Открытый урок по математике (2 класс)
Тема урока: «Деление с остатком».
Тип урока: урок введения нового знания (=понятия).
Цели урока: | 1. рассмотреть деление с остатком и его графические модели; |
2. закреплять изученные вычислительные приемы внетабличного умножения и деления; | |
3. развивать память, логическое мышление, речь, познавательные интересы, творческие способности, положительную учебную мотивацию. |
Ход урока
Оргмомент. – 1-2 мин- Эргиллэн дорооболоьобут. Утуе кунунэн!
Уруок салайыытын таьаарыы – 10 мина)Тегулбут таблицатын цепочкалыыбыт.
б) Тэтэрээккэ улэ. Ыраастык суруйуу. То5о бу чыыьыла эьиэхэ суруллубута буолуой?
Группанан тыл таьаарыыта
Тылы таьаарыы. Кыраттан улаатан иьэр бэрээдэгинэн
60:12 = 5
87:29 = 3
60:15 = 4
46:23 = 2
Ханнык тыл та5ыста? 9 мая
9 мая туох кунэй? Улуу Кыайыы кунэ. Кимнээх саба туспуттэрэй?
Женя кэпсиир (презентация)
Оруобуна 70 сыл аннараа еттутугэр сэрии буолла диэн ынырык сурах кэлбит. Эр дьоннору барыларын хомуйан сэриигэ ыыппыттар. Нэьилиэктэргэ, куораттарга кимнээх хаалбыттарый? Кинилэр хайыыллар, тугу гыналлар эбиттэрий? Туох баар ыарахан улэни дьахталлар, о5олор, кырдьа5астар улэлииллэр эбит. Биир да еребулэ суох, сарсыардаттан киэьэннэ дылы утулук, сон, кээнчэ тигэллэр, бурдук ыьаллар, суеьулэри кереллер. Ол кээнчэ, утулук бэйэлэригэр тиктэллэрэ буолуо дуо? Суох, барыта фронна, саллааттарбытыгар барар, кинилэр тонмотохторуна – хаппатахтарына, учугэйдик тоттук сырыттахтарына тургэнник фашистары кыайыахпыт.
Чэ эрэ, биьиги кимнээхтэрбитий? О5олорбут. Бугун биьиги тыыл улэьиттэрэ буолабыт. Хайдах улэлиэхтээхпитий уруокка? Эйэлээхтик
Объему булуу -2 минУлэлиир дьиэбитин керебут, объемун булабыт.
Объему хайдах булабыт? Длинатын, ширинатын, высотатын тегуллуубут
Сана теманы арыйыы. Группанан – 7 мин
Хайдах улэлиэххэ себуй? Беле5унэн. То5о? Беле5унэн улэлиир чэпчэки, араас санаалар киирэллэр, араас эппиэт
А) Эьиги иннигитигэр соннор сыталлар. Бу соннору (группанан) уллэстиэхтээххит.
Тахсар дуо?
То5о тахсыбата?
Хас ордоруй?
1 группа тахсар (дуоска5а улэ) 5: 3= 1+2
2 группа тахсар (дуоска5а улэ) 5: 3= 1+2
3 группа тахсар (дуоска5а улэ) 5: 3= 1+2
Хайа группа сепке онордубут дии саныырый?
Тэннээн кердубут. Биир эмит группа киэнэ тэннэ тахсар дуо? Суох.
Сорох тугэннэргэ тунэтии оруобуна тахсыбат эбит. Тэбис тэннэ тунэппиппит кэннэ соро5о тиийбэт буолан хаалары туох диибитий? Остаток - тобох
Ол аата бугунну темабыт аата «Тобохтоох тунэтии»
Хайдах тунэттибит бастаан?
Бастаан тунэтээччибин керебун, тунэтиллээччим онно чугаьыыр чыыьыланы булабын. Тиийбэтэ тобох буолар.
Б) тобох диэн эьиги санаа5ытыгар тугуй?
Группанан улэлиир учугэй эбит дуо?
Бу бэргэьэлэрбитин хайыырбыт буолуой?
Фронна ыытабыт, саллааттарбытыгар
Первичное закрепление.
А) Тимэх тигиитэ. Беле5унэн улэ – 4 мин
Соммутугар туох наада буоларый? Тимэх
Сонно тимэх хас буолааччыный? 4
Соннорбутугар уурабыт, тигэбит.
Хас тимэх баарый? Ону хас сонно уллэрэбит?
Дуоска5а 14: 3 = 4+2
Б) Ордубут танаспытынан тугу тигэрбит буолуой? Утулук, кээнчэ, бэргэьэ
Утулук тигиитэ. утулуктэри туохтарын булабытый? Паараларын - 3 мин
Хас утулук паарата суох буолла?
Хайдах суоттуубут?
Барыта хас танаьый? 9
Хаска тунэттибит? 2
Остаток хаалла дуо? 1 хаалла
Дуоска5а 9:2 = 4+1
Самостоятельная работа. Торбос ууруутэ3 мин
А) О5олор улахан дьоннору кытта тэннэ сылдьан улэлэьэллэрэ. Тигииттэн атын тугу гыналлара буолуой? Суеьу кереллере
Билигин торбосторгутун 5- тии гына куруе иьигэр киллэриэхтээххит.
Хас торбос мэччийэ сылдьыбытый? 24
Хас белех буолла? 4
Тобо5о хаьый?
Дуоска5а 24:5 = 4+4
Задача5а улэ-5мин
В ловле рыбы среди наслегов приняли участие четыре команды. В первой команде было 63 человека, во второй – на 7 человек меньше, чем в первой, а в третьей – столько, сколько в первой и во второй командах вместе. Сколько человек приняли участие в ловле рыбы?
Пааранан улэ.
18 : 9 8 : 5 35 : 5 81 : 9
27 : 3 5 : 2 11 : 3 49 : 7
Итог урока. Рефлексия
Хоьоон Ньургун, Айтал


