Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто

  • 30% recurring commission
  • Выплаты в USDT
  • Вывод каждую неделю
  • Комиссия до 5 лет за каждого referral

высказываний и диалогической речи.

Развивающая: Заинтересовать детей в изучении английского языка как средство общения

во время проведения праздника и подготовки к нему.

Воспитательная: Предоставить учащимся возможность почувствовать эмоциональное

восприятие праздников Рождества и Нового Года жителями «Туманного Альбиона»

Задачи:

1)Активизировать лексику по теме: «Рождество», «Внешность», «Одежда», «Еда».

2) Закрепить навыки употребления числительных и глаголов в повелительном наклонение при выполнение рецептов.

3)Отработать навыки чтения и ответов в на вопросы.

Ход мероприятия

1) Девочки в костюмах снежинок кружатся и читают стихи:

December: January:

This is the season The windows are blue at night,

When children ski, But in the morning they are white,

And old Father Frost And snowflakes are falling.

Brings New Year tree. “Come out,” they are calling.

February:

Get out of bed and take your sled

This cold and frosty day;

The sun is bright, the snow is right

For outdoor winter play.

2) Учитель рассказывает детям о традициях празднования Нового Года в Великобритании и предлагает ознакомиться с текстом и заданием к нему.

New Year’s Celebrations

New Year is a time for celebrating and for making a new start in life. People wish each other «Happy New Year» and often send special greetings cards.

On New Year’s Eve many people go to parties or get together with their families, neighbors or friends and they stay up until midnight to see the New Year in.

In London, people gather to celebrate in Trafalgar Square, waiting for Big Ben to strike twelve. When it is almost midnight people are very quiet but when Big Ben begins to strike they all start cheering. People greet each other with «Happy New Year» and some even kiss the police who are there to control the crowd.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

True or False

1) New Year is a time foe working.

2) On New Year’s Eve many people go to the woods.

3) In London people gather to celebrate in the tower.

4) Some people kiss Nelson`s statue.

3. Далее учитель проводит конкурс «Miss Winter».

Перед классом по очереди выходят девочки в зимних платьях, бусах, серьгах и браслетах и рассказывают о своих нарядах по-английски.

G: I decorated my hear with white strips and show flakes.

My necklace is made of little bells.

My earrings are made of show balls.

I decorated my dress with silver stars.

My bag is decorated with a branch of fir-tree.

Мальчики оценивают выступающих и выбирают «Miss Winter».

4)Учитель предлагает детям приготовить тесто для рождественского праздника по традиционному рецепту.

Recipe of a real British Christmas pudding:

1) – 3 tb sps. flour

2) – 3 tb sps. Sugar

3) – 6 tb sps. Fresh bread crumbs

4) - 3 tb sps. currants

5) - 3 tb sps. Raisins

6) – a little orange or lemon peel

7) – a pinch of salt

8) – 1 t sp mixed spice

9) – 1 egg

10) - milk

Девочки по очереди мешают тесто, т. к. это по английской примете гарантирует замужество в течении ближайших 12-ти месяцев.

Затем учитель относит тесто в столовую, где его запекают в духовке.

Далее дети пьют чай с пудингом и разговаривают по-английски.

4)  В качестве домашнего задания детям предлагается написать небольшой рассказ о том, как празднуется Новый Год у них в семьях.

·  Праздник «Сабантуй»

Цели:

Обучающая: Познакомить учащихся с традициями проведения

праздников народов России.

Развивающая: Развить навыки говорения в процессе творческого

обучения учеников друг с другом и учителем при

проведении при проведения праздника.

Воспитательная: Создавать атмосферу толерантного отношения

учеников друг к другу.

Задачи:

1) Активизировать лексику по темам: «Еда», «Сезоны»,

«Указательные местоимения» и др.

2) Развивать у учащихся навыки общения.

3) Отработать порядок слов в английских

предложениях.

Оборудование: плакаты, рисунки, магнитола, CD-диск, игрушки

Место проведения: кабинет английского языка, игровая комната

Ход проведения праздника

1) Учитель предлагает начать праздник по традиции с уборки дома.

Т: We are going to - sweep the floor - tidy the classroom - wash the windows - clean the board

2) Далее учитель предлагает детям собрать подарки для друзей и подвесит их к длинному шесту. T: Let’s collect present for your friends.

