Його величність хліб
(для дітей страшої групи)
МЕТА: Розкрити дітям, чому хліб є оберегом, познайомити з обрядами, в яких присутній хліб. Вчити дітей самостійно визначити зміст своєї праці, надавати зображенню характерні особливості. Закріпити засоби ліплення. Розвивати музичні почуття. Виховувати любов і пошану до хліба, до народних звичаїв, до укр. класичної та народної музики.
ОБЛАДНАННЯ: укр. народна музика, пісні "Зеленее жито","Ксенька-
пелька" ; тісто, пластикові дощечки, серветки, фартухи, додаткові інструменти.
ХІД ЗАНЯТТЯ:
Заходять діти. Дівчина з хлібом на руднику, читає вірш про хліб.
(Звучить укр. народна пісня "Зеленеє жито").
- Діти, сьогодні наша мова піде про хліб, з ним пов'язані наші укр. повір'я, традиції, звичаї. З хлібом і сіллю зустрічаємо ми дорогих гостей. Хліб здавна служив оберегом. Кругла паляниця була символом сонця, якому поклонялися наші предки. Хліб був присутній у всіх укр. обрядах. Які ви знаєте обряди і розкажіть, яку роль відігравав хліб у них. (Великдень, Пасха, весілля, день народження, 40 святих і т. д.).
Як бачимо, жоден з обрядів не обходився без хліба, тому що хліб - це життя, це добробут, це богатство.
- Діти, а які хлібні вироби ви знаєте?
- Молодці, а давайте уявимо собі, що ми знаходимося у пекарні і ми пекарі.
Розігріваємо пальчики («Печу, печу хлібчик»).
- Діти вибирають, що вони будуть ліпити та виконують роботу.
Під час виконання завдання звучить укр. народна музика.
У кінці заняття звучить укр. народна пісня "Ксенька-пенька" в обробці А. Кос-Анатольского.
Підсумок заняття.
ЗУСТРІЧАЄМО ВЕСНУ-КРАСНУ
(заняття з елементами народознавства та тісто пластики для дітей середньої групи)
Мета: Звернути увагу дітей на зміни в природі, активізувати відомі слова і збагачувати словником запас, розвивати уміння правильно будувати висловлювання, підбирати прикметники, узгоджувати їх з іменниками.
Познайомити дітей з старовинним звичаєм - закликати весну виробами з тіста-жайворонками.
Розучити веснянки.
Розвивати уяву, пам'ять, увагу, зв’язне мовлення.
Виховати любов до обрядів і традицій українського народу.
Обладнання:промінчик, сонечко, хмарка, грамзапис голосів птахів, тісто, стеки, чорний горошок, фартушки.
Хід заняття.
Вихователь: - Діти, послухайте загадку і відгадку, про що в ній говориться: Ой, копошилось коло,
Коло-покотьоло.
Всіх ласкаво гріло.
Цілий день світило.
А під вечір коло,
Коло-покотьоло.
Дуже натомилось.
Спати покотилось.
- Так, це сонечко. Зазирнуло сонечко до нас у віконечко, освітило групу та й поцікавилось: "А хто тут живе?" Діти називають кожне своє ім'я.
- Доторкнулось воно своїм промінчиками до щічок та носиків і з'явились у декого маленькі крапочки - веснянки. Візьміть люстерко і подивіться в нього.
«У кого веснянки, того сонечко любить».
- А давайте і ми покажемо, як ми любимо сонечко. Скажіть для сонечка красиві слова.
- Діти, а як ви гадаєте, чому сонечко так стало пригрівати, посилати свої лагідні промінці на землю? А що змінилося у природі з приходом весни?
- Правильно, на весні природа пробуджується, розступаються важкі снігові хмари, і дають змогу сонечку світити яскравіше, гріти сильніше. Воно своїм промінчиком торкається дерев, кущів, землі-матінки.
- А ось промінець торкнувся і нас. Зараз ми з ним пограємося. Я почну, а до кого промінець торкнеться - той закінчить речення.
- По небу пливуть легенькі... /хмарки/.
- Весною земля мокра, бо тане... /сніжок/.
- З гір біжать веселі... /струмочок/.
- До нас прийшла... /весна/.
- Діти, а хто знає вірші про весну?
Гра "Подоляночка"
/Фізкультхвилинка/
Весна несе радість усім. Люди з давніх-давен полюбили весну. На весняні свята водили хороводи, співали пісні-веснянки, закликали її до себе в гості.
/Діти співають заклички/.
- Ой, а чому це у нас стало сумно? Велика хмара закрила наше сонечко. А як можна звільнити сонце із полону та прогнати сердиту хмару? Давайте скажемо закличку:
Вийди, вийди, сонечко.
На дідове полечко.
На бабине зіллячко.
На наше подвір'ячко,
На весняні квіточки,
На маленькі діточки.
Там вони граються,
Тебе дожидаються.
- Знову з'явилося сонечко. Розквітають квіти, гаї сповнюються голосним пташиним співом. Ось послухайте. /Грамзапис/.
- Діти, за календарем вже настала весна. Але птахи ще з теплих країв не повернулися.
Вважалося, що на свято Сорока святих, яке відзначається 22 березня, викликають птахів з теплих країв.
А як саме?
Випікали із тіста жайворонків, виходили на вулицю, підкидали пташок догори і закликали весну, промовляючи:
Жайворонки, прилетіть!
Весну-красну принесіть!
Вважалося, що тістяні пташечки покличуть з вирію своїх пернатих родичів, а вже ті принесуть на крилах довгождане весняне тепло. То ж сьогодні, діти, ми будемо вчитися ліпити жайворонків.
- Ось тісто. Перш ніж приступати до роботи з тістом, потрібно підперезатися фартушком.
- А тепер приступаємо до роботи, беремо невеликий шматок тіста і викачуємо з нього ковбаску - це буде тулуб жайворонка. Один кінець ковбаски робимо круглим - це голівка пташки - і видовжуємо в неї дзьобик, інший кінець надрізуємо стекою на двоє - це хвостик.
Меншу за розміром ковбаску обвиваємо навхрест навколо тулуба і ножем робимо надрізи - це крильця птаха. Чорний горошок буде очима нашого жайворонка. Ось жайворонки наші й готові.
Викладайте їх на деко і віднесемо їх на кухню, щоб спекти.
- Добре ми попрацювали, а тепер можна і відпочивати.
Ну, що заспіваємо закличку:
Пташок викликаю
З теплого краю:
- Летіть, соловейки,
На нашу земельку,
Спішіть, ластівоньки.
Пасти корівоньки!

