Урок 7 клас
Африка-материк Сонця
Тема: Африка - материк Сонця
Мета: узагальнити знання учнів про материк Африку; вдосконалювати уміння працювати з контурною картою; розвивати логіку мислення, творчість, вміння встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, аналізувати інформацію та самооцінювати власну навчальну діяльність на уроці; виховувати стійкий інтерес до здобуття знань, вміння працювати в команді.
Тип уроку: урок повторення і узагальнення знань.
Форма уроку: урок-подорож.
Обладнання: фізична карта світу, фізична карта Африки, політична карта світу, атласи, відеоматеріали, аудіозаписи, малюнки учнів, виставка дитячих творчих робіт «Африка очима дітей».
Хід уроку
Вступ
1. Організаційний момент.
2. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів.
Слово вчителя:
Наук на світі є багато їх навіть важко полічить.
Та вам їх треба добре знати,
Щоб Всесвітом оволодіть
До різних ви наук охочі.
Нехай ведуть вас до вершин.
Та зараз знову ми вернемось
До географії материків.
Сьогодні ми вирушаємо в подорож до одного з материків, який є уламком Гондвани. На ньому розташована найбільша пустеля та найдовша річка світу. Ми вирушаємо на материк, в окремих місцях якого опадів немає, а в інших щодня йдуть зливи. Ми вирушаємо в Африку - улюбленицю сонця.
Пальма очікування: учні на паперових кокосах пишуть свої очікування від уроку.
Девіз уроку
Учень:
Ми по Африці крокуєм;
Знаємо країни всі.
Річку Ніл перепливемо,
Всі пустелі обійдемо,
Від бушменів і пігмеїв
Ми дізнаємось про те,
Що в гілеях ростуть пальми,
І живуть там шимпанзе.
3.Основна частина
Слово вчителя: Кожен материк вивчають за планом:
1. Географічне положення
2. Дослідження та освоєння
3. Рельєф, корисні копалини
4. Клімат
5. Води суходолу
6. Грунтово-рослинний покрив; тваринний світ
7. Природні копалини
8. Природні ресурси
9. Населення і господарство
10. Головні держави
Розмова між крокодилом Геною та Чебурашкою:
Гена: Дивись, Чебурашка, не тільки ми зібралися до Африки пішки. Діти також хочуть туди потрапити.
Чебурашка: Так, Том. Але ми пішки не зможемо потрапити на материк. Давай порадимось з учнями.
Гена: А я вважаю, що ми марно витрачаємо час. Треба вирушати до Африки.
Чебурашка: А скільки часу нам знадобиться? Як про це дізнатись?
Гена: (робота з картою) Зараз я тобі поясню, як про це дізнатись. Ми беремо лінійку, вимірюємо відстань від України до Африки, переводимо в кілометри і розраховуємо час. Отже, нам йти не більше двох днів.
Чебурашка: Ти дещо не врахував.
Гена: Забув, що через моря ми не перестрибнемо. Доведеться обходити Європу до Гібралтарської протоки. Через неї перестрибнемо, там не ширше метра, - і ми в Африці.
Чебурашка: Тут щось не так! Я чув, що через моря туди тижнями пливуть на кораблях, а ти - пішки. Давай запитаємо дітей. Як потрапити до Африки?
Географічне положення материка
Слово вчителя: Давайте допоможемо хлопцям потрапити на материк. Для цього у вас є щоденники мандрівника, які ви повинні заповнити сьогодні на уроці.
Завдання по групам:
1 група - визначити координати північної і південної точки материка.
2 група - визначити координати західної і східної крайніх точок материка.
3 група - визначити протяжність материка.
Представник групи повідомляє про результати її роботи.
Група 2. Рельєф і корисні копалини низької Африки за ЗО градусів пн. ш. (презентація профілю).
Група 3. Рельєф і корисні копалини високої Африки за 10 градусів пд. ш. (презентація профілю).
Гена: Так, я зрозумів, що до Африки дуже далеко. Тобто ми з тобою Гек будемо першими людьми, які потраплять на материк.
Чебурашка: Том, ти помиляєшся! Я чув, що Африку вже досліджували різні вчені та мандрівники.
Робота біля дошки. Складання цифрового лабіринту (розмістити правильно прізвище дослідника біля дати), повідомлення учнів про історію дослідження континенту:
1444-1448 Генріх Мореплавець
1487 Бартоломеу Діаш
1498 Васко да Гама
1813-1873 Девід Лівінгстон
1874-1877 Генрі Стенлі
1875-1878 Василь Юнкер
1926 Микола Вавілов
1980-1986 Жак Ів Кусто
Учні здійснюють відповідні записи в щоденниках мандрівника.
