Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто

  • 30% recurring commission
  • Выплаты в USDT
  • Вывод каждую неделю
  • Комиссия до 5 лет за каждого referral

VI. Үй тапсырмасы. Қайталау.

XII МОДУЛЬ

Лексикалық тақырыбы: Табиғатты қорғау

Бөлімі

Сабақ саны

Модуль мазмұны

Уақыты

Кіріспе

1-сабақ

Модульге кіру. Лексикалық тақырып. Бекіту. «Табиғат байлықтары» мәтінімен жұмыс. Жаттығуларды орындау. Деңгейлік тапсырмалар.

45 минут

2-сабақ

«Қазақстан ормандары» мәтінімен жұмыс. Деңгейлік тапсырмалар.

Тірек сызбамен жұмыс.

45 минут

3-сабақ

Диалогпен жұмыс.

Жаттығуларды орындау.

45 минут

4-сабақ

Деңгейлік тапсырмалар.

Жаттығуларды орындау.

45 минут

5-сабақ

«Ең құрғақ жерлер» мәтінімен жұмыс.

Жаттығулармен жұмыс.

«Ең үлкен шөл» диалогі.

45 минут

6-сабақ

Тіл дамыту.

Жаттығулармен жұмыс. Тірек сызбамен жұмыс. Мазмұндама жазу.

45 минут

7-сабақ

«Жануарлар әлемі» мәтінімен жұмыс.

Деңгейлік тапсырмалар.

Жаттығулармен жұмыс.

45 минут

8-сабақ

«Бүркіт» мәтінімен жұмыс. Диалогпен жұмыс. Жаттығулармен жұмыс.

«Сөзшең тотылар» мәтінімен жұмыс.

45 минут

9-сабақ

Халықаралық «Қызыл кітап» мәтіні.

Диалогпен жұмыс. Мазмұндама жазу. Жаттығуларды орындау.

45 минут

 

10-сабақ

Нақыл сөздермен жұмыс. «Жердің асыл қазыналары» мәтінімен жұмыс.

45 минут

 

Қорытын-ды

11-сабақ

1. Тест.

2. Бақылау сұрақтары.

45 минут

 

12-сабақ

Диктант

45 минут

 

93-1-сабақ Кіріспе бөлімі

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Тақырыбы: Табиғат байлықтары

I. Ұйымдастыру кезеңі.

II. Модульдің құрылымы мен мақсатын таныстыру.

III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

IV. Бекіту.

1-тапсырма. Мәтінді түсініп оқып, берілген сұрақтар арқылы диалог құрау. Өзара сөйлесу.

Сұрақтар:

1. Адамға табиғат байлықтары неге керек?

2. Табиғат байлықтарына нелерді жатқызуға болады?

3. Табиғат қорының азаюына не себеп?

4. Біз неге жол бермеуіміз керек?

5. Табиғат байлықтарын сақтап қалу үшін біздің қолымыздан не келеді?

2-тапсырма. Берілген етістіктерден бұйрық рай формасын жасап, сөйлем құрау.

Жасалу, пайдалану, сақтау, айтуға, қорғау.

3-тапсырма. Сөздердің мағынасын түсініп, есте сақтау.

Найзағай. Нөсер жаңбыр.

4-тапсырма. Мәтінде қандай табиғат байлығы туралы айтылғанын анықтау. Мәтінге ат қою.

5-тапсырма. 4-тапсырмада берілген мәтін бойынша үш деңгейлік тапсырмаларды орындау.

ІІІ деңгей

1. Мәтіннің мазмұны бойынша бірнеше сұрақ құраңдар.

2. Мәтіннен зат есімдерді теріп жазып, септік жалғауын анықтаңдар.

ІІ деңгей

1. Мәтіннің мазмұнын әңгімелеңдер.

2. Туынды зат есімдерді теріп жазып, сөз құрамына қарай талдаңдар.

І деңгей

Ауа ластанбауы үшін қандай шаралар қолдану керектігі туралы айтып беріңдер.

V. Сабақты қорытындылау. «Топтастыру» әдісі:

 

Табиғат

VI. Үй тапсырмасы.

6-тапсырма. Мәтінді түсініп оқып, сұрақтар құрау. Өзара сөйлесу.

94-2-сабақ

Тақырыбы: Қазақстан ормандары

I. Ұйымдастыру кезеңі.

II. Үй тапсырмасын тексеру.

III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

IV. Бекіту.

1-тапсырма. Мәтінді түсініп оқып, мазмұнын айтып беру.