3) Дети соревнуются в силе, ловкость, сноровке и знаниях в игровой комнате.

а) Перед детьми ставятся три гири разного веса.

Учитель даёт команды, а дети отрабатывают степени сравнения прилагательных

Т:- heavy - heavier - the heaviest

- light - lighter - the lightest

b) Дети становятся друг против друга, берут по три шара и выполняют команды учителя.

T:-this-that - these - those

c) На середину игровой комнаты учитель выкладывает

-корзину с грибами - букет цветов - снежки из ваты-ветки вербы

Дети выполняют команды учителя:

T:-spring - summer - winter-autumn

d) Детям раздают игрушки животных, и они выполняют команды учителя:

-Who can jump like a frog? - Who can run like a horse?-Who can climb like a chimp?

-Who can swim like a fish?-Who can sing like a bird?

e) У детей в руках игрушки животных, и они выполняют команды учителя:

-Who has got a big heard?-Who has got a long tail?-Who has got small eyes?

-Who has got a fat body?-Who has got short legs?

f) Детям предлагается принять участие в поединке «на игрушках».

Двое садятся на бревно лицом друг к другу и сражаются подушками. Побеждает тот, кто удерживается на бревне.

g) Кульминационный момент праздника - кто первый достает с самой высоты шведской стенки главный приз – коробку с традиционными для этого праздника угощениями(орехи, изюм, курага).Учитель задает вопросы о блюдах из коробки и угощает детей.

T: What this? P: They are nuts. T: Are they sweet? P: Yes, they are.

T: Do you like them? P: Yes, I do.

h) Далее дети соревнуются в чтении английских стихов, пении песен и исполнении танцев.

i) В качестве дополнительного задания детям предлагаются провести праздник Сабантуй дома с семьей или с друзьями и описать его.

·  Праздник «Тедди-фан»

Цели:

Обучающая Формировать навыки говорения на английском языке

Развивающая: Развить навыки говорения в процессе творческого

обучения учеников друг с другом и учителем при

проведении при проведения праздника.

Воспитательная: Создавать атмосферу толерантного отношения

учеников друг к другу.

Задачи:

1. Активизировать лексический запас по темам глаголы движения, прилагательные, предлоги местоположения.

2. Отработать навыки кратких и полных ответов на вопросы.

Место проведения:

1. Два кабинета английского языка

2. Игровая комната

Оборудование: магнитофон, аудиозаписи; плюшевые мишки, принесенные учениками из дома и из игровой комнаты; тарелки, вилки, салфетки.

Ход мероприятия

В начале урока класс делят на три команды.

1 задание “Rhymes and chants about Teddy”

Учитель рассказывает детям об истории праздника и торжествах в СПБ по случаю 110-летнего юбилея Тедди.

Далее детям предлагается прочитать и инсценировать стихи и спать песни учебника “Spotlight ”

P1: In my toy box I’ve got a Teddy bear, And a ballerina With long dark hair.

P2: Teddy bear, teddy bear, Turn around!

Teddy bear, teddy bear, Touch the ground!

Teddy bear, teddy bear, Climb the stairs!

Teddy bear, teddy bear, Say your prayers!

Teddy bear, teddy bear, Turn off the lights!

Teddy bear, teddy bear, Say: «Goodnight!”

P3: Hello, I am Ted. I am a teddy bear. Look, my friends Are over there!

That’s Doll And Jack in his box And Pip the puppet - One of William is socks!

2 задание “on, in, under, next to, in front of, behind”

В игровой в центре зала устанавливается коробка и рядом с ней стул. Дети, с мишкой в руках, проходят между коробкой и стулом и выполняют команды учителя:

-Teddy bear is on the chair - It’s under the chair. - It’s in front of the box. - It’s on the box.

-It’s next to the chair. - It’s behind the chair.

3 задание “The Teddy bear’s favourite food”

Дети описывают своих мишек: их цвет, размер, внешность и черты характера.

P: My Teddy bear is big and brown. He has got two little ears and black eyes. He has got a fat body and small tail. He has got a small black nose and a big head. He is very kind. I love him.

Учитель задает вопрос о мишках, и дети дают краткие ответы.

Can he climb? Yes, he can. Can he swim? Yes, he can.

Can he read? No, he can’t. Can he fly? No, he can’t.

Далее учитель обсуждает, какую еду любят медведи.

