Урок навчання грамоти
Тема: Звук [І], буква «І». Утворення і аналіз складів із твердими і
м’якими приголосними. Читання прямих складів. Літера і як
слово.
Мета:
Навчальна: Ознайомити учнів з новою буквою, ії звуковим значенням;
вправляти в читанні складів, слів; вдосконалювати навички
звукового аналізу слів; працювати над розширенням кута зору,
дати уявлення про і в значені окремого слова.
Розвивальна: Розвивати зв’язне мовлення, мислення, увагу, уяву; збагачувати словниковий запас учнів.
Виховна: Виховувати любов і шанобливе ставлення до мами; бережне ставлення до власного здоров’я.
Обладнання: Набірне полотно, роздатковий матеріал, таблиці, оргтехніка.
Тип уроку: Урок – гра.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
«Раді вітати Вас в нашій, оселі, зичимо щастя, здоров’я й добра.»
Сядьте діти всі гарненько,
Руки покладіть рівненько,
Голову вище підніміть,
Свої плечі розведіть.
Всі, дітки, посміхніться,
Веселіше подивіться.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Дихальні вправи.
а) підняти пір’їнку;
б) задути свічку.
2. Чистомовки.
Ма-ма-ма - в киці молока нема.
Мо-мо-мо - молока ми їй дамо.
Ми-ми-ми - любим молоко і ми.
Му-му-му - молока іще кому?
3. Вправи на розширення кута зору.
М А А МА
М О О МО
М И И МИ
М У У МУ
4. Читання променеподібної таблиці. Складання речень зі словами.

5. Робота з таблицею.
МА | МО | МУ | МИ |
АМ | ОМ | УМ | ИМ |
Перший ряд читає повільно, другий – швидко, третій – співає.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
1. Бесіда.
Діти, подивіться, будь ласка, на стіл. Що незвичайного ви помітили? (Торт.)
А на яке свято завжди купують торт? (День народження).
Нас сьогодні запросили на день народження букви. А якої, ви здогадаєтесь відгадавши загадку.
Хто сердитий спозаранку
На подвір’ї біля ганку?
- Ой, булди, булди, булдик, -
З півнем свариться … (Індик)
- Який перший звук у слові індик? ([і]). Так, у букви і сьогодні день народження.
IV.РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ.
1.Артикуляція звука [i].
- Давайте вимовимо і з’ясуємо, який це звук?
Цей звук вимовляється чітко, виразно, струмінь видихуваного повітря не потрапляє на перешкоди в ротовій порожнині, губи утворюють вузьку щілину і розтягуються в боки, язик посувається вперед, до зубів. Цей звук голосний. позначаємо кружечком.
2. Ігровий момент.
На святкування дня народження приходять друзі. Перша гостя – красуня, якій дуже подобається ця буква, бо її ім’я починається на букву і. Давайте відгадаємо, як її звати. (Іра). З якої букви будемо писати імена? (З великої).
Це імена в яких буква і стоїть на початку, а давайте пригадаємо імена, в яких звук [і] буде в середині або в кінці слова. (Ліза, Ліда, Діана, Віта, Марія.)
- Що ми почули, коли вимовляли слова з звуком [і]? ( Пом’якшення ).
Зробити звуковий аналіз слова Ліза. Один учень біля дошки, останні самостійно. Перевірка.
3. Побудова складів з м’яким приголосним. Наша гостя пропонує перевірити, як ви вмієте складати м’які склади.
Гра « Кидаю склади.»
ТИ – ТІ РИ - РІ
НИ - НІ ВИ - ВІ
МИ - МІ Ди - ДІ
Молодці!
4.Вправи на впізнавання звука [і] в словах. Вчитель називає слова, учні плескають у долоні. Якщо звук [і] на початку слова – 1 раз, в середині слова – 2 рази, в кінці слова – 3 рази.
ІРА, КВІТИ, КОНІ, ЛІС, ЛОСІ, ІНДИК, ІВАН.
5.Гра «Назви слово з звуком [i].
( Сіль, хліб, дім, іграшки, дім, Бім).
6. Ознайомлення з буквами «І», «і». Зіставлення великої і малої літер.
Визначення місця у касі.
