2. Ім’ям його названо Південну Грецію.
3. Область на південному сході Пелопоннесу.
4. Цар – законодавець.
5. Повноправні громадяни Спарти.
IV. Домашнє завдання.
Опрацювати текст підручника
Придумати до пункту 4 заголовок.
Тема: Стародавній Китай
Мета: Познайомити учнів із природно-кліматичними умовами та географічними положенням Китаю, з’ясувати, якими заняттям сприяли природа; розвивати вміння самостійно працювати з підручником та картою; виховувати любов до природи.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: Карта, таблиці, малюнки.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
- Робота на дошці (3 учні). Завдання на картках:
№ 1
Знайди правильну відповідь у колонці праворуч:
1.
Гімалаї Найбільші річки Індії
2.Джунглі Гра «чотири роди військ»
3.Інд, Ганг Гори на півночі Індії
4.Шахмати Непрохідні ліси
5.Касти Вожді племен
6. Раджі Групи людей, з чітко визначеними правилами
№ 2
Порахуй:
Відомо, що найдавніші міста Індії досягли розквіту приблизно за 500 років до правління вавилонського царя Хаммурапі. До якого часу відноситься розквіт найдавніших міст? Дайте відповідь при допомозі «лінії часу». Обчислення зробіть на дошці.
(На дошці прикріплений малюнок: «Вчення брахманів про створення людей»).
Завдання: На які касти був поділений індійський народ? Написати навпроти стрілочок.
- Робота із класом
а) один стародавній мандрівник, який побував в Індії, повернувся на Батьківщину.
- Як би ти знав, - розказує він товаришу, - яка загадкова країна Індія. Там на кущах росте біла вовна.
Товариш розсміявся.
- Який же ти мастак на вигадки! Де це бачено, щоб вовна росла на кущах?
Подумайте, чи обманював мандрівник. Чому його розповідь зустріли з недовірою і здивуванням?
Метод «мікрофон»
б) Що вам сподобалось у творах індійського мистецтва? Чим саме сподобалося?
ІІІ. Вивчення нової теми.
ПЛАН
1. Географічне положення та природа Стародавнього Китаю.
- Робота із картою
Завдання: В якій частині світу знаходиться Китай? В якій частині Азії?
- Продовження роботи з картою Хуанхе – лес – виникають селища Янцзи – густі ліси – не був берег заселений.
Завдання: Описати словами географічне положення Китаю.
Хуанхе – «річка тисячі бід», «лихо Китаю»
Словесна картина Хуанхе
… Уявіть, що ви живете в древньому селищі на березу Хуанхе. Одного року вночі ви прокидаєтесь від голосного крику: «Піднімайтесь, піднімайтесь мерщій, трапилось нещастя!» Відкривши очі, ви бачите, що будинок повний води. Десь поруч плавають діти, кричать жінки, мукають корови. Всі вискакують на вулицю: навкруги вода! Люди біжать до човнів або рятуються вплав, прокидають напівзатоплені будинки, худобу та інше добро.
Прогнозування
Чому люди, які вбереглися поверталися на старі місця і створювали там нові селища?
2. Заняття стародавніх китайців почали заселяти і береги ріки Янцзи?
- Робота з підручником (перериваю читання доповненнями про вирощування рису, чаю, розведенням шовкопрядів)
3. Найдавніше класове суспільство і держава в Китаї.
Завдання: На берегах річки Хуанхе археологи розкопали могили стародавніх китайців. Одні були не глибокі. В них найдено залишки гробниць, тіла померлих були загорнуті у рогожку і опущені в землю, поруч поставлений глиняний горщик. А інша гробниця була великою, в ній міг би поміститися трьохповерховий будинок. Знайдені шоломи, зброя, вироби із золота, посудини із бронзи.
Зробіть висновки про життя китайців у ІІ тис. до н. е. на основі заходів археологів
а) розвинуте ремесло; б) вірили в потойбічне життя; в) існувала нерівність.
4. Китайська держава з ІІІ тис. до н. е. по ІІ ст. н. е.
- В І тис. до н. е. існувало 7 ворогуючих між собою держав – найсильніша Цінь.