What’s his favorite food? - Fish - Honey - Raspberries.

Ученики отвечают.

В конце урока подводятся итоги, определяется команда-победитель, учащиеся получают угощение.

·  Праздник «День космонавтики»

Цели проведения мероприятия:

Обучающая: Познакомить учащихся с традициями проведения народных

праздника, посвящённого достижениям исследования космоса и

самолётостроения.

Развивающая: Развить разговорные навыки общения на английском языке в

процессе проведения и подготовки праздника.

Воспитательная: Воспитать у учащихся гордость за достижения

отечественной космонавтики.

Задачи:

1) Отработать навыки употребления простого прошедшего времени.

2) Развить навыки чтения

3) Развить навыки диалогической речи.

Оборудование: Плакаты, рисунки, доска, мелки, домашние заготовки

предметов, связанных с Космосом: ракеты, планеты и др.

Место проведения: кабинет английского языка

Ход проведения праздника.

1) Учитель кратко рассказывает детям об истории исследования космоса.

T: The race to space began in 1957 with the satellite Sputnik1. Sputnik was less than one meter long, and was only in space for three weeks.

Then, came the first man in space – Yuri Gagarin.

His ship, Vostok1, flew round the Earth just once.

On 20th July 1969 Apollo arrived on the moon. Neil Armstrong became the first man to walk on the moon. Today we continue to watch other planets and look for new life.

2) Учитель предлагает детям вспомнить и прочитать стихи по теме праздника.

P1: I’m an airplane. Yes, I am! Just hear my motor go. I run it fast, Viv, viv, viv,

I run it slow, Viv, viv, viv, I fly it high and low.

P2: Satellite, satellite, The earth goes around the sun. Satellite, satellite,

The moon goes around the earth.

P3: Satellite, satellite, I have a little satellite: My little brother orbits me And pesters day and night.

3) Дети делятся на две группы, и учитель проводит викторину «Space Quiz».

T: How much do you know about the Solar System? Try this quiz and find out.

1. Which planet is the smallest? a)Venus b)Mars c)Pluto

2. Which planet is the biggest? a)Saturn b)Jupiter c)Uranus

3. Which planet is the hottest? a)Venus b)Mercury c)Earth

4. Which planet is the coldest a)Saturn b)Neptune c)Pluto

5. Which planet is the fastest? a)Venus b)Mercury c)Earth

6. Which planet is the nearest to the Sun? a)Mars b)Venus c)Mercury

7. Which planet has oceans and lots of water? a)Venus b)Mercury c)Earth

8. What colour is Mars? a)red b)blue c)green

Answer box

1.c 3. a 5.b 7. C 2. b 4. c 6.c 8. a

4. Дети читают текст об НЛО и раскрывают скобки.

Susan Radcliff is a pilot and flies small planes. Two years ago she 0helped (help) to create a UFO in the sky. Many people 1_____ (think) it was a real UFO.

Interviewer: Susan, why 2 ____ you ____ (do) it?

Susan: I don’t believe in UFOs or aliens. I 3 _____ (want) to show that it’s easy to make a UFO.

Interviewer: So how 4 ____ you ____ (do) it?

Susan: Well, we had five small planes and we 5 ____

(put) blue lights on the bottom of the planes. Then we 6 _____ (fly) in a line with the blue lights on.

Interviewer: 7 _____ a lot of people _____ (see) you?

Susan: Yes, they did. We 8 ____ (look) like a giant

spaceship! Then we 9 _____ (switch off) the lights so the UFO 10 _____ (disappear).

Interviewer: What 11 _____ people _____ (do)?

Susan: A lot of people 12 _____ (phone) the police.

They 13 _____ (think) we were aliens!

Interviewer: 14 _____ people _____ (laugh) about it later?

No, they 15 _____ (not laugh). A lot of people were angry, but I think we proved our point.

Answer box

1.thought 2.did you do3.wanted4.did you do5.put6.flew7.Did a lot of people see8.looked 9.switched off 10. Disappear 11. did people do 12. Phoned 13. Thought 14. Did people laugh

15. didn’t laugh

5.В качестве домашнего задания детям предлагается нарисовать и описать космического пришельца.

Праздник «День Победы»

Цели проведения праздника:

Обучающая: Познакомить учащихся с историей войны и победы.