Звук [i] позначається літерою «і». Чим вони схожі? Чим відрізняються? Дізнаєтесь, прослухавши вірш.(читає вчитель).
Мов кілочок, буква і
З шапкою на голові…
Чи не шапка то, а крапка, у малої букви і?
А велика личко мила,
Певно, шапку загубила.
Отакі вони чудні
Дві сестриці – букви – І –і.
( С. Жупанин.)
- На що схожа буква І? ( на кілочок)
На що ще схожа буква І?
Учень. Буква І - неначе свічка,
З ясним вогником вгорі.
А погасне - чорний гнотик
Стане крапкою над «і».
( В. Гринько)
V. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Щось втомились ми сидіти,
Треба трішки відпочити.
Встаньмо, діти, посміхнімось,
Землі нашій поклонімось,
В різні боки нахилімось,
І до сонця потягнімось,
Веретенцем покрутімось,
Сплеснемо в долоні один раз,
До роботи – все гаразд.
VI. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ.
1. Утворення і читання складів.
На день народження без подарунків не ходять. Що ми можемо подарувати іменинниці.
Учень. Для «І» щоб справжньою, була,
Ірису квітка розцвіла,
Бо носить всюди, наче шапку,
Над стовпчиком маленьку крапку. ( І. Макота).
Учень відшукує букву в алфавіті і вітає її з днем народження, прикріплюючи до кишеньки букет ірисів.
Ірис – це квітка, а які предмети ще мають таку назву? (цукерки).
2. Бесіда «Бережи здоров’я».
Іменинники завжди пригощають своїх гостей. Буква «І» пригощає нас цукерками. Які цукерки? (солодкі). Чи можна їсти багато солодкого? (Ні).
Чому? ( Будуть боліти зуби).
3. Гра «склади склади».
До букви «І» прийшли ще гості. (на дошці прикріплені малюнки квітів з буквами). Скажіть одним словом, хто прийшов? (квіти.) Вони гралися, веселилися, співали. Прочитаємо, що вони співали. Учні утворюють і складають склади.
4.Робота за «Букварем» (с.30)
Розгляньте сторіночку «Букваря» і скажіть на чому наша красуня могла добратися в гості? ( на ракеті, автобусі, трамваї, тролейбусі).
Як ці предмети можна назвати одним словом? (транспорт).
Що треба знати, щоб безпечно доїхати? ( ПДР, правила поведінки в транспорті).
Знайдіть відповідні схеми до слів літак, свічка.
5. Читання складів. Дівчата читають прямі склади, хлопці – обернені.
6. Робота за таблицею. Читання складів, слів.
- Прочитаємо склади з вивченими буквами в подарунок для букви І.
А І А МА МІ
О І О МА МУ
И І М У Л МА МО
У І И МИ МО
І
7. Валеохвилинка.
Всі гості вже втомилися, треба трішки відпочить.
Очі закрили. Відкрили, закрили.
Ще раз повторили.
Тепер подивіться то вправо, то вліво,
Вгору та вниз. Ще раз повторімо.
Дивіться, малята, синіє та даль.
А гляньте, на носі не всівся комар?
І знову очима поведіть то вліво то вправо
Усі відпочили? Берімось за діло.
8. Буква І може бути окремим словом в реченні.
Спробуємо скласти речення за схемою і малюнком з буквою І.
(Олівці і ручка – приладдя. Вишні і полуниці – ягоди.)
9. Робота в зошиті «Супутник Букваря. Від А до Я» (сторінка 20 )
Іра хоче побачити, як ви вмієте друкувати її улюблену букву. (Вчитель пояснює, показує на дошці, діти друкують в зошиті.)
10. Звуковий аналіз слів.
Індик – перший ряд
Літак – другий ряд.
Олівці – третій ряд.
VІІ. РЕФЛЕКСІЯ
- У якої букви сьогодні день народження?
- Що б ви хотіли розповісти своїй мамі про урок?
- Буква І залишила подарунки, бо ви були розумні, кмітливі, слухняні, веселі.
VIII. ПІДСУМОК УРОКУ
Допоможуть у житті
Ці слова на букву І
Інтерес до наук виявляй.
Інтелектуальним будь
І про інших не забудь.


