». Під час танцю діти міняються місцями, з складів, що вони тримають у руках утворюються нові слова.

Діти співають:

Джміль пив воду з джерела, джерела, джерела.

Бджілка воду не пила, не пила, не пила.

Мед у полі шукала, шукала, шукала,

Дітям в вулик носила, носила, носила.

Учитель - Поки діти танцювали, ми з вами не тільки співали, а ще й слова читали. Які? (Во-дить – во-джу, хо-дить – хо-джу).

8) Робота в групах (таблиця або слайд ). «Складіть слова із поданими складами»

(си-джу, са-джу, ра-джу).

- Які слова ви отримали?

- Коли ми так говоримо?

- Придумайте речення з цими словами.

- А зараз я раджу знов повернутися до книги «Вчуся читати», бо пам’ятаєте, діти,

літала наша бджілка, літала, у полі мед шукала, у вулик носила, але одного разу сталася з бджілкою біда. Яка? Дізнаємося з наступного тексту.

9) Опрацювання тексту В. Артамонової «Бджілка» за книгою «Вчуся читати» с.134-135 (методика О. Кушніра : читання з магнітофоном, відповідно до підготовки діти читають або вголос, або слідкують очима)

10) Тестування

- Подія відбувалася в школі?

- Бджілка не могла злетіти тому, що намокли крильця?

- Володя врятував бджілку?

- Хлопчик дістав бджілку прутиком?

- Бджілка залишилася з хлопчиком?

V Підсумкова бесіда. Рефлексія.

-Чи сподобався вам хлопчик?

-Чому?

- Вправа «Мікрофон»

-Що б ви сказали йому, якби були бджілкою?

-А ця бджілка (іграшка) сказала б так:

-Мені дуже сподобався цей хлопчик, який врятував бджілку і ці діти, які так багато і гарно сьогодні читали. Я віддаю вам ці дружні букви і не розлучайте їх а правильно вимовляйте, коли побачите у словах, як робимо це ми – бджоли і джмелі. Дж – дж – дж!

- Так оцінила вашу роботу на уроці бджілка. А ви?

Оцінювання учнями вражень від уроку та своєї роботи на ньому за допомогою сигнальних карток.

- Молодці мої малята!

З вами добре працювати,

Але час – відпочивати!