Развивающая: Развить навыки монологических высказываний,

аудирования и чтения.

Воспитательная: Выработать в детях гордость за великую победу и людей,

её принесших.

Задачи:

1.Познакомить детей с лексикой о войне

2.Отработать навыки ответов на вопросы

3.Закрепить навыки употребления прошедшего времени

Место проведения: кабинет английского языка

Оборудование: 1. Игрушечные тапки, ружья, каски.

2. Медали, ордена, патроны, письма, фотографии военных лет,

принесенные детьми.

Ход праздника:

1.Урок начинается с минуты молчания в память о павших бойцах в период войны.

2.Девочки с георгиевскими ленточками и синими платочками выходят к доске и читают монтаж стихотворения Константина Симонова «Жди меня» в переводе Майка Манфорда.

Wait for me, and I’ll come back! Wait with all you’ve got! Wait, when dreary yellow rains Tell you, you should not. Wait when snow is falling fast, Wait when summer’s hot,

Wait when yesterdays are past, Others are forgotten. Wait, when from that far-off place, Letters don’t arrive. Wait, when those with whom you wait Doubt if I’m alive.

Wait for me, and I’ll come back! Wait in patience yet When they tell you off by heart That you should forget. Even when my dearest ones Say that I am lost,

Even when my friends give up, Sit and count the cost, Drink a glass of bitter wine To the fallen friend – Wait! And do not drink with them! Wait until the end! Wait for me, and I’ll come back! Dodging every fate! «What a bit of luck!» they’ll say, Those that did not wait.

They will never understand How amidst the strife, By your waiting for me, dear, You had saved my life. How I made it, we shall know, Only you and I. You alone knew how to wait – We alone know why!

3.Мальчики с игрушечными автоматами и касками поочередно выходят к доске, показывают артефакты, хранящиеся с войны дома, и рассказывают (или читают) истории военных лет о своих родственниках или знакомых.

P 1: Look at my picture. This is my grandfather Misha. In 1945 he went to the Far East to fight against the Japanese Nazis. He was wounded and sent to hospital. There he met Eugenia, a very beautiful young girl. During the war she worked as a nurse. Soon they got married. They are my grandparents. They are very happy together. I like them.

P 2:This is the picture of my neighbor Oleg Andreevich. He fought many heroic battles and marched as far as Berlin. He was wounded. There are his medals for the battle of Stalingrad and Novorossiysk. He died 3 year ago but his feat is immortal.

4.Дети делятся на две группы и отвечают на вопросы викторины о войне, которые высвечиваются на экране. Учитель ведет счет.

1) What was the biggest tank battle of the Second World War?

a)The Battle of Leningrad b)The Battle of Kursk c)The battle of Stalingrad

2) What is the nickname of the famous Russian rocket launcher?

a)Marisha b)Irisha c)Natasha d)Katyusha

3) When did the Second World War start?

a)In 1938 b)In 1939 c)In 1940

4) How long did the Siege of Leningrad last?

a)900 days b)300 days c)90 days

5) How many people lost their lives during the Second World War?

a)30 million b)40 million c)More than 60 million

6) Who wrote the famous Leningrad symphony?

a)Dmitri Shostakovich b)Sergei Prokofiev c)Sergei Lemeshev

7) How many years did the Second World War last?

a)5 years b)6 years c)7 year

8) How many atomic bombs were dropped on Japan?

a)1 b)2 c)3

9) What river does Stalingrad stand on?

a)The Ural b)The Volga c)The Don

10) Where were the war trials held after the war?

a)In Berlin b)In London c)In Nuremberg

5.Далее учитель разворачивает в классе «полевую кухню»: большую алюминиевую кастрюлю с кашей, заправленную луком и салом. Дети едят кашу и обсуждают ее вкус.

P 1: Is it salty? P 2: Yes, it is. P 1: Is it tasty? P 2: Yes, it is.

P 3: Is it hot? P 4: Yes, it is. P 3: Is it delicious? P 4: Yes, it is.

P 5: Do you like it? P 6: Yes, I do.

6.Дети и учитель смотрят на экран, на котором снят салют в честь Победы.

7.В качестве домашнего задания детям предлагается нарисовать и описать празднование дня Победы в их семье (салют, застолье, развлечения).

