Зад.№1

№2

№3

№4

№5

№6

№7

№8

№9

Відповідь: Менделеєв.

Доки учні працюють в групах, учитель, спостерігаючи за їх роботою, відключає з груп учнів, які потребують допомоги і працює з ними індивідуально.

VІ. Рефлексія.

- чи виконали ми завдання уроку?

- При розв´язуванні якої задачі ви відчули труднощі?

VІІ. Домашнє завдання.

Прочитати відповідний параграф підручника.

Зробивши необхідні розрахунки, заповнити порожні клітинки таблиці.

(Варіанти завдань збігаються з номером робочого місця учня)

Ум зад.

Варіант

т (р. р.)

г

т (Н2О)

г

т (р-ну)

г

W (р. р.)

%

V(р-ну)

мл

ρ (р-ну)

г/мл

1.

300

30

1,13

2.

20

180

1,07

3.

25

500

1,1

4.

30

270

1,14

5.

160

40

381

6.

32

40

1,2

7.

200

10

1,02

8.

30

600

1,02

9.

50

250

238

10.

60

240

1,12

Урок №4

Тема: Розв´язування розрахункових задач на обчислення масової частки розчиненої речовини.

Мета: Закріпити вміння обчислювати масову частку розчиненої речовини, сформувати вміння розв´язувати задачі на розбавлення розчинів, змішування розчинів, а також задачі з використанням масової частки розчиненої речовини при розв´язуванні задач за рівняннями реакцій; розвивати вміння аналізувати, уявляти хімічні процеси, що відбуваються при змішуванні розчинів; вчити застосовувати графічні способи розв´язування задач.

Обладнання: опорні схеми, періодична система елементів Д. І.Менделеєва, картки

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

з завданнями для групової роботи.

Тип уроку: урок застосування знань і розвитку умінь.

Методи: бесіда, робота в групах, парах, тестування.

Модель уроку закріплення та застосування знань

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Цифровий хімічний диктант.

Учитель зачитує учням твердження, означення, правила. Якщо учень вважає його правильним, він ставить цифру 1, а якщо ні – то цифру 0. Після 12 запитань в учнів у зошиті повинно бути дванадцятизначне число із нулів та одиниць. Потім учні в парах обмінюються зошитами і перевіряють завдання свого сусіда. (Правильне кодове дванадцятизначне число учитель після хімічного диктанту пише на дошці). Скільки правильних відповідей, така і оцінка.

Запитання хімічного диктанту:

1) Емульсії та суспензії – неоднорідні суміші.(Так)

2) Колоїдні системи відносяться до грубодисперсних систем. (Ні)

3) Суміш крейди з водою – суспензія. (Так)

4) Розчин складається із молекул розчинника та розчиненої речовини. (Ні)

5) У розчині, який складається із 70 г спирту та 30 г води, розчинником буде вода. (Ні)

6) Щоб перевести насичений розчин у ненасичений, треба випарити частину розчину. (Ні)

7) Щоб перевести концентрований розчин у розбавлений, треба додати розчинника. (Так)

8) Кальцій карбонат – нерозчинна речовина.(Так)

9) Насичений розчин завжди буде концентрованим. (Ні)

10)Розчинність кристалічного мідного купоросу зростає із підвищенням

температури. (Так)

11)Розчинність вуглекислого газу збільшується при пониженні температури і

підвищенні тиску. (Так)

12) Речовини з йонним зв”язком краще розчиняються в полярних

розчинниках.(Так)

Кодове число відповідей: .

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Пригадайте, за якою формулою ми обчислювали масову частку розчиненої речовини; об´єм розчину. (Учні пишуть формули на дошці)

Мета сьогоднішнього уроку :

- Закріпити вміння розв´язувати задачі на масову частку розчиненої речовини;

- навчитися розв´язувати задачі на розведення розчинів;

- навчитися розв´язувати задачі на змішування розчинів з використанням правила „хреста”;

- застосувати набуті вміння при розв´язуванні задач за рівняннями реакцій.

ІV. Застосування знань, формування нових умінь

1. Розв´язування задач на розведення та змішування розчинів.

Задача.

До 750 г 25%-ого розчину солі долили 250 г води. Знайти масову частку солі у розчині після розбавлення.

Намалюємо малюнок згідно умови задачі.

Цилиндр: W1=25%

250 г Н2О

750 г р-ну 750г+250г=1000г

W2 - ?

- Чи змінилася маса розчиненої речовини в розчині після розбавлення?

- Ні.

- А чи можемо знайти масу розчиненої речовини?

- Так. Для цього масу розчину помножимо на масову частку.

- А що змінилося після розбавлення?

- Маса розчину збільшилася.

- Тепер можемо знайти масову частку р. р. після розбавлення.

Ось ми й склали план розв´язування задачі.

Дано: т1(р-ну)=750 г 1) Яка маса солі у вихідному розчині?

W1 (солі)=25% т(солі)= W(солі)·т(р-ну)

т (Н2О) = 250 г т(солі)=0,25·750 г = 187,5 г

2) Яка маса нового розчину?

Знайти: W2(солі) т(р-ну)= 750 г +250 г = 1000 г.

3) Яка масова частка солі в новому розчині?

W2(солі) = або 18,5%

або 22,5%

Відповідь: 22,5%

2. Розв”язування задач за правилом „хреста”.

При розв”язуванні задач на отримання розчину із заданою масовою часткою розчиненої речовини шляхом змішування двох розчинів з відомою масовою часткою (%)користуються правилом „хреста”. Суть цього методу полягає в тому, що спочатку записується значення масової частки розчину, який потрібно приготувати, зліва вгорі від нього – більше значення масової частки вихідного розчину, зліва внизу – менше значення масової частки другого вихідного розчину. Потім в напрямку діагоналей знаходять різниці цих чисел. Отримані числа показують, у якому співвідношенні потрібно змішувати вихідні розчини.

W1 W3 - W2 m1

W3

W2 W1 - W3 m2

Задача.

Обчислити маси розчинів з масовими частками калій гідроксиду 10% та 50%, необхідні для приготування 800 г розчину з масовою часткою калій гідроксиду 25%.

Дано: W1 (КОН)=10% 1. Які масові співвідношення вихідних розчинів?

W2 (КОН)=50%

т3(р-ну )=800г– 3 в. ч.

W3 (КОН)=25%

25

Из за большого объема этот материал размещен на нескольких страницах:
1 2 3 4 5 6