Етапи розвитку та сфери застосування інформаційних технологій
(урок 2 за програмою)
Історія розвитку обчислювальної техніки. Покоління ЕОМ.
(урок 5 за програмою)
Якби мені дали шість годин на те,
щоб зрубати дерево, то
чотири години я б витратив на заточування пили.
Авраам Лінкольн, Президент США, колишній лісоруб
Більше часу витратити на організацію навчальної діяльності,
її мотивацію.
Провести анкетування учнів щодо
виявлення їхніх інтересів та навичок роботи з комп’ютером.
Провести тестування щодо виявлення обдарованості.
Постійно нагадувати учням,
що
ВОНИ НАЙКРАЩІ, НАЙРОЗУМНІШІ,
що
ВОНИ МОЖУТЬ,
що
РАЗОМ МИ ПОДОЛАЄМО БУДЬ-ЯКІ ПЕРЕШКОДИ
Встигнути, встигнути, встигнути більше!
Намилуватися піснею дивною,
І навтішатися дружбою гарною.
Бути не тільки для когось потрібним –
Бути здоровим і бути Людиною!
на наступних уроках (більш детально):
на уроці № 2:
Поняття про інформацію та способи її подання. Дані. Різновиди інформаційних повідомлень. Поняття про інформаційну надлишковість повідомлень (урок 1 за програмою)
Інформаційні процеси: отримання, збирання, зберігання, пошук, обробка і передавання інформації (урок 1 за програмою)
на уроці № 3:
Дані. Вимірювання обсягу даних. Способи подання і кодування повідомлень, двійкове кодування. Вимірювання довжини двійкового коду (урок 1 за програмою)
пов’язати, наприклад, з уроком № 8
Об’єкти та їх властивості (урок 1 за програмою)
Цілі:
- знайомство з класом
- мотивація вивчення предмета Інформатика
(Мотивація - це те що змушує суб'єкт діяти. Мотивація необхідна для ефективного виконання прийнятих рішень і запланованих завдань. Мотивація – це те, що знаходиться в людини “всередині”. Якщо людина мотивована, її задоволення від роботи обов’язково призведе до гарного результату. / За Вікіпедією)
- організація мотивованого навчання
- вступний інструктаж з БЖД
Структура уроку: сучасна
Час: 45 хв.
Завдання:
навчальні:
- формування пізнавального інтересу до предмету;
- знайомство з поняттями інформаційної культури та інформатичної компетентності, з інформатикою як наукою;
- ознайомлення з кабінетом, правилами розпорядку в кабінеті, правилами техніки безпеки та гігієни праці, з небезпечними моментами, з якими можна зіштовхнутися в процесі роботи, й відповідними запобіжними заходами;
- формування навчально-інформаційних умінь (загально-навчальних, які забезпечують надходження, обробку та використання інформації для розв’язання навчальних задач);
- ознайомлення з вимогами правильної організації й утримання робочого місця, з обов’язками працюючого на своєму робочому місці, а також небезпечними ситуаціями та правилами поводження при їхньому виникненні;
розвиваючі:
- заохочення до активної розумової діяльності, самостійності, творчості;
- розвиток інтелекту, творчих сил і здібностей;
- формування наукового світогляду;
- формування інформатичної компетентності;
- формування уявлень про взаємозалежність і взаємозв’язок між поняттями «інформатика» та «інформація», виявлення зв’язків між навколишніми подіями;
- формування погляду на предмет інформатики як науку і як на галузь діяльності людини;
- розвиток логічного мислення, критичності думки, умінь порівнювати, робити висновки;
що виховують:
- виховання інформаційної культури, культури розумової праці, уваги, самостійності, пізнавальної активності;
- виховання любові до предмету, вчителя, який викладає, до навчання;
- виховання свідомого відношення та засвоєння правильних і безпечних методів і прийомів роботи;
- виховання дбайливого відношення до шкільного майна, поваги до праці однокласників, батьків, людей праці;
- валеологічне виховання.