·  Праздник Восьмое марта

Цели проведения мероприятия:

Обучающая: Приблизить речевую деятельность учащихся к

естественным нормам

Развивающая: Развить у учащихся навыки общения

Воспитательная: Воспитать внимание и уважение к женщине и матери

Задачи:

1. Активизировать лексические единицы по теме «Внешность»

2. Отработать навыки письменной речи

3. Отработать навыки кратких и полных ответов на вопросы

Оборудование: плакаты, рисунки, магнитола, CD-диск, доска

Место проведения: класс

Ход урока

1 В начале урока учитель включает музыку, и дети поют песню:

My dear, dear Mummy, I love you very much.

I want you to be happy On the eighth of March.

Be happy, be happy, On the eighth of March!

Be happy, be happy, On the eighth of March.

2 Учитель предлагает детям рассказать стихи о любви к маме.

P1: I love my mother She is kind and she is gay.

She reads me books And helps to play.

P2: Mother is busy From morning till night

To keep her familyHappy and bright.

P3:That is your mother. I agree she is fine. You love mine.

3Дети достают заранее приготовленные рисунки своих мам и по очереди описывают их.

P1:this is my mummy. Her name is Kate. She is got blue eyes and fair hair. She is got big nose and small ears. She’s wearing red dress and brown shoes. She is beautiful.

P2: This is my mummy. Her name is Lena. She’s got dark hair and green eyes.

She’s got small nose and big mouth. She is nice and kind.

4.Далее дети оформляют поздравительные открытки,

На которых изображения их мам, а также поздравления и пожелания.

P: Dear mummy I wish you to be happy! I wish you to be healthy. I wish you to be beautiful.

Your son Misha.

5. В качестве домашнего задания детям предлагается оформить поздравительную открытку бабушке, тёте или подруге.

·  Праздник День Рождения

Цели проведения мероприятия:

Обучающая: Заинтересовать учащихся в изучении английского языка

для поздравления с днем рождения и общения за столом.

Развивающая: Развить навыки говорения в процессе творческой

подготовки и проведения мероприятия.

Воспитательная: Воспитать в учащихся необходимость помнить и

поздравлять друг друга в день рождения.

Задачи:

1) Закрепить навыки чтения.

2) Отработать слова по теме «Еда», «Посуда», «Подарки».

3) Отработать навыки ответов на вопросы.

Место проведения: кабинет английского языка.

Оборудование: посуда, угощение, цветы, открытки.

Ход мероприятия:

1) Учитель поздравляет всех детей, родившихся весной.

T: Many happy returns of this day, my dear spring children!

2) Учитель предлагает детям спеть песенку в честь дня рождения их товарищей.

T: Let us sing Happy Birthday to Masha, Max and Andy. Happy Birthday to you, Happy Birthday to you, Happy Birthday, dear (Masha) Happy Birthday to you!

How old are you, How old are you, How old, dear (Masha) How old are you?

May your Birthday be bright From morning till night! Here’s our wish for you

May the whole day go right!

I thank you, my dears, I thank you, my dears, I thank you, dear children, I thank you, my dears.

I am (ten) years old, I am (ten) years old, I am (ten) today

I thank you, my dears, thank you, my dears, I thank you, dear children, I thank you, my dears.

3) Дети поздравляют именинников и дарят им цветы, открытки и подарки.

- Here `re the present for you.- Thank you, white rose!- What a sweet smell.

4) Далее дети в честь именинников показывают инсценировку «Mary`s Birthday Present».

1. It is Mary’s birthday. She is five years old. She is very happy. She puts on her new dress and goes for a walk. On the way she meets Little Red Hen.

Mary says, “Good morning, Little Red Hem, it is my birthday to-day. I am five years old.” “I know,” says Little Red Hen”. I have a present for you.” “A present?” asks Mary. “What present?” “Here is a little white egg for you,” says Little Red Hen. “On, thank you very much,” says Mary. “It is a very nice egg.” And Mary walks away.

2. Very soon she meets Dun Cow. “Good morning, Dun Cow,” says Mary.

“It’s my birthday to-day, I am five years old.” “Yes, I know,” says Dun Cow.

“I have a present for you.” “A present?” asks Mary. “What present?” “Here is some milk for,” says Dun Cow. “Oh, thank you very much,” says Mary.

“I like milk.” And Mary walks away.

