Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто
- 30% recurring commission
- Выплаты в USDT
- Вывод каждую неделю
- Комиссия до 5 лет за каждого referral
4. Чи є число 54, 5 членом арифметичної прогресії, в якій а1=25,5; а9=5,5 ?
5. Знайдіть суму всіх натуральних чисел, кратних 3, що не перевищують 200.
6**(додаткове) Між числами 3 і 24 вставте три числа так, щоб утворилася арифметична прогресія
ІV. Підсумок уроку. Домашнє завдання. Повторити основні формули §60, виконати вправу 242(див. задачу 241)
№ 000 аn= 4,9 +9,8(n-1)=9,8n-4,9; h=Sn=
=490; n2=490:4,9=100;
n=10. Гайка падатиме з висоти 490 м протягом 10 с.
Урок7
Тема уроку. Геометрична прогресія, її властивості. Формула n-го члена геометричної прогресії.
Мета: дати означення геометричної прогресії, навчити знаходити елементи прогресії за формулою n-го члена, визначати зростання й спадання прогресій залежно від q.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань. Аналіз самостійної роботи. Розбір типових помилок. Перевірка домашнього завдання. (усно)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Де людина у своїй практичній діяльності зустрічається з прогресіями? У наш час існує така галузь знань, яка називається стандартизація, де розробляються вимоги до промислових виробів з позицій споживача. Математика є теоретичною основою сучасної стандартизації.
Розглянемо приклад. Виготовлені на заводах консерви пакують у ящики, далі їх завантажують у контейнери, які перевозять в автомобілях, а потім — на залізничні платформи. Якби розміри всіх цих видів тари не були узгоджені, то це призвело б до великих втрат і збитків під час перевезень.
Як забезпечити цю узгодженість? Виявляється, якщо конструктори залізничних вагонів і платформ введуть відповідно величини вантажопідйомності 25; 40; 63 і 100 т, конструктори автомобілів приймуть вантажопідйомність проектованих машин 2,5; 4; 6,3; 10 т, масу контейнерів визначать у 250; 400; 630 і 1000 кг, масу ящиків - у 25; 40; 63 і 100 кг, а масу окремих консервних банок — у 250; 400; 630 і 1000 г, то вантажопідйомність і місткість транспортних засобів під час перевезення консервів буде використана найефективніше.
Чому саме ці числа? Тому що вони - члени основного ряду кращих чисел 1; 1,6; 2,5; 4; 6,3; 10; … — геометричної прогресії зі знаменником q=
.
Також зручні для стандартизації прогресії зі знаменниками
;
i ![]()
Вибір саме цих знаменників визначається багаторічним міжнародним досвідом, оскільки вони найкраще задовольняють потреби промислового виробництва.
Члени цих прогресій називають кращими числами через те, що їх рекомендують для раціональнішого застосування під час конструювання і розрахунків. До того ж не лише рекомендують. Існує неписана міжнародна угода, за якою ціни на товари міжнародної торгівлі автоматично знижуються на 10 %, якщо параметри цих товарів не відповідають рядам кращих чисел.
Сьогодні на уроці ми повинні навчитися працювати з прогресіями — знаючи одні їх елементи, обчислювати інші.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Тема, яку ми сьогодні вивчатимемо, називається «Геометрична прогресія, її властивості. Формула n-го члена геометричної прогресії»
Геометричною прогресією називається послідовність, кожний член якої, починаючи з другого, дорівнює попередньому, помноженому на одне і те саме число .
Запишемо це означення рекурентною формулою ![]()
Число q називають знаменником геометричної прогресії 
Зв'язок між арифметичною та геометричною прогресіями був встановлений шотландським математиком Джоном Непером. Йому належить ідея про те, що від властивостей арифметичної прогресії можна перейти до аналогічних властивостей геометричної прогресії з додатними членами, якщо додавання і віднімання замінити відповідно множенням і діленням, а множення і ділення — піднесенням до степеня і добуванням кореня. Після такої заміни залишаються в силі не тільки формулювання властивостей, але й доведення.
Перевіримо принцип Непера на практиці. Формула n-го члена арифметичної прогресії має вигляд:
. Для геометричної прогресії формула n-го члена матиме вигляд:
, тобто при переході від першого члена до n-го необхідно виконати множення на q n-1 раз.
Будь-який член арифметичної прогресії дорівнює середньому арифметичному наступного і попереднього членів, тобто ![]()
Розглянемо будь-який член геометричної прогресії. Як він пов'язаний з його наступним і попереднім членами? Виявляється, що він дорівнює середньому геометричному наступного і попереднього членів, тобто
або 
Звідси і назва прогресії – геометрична . Цю властивість доводимо у вправі 250 (ст. 245)
Цю властивість можна узагальнити і сформулювати так: добуток двох членів скінченої геометричної прогресії, рівновіддалених від її кінців, дорівнює добутку крайніх членів.
ІV. Тренувальні вправи.
Вправа 248. Напишіть формулу n-го члена геометричної прогресії :
а) 3; 9; 27; 81; …; б) 1; 
Розв’язання.
а) b1=3; b2=9; q=
bn=b1*qn-1=3*3n-1=3n;
б) b1=1; b2=
; q=
bn=b1*qn-1=1*
.
Якими мають бути b1 і знаменник q, щоб геометрична прогресія була зроcтаючою (спадною)?
Вправа 245. Чи є геометричною прогресією послідовність :
а) 3, 6, 12, 14, …; б) 1,
?
Два учні біля дошки пояснюють недотримання правила утворення геометричної прогресії.
Вправа 246. Напишіть сім перших членів геометричної прогресії, у якої :
а) b1=1; q=3; б) b1= 10; q=
.
Розв’язання.
а) b1=1; b2=3; b3=9; b4=27; b5=81; b6=243; b7 =729.
б) b1=10; b2=5; b3=2,5=
; b4=1,25=
; b5=
; b6=
; b7 =
.
Вправа 247. b1, b2, b3, b4, … - геометрична прогресія. Знайдіть b12 , якщо :
а) b1=1; b2=6; б) b1=25; b2= - 50; в) b3=1; b4=0,5.
Розв’язання.
а) q=
b12=b1*q11=1*611=611;
б) q=
b12=b1*q11=25*(-2)11= - 51200;
|
Из за большого объема этот материал размещен на нескольких страницах:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 |