Форми, методи та технології навчання:
§ Розвивальне навчання
§ Пояснювально-ілюстративні методи
§ Принцип здійснення зв’язків науки з життям
§ Дослідницькі методи
§ Творча робота
§ Самостійна робота
§ Робота з підручником
§ Робота з зошитом
§ Робота із Словничком
§ Проектна робота
Способи діяльності:
Яким технологіям культурної діяльності навчаю дітей?
§ Система навчальної інформації (найпоширеніші її "симптоми" - ознайомлення, конспектування, вивчення певної, основної навчальної інформації, виконання практичних робіт і т. д.). Спрямована на нагромадження знань і розвиток репродуктивних умінь.
§ Система творчих завдань. Застосування системи творчих завдань для виховання творчих якостей особистості; використовуються методики й алгоритми, що дозволяють мимоволі запам'ятовувати основний матеріал теми, розширювати й поглиблювати його, розвивати творчі вміння й уміння застосовувати знання в практичних ситуаціях.
§ Моделювання, що включає складання всіляких моделей досліджуваної системи: текстові, графічні (малюнки, схеми), причому (що дуже важливо для поглибленого вивчання) рішення творчих завдань, забезпечує включення в модель додаткової інформації, що виходить за рамки передбаченого навчальною програмою матеріалу.
§ Навчальне дослідження - засвоєння одного з найважливіших способів діяльності людини - дослідницького:
- сутність:
o постановка навчальної проблеми для всієї теми.
- складання методики розв’язання проблеми:
o вивчення й конспектування навчальної й додаткової літератури;
o висування гіпотез;
o перевірка висунутих гіпотез;
o застосування отриманих рішень для дослідження інших проблем;
o внесення доповнень у навчальну інформацію з результатів дослідження
§ Інтеграція технологій - паралельне навчання учнів двом, а може бути й трьом технологіям одночасно ( інтеграція декількох технологічних напрямків ).
Дає понад ефект:
- зростає інтерес до предмета;
- зростає успішність;
- зростає рівень інформаційної й інтелектуальної культури,
інформатичної компетентності
§ Нові інформаційні технології
§ Особистісно-зорієнтоване навчання. Диференціація навчання
§ Інтерактивні технології
§ Технологія повноцінного співробітництва

Наочності та устаткування:
v Кабінет інформатики, обладнаний для навчальних занять згідно Положень про кабінет інформатики
v Куточок Охорони праці. Вогнегасник. Інструкції з техніки безпеки.
v Навчальні програми.
v Календарно-тематичний план.
v Навчальні досягнення учнів з теми, що вивчається
(що повинні знати й вміти учні після вивчення теми)
v Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів.
v Журнал реєстрації інструктажу з техніки безпеки.
v Розклад роботи кабінету інформатики.
v Розклад чергувань у кабінеті.
v Підручник.
v Робочий зошит (з роздільниками)
v Творча папка з файлами А4.
v Диски, флешка.
v Кольорова крейда. Магніти.
v Папір А5, А4, А3. Файли А5, А4, А3. Папки А5, А4, А3.
v Додаткова література з теми, що вивчається
v Підготовлена класна дошка до уроку
(тема, завдання, епіграф до уроку)
« information » - роз’яснення, ознайомлення
v Плакати щодо правил поведінки та роботи в кабінеті інформатики та під час роботи за комп’ютером
«Як правильно сидіти за комп’ютером»
v «Осінній пейзаж»
«Для того, щоб втішатися скарбами природи, людина повинна бути здоровою, сильною та розумною»()
v Картки-ситуації (для ігрового відтворення ситуацій, що можуть виникати у кабінеті інформатики, й нести небезпеку)
v Інструкція з т/б ( біля кожного учня та ПК)
v Карти із вправами для очей та профілактики втомлюваності
(біля кожного учня та ПК)
v Презентація «Правила техніки безпеки у кабінеті інформатики»
v СD-програвач, диск «Аеробіка »
v Бейджики з іменами учнів і вчителя.