3. Very soon she meets Farmer Brown. “Good morning, Farmer Brown,” says Mary. “It’s my birthday to-day, I am five years old.” “I know,” says Farmer Brown. “I have a present for you.” “A present?” ask Mary. “What present?” “Here is a nice black kitten for you,” says Farmer Brow.

“Oh, thank you very much,” says Mary. “It is a kitten.” And Mary takes the kitten home.

She is very happy.

5) Детям предлагается шутливое упражнение « The birthday party».

Дети составляют предложения и записывают связный рассказ. Затем он зачитывается в классе.

6) Именинники признают одноклассников к столу, все пьют чай с угощением и разговаривают только по-английски.

7) В качестве домашнего задания детям предлагается нарисовать и описать свой день рождения в своей семье.

·  Праздник День Святого Валентина

Цели проведения мероприятия:

Обучающая: Познакомить учащихся с праздником «День Святого

Валентина»

Развивающая: Развить навыки говорения в процессе творческого

общения при проведении праздника.

Воспитательная: Воспитание толерантного отношения друг к другу.

Задачи:

1) Отработать навыки просмотрового чтения.

2) Закрепить навыки чтения с извлечением

информации.

3) Развить навыки кратких и полных ответов на

вопросы.

Оборудование: плакаты, рисунки, раздаточный материал, игрушки,

валентинки, CD-магнитола, CD с музыкой

Место проведения: класс

Ход праздника:

1. Перед началом праздника учитель пишет на доске высказывание “Saint Valentine’s Day”.

2. T: Today we are going to have fun with you because now is the fourteenth of February and Saint Valentine’s Day. Today we’re going to read and know more about this holiday’

3. Дети читают текст о празднике и отвечают на вопросы.

St. Valentine's Day.

There are some legends about St. Valentine's Day. One of the legends says that Valentine was Christian priest ( христианский священник). He was put into prison ( тюрьма) for his teaching. He did a miracle ( чудо). He helped the jailer’s daughter ( дочь тюремщика) and she could see. He wrote her a letter and wrote down “ From your Valentine”.

Now St. Valentine's Day is the day of sweet-hearts ( влюбленные). People give sweets, flowers, valentines and presents to those whom they love. People buy valentines or make them themselves.

Questions: - Who was Valentine by one of the legends? Where was he put into? Why was he put into prison? What did he do? Did Valentine help jailer’s daughter or son? What could she do?

What did Valentine write her? How did he write down his letter? What is St. Valentine’s Day now? What do people give each other? Where do people take their valentines?

4. Далее детям предлагаются следующие задания:

1. Red things game

(Две команды должны написать названия предметов красного цвета) Пока команды выполняют задание, зрители тоже активно участвуют.

2. Match the words with the definitions

1-It’s a thing where we put flowers in. a-vase

2-When your friends come to your birthday. b-sweets

3-It’s a nice plant. It may be blue, white, red, orange. c-party

4-We give it for birthday. d-fourteen

5-It comes after 13. St. Valentine’s Day is on this day. e-friend

6-All children like it. It’s very tasty. f-smile

7-We do it when it is funny. g-present

8-You give your valentine to him. h-rose

9-It is a nice flower. i-flower

3. Детям предлагают сделать валентинки, подписать их и подарить друг другу.

Roses are red. Violets are blue. Sugar is sweet, And so are you.

4. Find the words

Vase, sweets, party, fourteen, friend, smile, present, rose, flower

d h s r o s e a k

v a s e d n m e s

w f l o w e r h l

s p r e s e n t b

d h i s w e e t s

f o u r t e e n k

p a r t y d b n m

a s f r i e n d h

f s m i l e n k l

5. Match the famous couples:

1-Ruslan a-Jozefina

2-The Beauty b-Mini

3-Otello c-Malvina

4-Pjero d-Gerda

5-Micky Mouse e-Ludmila

6-Kaj f-Juliette

7-Napoleon g-Dezdemona

8-Romeo h-The Beast

6. Далее дети играют в игру «Блеф-клуб». Выигрывает тот, кто оказывается прав поверив или не поверив.

a) On St Patrick’s Day everything is yellow: the food, the drinks and even people’s clothes and hair. b) Penguins are birds, but they can’t fly. c) Kangaroos live in Africa. d) The Eiffel Tower is in Rome, Italy. e) Paris is the capital of Scotland.

