Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто
- 30% recurring commission
- Выплаты в USDT
- Вывод каждую неделю
- Комиссия до 5 лет за каждого referral
2-тапсырма. Мәтінді түсініп оқып, жазбаша сипаттама беру.
Сөздік:
Жібек – шелк құлпыру – расцветать
Нұр – луч қамыс – камыш
өрнекті – узорчатый кілем – ковер
ақырын – осторожно нәзік – нежный
меруерт – жемчуг гауһар – бриллиант
моншақ – бусы біз – острый
тұмсық – клюв кең жайқын – широкий
шаңқию – выделяться көлеңдеу – медленно плавать
Кластер жасау:
«Аққулы көл» тақырыбына сурет салып, салған суреттерін әңгімелеу. Ортаға шығып өз сөздерімен толықтырып, қорғау.
4-тапсырма. «Аққулы көлде» мәтінінен бес етістікті теріп алып, бұйрық рай формасын жасау.
Үлгі : құлпырады – құлпыр
V. Сабақты қорытындылау.
«Синквейн» әдісі:
Бес жолды өлең.
Аққу. Көл.
VI. Үй тапсырмасы. 3-тапсырма. Көп нүктенің орнына керекті жалқы есімдерді қойып, көшіріп жазу.
8-сабақ
Тақырыбы: Таза бұлақ
I. Ұйымдастыру кезеңі.
II. Үй тапсырмасын тексеру.
III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
IV. Бекіту.
1-тапсырма. Мәтінді түсініп оқып, берілген сұрақтарға жауап беру.
Сөздік:
Шыныдай – как стекло тынбай – непрерывно
Кеңею – расширяться жалқауланбау – не лениться
Мұрат – цель жету – достигнуть
Тоқталып қалма – не останавливайся
Сұрақтар:
1) Тастақ жерден шығып жатқан бұлақтың суы қандай еді?
2) Бұлақтың қасында жатқан таста қандай жазу болған?
3) Бұл жазудан жолаушы қандай ғибрат алған?
2-тапсырма. Бұйрық райда тұрған етістіктердің астын сызу.
Адал қызмет қыл, еш уақытта жалқауланба, тоқталып қалма, сөйтсең, ақырында сен де үлкейіп, мұратыңа жетесің.
3-тапсырма. «Таза бұлақ» мәтіні бойынша үш деңгейлік тапсырмаларды орындау.
ІІІ деңгей
Сөйлемдерді аяқтаңдар.
Бұлақтың суы - ..., ... .
Таста былай жазылыпты: «...».
Бұл жазылған сөз - ... .
Бұдан мынадай ғибрат алуға болады: - ..., ..., ... .
Бұлақ дегеніміз не?
ІІ деңгей
1. Мәтінге күрделі жоспар құрып, мазмұнын әңгімелеңдер.
2. Мәтіннен туынды зат есімді тауып, сөз құрамына қарай талдаңдар.
І деңгей
«Адал қызмет қыл, тоқталып қалма» деген сөз тіркестерін қалай түсінесіңдер? Өз пікірлеріңді ортаға салыңдар.
V. Сабақты қорытындылау.
«Кім шапшаң?» ойыны:
Оқушылар екі топқа бөлініп, бұлаққа, өзен – көлге байланысты мақал – мәтелдер айтып жарысады. Тез әрі шапшаң, көп мақал – мәтел айтқан оқушы жеңімпаз атанады.
VI. Үй тапсырмасы. Қайталау.
9-сабақ
Тақырыбы: Табиғат құбылысы
I. Ұйымдастыру кезеңі.
II. Үй тапсырмасын тексеру.
III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
IV. Бекіту.
1-тапсырма. Жаңа сөздермен және сөз тіркестерімен танысып, табиғат деген тақырыпта сөйлем құрау.
Құбылмалы – изменчивый
Қайта оралу – возвращаться
Ауа райы – погода
Осы кезде – в это время
2-тапсырма. «Табиғат құбылысы» мәтіні бойынша мазмұндама жазу. Қандай жыл мезгілі бейнеленгенін анықтау.
Жоспар:
1. Көктемгі ауа райы.
2. Көктемнің басталуы.
3. Көктемдегі өзгерістер.
4. Көктемгі мерекелер.
4-тапсырма. Сұрақтарға жауап беріп, мысалдарын келтіру.
1. Зат есім деген не?
2. Зат есімнің сұрақтары қандай?
3. Туынды зат есім дегеніміз не? Оның негізгі зат есімнен айырмашылығы қандай?
4. Етістіктің бұйрық райы нені білдіреді?
V. Сабақты қорытындылау.
3-тапсырма. Кестені сөз тудырушы жұрнақтар арқылы жасалған туынды зат есімдердің мысалдарымен толықтыру.
