Урок навчання грамоти в першому класі

Тема: Буква Її, позначення нею сполучення звуків [йї]. Звуко-буквений аналіз слів. Опрацювання вірша О. Січкаря «Їжача хата».

Мета:

-  ознайомити дітей з новою буквою Її та її звуковим значенням;

-  формувати навички свідомого правильного читання діалогічного тексту;

-  розвивати мовлення, увагу;

-  виховувати у дітей патріотичні почуття.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Пролунав уже дзвінок,

Починається урок.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1.  Розчитування.

-  Читання за складовою таблицею № 2 (Зайцева).

2.  Гра «Третій зайвий».

Вчитель виставляє на набірне полотно по три слова і пропонує дітям назвати зайве:

санки – ковзани – книга,

зошит – хустка – пенал,

синиця – півень – сова,

кіт – собака – білка,

смородина – груша – слива,

окунь – фіалка – айстра,

Петрусь – Маринка – Максим,

море – ставок – гора.

3.  Гра «Знайди пару».

Розсипані слова та звукові схеми слів. Потрібно з’єднати.

о − − о ═ о ═ о о ═

 

-  кінь, зебра олень

ІІІ. Ознайомлення з буквою Її, її назвою і будовою.

1.  Гра «Спробуй відгадати».

У лісі є кравець чудовий,

Шиє звірям всі обнови.

Для верблюдів - кожушки,

Для лисичок – сорочки,

Для куничок – рукавички,

А для білочок – спіднички.

Зайцям – валянки на лапки,

А для вовка – сіру шапку.

А собі пошив піджак.

Хто кравець такий … [Їжак].

І. Січовик

2.  Порівняння букви Її з іншими буквами, визначення її місця в кишеньковій азбуці.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Гра «Графіка»

«І» без «Ї» не ступить кроку,

Поміж ними свар нема.

«І» до «Ї» моргає оком,

«Ї» у відповідь двома.

І. Січовик

Фізкультхвилинка

Інтерактивна вправа «Роби, як я»

Учні заплющують очі, а вчитель робить окремі шумові дії (оплески, тупотіння, стукіт по парті ручкою і т. д.), діти на слух повинні відтворити те саме.

3.  Гра «Полювання»

Назвати слова зі звуками [йі].

Їжак покликав їсти й пити

Своїх маляток – їжачків.

Та не схотіли їсти діти, -

Він їхню їжу сам поїв.

Н. Забіла

4.  Письмо друкованої букви Її в зошиті в клітинку.

ІV. Робота за Букварем (с. 140 – 141).

1.  Читання вірша О. Палійчука (с. 140)

-  Про що йдеться у вірші?

2.  Звуко-буквений аналіз слів їдемо, їжак, сироїжка.

3.  Опрацювання вірша О. Січкаря «Їжача хата».

-  Якою ви уявляєте їжачу хату?

-  Порівняйте її з тією, що бачите на малюнку.

-  Де влаштували собі хату їжачки?

-  Хто допоміг їжачкам відкидати сніг?

-  Чому їжачки не могли самі це зробити?

Лапатий сніг – великі снежинки.

4.  Робота з «віночком» намальованих предметів.

Поїзд, їжак, сироїжка

Інтерактивна гра «Трям»

Визначити тип зв’язку, записати замість знака питання правильну відповідь.

Поїзд – 5

Їжак -? (4 – кількість букв у слові).

Сироїжка – 8

5.  Читання слів у стовпчиках (с. 141)

-  Як утворилися слова в парах?

Прийоми читання:

-  Читання кращим учнем.

-  Читання вчителем.

-  Читання ланцюжком.

«Відлуння»

Вчитель читає слова з букваря, я діти хором називають останній склад кожного слова.

6.  Формування техніки читання.

Учні, у яких недостатньо сформована навичка читання – працюють разом з вчителем (читають слова у словничках).

Учні, які добре читають, прочитують текст самостійно (читають напівголосно одне одному).

-  Де їжачок узяв освітлення для своєї хати?

-  Для чого йому це потрібно?

-  Як зустріли їжачка його діти?

-  Хто сказав «Як світло стало тепер у нас у дома!» (їжачок, їжачиха, їжача та)?

-  Розгляньте малюнок.

-  Чи справді в їжачка така хата?

-  Що на малюнку казкового?

-  Знайдіть в тексті слово, протилежне за значенням до слова світло.

V. Підсумок уроку.

Інтерактивна вправа.

«Сьогодні на уроці я відчував себе схожим…»

Діти називають той предмет, річ і т. ін., що нагадує їхнє самовідчуття в даний момент.

Нехай назвуть, чому його обрано.