6. В качестве домашнего задания детям предлагается сделать валентинку для своих родных

·  Праздник День Смеха

Цели проведения мероприятия:

Обучающая: Познакомить учащихся с неофициальным

праздником, отмечаемым 1-го апреля.

Развивающая: Развить навыки говорения в процессе творческого

общения при проведении праздника.

Воспитательная: Научить детей не обижаться на шутки.

Задачи:

1) Отработать навыки просмотрового чтения.

2) Закрепить навыки чтения с извлечением информации.

3) Развить навыки кратких и полных ответов на вопросы.

Оборудование: плакаты, рисунки, раздаточный материал, игрушки,

угощение, CD - магнитола, CD с музыкой

Место проведения: класc

Ход праздника:

1. Перед началом праздника учитель пишет на доске высказывание Марка Твена о первом апреля: “The first of April is the day we remember what we are the other 364 days of the year”.

Mark Twain.

2. T: Today we are going to have fun with you because now is the first of April and as you know this day is called April Fool’s Day. We can’t say that it’s an official holiday but people all over the world like it very much and celebrate in their own way.

3. Дети читают текст о празднике и отвечают на вопросы.

April Fool’s Day.

The first of April is April Fool’s Day. Boys and girls in our country, in Great Britain, in America and in many other countries like it very much. This is a day when they have a lot of fun. They play jokes on other people: they write or draw something funny and place it on another boy or girl when they don’t see it. Or they say, “There is something black on your face”. When they can’t see anything black on their faces, the children who are playing the joke on them, say, “ April Fool!” Or they say, “ Boris, look, your right shoe is on your left foot!” Whey the boy looks at his feet and sees that he has the right shoe on the right foot, they all say, “ April Fool!” So they play different jokes. As you see the first of April is a day for fun.

1) When is April Fool’s Day?

2) Why do boys and girls like April Fool’s Day?

4. Далее детям предлагается прочитать и инсценировать короткие шутливые истории.

a) Father: Are the tires on the car all right?

Son: No, two of them are left.

b) One day Pete came home from school and said: “ I was the only pupil today who could answer the teacher’s question.” “ Very nice, Pete. And what was the question?” “ The teacher asked who broke the toy in the classroom?”

c) Lady: Is your Mamma’s hair grey?

Little girl: I don’t know. She’s too tall for me to see the top of her head, and she never sits down.

d) Mary: Mother, I don’t think the man upstairs likes Tommy play on his drum.

Mother: Why?

Mary: Well, he just gave Tommy a penknife and then asked him if he ever wondered what was inside the drum.

e) Boy: Daddy, when I grow up I want to be an Arctic Explorer.

Father: That’s fine, Bill.

Boy: But want to go into training at once.

Father: How so?

Boy: Well, I want a dollar a day for ice-cream so I’ll get used to the cold.

5. Далее дети играют в игру «Блеф-клуб». Выигрывает тот, кто оказывается прав поверив или не поверив.

a) On St Patrick’s Day everything is yellow: the food, the drinks and even people’s clothes and hair.

b) Penguins are birds, but they can’t fly.

c) Kangaroos live in Africa.

d) The Eiffel Tower is in Rome, Italy.

e) Paris is the capital of Scotland.

6. В качестве домашнего задания детям предлагается написать короткую шутку или анекдот и иллюстрировать его.

·  День Рождения Санкт-Петербурга

Цели проведения мероприятия:

Обучающая: Познакомить учащихся со знаменитыми личностями,

принесшими славу нашему городу

Развивающая: Заинтересовать детей в изучении английского языка как

средства описания нашего города

Воспитательная: Привить любовь к родному городу и научить им

гордиться

Задачи:

1. Совершенствовать навыки говорения

2. Отработать навыки ответов на вопросы

3. Отработать навыки монологического высказывания

4. Развить навыки поискового чтения и чтения на понимание общего смысла текста

5. Отработать употребление форм глагола «быть» в настоящем и прошедшем простых временах

6. Отработать употребление оборотов there is/are и there was/were в утвердительной, вопросительной и отрицательной формах

Оборудование: мультимедийный проектор, компьютер, аудиозаписи, видеоролики, презентация к уроку, зонтик с видами Санкт-Петербурга.

Ход урока

The lesson begins with the music of the hymn to Saint-Petersburg

(The teacher says) Good morning, dear boys. Good morning, dear girls. I’m glad to see you. How are you? (Children answer: “Fine, thank you”).