-тай, - жан, - шақ, - шек | -шы, - ші, - лық, - лік, - дық, - дік, - тық, - тік | -ғыш, - гіш, - ыш, - іш |
Еркетай ... ... | Жолаушы ... ... | Сүзгіш ... ... |
VI. Үй тапсырмасы. Ережені қайталау
10-сабақ
Тақырыбы: Нәтиже сабақ
I. Ұйымдастыру кезеңі.
II. Үй тапсырмасын тексеру.
III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
IV. Тест және бақылау тапсырмаларын орындау.
I. Тест сұрақтарына жауап беру.
1. Берілген сөйлемдегі зат есімнің септік тұлғасын анықтаңдар.
Табиғатты қорғау - біздің парызымыз.
A) барыс септік
B) табыс септік
C) жатыс септік
D) шығыс септік
2. Б. Соқпақбаевтың «Ағаштар неге ашуланды?» шығармасындағы кейіпкерді табыңдар.
A) Қожа B) Алмабек C) Қодар D) Ақан
3. Шың дегеніміз не?
A) таудың етегі
B) таудың ұшар басы
C) көлдің жағасы
D) ағаштың басы
4. Қай жылы ағылшын альпинистері әлемдегі ең биік шың Эвересті бағындырды?
A) 1953 ж. B) 1954 ж. С)1955 ж. D) 1956 ж.
5. Өзен қайдан бастау алады?
A) бұлақтан бастау алады B) тік және жылдам ағатын бастауын таудан
C) жазық жерден D) шағын көлдерден
6. Қазақстанда... көл бар. Берілген сөйлемді толықтырыңдар.
A) 50 мыңнан астам B) 48 мыңнан астам
C) 47 мыңнан астам D) 46 мыңнан астам
7. Каспий теңізінің ұзындығы қанша?
А)1200 KM В)1300 KM С)1400 KM D)1500 KM
8. Берілген сөйлемнің тұлғасын анықтаңдар. Табиғатты қорғаңдар.
А)сұраулы сөйлем B) бұйрықты сөйлем
C) лепті сөйлем D) хабарлы сөйлем
9. Әлемдегі ең терең көл Байкал көлі қайда орналасқан?
A) Қазақстанда B) Сібірде C) Ресейде D) Украинада
10. Туынды зат есімді табыңдар.
A) табиғат B) көл C) тазалық D) шөл
ІІ. Бақылау сұрақтары мен тапсырмаларды орындау.
1. Туынды зат есімді табыңдар. Мысал келтіріңдер. Сөйлем құраңдар.
2. Табиғат пен адам арасындағы байланыс туралы әңгіме құраңдар.
3. Туынды зат есім жасайтын жұрнақтарды атаңдар. Әрқайсысына мысал келтіріңдер.
4. Бұйрық райды қолданып, бірнеше сөзді жіктеңдер.
5. Адам өміріндегі судың маңызы туралы шағын шығарма жазыңдар.
6. Таулар қалай пайда болды? Қазақстан таулары жөнінде әңгіме құраңдар.
V. Сабақты қорытындылау.
VI. Үй тапсырмасы. Қайталау.
11-сабақ
Тақырыбы: Диктант
I. Ұйымдастыру кезеңі.
II. Үй тапсырмасын тексеру.
III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
IV. Диктант жазу.
Диктант мәтінін бірнеше рет оқып шығамын. Содан соң түсініксіз, қиын сөздердің емлесін түсіндіремін, тақтаға қалай жазылатынын көрсетемін. Жазып болған соң бір рет тексеріп, содан соң оқушылардың өздеріне тексертемін. Емле ережелерін қайталап өту.
Әке кеңесi.
Сонау бiр өткен заманда адамдардың өмiрi сонша ауыр болыпты. Сондықтан аурушаң, әлсiз балаларды тағдырдың тәлкегiне берiп, жұмысқа жарамай қалған қарттарды ит – құс жеп қоюы үшiн орманға апарып, қалдырып кетедi екен. Бұйрықты орындамағандар қатаң жазаланыпты.
Бәрiбiр бұйрықты орындамаған жүрегiнiң түгi бар бiреу шықты. Бiр жiгiт өзiнiң әкесiн сондай жақсы көрiптi. Содан да болса керек, заңды бiрiншi болып бұзыпты. Үйдегi дәлiздiң еденiнiң астынан үңгiр қазып, әкесiн жасырып қояды. Тек түн iшiнде ғана қария таза ауа жұтып, ұлымен тiлдесу үшiн жер астынан шығады екен.
Сөйтiп бiрнеше жыл өтедi. Оның үстiне бұл елде соғыс болып, көп мекен иесiз қалады.
(94 сөз)
(Чех ертегiсi)
V. Сабақты қорытындылау.
Тапсырма:
1. Мәтіннен етістіктерді теріп жазып, бұйрық рай тұлғасын жасау.
2. Орындамағандар, үйдегі, дәліздің сөздерін құрамына қарай талдау.
|
Из за большого объема этот материал размещен на нескольких страницах:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 |


