Інтегрований урок математики і природознавства в 1 класі.

Математика: Повторення і закріплення вивченого матеріалу по темі « Числа 11-20. Величини»

Природознавство: «Природа навколо нас. Створення книги «Скарги рослин і тварин».

Тип уроку: урок-казка «Подорож Капітошки».

Мета: формувати навички додавання і віднімання в межах 20, вдосконалювати вміння учнів додавати і віднімати в межах 10; закріпити знання нумерації двоцифрових чисел, навички порівняння чисел та величин; складати та розв`язувати прості задачі на додавання, віднімання та порівняння природознавчого змісту; узагальнити знання з теми «Природа навколо нас»; формувати уміння виділяти головне, порівнювати, працювати в парах та групах, розвивати мовленнєви навички школярів, допитливість, вміння аналізувати, виховувати колективізм, взаємодопомогу, бережливе ставлення до природи, прагнення охороняти її, бути їй другом.

Хід уроку

Організований початок (вітання груп)

Тепло своїх долоньок

Я друзям віддаю

Урок новий цікавий

Я з радістю почну!

2.1. Вітання природи і гостей.

- Діти, день сьогодні добрий, теплий, щедрий на гостей. Гостям ми завжди раді.

- Тож поверніться до них і привітайтеся.

- Доброго ранку! – травам росистим

- Доброго ранку! – квітам барвистим

- Доброго ранку! – сонечку ясному

- Людям усім і всьому прекрасному.

3. Слово вчителя

Урок математики розпочинаєм з вами

А займемося сьогодні серйозними ділами

Розкриємо віконце у чудовий світ природи

Тож часу не втрачаємо зручненько всі сідає

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Й роботу починаємо

Загадка

Привітанням журавля я пробуджую поля,

Та заквітчую гаї, небеса і ручаї

Відгадайте, хто вона-ця красуня чарівна.

весна

 
Спостерігання за погодою, живою і неживою природою.

-  Діти, а погляньте у віконце

Там яскраво сяє сонце

Верба брунечки пускає

І травичка виростає

-  Дітки, що за пора року настла?

-  Підскажіть будь ласка (Весна)

-  Так, це настала весна.

-  Які ознаки допомогли вам здогадатися?

(верба брунечки пускає, сонце сяє, травичка виростає)

-  А які ще ознаки весни ви знаєте? (……).

-  Весна настає 1 березня, а за старим календарем – 14 березня. Легко ступає вона по землі, несе всім щастя та радість, наповнює все красою. Від щастя та радості все ожило та заспівало. (слайди).

-  Кожен день у житті людини розпочинається із чистої водички і новин про погоду. Ось і ми почнемо наш урок з прогноза погоди і джерельце чистоти-каліграфічної хвилинки.

-  Сьогодні роль синоптика готувався виконувати (……….)

День за днем, за тижнем тижні

Непомітно лине час

Різні зміни дивовижні

Відбуваються круг нас

Глянь навколо оком пильним

І побачиш зміни ці

Ось повільно, неухильно йдуть по черзі місяці.

Сьогодні за календарем 31 березня – день Кирила. Останній день ….. місяця весни, світить сонце, небо безхмарне, чисте (або хмарить, на небі багато хмар. Вони часто закривають сонце) опадів немає, вітер слабкий (помірний, сильний). В народі кажуть, що цього дня треба щільно закривати ворота, щоб несподівано не повернулася зима.

-  Підсумуй будь ласка, від чого залежать всі зміни в природі.

-  Усі зміни в природі залежать від висоти сонця на небосхилі.

А зараз каліграфічна хвилинка.

-  Які ви знаєте весняні місяці?

-  Якими цифрами вони позначаються за календарем (3,4,5)?

Знайдіть суму чисел (12).

-  Це число і буде наша каліграфічна хвилинка.

-  Якими цифрами позначається число 12 ( «1» і «2»)

-  Запишіть один раз число 12.

-  Запишіть число в якому 1 десяток і 2 одиниці (12).

-  Запишіть число, яке слідує за числом 11 (12). Передує число 13 (12).

-  Знайдіть и запишіть суму чисел 10 і 2, 11 і 1, 12 і 0, різницю чисел 13 і 1, 12 і 0, 14 і 2.

(Запис числа 12 – 1 рядок).

Діти, сьогодні на наш незвичайний урок завітав казковий герой. Його братики і сестрички живуть у всюди: в річках і ставках, у морях і океанах. На хмаринках і в криничках.

Щоб дізнатися його ім`я ми напишем математичний диктант. Ви повинны записати усі цифри.

Математичний диктант: «Я один (1) із багатьох крапельок великого світового океану, який об`єднує у собі чотири (4) океани. У нас в Україні два (2) моря. Чорне і Азовське. Близько шести (6) літрів води за один (1) день може випити сім`я із чотирьох (4) чоловік. Людина випиває за день приблизно 2 л води і в два (20) десятки разів більше використовує води для миття посуду і приготування їжі.

1,4,2,6,1,4,2,20.

Яке число зайве? Чому?

Ви готові дізнатися його ім`я (Капітошка)(Уривки з мультфільму)

Повідомлення теми і мети уроку.

-  Отже, нашого героя звати (Капітошка)

-  Звідки прийшла до нас ця краплинка? (З хмарки)

-  Як ви думаєте, чому її так звати?

Ця краплинка прийшла не одна, а з нею ще декілька краплинок із завданням (план уроку)

«Мозковий штурм».