(The teacher says) Look at my umbrella! What’s this? (The children answer) It’s the Peter - and - Paul Fortress. (The teacher asks) Is it beautiful? (The children answer) Yes, it is.

(The teacher asks) What’s this? (The children answer) It’s the Church of the Saviour on the Spilled Blood. (The teacher asks) Do you like it? (The children answer) Yes, we do.

(The teacher asks) What’s this? (The children answer) It’s the river Neva.

(The teacher asks) Is it magnificent? (The children answer) Yes, it is. (The teacher asks) Do you like it? (The children answer) Yes, we do. (The teacher asks) Are you happy to live in Saint-Petersburg? (The children answer) Yes, we are. (The teacher asks) So what is the topic of our lesson? (The children answer) We are happy to live in Saint-Petersburg (The teacher says) Today we’re going to have a very interesting….. (The boy in the poor man clothes and bast shoes comes into the classroom) (The teacher says) Oh, what a poor boy! What’s your name, my dear?

(The pupil answers) I’m Mikhailo (The teacher asks) Where are you from? (The pupil answers) I’m from Kholmogori. (The teacher asks) Are you cold? (The pupil answers) Yes, I am.

(The teacher asks) Are you hungry? (The pupil answers) Yes, I am. (The teacher asks) Why are you here? (The pupil answers) I want to study. (The teacher asks) Children? Who is he?

(The children answer) He is Mikhailo Lomonosov. (The teacher says) Yes, you are right. Take your seat, Mikhailo. So let’s read about Mikhailo Lomonosov. Look at the screen.

M. V.Lomonosov is a famous Russian scientist and famous Russian poet He studied and worked at Saint-Petersburg Academy of Sciences (Children look at the screen and read the information)

(The teacher says) So today we are going to have a talk about Saint-Petersburg, read the texts, do the exercises, answer the questions, meet some famous people from Saint-Petersburg

(The teacher says) So, come here, the famous person, please.

(The pupil says) I’m cold and I’m hungry. I’m ill and poor. But I was rich and happy many years ago. I was married. My husband was a military man. We had a large house in Saint-Petersburg. But my husband died when I was 26. I gave all my money to poor people and went away. Now I’m a poor thing but all people help me.

(The teacher asks) Who is she? (The children answer) She is Ksenya the Blessed

(The teacher asks) Is she ill? (The children answer) Yes, she is.

(The teacher asks) Is she cold? (The children answer) Yes, she is.

(The teacher asks) Is she hungry? (The children answer) Yes, she is.

(The teacher asks) Was she rich? (The children answer) Yes, she was.

(The teacher asks) Did she give her money to poor people? (The children answer) Yes, she did.

(The teacher asks) Is she a patron saint of Saint-Petersburg? (The children answer) Yes, she is.

(The teacher says) So, let’s look at the screen and read the information about Ksenya the Blessed. Ksenia the Blessed She is a patron saint of Saint-Petersburg. She was married, rich and happy. When she was 26 her husband died. She gave all her money to the poor people. They helped her with the food and home. (Children look at the screen and read the information)

(The teacher asks) Was the information interesting? Did you learn anything new? (The children answer) Yes. (The teacher says) Now look at the screen again. Be very attentive, please.

(The teacher asks) Who is he? (The children answer) He is Peter Tchaikovsky.

(The teacher asks) What is he? (The children answer) He is a Russian composer.

(The teacher asks) What did he compose? (The children answer) He composed «Eugene Onegin», «The Sleeping Beauty», «Swan Lake», «The Nutcracker» (The teacher asks) Where did he study?

(The children answer) He studied at the conservatoire. (The teacher asks) Did he live in Saint-Petersburg? (The children answer) Yes, he did. (The teacher asks) Did he work in Saint-Petersburg? (The children answer) Yes, he did. (The teacher says) Well done! You are right! So look at the screen. (Children look at the screen and read the information)

Peter Tchaikovsky lived, studied and worked in Saint-Petersburg. He composed «Eugene Onegin», «The Sleeping Beauty», «Swan Lake», «The Nutcracker»

(The teacher says) Now let’s meet another famous person and try to guess who he is.

Из за большого объема этот материал размещен на нескольких страницах:
1 2 3 4