2. Віра в надзвичайні сили, духів, поклоніння їм.

3. Велетенська тварина, предмет полювання первісних людей.

4. Колектив людей, в якому все було спільним.

5. Група близьких родичів.

6. Знаряддя праці землероба.

7. Найперше камяне знаряддя праці.

8. Знаряддя для обробітку землі.

9. Пристрій для рибальства.

10. Зброя та знаряддя для мисливства.

11. У перекладі з грецької мови – «наука про давнину».

12. Заняття первісної людини, яке прийшло на зміну збиральництву.

13. Перший матеріал для виготовлення знарядь праці.

Завдання 2. Теми для усного оповідання:

1. Несподівана зустріч на лісній галявині.

2. Вогонь – друг і ворог первісної людини.

3. Полювання на мамонтів.

4. Життя у первісному поселенні.

5. День з життя скотаря – кочовика.

Завдання 3. Конкурс капітанів (перевірка правильного застосування відліку

часу в історії). Капітани виходять до дошки, отримують картку із задачею та

хвилину для підготовки. Потім відповідають по черзі, учитель коментує їхні

відповіді та визначає результати на «полі успіхів».

1. В 70 р. до н. е. був закопаний скарб. У 2011 р. його знайшли. Скільки років цей скарб пролежав в землі?

2. Писемність виникла близько 5 тисяч років тому, а обробка міді – близько 5 тисяч років до н. е. Що було раніше і на скільки раніше?

3. Цар почав правити в 16 р. до н. е., а помер в 10 р. н. е. Скільки років він правив?

4. Визначте, який рік був раніше – 65 р. до н. е. чи 40 р. до н. е. – і на скільки раніше.

5. Археологи знайшли поселення, яке люди залишили 2500 років тому. А коли там жили люди?

Завдання 4. Вікторина. Проводиться за правилами гри «Що? Де? Коли?», тобто

правильна відповідь оголошується тільки після відповідей всіх груп по черзі.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

1. Які заняття та як змінили збиральництво та мисливство в житті первісної людини?

2. Чому винахід лука і стріл можна вважати великим досягненням первісної людини?

3. Які ви знаєте історичні джерела?

ІІІ. Підсумки уроку.

Учитель повідомляє результати гри, визначає переможців, називає межу оцінювання гравців капітанами. Капітани виставляють оцінки своїм гравцям, коментуючи їх.

IV. Домашнє завдання.

Скласти тестові завдання, кросворди, ребуси за темою, підготуватися до уроку тематичного оцінювання.

Тема 2: «Давній Єгипет»

Мета: систематизувати знання учнів з теми, орієнтувати клас на перспективи

просування у вивченні подальшого матеріалу; повторити головні події й

поняття теми;вдосконалювати вміння працювати в групах,

висловлювати власну думку;виховувати повагу до культурної та

історичної спадщини людства.

Обладнання: роздатковий матеріал, «поле успіхів», прапорці з номерами команд.

Тип уроку: узагальнення, систематизація та корекція знань, умінь і навичок учнів.

Форма уроку: урок – змагання.

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

ІІ. Узагальнення вивченого матеріалу.

Завдання 1. Кросворд.

Якщо всі слова по горизонталі будуть вписані правильно, в виділених

клітинках вийде назва відомої в Стародавньому Єгипті науки.

1. Цар у Єгипті.

2. Єгипетський бог Сонця.

3. Знак для письма в Єгипті.

4. Велетенська статуя лева з головою людини.

5. Перша столиця об’єднаного Єгипту.

6. Злий бог пустелі.

7. Єгипетський бог мудрості та письма.

8. Людина, що знаходиться на державній службі.

9. Один із винаходів стародавніх єгиптян.

10. Матеріал для письма в Єгипті.

Завдання 2. Як ви розумієте це прислів’я?

217

110 6

Слова-ключі:

7– єгипетський Бог мертвих

1– воїн, що керує колісницею

6 – єгипетський знак для письма

– Бог Нілу

16– річка, до якої простягалися володіння Єгипту на Сході

Завдання 3. Теми для усної розповіді:

1. Урок в єгипетській школі.

2. Вірування стародавніх єгиптян.

3. Устрій єгипетської держави.

4. Наукові знання єгиптян.

5. Завойовницькі походи єгипетських фараонів.

Завдання 4. Вікторина.

1. Спробуйте пояснити вислів: «Єгипет – подарунок Нілу».

2. Яка різниця, на ваш погляд, існує між поняттями «країна» і «держава»?

3. Визначте головну причину занепаду Єгипетської держави.

ІІІ. Підсумки уроку.

Учитель повідомляє результати гри, визначає переможців, називає межу оцінювання гравців капітанами. Капітани виставляють оцінки своїм гравцям, коментуючи їх.

IV. Домашнє завдання.

Скласти тестові завдання, кросворди, ребуси за темою, підготуватися до уроку тематичного оцінювання.

Теми 3, 4: «Передня Азія», «Давні Індія і Китай»

Мета: систематизувати знання учнів з теми, орієнтувати клас на перспективи

просування у вивченні подальшого матеріалу; повторити головні події й

поняття теми;вдосконалювати вміння працювати в групах,

висловлювати власну думку;виховувати повагу до культурної та

історичної спадщини різних народів.

Обладнання: роздатковий матеріал, «поле успіхів», прапорці з номерами команд.

Тип уроку: узагальнення, систематизація та корекція знань, умінь і навичок учнів.