Рельєф. Корисні копалини
Гена: Гек, як ти вважаєш, в Африці є гори?
Чебурашка:Не знаю, давай спитаємо дітей.
Проектна робота.
Група 1. Рельєф Африки (презентація таблиці).
Група 2. Корисні копалини
Гена: Так, зрозумів. В Африці можна на лижах кататися та збирати алмази. Швидко, Гек, біжимо купувати собі зимові речі.
Чебурашка: Стій! Давай у дітей спитаємо можливо не варто поспішати купувати шубу.
Клімат
Вчитель: Том, Гек, давайте послухаємо, який клімат має Африка.
Учень біля дошки складає кліматичну мозаїку
(робота учня супроводжується звуком грози).
Учні виконують тест „Клімат Африки” (так-ні).
3. Клімат. Так чи ні
1. Африка розташована в екваторіальних, субекваторіальних, тропічних і субтропічних кліматичних поясах.
2. В екваторіальному і субекваторіальному кліматичних поясах переважають 2 типи клімату.
3. У тропічному кліматичному поясі розрізняють сухий пустельний і вологий типи клімату.
4. В субтропічному поясі середземноморський та субтропічний з рівномірними зволоженнями типи клімату.
5. На більшій частині Африки муссонна циркуляція.
6. Морські течії не впливають на формування клімату Африки.
Вірні відповіді відкриваються на дошці, діти обмінюються щоденниками і перевіряють один одного (вірна відповідь - 2 б.).
Гена: Щось мені в Африку вже не хочеться їхати. Там дуже жарко та немає води. Де я буду купатися?
Чебурашка: Том, але я чув, що на цьому материку знаходиться найдовша річка світу.
Води суходолу
Учень: повідомлення про річку Ніл.
Завдання: 1. Кожна команда отримує завдання заповнити пропуски в тексті. Хто швидше? >
Більша частина території Африки розподіляється між басейнами 2 океанів. Майже всі річки живляться переважно дощовими водами. У тропічному поясі часто трапляються сухі річища - ваді.
Ніл - найдовша річка в світі її довжина становить 6671 км
Конго ( Заір ) - друга за довжиною річка Африки (4320км)
Найповноводніша у Східній півкулі.
До найбільших річок Африки відносять також Нігер, Замбезі, Оранжева Більшість великих озер Африки розташовані в грабинах уздовж лінії Східноафриканських розломів. Найбільше з них - Танганїка глибиною 1470м.
У прогилі давніх кристалічних порід утворилося найбільше озеро Африки і друге за площею прісноводне озеро у світі – Вікторія.
На решті території Африки озер мало. До залишкових озер належить Чад, Озеро Тана утворилося шляхом перегородження річки потоками лави.
Нанести на контурну карту об’єкти, які ви зустріли у тексті.
Природні зони
Перегляд відеофільму „Звуки Африки”.
Звучить африканська музика. В клас забігають Шапокляк та представники африканського населення і беруть в полон Гену і Чебурашку.
Африканець: Ми вас зараз будемо їсти, якщо ви не розкажете, які держави існують на материку.
Населення. Держави.
Гена і Чебурашка: декламують вірш з опорою на карту.
Ось Марокко, ось Туніс,
Чад, Нігерія, Гвінея Сенегал, Ангола, Гана,
Того, Лівія, Заїр Ефіопія, Алжир, Конго, Кенія, Уганда Маврітанія, Руанда Камерун, Кот-д’ивуар, Мозамбік, Нігер, Пар.
Ось Ліберія і Гамбія,
Свазеленд і Сомалі,
Джибуті, Судан, Малі.
Ось Ботсавана, ось Габон,
Ось Бенін, Зімбабве.
Заключна частина уроку.
Скласти вірш у стилі „Синквей”.
1. Ключове слово.
2. Три прикметники - характеристика.
3. Три дієслова - характеристика дії.
4. Ставлення автора до ключового слова.
5. Підсумок - завершальна фраза. Наприклад:
1. Джеймс Кук.
2. Відважний, невтомний, рішучий.
3. Прагне, досягає, відкриває.
4. Джеймс Кук - видатний мандрівник.
5. Нового часу.
Оцінювання
Роботу учня на уроці оцінює спочатку капітан, потім учень, останній етап оцінювання - вчитель
Домашнє завдання
Середній рівень. Скласти кросворд. Країни Африки.
Достатній рівень. Скласти порівняльну характеристику природи, населення та йог о господарської діяльності таких країн, як Єгипет і Південна Африка. Високий рівень. Скласти туристичний маршрут Африкою.


