Тема: Что такое конфликт?

Задачи: 1. Развивать умения аудирования с пониманием основного содержания

  2. Развивать разные стратегии чтения (поисковое и с пониманием основного 

  содержания)

  3. Формировать лексические навыки: расширять знания учащихся в области

  многозначности английских слов.

  Ход урока

I Организационный момент и приветствие

T: - Good morning, dear friends!

  - Good morning, teacher!

  - I am glad to see you.

  - We are glad to see you too.

  - How are you today?

  - We are fine, thank you.

  - Who is on duty today? Who is absent?

II Сообщение целей и темы.

T: We`ll talk about a conflict today. We`ll also read the text about it and discuss it.

III Фонетическая зарядка.

T: Let`s practice today`s vocabulary first. Open your books ex.26 p.110 What is the task?

- ученик читает задание вслух и переводить

- учащиеся слушают и запись и заполняют пропуски производными словами

- проверка: учащиеся по очереди зачитывают слова по строчке, называют недостающее

  слово

- отработка: повторяют слова за учителем, 2  3 ученика читают индивидуально, переводят

  Их

IV Обучение устной речи.

T: It`s time to talk about conflict. So, who can explain what is a conflict? What kinds of conflict

  can we see in our everyday life?

- ученики называют какие могут быть конфликты, учитель прикрепляет заранее

  приготовленные листы с возможными ответами.

- учитель обобщает сказанное

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

T: So conflict is misunderstanding between people. And it is natural thing in our life. There are

  conflicts of different kinds, but today we are going to speak about resolving it. And today we

  should answer the questions.

На доске: What can we do about conflicts? It is the main question of our lesson. But now let`s answer the questions from ex.25 p.109  How can we resolve them?

- учащиеся пользуясь выражениями из таблицы отвечают на 1-е 2 вопроса. Но вначале 

  учитель выясняет все ли выражения понятны:

  T: Ilya, is everything clear for you? Can you understand all word combinations from the table?

V  Обучение навыкам чтения с полным пониманием содержания.

Ex.27 p.110

T: It`s time to read a talk show host`s saying about conflict. And then will answer some

  questions.

- учащиеся читают текст вслух по очереди (по 3 – 4 предложения)

- отвечают на вопросы текста: 1 ученик читает вопрос, 2- й – отвечает, тот кто ответил –

  зачитывает вопрос

- выполняют упражнения по прочитанному тексту

Ex.29 p.111

T: Complete the following sentences. Choose the ending according to the text in ex.27 p.110

    самостоятельно выбирают варианты проверка: зачитывают вслух и переводят

Ex.28 p.111

T: The talk show host`s speech consists of four paragraphs. Tick the number of the paragraph

  where you find an answer to each question.

- 1 ученик читает и переводит задание

- учащиеся перечитывают текст и находят абзацы и ответы на вопросы

- учащиеся читают и переводят текст

- отвечают на вопрос, записанный на доске

  What can we do about conflicts?

  How can we resolve them?

VI Физкульминутка

  T: I see you are tired a little bit. Let`s have a rest.

  (разминка для глаз, проводит учитель)

  Look left, right

  Look up, look down,

  Look around

  Look at your nose

  Look at that nose

  Close your eyes

  Open, wink and smile

  Your eyes are happy again.

VII Формирование лексических навыков.

T: It`s time to learn some new words from ex.31 p.111.  As you know in English language some words

  more than one meaning.

- учащиеся читают и переводят значения слов,  записывают их в тетрадь

-  отвечают на вопрос учителя

T: Which of the definitions apply to the words used in the text?

- учащимся раздаются карточки с заданием:

T: Complete the sentences. Use the words party, state, values, resolve

Conflicts happen when people have different …………………. . But we can ………………………… conflicts by peaceful means. There are two …………. Channels on Russian TV. Conflicts between …………… and ……………… can lead to war. Which wing of the ……………………. Is he on?

VIII Подведение итогов

T: Now what conclusion can we come to? What have we done today? What have we discussed today?

  (ученики подводят итоги)

  Well our lesson is over. The most active pupils today are ……… Your marks for the lesson are ………

  Thank you for the work. Write down your homework.