Форма уроку: урок – змагання.

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

ІІ. Узагальнення вивченого матеріалу.

Завдання 1.Теми для усної розповіді:

1. Завоювання перських царів.

2. Фінікія – велика торгівельна держава.

3. Мудрий цар Соломон.

4. Наукові знання та винаходи китайців.

5. Індія – казкова країна.

Завдання 2.Поясніть значення слів.

1) сатрап; 2) держава; 3) астрологія; 4) клинопис; 5) каста.

Завдання 3. Вікторина.

1. У чому, на ваш погляд, існували переваги ассирійської армії перед іншими арміями?

2. Чому, на ваш погляд, легенда про всесвітній потоп виникла не в Єгипті, а в Дворіччі?

3. Поясніть, як перси розуміли «добро» і «зло».

Завдання 4. Робота з датами:

1) 1792 – 1750 рр. до н. е.;р. до н. е.;р. до н. е.;

4) 539 р. до н. е.;р. до н. е.

Завдання 5. Кросворд.

Якщо всі слова по горизонталі будуть вписані правильно, то в виділених

клітинках вийде грецька назва Дворіччя.

1. Правитель Дворіччя в 1792 – 1750 рр. до н. е.

2. Назва держави персів.

3. Предмет торгівлі фінікійців.

4. Поселення людей, які приїхали з іншої країни.

5. «Дерево життя» в Дворіччі.

6. Основа армії Ассирії.

7. Одна із річок Дворіччя.

8. Один із винаходів фінікійців.

9. Місто у Дворіччі.

10. Столиця Ассирії.

11. Держава в Передній Азії.

Завдання 6. Поясніть зміст афоризму Конфуція:

Слова-ключі:

1– батьківщина паперу

1представники однієї з індійських варн

19– китайська імператорська династія

71 – гори на півночі Індії

2– головне заняття індійців і китайців

ІІІ. Підсумки уроку.

Учитель повідомляє результати гри, визначає переможців, називає межу оцінювання гравців капітанами. Капітани виставляють оцінки своїм гравцям, коментуючи їх.

IV. Домашнє завдання.

Скласти тестові завдання, кросворди, ребуси за темою, підготуватися до уроку тематичного оцінювання.

Тема 5: «Греція в ІІ – першій половині І тис. до н. е.»

Мета: систематизувати знання учнів з теми, орієнтувати клас на перспективи

просування у вивченні подальшого матеріалу; повторити головні події й

поняття теми;вдосконалювати вміння працювати в групах,

висловлювати власну думку;виховувати повагу до культурної та

історичної спадщини різних народів.

Обладнання: роздатковий матеріал, «поле успіхів», прапорці з номерами команд, настінна карта.

Тип уроку: узагальнення, систематизація та корекція знань, умінь і навичок учнів.

Форма уроку: урок – змагання.

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

ІІ. Узагальнення вивченого матеріалу.

Завдання 1.Кросворд.

Якщо всі слова по горизонталі будуть вписані правильно, в виділених

клітинках вийде назва півострова на півдні Греції.

1. Син царя Трої, який викрав Єлену.

2. Грецька богиня правосуддя.

3. Археолог, який все своє життя присвятив розкопкам Трої.

4. Ринкова площа та народні збори в Греції.

5. Видатний грецький вчений – філософ.

6. Гора в Греції, «житло богів».

7. Чудовисько Критського лабіринту.

8. Грецька крилата богиня перемоги.

9. Головний бог стародавніх греків.

10. Одна із поем Гомера.

Завдання 2. Капітан команди отримує картку із завданням й виконує

його біля дошки з картою. Всі завдання вимагають визначення словами

географічного положення запропонованої місцевості.

1. Покажіть Балканський півострів та найбільші острови Егейського моря.

2. Покажіть та назвіть області Стародавньої Греції.

3. Покажіть та назвіть грецькі колонії на території сучасної України.

4. Покажіть та назвіть моря, що оточують Грецію.

5. Покажіть Афіни та Спарту.

Завдання3. Робота з історичним джерелом. Кожна команда отримує текст одного із грецьких міфів та мусить відповісти на запитання: «Які риси реального життя греків знайшли відображення в цьому міфі?»

Завдання 4. Поясніть значення слів.

1) демос; 2) ілот; 3) колонія; 4) реформа; 5) аристократ.

Завдання 5. Кожна група отримує картку з певним виразом і мусить пояснити

походження і значення цього усталеного виразу.

1. Нитка Аріадни.

2. Троянський кінь.

3. Яблуко чвар.

4. Ахіллесова п’ята.

5. Почистити Авгієві конюшні.

Завдання 6. Кому із героїв грецьких міфів могли б належати ці слова?

1. «Афіняни, я впізнав цей човен! Краще б мої очі осліпли, ніж побачили цей страшний колір вітрил! Мій син загинув… Нехай буде проклятим рогате чудовисько! Я не хочу й не можу жити далі».

2. «Завдяки мені людські домівки стали світлими в найтемніші вечори. Це я допоміг людям перемогти хвороби, навчив їх ремеслам. За що ж цар богів та людей так жорстоко покарав мене?»

3. «У мене вкрали мою дорогу донечку… Нехай зав'януть всі квіти, висохнуть всі дерева, вигорить трава! Поверніть мені мою доньку!»

Из за большого объема этот материал размещен на нескольких страницах:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24