Послідовність окремих етапів уроку:
I. J Знайомство J з класом.
Активізація пізнавальної діяльності.
II. J Ознайомлення J з предметом.
Мотивація навчальної діяльності.
III. J Ознайомлення J з навчальною програмою, тематичним планом та вимогами до навчальних досягнень
IV. J Ознайомлення J з правилами та матеріалами для роботи на уроках інформатики
J Ознайомлення (між іншим) із Д/з,
Пояснення щодо виконання
V. Ознайомлення з критеріями оцінювання
навчальних досягнень учнів
Знайомство із собою, своїми можливостями та бажаннями
VI. J ознайомлення J з правилами безпечної роботи в кабінеті інформатики
J Ознайомлення J з інформацією презентації.
Самостійна робота по складанню конспекта за розповіддю вчителя та матеріалами презентації, додатковою літературою.
J Пауза відпочинку
(ознайомлення J із вправами для відпочинку)
Епіграф:


Минають дні, минають роки,
Прогрес крокує повсякчас,
І вже новиночки науки
Прийшли до школи і до нас.
Просторий клас, а в нім машини
І кожному – як би пізнать
Св. іт, що несе в собі таїни,
Твій розум прагне розгадать.
Тож не барімося, до діла –
Вивчай ти інформатику завжди!
(Галина, Львівська обл..)
http://vuvshaemo-informatuky
Хід уроку:
І. Активізація пізнавальної діяльності. Привітання.
Учитель читає з дошки вірш, зупиняючись на словах:

Тож не барімося, до діла
відразу налаштовує учнів на роботу,
вітає учнів з новим навчальним роком!
(вислови-привітання на дошці-А4)
Сьогодні Твоє свято:
Ти відкриваєшь для себе яскравий і великий світ знань!
Бажаю Тобі успіхів на цьому шляху та неймовірних відкриттів!
Із Новим навчальним роком !!!
*****
День знань - це свято книг, квітів, друзів, посмішок, світла!
Учися старанно, учень, бо це - найголовніше сьогодні!
II. Знайомство з предметом. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні Ви розпочинаєте вивчення нового предмета – Інформатика.
Informo (лат.) – навчаю, формую, міркую.
Це дуже цікава та найсучасніша наука.
Основна мета кожного шкільного предмета – підготувати вас до життя в сучасному суспільстві. ХХІ ст.-століття інформаційних технологій, тому сучасне суспільство називають інформаційним.
Суттєвими ознаками його є:
- високий рівень розвитку інформаційних технологій,
- використання комп’ютерів у всіх галузях виробництва й управління, можливість широкого доступу до інформаційних ресурсів завдяки комп’ютерним мережам
тощо.
В інформаційному суспільстві важливим є рівень інформаційної культури людини, який і визначається за рівнем знань сучасних інформаційних технологій і вмінь застосовувати їх як у навчальній, так і в професійній діяльності.
Саме підвищення рівня вашої інформаційної культури є основною метою шкільного курсу інформатики
III. Знайомство з навчальною програмою, тематичним планом та вимогами до навчальних досягнень
За шкільним курсом Інформатики в 9 класі ми з вами розглянемо наступні теми:…
Зверніть увагу, що за вимогами до навчальних досягнень учнів з теми
«Інформація. Інформаційні процеси та системи»:
Цитую:
«учень пояснює поняття інформаційної культури та інформатичної компетентності, поняття про інформатику як науку та галузь діяльності людини».
IV. Знайомство з правилами та матеріалами для роботи на уроках інформатики
Учитель знайомить учнів з матеріалами, підручником, які необхідні будуть на уроках.
- Для кращого сприйняття та засвоєння вами навчального матеріалу нам знадобиться:
|
Из за большого объема этот материал размещен на нескольких страницах:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 |