221 р. до н. е. – об’єднання держав
Цінь Ші – хуанді – «перший цінський володар»
- Оборона північних кордонів
- Будівництво Великого Китайського муру
(демонструю малюнок)
Довжина – 6700 км, висота – 10 м, ширина – 5,5 м
Будували 2 млн. чоловік
Запитання: Хто в Китаї був зацікавлений у будівництві Великого Китайського муру?
IV. Закріплення
1. Добери правильну відповідь:
Китай розкинувся у (західній, південній, східній, південно-східній) частині Азії. На морських узбережжях випадає (багато, мало) дощів. Чим далі від моря на захід, дощів (більшає, меншає). Рівниною течуть дві великі річки (Тігр і Єфрам, Хуанхе і Янцзи, Інді і Ганг). Під час дощів (Хуанхе, Янцзи). Розвивається на десятки й сотні кілометрів. Береги її складені з (мулу, лесу, піску)
2. Які продукти та речі прийшли в Європу з Китаю?
3. Як утворилась єдина держава в Китаї?
4. Порахуйте, скільки років минуло від об’єднання Китаю в єдину державу.
5. З якою метою було побудовано Велику Китайську стіну?
6. Розгадайте кросворд
| 1. |
| |||||||||
| 2. |
| |||||||||
| 3. | ||||||||||
| 4. | ||||||||||
| 5. | ||||||||||
| 6. | ||||||||||
7. |
| ||||||||||
| 8. | ||||||||||
1. Цінна тканина.
2. Наймогутніше царство.
3. Річка «тисячі бід»
4. Кочові племена
5. Стародавня держава
6. Річка в Китаї
7. Черв’ячок – личинка
8. Знаки –малюнки
V. Домашнє завдання
Опрацювати текст підручника
Виконати завдання на контурній карті
10 КЛАС
Тема: Неп і особливості його впровадження в Україні. Причини і масштаби голоду 1921 – 1923 рр.
Мета: З’ясувати причини запровадження непу; провести порівняння політики
«воєнного комунізму» і непу; довести, що неп – вимушений тактичний крок, а не стратегічна лінія; на фактичному матеріалі з’ясувати причини і наслідки голоду 1921 – 1923 рр. в Україні; удосконалювати вміння учнів співставляти історичні процеси, робити висновки та узагальнення.
Тип уроку Комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Тестування (Так, Ні)
1. До складу СРСР у 1922 р. увійшло 4 республіки.
2. Усі керівники КП (б) У підтримували план «автоматизації».
3. Утворення СРСР було прикладом вирішення національного питання.
4. Плану «автоматизації» дотримувався Сталін.
5. Й. Сталін знайшов посаду голови уряду рад Росії.
6. СРСР по суті був унітарною державою.
7. СРСР проіснував майже 70 років.
8. В. Ленін виступав з доповіддю на ІІ з’їзді Рад СРСР, який прийняв Конституцію СРСР.
9. Територія України була поділена на 41 округ і 706 районів.
10. Усі вищі посади в УСРР займали українці.
11. З 1923 р. головою РНК УСРР був призначений Чубар.
12. Союзні республіки мали право виходу з СРСР.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Перехід до непу
Розповідь вчителя про масштаби економічної розрухи та наслідки воєнно-комуністичного курсу більшовиків на швидкі соціалістичні перетворення.
Рольова гра (робота в групі)
Завдання: Уявіть, що ви живете в 1921 р. і ваша група – це уряд. Якби ви реагували на цю катастрофічну ситуацію? Складіть заходи виходу із цієї ситуації?
2. Сутність непу.
Завдання. Чому стало можливим перейти до непу?
Розповідь вчителя
Завдання: повернутися до таблиці, що складалася на уроці «Політика радянського уряду в Україні у 1919 р.» (лівої колонки) і пригадати основні риси політики «воєнного комунізму». За розповіддю вчителя заповнити праву частину таблиці
Воєнний комунізм | НЕП |
Денаціоналізація частини дрібних і середніх підприємств. | |
Продподаток | |
Легалізація торгівлі | |
Проведення грошової реформи | |
Розвиток товарно-грошових відносин | |
Створення ринку робочої сили | |
Запровадження процедури добровільного найму |
Бесіда за запитаннями
І група: Які наслідки могли мати мати такі заходи в с/г?
ІІ група: --- в промисловості?
ІІІ група: --- у сфері торгівлі?
3. Голод рр.
|
Из за большого объема этот материал размещен на нескольких страницах:
1 2 3 4 5 |