«Экзамен художника Тюбика»
(старшая группа)
Цель: Закрепить знания о жанрах живописи, их отличительных и составных особенностях и частях.
Уметь находить среди всех жанров какой-то определенный, обосновать свой выбор.
Развивать познавательный интерес к живописи, скульптуре.
ХОД ЗАНЯТИЯ:
Воспитатель:
- Ребята, вы попали сегодня на экзамен к художнику Тюбику. У нас есть две команды "Радуга" и "Краски". Каждой команде будут заданы вопросы и даны задания. Каждое задание будет оцениваться. Победит тот, кто больше наберет больше баллов.
І тур.
I. Назовите жанры живописи.
2.Как называется картина, на которой изображается природа? /Пейзаж/.
3. Какой жанр называется "мертвая натура"? /Натюрморт/.
4. Изображение лица человека называется жанром.../Портрет/.
5. Изображение животных называется жанром.../Анималистика/.
6. Какие предметы необходимы для рисования, лепки, аппликации?
II тур
Отгадайте ребус и вы узнаете, как называется комната, где работают художник, скульптор.

/Нарисованные предметы/.
1. Бумага. 2. Рама. 3. Кисть. 4. Палитра
5. Мел. 6. Карандаши 7. Краски. 8. Картина.
9. Стакан. 10. Последняя буква в алфавите - Я
III тур.
Задание -"Собери картину".
1 Команда -"Собери пейзаж".
2 команда - "Составь натюрморт".
IV тур.
Задание собери из разрезанных частей:
1 ."Натюрморт"
2."Составь портрет сказочного героя".
V тур.
Задание -"Какие жанры перемешались одной комнате?".
VI тур.
Задание - Найди лишние предметы, не свойственные жанру пейзаж.
/натюрморт, портрет/.
VII тур.
Задание - Составь композицию по заданному сюжету.
Подведение итогов.



|
Из за большого объема этот материал размещен на нескольких страницах:
1 2 3 4 |


