2. Полковник, народний герой, керівник визвольної боротьби на Правобережжі. Вів переговори з І. Мазепою про возз’єднання Правобережної України з Лівобережною, але мав протилежні погляди на розбудову Української держави. У 1704 р. був заарештований, відправлений до Москви, а згодом – до Сибіру.
3. Походив з чесько-литовського роду. Закінчив Києво-Могилянській колегіум. У 1706 р. був обраний генеральним писарем. Розробив «Пакти й Конституції прав і вольностей Війська Запорозького». У 1710 – 1742 рр. був гетьманом у вигнанні.
4. Народився близько 1639 р. Навчався в Києво-Могилянському і Варшавському колегіумах, знав 10 мов. У 1669 р. поступив на службу до гетьмана П. Дорошенка, посів місце генерального писаря. Був гетьманом України у 1687 – 1709 рр. Багато зробив для розвитку української культури.
5. Гетьман України у 1727 – 1734 рр. Упорядкував земельні відносини, провів переоблік земельних володінь, реформував судову систему, вперше встановив точний розмір державних податків, відновив право України торгувати на ринках Західної і Центральної Європи.
Завдання 5. Придумати питання для команд – суперників.
ІІІ. Підсумки уроку.
Учитель повідомляє результати гри, визначає переможців, називає межу оцінювання гравців капітанами. Капітани виставляють оцінки своїм гравцям, коментуючи їх.
IV. Домашнє завдання.
Скласти тестові завдання, кросворди, ребуси за темою, підготуватися до уроку тематичного оцінювання.
Тема 6: «Українські землі в другій половині XVIІІ ст.»
Мета: виховувати почуття патріотизму, поваги до борців за незалежність;
систематизувати знання учнів з теми, орієнтувати клас на перспективи
просування у вивченні подальшого матеріалу; повторити головні події й
поняття теми; домогтися розуміння учнями причинно-наслідкових
зв’язків в основних явищах і процесах історії України другої половини
XVIIІ ст.; вдосконалювати вміння працювати в групах; робити висновки
та узагальнення, висловлювати власну точку зору; прислухатися
до думки іншої людини.
Обладнання: роздатковий матеріал, «поле успіхів», прапорці з номерами команд.
Тип уроку: узагальнення, систематизація та корекція знань, умінь і навичок учнів.
Форма уроку: урок – гра.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
ІІ. Узагальнення вивченого матеріалу.
Завдання 1. Робота з датами:
1) 1750 – 1764 рр.;
2) 10 листопада 1764 р.;
3) 1768 – 1769 рр.;
4) 17 червня 1775 р.;
5) 1783 р.
Завдання 2. Кому належать ці слова?
5 13
1 21320 1
209 1
Слова – ключі:
11– велике повстання 1768 – 1769 рр.
17 19 – президент Другої Малоросійської колегії
117 5 – один із жанрів живопису
10 – останній кошовий Запорозької
Січі
– рейд на ворожу територію
Завдання 3. Чайнворд (остання буква попереднього слова одночасно є першою
для наступного).

1. Видатний український філософ, мислитель, поет XVIIІ ст.
2. Територія, яка має право на самоврядування.
3. Щорічний базар.
4. Півострів, який увійшов до складу Російської імперії в 1783 р.
5. Ім’я Залізняка.
6. Офіційне розпорядження державної влади.
7. Країна, суперник Російської імперії.
8. Будівниче мистецтво.
9. Один із вищих навчальних закладів.
10. Вчений, дослідник українського козацтва.
Завдання 4. Вікторина:
1. Визначте причини та наслідки «Коліївщини».
2. Що спільного та які відмінності існували у політиці Росії та Австрії щодо українців у другій половин XVIIІ ст.?
3. Визначте причини ліквідації Запорозької Січі.
Завдання 5. Впізнати особу за описом:
1) Брат одного із фаворитів Катерини ІІ. Здобув освіту спочатку в Петербурзі, згодом продовжив навчання у Німеччині, Італії, Франції. У 17 років став графом Російської імперії. У 1746 р. став президентом Петербурзької академії наук. Останній гетьман України.
2) Народився у селянській сім’ї у с. Розсошки під Уманню. Поступив на службу до надвірної сотні магнатів Потоцьких, дослужився до сотника. У винагороду за службу отримав два села. Але згодом став одним із ватажків повстання під назвою «Коліївщина».
3) Народився у 1691 р. у козацькій сім’ї в с. Пустовійтівці Лубенського полку. За переказами, 8-річним хлопчиком потрапив на Січ. Пройшов усі сходинки козацької кар’єри від джури до судді. У 1762 р. вперше був обраний кошовим, потім неодноразово переобирався. У 1773 р. здобув військове звання генерал-лейтенанта російської армії. У 1776 р. був засланий на Соловецький острів. Помер на 112-му році життя.
4) Народився в селянській родині в м. Медведівці на Чигиринщині. У 13 років пішов на Січ. У 1767 р. став послушником Онуфріївського монастиря, а навесні 1768 р. перейшов до Мотронинського. У 1768 р. очолив повстання, яке увійшло в історію під назвою «Коліївщина».
5) Уродженець с. Чорнухи на Полтавщині, син козака, вихованець Києво-Могилянської академії. Народний мислитель, освітній діяч, філософ, поет. Всі його твори пронизані роздумами про сенс людського життя, значення добробуту, чесність, істинне щастя.
Завдання 6. Теми для усної розповіді:
1) Розумовського.
2) Західноукраїнські землі у другій половині XVIIІ ст.
3) Поділи Речі Посполитої.
4) Особливості розвитку української культури у другій половині XVIIІ ст.
5) Повсякденне життя українців у другій половині XVIIІ ст.
Завдання 7. Придумати запитання з вивченої теми для команд – суперників.
ІІІ. Підсумки уроку.
Учитель повідомляє результати гри, визначає переможців, називає межу оцінювання гравців капітанами. Капітани виставляють оцінки своїм гравцям, коментуючи їх.
IV. Домашнє завдання.
Скласти тестові завдання, кросворди, ребуси за темою, підготуватися до уроку тематичного оцінювання.
В І Д П О В І Д І
(історія України, 8 клас)
Тема 1: «Українські землі в XVI ст.»
1. Кросворд.
Б | Р | А | Т | С | Т | В | А | |||
К | Л | Е | Й | Н | О | Д | И | |||
С | І | Ч | ||||||||
П | О | Л | Ь | Щ | А | |||||
У | Н | І | Я | |||||||
Л | Ю | Б | Л | І | Н | |||||
С | Л | О | Б | О | Д | А | ||||
Ф | І | Л | Ь | В | А | Р | О | К | ||
К | О | З | А | К | ||||||
М | А | Г | Н | А | Т | |||||
2.Зашифрована фраза:
|
Из за большого объема этот материал размещен на нескольких страницах:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 |