-  Краплинка – це вода в якому стані? (рідкому)

-  Вода це ……..(нежива природа)

-  Природа це те, що …….

-  При додаванні краплинок результат називається …….. (додаванням).

-  Природа буває (жива, нежива).

-  Капітошка кличе нас у подорож. А допомагати нам будуть друзі, яких зустрінемо в природі.

-  Хто першим приносить на крилах весну? (птахи)

Scan20009.JPG

Як називають цих птахів, які прилітають (перелітні)

Завдання принесли наші птахи.

А чи хочете ви дізнатися скільки днів висиджує яйця жайворонок?

Перший ряд команда «Жайворонок» 10-8+7+3=12 днів

Скільки днів будує гніздо соловей?

Другий ряд – «Соловейки» 10-4+3+5=14 днів

Скільки днів будують гнізда лелеки?

Третій ряд команда «Лелеки» 5+5+3-1=12 днів

-  Понесли птахи Капітошку на небо. Припекло сонечко і наш Капітошка стрибнув високо на яскраву хмарочку, яка надіслала і вам привіт. Ви вже помітили, що ваші зошити – хмаринки різного кольору. Хмаринка пролилась краплинками дощу на землю. Одні з них впали на листочки, інші на квіти, а ще інші – на будиночки.

Самостійна робота

Scan20008.JPG

Капітошка хоче, щоб ви попрацювали в парах.

1 група – ( жовті зошити – хмаринки) – будиночок із завданнями на віконечках

2 група – (червоні зошити – хмаринки) – завдання на квіточках

3 група - (зелені зошити – хмаринки) – завдання на листочках

І етап – с. р. (3-5 хв.) – взаємоперевірка в парах, в групах

Scan20015.JPGЗвіт учнів кожної групи.

Що належить до природи:

Квіточки – це ……………………..

Будиночки – це ………………….

Листочки – це ……………………….

Scan20016.JPG

Диференційна робота

Scan20013.JPG

ГРА «ДОМІНО»

Велика хмаринка

 
Scan20017.JPG

 

Середня хмаринка

 
 

З прикладу на додавання скласти два приклади на віднімання

 
Scan20017.JPG

8

 

3

 
 

8

 
 

3

 
 

Знайди правильну відповідь і з’єднайте правильну відповідь.

 

Найменша хмаринка

 
Scan20017.JPG

Scan20012.JPG

Щоб більше дізнатись про тварин допоможемо Капітошці розв`язати задачі. А допомогати будуть нам лісові мешканці:

Сова: Добрий день. Шановні діти і гості! Я розумна сова. Мене так називають тому, що я знаю про всі події, які відбуваються в лісі. Я дуже добре бачу. У мене єдиної серед птахів є вуха, якими я гарно чую. Я запросила вас для того, щоб розв`язати задачі про тварин.

-  А я хочу сказати від імені лисичок: взимку ми схудли, бо тільки мишенят і їли.

-   

-   

-   

-   

-   

-   

-  Білочка: Облиш лисиця, ти ж кожного дня у село за курчатами бігала, а кажеш голодна. А я почуваю себе дуже добре. Я не голодувала, бо запасів їжі було багато і грибочків і горішків і насіння з дерев. А всім нам стало краще, бо настала весна, всього буде достатньо і тепла і їжі.

-   

-  А чи хочете ви дізнатися скільки очей у морського їжака? (скласти задачу за короткою умовою).

Подпись:У їжака 2 ока, у морського на 3 ока більше. Скільки всього очей у двох їжаків?

Подпись: 2 ока

Скласти задачу за малюнком? (дізнаємось скільки ніг у тваринок)

ЗАДАЧА

Складіть задачу за малюнком і дізнайтеся скільки ніг у тваринок. Хто зайвий і чому?

-  Отже ми дістались до Підсумкового океану, а в ньому зашифровані слова. Прочитати їх зможемо тільки тоді, коли розв`яжемо задачі:

1)  Довжина дзьобу чаплі 11 см, а лелеки на 7 см. більше (18 – будь)

2)  Скільки мишей за добу знищує сова, якщо відомо, що за 2 доби вона знищує 10 мишей (5-природі)

Рисунок1.jpg

3)  Скільки становить один виводок синички: якщо назвете скільки лапок мають 7 синичок ( 7х2 = 14 (лапок)

Рисунок2.jpg

4)  Щоб дізнатись скільки років живе дрізд, треба скласти 2 найменших двоцифрових числа (20-другом!)

Рисунок3.jpg

Ось і пролунав дзвінок. Закінчився наш урок. За работу по заслузі. Щиро дякую вам друзі.

Роздача Капітошок.

Додаток до уроку

«Гра-кінцівка»

«Як зберегти природу»

ü  Якщо ви любите природу підніміть руки.

ü  Якщо вам подобаються квіти, посміхніться.

ü  Якщо ви не збираєте великих букетів квітів – плесніть у долоні над головою.

ü  Якщо ви на весні майструєте шпаківні – поставте руки в боки.

ü  Якщо до вашої кімнати залетів джміль, в ви намагаєтесь відпустити його – змахніть руками!

ü  Якщо ви переконані, що кожній людині необхідно піклуватися про природу – простягніть руки своїм сусідам, візьміть їх за руки!

Збережемо всіх тварин, всіх тварин, всіх тварин ( кругові рухи руками)

Збережемо всіх птахів, всіх птахів, всіх птахів (махи руками)

І весною доглядати ( піднімемося на носочках)

Влітку всім розповідати ( повертатися один до одного)

Як тварину зберігати ( скласти руки на грудях)