Қазақстанның солтүстігіндегі Оңтүстік Орал мен Алтайға дейінгі аймақтың жазықтарын шағын ормандар алып жатыр. Біздің елімізден орманның үш түрін де кездестіруге болады. Қылқан жапырақты орман тауларда өседі. Тау беткейлерінде Тянь-Шань шыршалары биік болып көрініп тұрады. Аралас орманда шыршалар, самырсындар, көктерек, долана тағы басқа ағаштар араласып өседі. Көкшетау, Баянауыл, Қарқаралыда қайың, қарағай, Оралда емен, терек, Оңтүстік Қазақстанда жаңғақ, ал тауларында арша өседі.

2-тапсырма. Орманның түрлері туралы мәтінмен танысып, үш деңгейлік тапсырмаларды орындау.

ІІІ деңгей

1. Сұрақтарға жауап беріңдер.

1) Ұсақ жапырақты ормандарда қандай ағаштар өседі?

2) Қылқан жапырақты ормандарда қандай ағаштар өседі?

3) Аралас жапырақты ормандар деп қандай ормандарды атайды?

ІІ деңгей

Қазақстан жеріндегі орман түрлерін айтып, айырмашылықтарын айтыңдар.

І деңгей

«Қазақстандағы ормандар» деген тақырыпқа реферат дайындаңдар.

V. Сабақты қорытындылау.

3-тапсырма. Тірек сызбаны толықтырып, әңгіме құрау.

Орман түрлері

Ұсақ жапырақты Қылқан жапырақты Аралас жапырақты

Қайың, көктерек, т. б. Мәңгі жасыл емен, үйеңкі,

өсімдіктер:шырша тобылғы, жабайы

жеміс ағаштары, т. б.

ерекшеліктері

.... ..... .....

VI. Үй тапсырмасы. Қайталау.

95-3-сабақ

Тақырыбы: Орманның денсаулыққа пайдасы

I. Ұйымдастыру кезеңі.

II. Үй тапсырмасын тексеру.

III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

IV. Бекіту.

1-тапсырма. Қызықты мәліметті түсініп, есте сақтау.

Қызықты мәлімет

Ең үлкен орман қайда екенін білесіңдер ме? Біздің жер шарымыздағы ең үлкен және қалың орман солтүстік жарты шарда, яғни Солтүстік Тундрада орналасқан. Ол Еуропа мен Азияға дейін созылып жатыр. Ол тайга деп аталады. Тайга – қылқан жапырақты ағаштар өсетін орман түрі. Тайгада қоңыр аю мен қасқырлар тіршілік етеді. Тундрада қыста қатты суық болады. Осы кезде солтүстік бұғылары тайганы паналайды.

2-тапсырма. Диалогті мәтін бойынша толықтыру.

- Ең үлкен орман қайда орналасқан?

- ...

- Ол қалай аталады?

- ...

- Тайга орманның қандай түріне жатады?

- ...

- Тайгада қандай аңдар мекендейді?

- ...

- Солтүстік бұғылар тайганы қашан паналайды?

- ...

4-тапсырма. 3-тапсырмадағы мәтінді пайдаланып, төменде берілген сызбалар бойынша сөйлемдер құрау.

Орманның үстінен - сүзіледі.

өткен су - тазарып шығады.

- сүзгіштен өткен судан артық болады.

Орманның ауасы - таза.

- жеңіл.

- денсаулыққа пайдалы.

Орманда демалған адам - салқынға берілмейді.

- қан құрамы жақсарады.

- қанның қысымы төмендейді.

- шаршағаны басылады.

V. Сабақты қорытындылау.

3-тапсырма. Мәтінді түсініп оқу. Мәтінге ат қою.

VI. Үй тапсырмасы. Қайталау.

96-4-сабақ

Тақырыбы: Орманды сақтау

I. Ұйымдастыру кезеңі.

II. Үй тапсырмасын тексеру.

III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

IV. Бекіту.

1-тапсырма. Сөздердің керекті жалғауларын қойып жазу.

Жауап үлгісі:

Орман тіршілік үшін аса қажет, ауаны да тазартып тұрады. Орманды ұрлап кесетін баукеспелерден, зиянды жәндіктерден, өрттен қорғау керек. Адамдар орман ішін ағаштардың шірігінен, қураған ағаштардан тазартады. Ағашы кесілген жерлерге жас көшеттер отырғызылады.

2-тапсырма. Мәтін бойынша үш деңгейлік тапсырмаларды орындау.

ІІІ деңгей

1. Сұраққа жазбаша жауап беріңдер.

Көгалдар мен жайылымдарды сақтау үшін не істеу керек?

Из за большого объема этот материал размещен на нескольких страницах:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48