Тема: Займенник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.
Мета: поглибити та систематизувати знання учнів про займенник як частину мови, зокрема його загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль; навчити розпізнавати займенник; розвивати мислення, увагу; виховувати любов до Батьківщини, її природи.
Обладнання: підручник, картки, дидактичний матеріал.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І Оргмомент
ІІ Актуалізація опорних знань учнів
Діти, ми продовжуємо з Вами подорожувати по країні Морфологія.
Що вивчає морфологія як наука?
Скільки в українській мові існує частин мови?
На які групи вони поділяються? Чому?
Щоб розпочати вивчення нової частини мови, нам треба попрацювати із цим уривком тексту. Запишіть, будь ласка, сьогоднішнє число у зошит, але відступіть рядочок для теми.
( Робота з текстом на дошці ).
Випишіть з поданого уривку слова, що вказують на предмети чи ознаки, не називаючи їх. Як ми називаємо таку частину мови? На виконання цього завдання у Вас є 3-4 хвилини.
Казкову чарівну силу мають степові простори. Глянеш у високе небо над ними – і бачиш цілу історію козацьку, битви за неньку-Україну, постає Батьківщина. Видно її веселкові узори в білих українських хатах, і стеляться вони на стежках, нею споконвіку ходив рід до роду.
ІІІ Формування учнями теми та мети уроку
Отже, яка тема сьогоднішнього уроку? Запишіть її, будь ласка, до вільного рядочка.
ІV Мотивація навчальної діяльності учнів
Проблемне запитання:
Чому, на вашу думку, займенник належить до самостійних частин мови, адже він лише вказує на особу, предмет, ознаку чи кількість, але не називає їх?
Яку роль виконують займенники у мові?
V Опрацювання навчального матеріалу
1. Робота в групах
Як завжди, щоб вміти і знати, як застосовувати свої вміння на практиці, нам необхідно отримати теоретичну базу з теми. Сьогодні я хочу Вам запропонувати опрацювати її самостійно, без моєї допомоги. Для цього ви в групах вивчите, що таке займенник, які його морфологічні ознаки та синтаксична роль, а потім представите це один одному.
Учитель об’єднує учнів у три групи ( учні обирають собі кольорові аркуші або олівці, ручки та лінійки), роздає теоретичний матеріал на картках.
Завдання: опрацювати його, (дібрати власні приклади), пояснити іншим.
Картка № 1.
Займенником називається самостійна частина мови, яка вказує на предмети (він, ти, ми, щось, що-небудь), ознаки (той, цей, такий), кількість (скільки, стільки), але не називає їх.
Картка № 2.
Займенники, як правило, змінюються за відмінками (я, мене, мені, мною). Займенникu, що вказують на ознаки, змінюються й за родами і числами ( наш, наша, наше, наші; цей, ця, це, ці ).
Картка № 3.
У реченні займенники виступають у ролі підмета (Все йде, все минає – і краю немає.), додатка (У нашім раї на землі нічого кращого немає.), означення ( попереднє речення).
2. Слово вчителя.
Тепер давайте порівняємо ваші знання із викладеним матеріалом у підручнику.
3. Робота з підручником.
С. 226.
Чи помітили Ви якісь відмінності?
VІ Виконання вправ на закріплення вивченого матеріалу
Практична робота.
Тепер давайте закріпимо свої знання на практиці, виконавши наступні завдання.
1. Запишіть речення. Визначте лексичне значення і синтаксичну роль займенників.
Нехай мої співи літають по рідній коханій моїй стороні (Л. Укр.)
Ми далі йшли, ніщо не спинювало нас (І. Фр.)
(На кухні щось сікли сікачем, щось терли в макітрі (Ю. Смол.) )
/ Макітра – вид глиняного посуду з великим отвором.
2. Випишіть із запропонованих слів лише займенники.
Ліс, себе, учень, десять, зелений, той, я, і, без, добрий, добро, він, одтн, читати, двійка, ми, мною.
Скласти з ними 3 речення.
3. Лексична розминка.
Покладіть ручки, відпочиньте, граючись.
Зверніть увагу, будь ласка, на дошку. На ній прочитайте правильно речення, назвіть займенники.
Ми годсьоні на уроці вивчили нову тему.
Сеньвере – улюблений місяць нашого класу.
Вона отримала у дарупонок цуценятко.
Якось одна вчиндіка підійшла до мене і сказала: „Привіт!” (пояснити розділові знаки в останньому реченні).
4. Учитель читає прислів’я, учні називають займенники. Пояснити значення прислів’їв, навести свої приклади з використанням займенників.
На тобі, небоже, що мені не гоже. Яка совість, така й честь. Не все те золото, що блищить.
5. „Редактор”.
Замінити повторювані у реченнях слова займенниками.
Хлопець підійшов до вікна і заглянув у вікно. Хлопець побачив кількох дітей, діти сиділи на лаві коло печі.
VІІ Підведення підсумків уроку
- Навіщо займенники існують у мові?
- Що нового ви сьогодні дізналися на уроці?
Дякую за Вашу роботу на уроці. До побачення!
VІІІ Домашнє завдання
Параграф 38, вивчити правила на сторінці 226, виконати вправу 403.
7 – 9 б. : вправа 403 (І);
10 - 12 б.: вправа 403 (І, ІІ);


